علائم و درمان آنفولانزا در کودکان

آنفولانزا در کودکان

آنفولانزا یک عفونت ویروسی دستگاه تنفس فوقانی می‌باشد که افراد را در هر سنی مبتلا می‌کند. ویروس آنفولانزا بر براثر   سرفه، عطسه و تماس مستقیم به دست سایر افراد منتقل می‌شود. هر سال در مواقعی از سال، این بیماری در بین افراد شیوع پیدا میکند. بعد از سه روز که از وارد شدن ویروس به بدن گذشت، علائم آن بروز میکنند .

علائم آنفولانزا

  • تب (معمولا بالای 39 درجه)
  • سرفه های خشک
  • دردهای عضلانی
  • گرفتگی بینی
  • خستگی و ضعف عمومی
  • سردرد
  • گاهی اوقات همراه با گلو درد

علائم معمولا در سه-چهار روز اول بیماری شدیدتر هستند. در اکثر موارد، بیماری در عرض 10 روز بهبود کامل پیدا میکند.

ویروس آنفولانزا ممکن است به ریه ها هم گسترش پیدا کند و ایجاد ذات الریه یا برونشیت کند که اغلب با اضافه شدن یک عفونت باکتریایی به آن، وضع بدتر می شود. عفونت باکتریایی ممکن است سینوسها را هم مبتلا کند و ایجاد سینوزیت کند یا باعث عفونت گوش میانی شود.

کودکانی که دچار بیماری های مزمن قلبی، ریوی، کلیوی هستند و یا مبتلا به دیابت کودکان، بیماری فیبروز کیستیک و یا اختلال در سیستم ایمنی هستند بیشتر احتمال دارد که به عفونت آنفولانزا مبتلا شوند.

نی نی کده : یکی از عوارض آنفولانزا در کودکان، تشنج همراه با تب است.

اگر درجه حرارت بدن کودک به 40 رسیده است و تنفس هایش بطور غیرطبیعی تند شده است و میلی به غذا ندارد، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

در صورت اضافه شدن عفونت باکتریایی به آنفولانزا، پزشک اقدام به تجویز آنتی بیوتیک خواهد کرد. اگر علائم بیماری شدید باشند یا کودک مستعد ابتلا به عوارض بیماری باشد (مثلا دارای بیماری مزمن دیگری باشد) او را در بیمارستان بستری خواهند کرد.

کودکانی که در خانه تحت درمان قرار می گیرند باید در بستر گرم استراحت کنند، هوای اتاق نیز از تهویه خوبی برخوردار باشد و مرطوب نگه داشته شود. برای تسکین درد و پایین آمدن تب می توان از استامینوفن استفاده کرد. دادن مایعات گرم به دفعات زیاد می تواند موثر باشد.

واکسیناسون علیه آنفولانزا

در کودکانی که از بیماری های مزمن مانند بیماری ریوی رنج می برند، و یا دچار اختلال سیستم ایمنی هستند انجام واکسیناسیون سالانه علیه آنفولانزا توصیه می گردد.

برای یادگیری نکات سلامت کودک، در تلگرام نی نی کده عضو شوید. یا در اینستاگرام نی نی کده ، مارا دنبال کنید.امکان نظر دادن در اینجا وجود ندارد

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید