لیست واکسن های کودکان و زمان و عوارض هریک از آنها

واکسیناسیون کودکان

هر مادری باید برنامه زمانبندی 8 واکسنی که زدن آنها معمول است را داشته باشد. همه میدانیم که دیدن و حتی بدتر از آن شنیدن صدای نوزادی که در حال واکسن زدن است بسیار دردناک است ولی ایمن سازی برای سلامتی آنها حیاتی و بسیار مهم است. اگر کودک شما به شدت مریض باشد، مسلماً پزشک کودکتان برنامه واکسیناسیون کودکتان را تغییر خواهد داد. در غیر اینصورت کودک شما باید طبق زمانبندی تنظیم شده واکسینه شود.

بعضی از کودکان از عوارض خفیفی را بر اثر واکسیناسیون تجربه میکنند، اما برخی تعداد کمی هم به شدت مریض می شوند، با این حال این تزریقات برای کودک ضروری است . اما باید بدانیم که واکسن ، کودک را از چه چیزهایی محافظت می کند؟

واکسن هپاتیت بی  (HEP B) :

پیشگیری می کند از : هپاتیت ب؛ بیماری مزمن یا خفیف کبد که به از کار افتادن کبد و یا سرطان کبد منجر می شود.
چه زمانی واکسن زده می شود: اولین دز دارو باید قبل از ترخیص از بیمارستان به هنگام تولد تزریق شود. دومین دز بین یک تا دو ماهگی تزریق می شود. اگر به هر دلیلی کودک شما اولین دز واکسن را در بدو تولد دریافت نکرد باید 3 دز در ماه 0، 1 و 6 دریافت کند. و آخرین دز نباید زودتر از 24 هفتگی او تزریق شود. اگر مادر اثراتی از هپاتیت ب داشته باشد، کودک باید کمتر از 12 ساعت بعد از تولد واکسن را دریافت نماید و 3 واحد دز دیگر را در 9 تا 18 ماهگی دریافت نموده و برای سطح پادزهر هپاتیت ب  آزمایشات لازم را یک تا دو ماه بعد از دریافت آخرین دز واکسن انجام دهد.
اثرات جانبی:  درد کوتاه مدت و بیقراری کودک

واکسن روتاویروس (RV) :

پیشگیری می کند  از : روتاویروس؛ متداول ترین دلیل اسهال و استفراغ در نوزادان و کودکان است که می تواند به از دست رفتن آب بدن نوزادان منجر شود. این واکسن به صورت تزریقی نبوده و خوراکی است.
چه زمانی واکسن زده می شود: بین 2 تا 4 ماهگی در 2 الی 3 دز بسته به مارک واکسن دریافتی از سوی  کودک. ممکن است یک دز نیز در 6 ماهگی نیاز باشد.
اثرات جانبی : بیقراری، و در برخی از کودکان با اسهال و استفراغ خفیف همراه است.

واکسیناسیون کودک

واکسن سه گانه دیفتری و کزاز و سیاه سرفه :

پیشگیری می کند از: این واکسن یک واکسن ترکیی بوده که کودک را از دیفتری، کزاز و سیاه سرفه در امان میدارد. دیفتری یکی از اصلی ترین علل بیماری و مرگ در کودکان در سال های دور بود. امروزه، به کمک این واکسن تنها چند مورد سالانه اتفاق می افتد. کزاز یک بیماری جدی بوده که منجر به منقبض شدن ماهیچه های فک می شود. سیاه سرفه نیز یک بیماری عفونی مسری تنفسی است.
چه زمانی واکسن زده می شود: در 2 ماهگی، 4 ماهگی، 6 ماهگی، 18-15 ماهگی، 6-4 سالگی.
اثرات جانبی : تورم، قرمزی، تب و از دست دادن اشتها در دو روز بعد از دریافت واکسن.

واکسن دوگانه Hib نوع دو :

بیماری Hib که حتماً نام آن را نشنیده اید، بسیار مخرب و مضر می باشد. قبل از اختراع واکسن ، Hib یکی از عواملی بود که باعث مننژیت باکتریایی می شد. کودکان مبتلا به Hib از آسیب دائمی مغزی رنج می برند و یا دچار مشکلات جدی مثل ذات الریه می شوند.
چه زمانی واکسن زده می شود:   در 2 ماهگی، 4 ماهگی، 6 ماهگی، 15-12 ماهگی.
اثرات جانبی: تب، قرمزی و حساس شدن در محل تزریق واکسن.

 

واکسن دوگانه ذات الریه:

پیشگیری می کند از : ذات الریه استرپتوکوک ، بیماری که می تواند بسیار جدی بوده و حتی منجر به مرگ شود. می تواند باعث عفونت خونی ، گوشی، مننژیت و ذات الریه در کودکان شود. این واکسن کودک را به مدت 3 سال ایمن می سازد.

چه زمانی واکسن زده می شود:  در 2 ماهگی، 4 ماهگی و 6 ماهگی و یک تقویت کننده بین 12 تا 15 ماهگی.

اثرات جانبی: تب خفیف، قرمزی و حساس شدن محل تزریق واکسن.

 

واکسن فلج اطفال :

پیشگیری می کند از : فلج اطفال زمانی یکی از بیماریهای همه گیر رایج بود که باعث مرگ هزاران نفر میشد.

چه زمانی واکسن زده می شود:  در 2 ماهگی، 4 ماهگی، 6 تا 18 ماهگی، 6-4 سالگی.

اثرات جانبی: درد و قرمزی درمحل تزریق واکسن، و در موارد نادر ایجاد حساسیت و آلرژی.

 

واکسن آنفولانزا :

پیشگیری می کند از: آنفولانزا بسیار خطرناک تر از یک سرماخوردگی ساده است.  و ویروس های H1N1، H3N2 و ویروس آنفولانزای نوع دوم را شامل می شود.

چه زمانی واکسن زده می شود:  بعد از 6 ماهگی

اثرات جانبی: تب، درد، حساس شدن، قرمزی و التهاب محل تزریق.

 

واکسن سرخک، سرخچه، اوریون:

پیشگیری می کند از : سرخک، سرخچه و اوریون بیماریهای خطرناکی هستند که باعث تحریک پوست، تب، شوند و همچنین می توانند شرایط دشواری مثل ذات الریه، مننژیت و ناشنوایی را به وجود آورند.

چه زمانی واکسن زده می شود:  دز اول 12 تا 15 ماهگی و دز دوم 4 تا 6 سالگی.

اثرات جانبی: تحریک پوستی، تب خفیف، درد مفاصل، التهاب گردن و غدد بزاقی به مدت دو هفته پس از تزریق واکسن.

 

واکسن آبله مرغان :

پیشگیری می کند از : آبله مرغان – بسیاری از افرادی که واکسن آبله مرغان زده اند با این حال به آن مبتلا می شوند و لی خیلی خفیف تر و مدت زمان بهبودی آن نیز سریعتر است. از نشانه های آبله مرغان می توان به تب و تحریکات پوستی شدید اشاره کرد. بیماری های جانبی ایجاد شده توسط آبله مرغان می توان به عفونتهای باکتریایی پوست، وم مغزی و ذات الریه اشاره کرد. بسیاری از ایالات موظف می کنند تا کودکان قبل از ورود به مدرسه واکسن آبله مرغان را زده باشند. این الزام بدین دلیل است که مریضی به صورتی ضعیف تر بروز کرده و مدت زمان کمتری برای بهبود زمان می برد و زمان کمتری از مدرسه را از دست خواهد داد. و همچنین از عفونت های شدید نیز جلوگیری بعمل می آید.

چه زمانی واکسن زده می شود:  دز اول 12 تا 15 ماهگی و دز دوم در 4 تا 6 سالگی.

اثرات جانبی: حساسیت پوستی و ورم در محل تزریق، تب خفیف و تحریکات پوستی.

 

واکسن هپاتیت آ :

پیشگیری می کند از : این واکسن از هپاتیت آ جلوگیری می کند، بیماری که موجب التهاب کبد می شود. کودکان کم سن تر علائمی از خود نشان نمی دهند.

چه زمانی واکسن زده می شود:  دز اول در 12 تا 23 ماهگی و دز دوم 6 ماه بعد از آن.

اثرات جانبی: تحریکات پوستی در محل تزریق، سردرد، بی اشتهایی و خستگی.

 

واکسن دوگانه مننژوكك :

پیشگیری می کند از :بیماری مننژوكك، که می تواند موجب مننژیت، و عفونت های خونی و دیگر عفونت ها شود. کودکان زیر یک سال و دانشجویان سال اول دانشگاه که در خوابگاه ها زندگی می کنند مستعد مبتلا شدن به این بیماری می باشند. این واکسن آنها را از مبتلا شدن به این بیماری باکتریایی حفظ می کند.

چه زمانی واکسن زده می شود: 2 دز برای کودکانی که بین 9 تا 23 ماه دارند توصیه می شود. 2 دز برای کودکان و بزرگسالان 11 تا 18 سال (اولین دز در 11 یا 12 سالگی و دز دوم در16 سالگی).

اثرات جانبی: قرمزی و تحریک پوستی در محل تزریق، و تعداد کمی هم به تب مبتلا می شوند.

برای یادگیری چیزهای بیشتر، در کانال تلگرام نی نی کده عضو شوید و یا در اینستگرام با اکانت ninikadeh ما را فالو کنید.44 نظر

 1. فاطمه گفت:

  فرق داره که واکسن ۱۵سالگی به کدوم دست زده بشه؟؟؟؟

 2. عسل گفت:

  مطلب بسيار مفيدي بود.
  سپاسگذارم

 3. ستاره گفت:

  به نظر من فکرکنم فرقی ندارد

 4. پریسا گفت:

  باسلام وخسته نباشیدببخشیدتولدپسرم1ابان بودویادم رفته واکسن یکسالگیشوبزنم و19روزازش میگذره ایاالان بزنم تاثیرمیکنه ویااصلادیرشده یانه میشه تزریق کرد؟

 5. سامان گفت:

  سلام.من واکسن دبیرستانم رو که زدم هیچ دردی نداشت ولی الان دوسه روزه گذشته یهو دیدم دستم ورم کرده باید چی کار کنم.

 6. سارا گفت:

  سلام
  يك هفته پيش براى دخترم واكسن دوسالگى زدند
  و بعدش روى سينه و پشتش قرمز شده و ميخاره.آيا طبيعى هست؟

  • راحیل گفت:

   سلام عزیز فکرمیکنم باید به دکتر نشون بدی شاید خدایی نکرده حساسیت به واکسن داشته باشه.به دکتر نشون بدی خیالت راحت تره

 7. حسن گفت:

  واکسن 16سالگی به کدوم دست زده میشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟

 8. مجید گفت:

  مطالب خیلی اموزنده بود.متشکرم

 9. سهیل گفت:

  سلام
  حتما باید تو سن ۱۶سالگی بزنیم
  واگر نزنیم چه مشکلی داره

 10. داریوش کرمانشاهی گفت:

  متن پیام … امسال دخترم رو کلاس اول دبستان ثبت نام کردم ولی هیچ واکسنی بهش نزدم. چون کارت واکسنش گم شده بود. الان باید چیکار کنم ؟اگر به یه بچه دوبار واکسن بزنن چی میشه ؟لطفا راهنماییم کنید.

 11. حمید کیوانی گفت:

  واکسن ۱۲ ماهگی با چقدر تاخیر می شود انجام داد

 12. حمید کیوانی گفت:

  امکان مدت زمان تاخیر در انجام واکسن ۱۲ ماهگی

  • سبحان طباطبایی گفت:

   باسلام,پسرم ۴ماهشه واکسنش روزدم,ازفردای اون روز سرفه های بدی میکنه,می خواستم بدونم ازواکسن هست که زده,ممنون ازراهنماییتون.

 13. امیرمهدی گفت:

  باسلام.چهارروزه واکسن ۴ماهگی پسرمو زدم.خوابو خوراکش کاملا بهم ریخته.وسط خوابو شیر خوردن یهو میزنه زیر گریه.حتی شبا چند باربا گریه بیدارمیشه درصورتیکه قبلا اینجور نبود.ایا بخاطر واکسنه؟

  • حمید گفت:

   سلام.منم واکسن ۴ماهگیشودیروز(۹۶/۰۱/۰۵) زدم دقیقا همین علائموداره ک بنظرم طبیعیه.ولی سوال اینجاست ک واکسن۴ماهگی فقط خوراکی بهش دادن و یه آمپولم ب پای چپش زدن.مگه دوتا آمپول نیست ۴ماهگی؟پس چرایکی زد؟پرسیدم ازشون.گفتن خوراکی کافیه

 14. وانیا گفت:

  سلام .دخترمو واکسن یک سالگیشو زدم.الان اب ریزش بینی داره سرفه شدید موقع خواب دارهو همیشه سرشو روی زمین میزاره. لطفا راهنمایی کنید.ممنون

 15. الهام گفت:

  باسلام خسته نباشید واکسن شش ماهگی پسرم رو زدم محل واکسن قرمز رنگ شده می خواستم بدونم مشکلی پیش می یاد برم دکتر یا اینکه نه کاملا عادیه؟

 16. ستایش گفت:

  ,سلام خسته نباشید من ۴ روز پیش پسرمان ۶ ماهگی داشت از اون روز تا الان خوردنش خیلی کم شده تب خیلی شدید که روز ۴ کمی بهتر شده ولی تمام بدنش دونه های قرمز زده ایا ممکنه واکسن باشه هیل نگران ایا انرژی داره نسبت به این واکسن راهنمایی کنید لطفا با تشکر

 17. سعید گفت:

  سلام ببخشید پسرم واکسن شش ماهگی داشت امروز ۴ روز که تب داشته ولی امروز تبش خیلی امده پایین ولی تمام بدنش پر از دونه های قرمز رنگ شده ایا ممکن است که از واکسن باشه یا به اون الرژی داشته باشه خیلی کم شیر میخوره و موقعه خوابیدن یه هو بیدار میشه و زور میده گریه میکنه

 18. سارا گفت:

  با سلام
  من در خصوص الزام واکسن پنوموکوک به نام Prevenar 13 زیاد شنیده ام و چند تا از دوستان که خارج از کشور هستن گفتن که اونجا اجبارا تزریق میکنن و تعجب کردن که ما اینجا به کوچولوهامون نمیزنیم. دکتر دختر برادرم ( در ایران ) گفته که باید ما هم به بچه ها بزنیم و ظاهرا اثرش خیلی بهتر و طولانی مدت تر از واکسن های قبلی است . میشه لطفا در این مورد هم مطلب بزارین و راهنمایی کنین.

  متشکرم

 19. درسا گفت:

  با سلام و خسته نباشيد .اگر كودكي واكسن ٤تا ٦ سالگي نزده باشد و الان در سن ٩ سالگي باشد ،چه بايد كرد ؟و اگر زده باشد و به اشتباه مجددأ بزند آيا مشكل ساز است ،با تشكر .

 20. کیمیا گفت:

  باسلام
  ایا واکسن 15 سالگی درد داره

 21. مامان. محسن ومحمدحسام گفت:

  سلام. پسرم شش ماهشه سه روزه واکسن. شش ماهگی زده از روز دوم بدنش پراز دونه های قرمز شده کمکم کنید خیلی اذیت اصلا نمیتونه غذا بخوره شیر هم به زور میخوره چکار کنم

 22. سوگند گفت:

  سلام خسته نباشید اگه كودكی واكسناشو تا دو سالگی شو زده باشه و احیانا اون واكسن ها دوباره به بچه تزریق بشه چه عوارضی داره لطفا راهنمایی كنید

 23. مرضیه گفت:

  سلام اگه واکسن یک سال و نیم را دو بار بزنیم مشکلی داره؟

 24. مرضیع گفت:

  سلام لطفا به سوالم پاسخ بدید من 15سالمه و مادرم از سه سالگی به بعد دیگه نبردن واکسن بزنن الان رشدم خیلی کمه اصلا هیکلم به سنم نمیخوره کارت واکسنم نیست چیکار کنم ؟؟

 25. مژگان گفت:

  سلام من امروز واکسن 15 سالگیمو زدم و پرستار به اشتباه دوتا بهم زد و فک کرد نزدع.حالا این ضرری هم دارع برام یا ن

 26. مامان روژین وروژمان گفت:

  سلام من سه روز پیش واکسن 4 ماهگی پسرمو زدم الانم خیلی گریه میکنه کلا خوابش بهم ریخته، رفلاکس معده داره آیا بیشتر ناراحت میشه؟

 27. sanaz گفت:

  واکسن شش ماهگی درد داره ؟

 28. آیسا گفت:

  دختر من واکسن یک و نیم سالگیش رو نزده الان 6 سالشه چه کار باید بکنم ، اون زمان تب داشت براش نزدن بعدش ما مهاجرت کردیم و الان این واکسن براش زده نشده چه کار باید بکنم؟

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   به نزدیک ترین مرکز بهداشت محل سکونتتان مراجعه نمایید تا واکسن دخترتان را تزریق نمایند. کارت واکسن دخترتان همراهتان باشد

 29. امید گفت:

  سلام ما به بچه واکسن دوماهگی زدیم الان تب داره تبش حدودا 37/7هس مشکل ساز نباشه با تشکر

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام باید قطره استامینوفن (تعداد قطره ها دو برابر عدد وزن بچه تان) هر ۴ ساعت به کودکتان بدهید و کودکتان را پاشویه کنید.
   اگر تب کودک از 38 بالاتر رفت به پزشک مراجعه کنید. اگر تب زیر 38 باشد، تقریبا عادی است و مشکلی پیش نمی اید. و بزودی پایین خواهد آمد.

 30. زهرا گفت:

  سلام پسری دارم 6ماه دارد زیر بغلش یک غده کوچیک زیر پوستی در امده ممکن است عوارض واکسن باشد با تشکر. زهرا

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام واکسن به پای کودک تزریق میشود و ربطی به دست کودک شما ندارد بهتره به متخصص کودکان برای معاینه مراجعه نمایید

 31. ادرین گفت:

  سلام سپاسگزارم از مطالب مفید شما یه سوال دارم
  ایا همه این واکسنها که نام برید در همه مراکز بهداشت تزریق میشود ؟ ایا امکان دارد یک یا چند مورد ان به لحاظ درجه اهمیت از اهمیت کمتری برخوردار باشد ودر بعضی مراکز تزریق نشود ؟ مثلا واکسن انفلوانزا یا ابله مرغان
  سپاسگزارم

 32. مامان سامی گفت:

  من دو روز پیش واکسن یکسالگی پسرم رو زدم..الان تب کر ده شدید..ممکنه بعد چند روز تب کنن؟تا چند روز ادامه داره؟

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   معمولا بعد از تزریق واکسن MMR یا همان یک سالگی بچه ها تب نمی کنند، اما اشکالی ندارد. میتوانید به کودک خود قطره استامینوفن دهید. به میزان قطره هایِ دوبرابر وزن کودکتان. (مثلا اگر 10 کیلو است، 20 قطره بدهید.)

 33. فوزیه گفت:

  سلام من واکسین سه ماهگی دخترم رو تزریق کردم الان روز دومش هست ، خیلی ناراحتی می کنه و نزدیک جای سوزن سفت و قرمز شده ، لطفاً کمکم کنید

 34. محمدرضا گفت:

  سلام،من واکسنی که برای ورود به دبیرستان بود رو نزدم چه اتفاقی میفته.البته دکتر گفت که تمام واکسن بچه گیت رو زدی من گفتم اره، گفت لازم نیست بزنی . الان برای مشکلی پیش نمیاد

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید