دلایل عدم وزن گیری کودکان و نوزادان

سلامت کودک

اگر کودک شما مانند قدیم افزایش وزن ندارد. آیا جای نگرانی است؟ شاید جای نگرانی نباشد ولی بهتر است نمودار افزایش وزن کودک خود را زیر نظر داشته باشید. به خاطر داشته باشید بدون در نظر گرفتن روز های ابتدایی تولد که کودک شما در حال افزایش وزن است، ممکن است یک افت وزن داشته باشد. افزایش وزن همیشه به صورت سعودی نخواهد بود. سرعت رشد کودک شما ممکن است بالا و پایین داشته باشد. و حتی ممکن است در زمانهایی توقف داشته باشد مانند زمان هایی که بیمار است. ولی در هر حال اگر نگران وزن گرفتن کودک خود هستید همین الان با پزشک او تماس بگیرید.

پزشک چه کارهایی در این زمینه انجام خواهد داد ؟

پزشک در ابتدا یک معاینه فیزیکی از کودک شما بعمل خواهد آورد، سپس به پرسیدن سوالهایی از شما در جهت تشخیص مشکل خواهد پرداخت. او به فاکتورهای زیادی از سرعت رشد کودک شما اشاره خواهد کرد تا رشد کودک شما را ارزیابی نماید. اگر کودک شما رشد تکاملی خوب و به موقعی دارد و سرحال و خوشحال به نظر می آید به این معنی است که از اوضاع خوبی برخوردار است. اگر دکتر تشخیص دهد که کودک شما سرعت رشد مناسبی ندارد و یا تشخیص “عدم افزایش وزن” و یا ” عدم رشد و نمو” دهد، معیارهایی که او برای این تشخیص ممکن است در نظر بگیر شامل موارد ذیل خواهد بود :

 • کاهش زیر 3 درصد  وزن در نمودار رشد
 • افزایش وزن زیر 20 درصد وزن ایده آل نسبت به قد
 • کاهش دو درصد یا بیشتر روی نمودار افزایش وزن از زمان آخرین چک آپ

عدم افزایش وزن ممکن است در تمام کودکان اتفاق بیافتد ولی این مسئله در کودکان زودرس شایع تر است. تغذیه مناسب مخصوصاً در سه سال اول تولد، برای رشد فیزیکی و هوشی بسیار حیاتی می باشد.

پزشک کودک شما احتمالاً آزمایشات ادرار و خون  و یا تست های دیگری برای کودک شما تجویز خواهد کرد و کالری دریافتی او را برای بازه زمانی مشخصی مورد بررسی قرار خواهد داد. همچنین او به بررسی شیشه شیر کودک شما خواهد پرداخت تا مطمئن شود کام کودک شما سالم است و یا او با مشکل مکیدن مواجه است.

تغذیه کودک

ممکن است پزشک کودکتان از شما بخواهد تا کودک خود را به یک متخصص گوارش، و یا متخصص تغذیه برای سنجش و مداوا نشان دهید. دانستن اینکه کودک شما رشد نمی کند بسیار آزاردهنده خواهد بود. ولی مهم تر از این است که شما خود را بابت این مسئله سرزنش نکنید و احساس اینکه والدین خوبی برای فرزند خود نبوده اید را از ذهن خود دور کنید.

دلایل عدم رشد کودک:

عوامل زیادی وجود دارد و پزشک ماههای زیادی را روی رژیم غذایی کودک، تاریخچه سلامتی او، میزان فعالیت و دلایل استرس  برای پی بردن به علت آن صرف می کند. به طور کلی اگر کودک شما رشد یکنواختی ندارد، به این معنی است که یا خوب غذا نمی خورد یا جذب مواد غذایی او پایین است. اما دلایل :

مشکلات تغذیه ای در کودکان:

 • ممکن است کودک شما قبل از اینکه شیر کافی بخورد خسته شده و به خواب رود.
 • ممکن است قدرت مکندگی کمی داشته باشد بنابراین زمانیکه از سینه شما تغذیه می کند شیر کافی دریافت نمی کند البته این مشکل بیشتر زمانی اتفاق می افتد که کودک از سینه شما تغذیه می کند.
 • یک شکاف لب یا سق دهان باعث اختلال در شیر خوردن می شود. این چنین شرایطی توسط شیشه های مخصوص و سری های سینه مخصوص و کمک گرفتن از یک متخصص تغذیه قابل حل می باشد. (البته شکاف لب و یا سق در سال اول تولد نوزاد ترمیم خواهند شد.)
 • داشتن لکنت زبان نیز ممکن است برای کودک شما برای داشتن تغزیه مناسب مشکل زا باشد. این مسئله همچنین ممکن است بر تغذیه کودک از شیشه شیر اثرگذار باشد ولی خیلی رایج نیست.
 • اگر طبق دستور غذایی خاصی به کودک خود غذا می دهید، اگر این دستور درست نباشد مانع از افزایش وزن کودک شما می شود.
 • یک سوم اول از شیری که به کودک خود می دهید آغوز نام دارد. وقتی شروع به شیردادن می کنید کودک شما به طور غریزی هورمون اکستیسین رها میکند که موجب تحریک سینه شما و جاری شدن شیر می شود. که با سوزش یا خارش نوک سینه و فوران شیر همراه است. این شیر دارای کالری بیشتری نسبت به آغوز است.
 • اگر استرس و یا درد داشته باشید این پروسه اتفاق نخواهد افتاد و کودک خود را از دریافت این شیر غنی محروم کرده اید. وقتی این استرس یا درد طولانی مدت شود ممکن است مانع از رشد کودک شما شود. برای اینکه این پروسه به خوبی انجام شود سعی کنید یک مکان آرام و ریلکس را برای شیر دادن به کودک خود انتخاب کنید.
 • وقتی تغذیه کودک طبق زمانبندی خاصی انجام میشود کودک نسبت به زمانیکه خود خواستار تغذیه می باشد مواد مغذی کمتری نسبت به آنچه نیاز دارد دریافت می کند. بعضی از متخصصان بر این باورند که بهترین روش این است که هر مقدار و در هر زمانیکه کودک شما نیاز به تغذیه دارد به او اجازه تغذیه دهید.
 • اگر کودک شما بیمار شده است، بدن او به کالری و مواد مغذی بیشتری نیاز دارد. همچنین بیماری ممکن است بر اشتهای کودک شما اثر گذاشته و باعث کاهش اشتهای او شود.
 • ممکن است کودک شما مشکلات گوارشی مثل اسهال، رفلکس معده، و یا ناتوان در هضم شیر باشد.
 • اگر شما افسردگی پس از زایمان دارید ممکن است توانایی شیر دادن به کودک و توجه کافی به او را نداشته باشید. پس شما با اندازه گیری میزان شیری که کودک میخورد، باید مطمئن شوید که کودکتان کالری کافی را دریافت می کند.

در موارد نادر عدم افزایش وزن کودک ممکن است به دلیل مشکلات ریه، مشکلات مثانه، مشکلات سیستم عصبی، مانند فلج مغزی، اختلال در کرومزم ها، مانند سندروم دان ،مشکلات قلبی، مانند کم خونی و اختلال در متابولیسم مانند کمبود هورمون رشد باشد. اگر هرکدام از موارد فوق دلیل بر عدم رشد کودک شما باشد باید هرچه سریعتر به آن رسیدگی شود.

وزن گرفتن کودک

درمان کندی رشد کودکان

زمانیکه شما و پزشک متوجه دلیل عدم رشد کودکتان شدید باید به اصلاح مشکلات با مداوا توسط دارو پرداخته و کالری دریافتی توسط کودک خود را افزایش دهید.

پس از رسیدن کودک خود به وزن ایده آل بهتر است از شیرخشک به عنوان مکمل برای شیرخواران و برای کودکانی که غذا می خورند غذاهایی با کالری بالا در نظر گرفت. و اگر به اندازه کافی بزرگ شده اند می توان از محصولات تهیه شده از شیر کامل مثل پنیر،  بستنی، ماست، پودینگ، تخم مرغ، آووکادو، نان گندم کامل، ماکارونی، پنکیک، پوره سیب زمینی استفاده کرد. (کتاب راهنمای تغذیه کودکان را از نی نی کده دانلود کنید)

در شرایط مزمن، کودکی که رشد ندارد ممکن است نیاز به بستری شدن داشته باشد، بدین وسیله کودک می تواند از طریق تزریقات تغذیه نماید.

اگر کودک شما زیر سه ماه دارد و منحصراً شما از طریق سینه به او غذا می دهید، باید بدانید اگر موارد ذیل اتفاق بیافتد بدین معناست که کودک شما شیر کافی دریافت کرده است :

 • مصرف 5 الی 6 عدد پوشک در روز.
 • در ماه اول شکم او به تعداد زیاد و خردلی رنگ کار کند.
 • در هنگام شیر خوردن، می توانید تکان فک او را ببینید و مکیدن او را بشنوید.حتی اگر اتاق ساکت باشد قادر به شنیدن صدای بلعیدن او می شوید.
 • سینه های شما احساس سبکی بیشتری نسبت به قبل از شیر دادن خواهند داشت.
 • مقدار شیر دریافتی کودک در سه ماه اول روزانه یک اونس می باشد.(بعد از آن تا 6ماه پزشک انتظار دریافت 0.5 الی 0.6 اونس روزانه دارد،0.4 اونس در کودکان 6 تا 9 ماه، و 0.3 الی 0.4 اونس روزانه برای کودکان 9 تا 12 ماه.

اگر کودک شما در هنگام شیر خوردن خواب آلود شد سعی کنید او را بیدار و هوشیار نگه دارید. بدین منظور می توانید از موارد زیر کمک بگیرید.

 • به آرامی کف پای او را قلقلک دهید.
 • لباس هایش را در آورید
 • پوشک او را قبل و یا وسط شیر دادن تعویض نمایید
 • در یک جای نسبتاً آرام به او شیر دهید
 • وقتی می خواهید او را بین سینه هایتان جابجا کنید او را نشانده و به او اجازه دهید آروغ بزند.

اگر موفق به تخلیه کامل شیر هر دو سینه خود نشدید می توانید شیر خود را دوشیده و در شیشه نگهداری نمایید. برای اینکار می توانید از شیردوش های اونت استفاده کنید. اگر نگران افزایش وزن کودک خود هستید، ممکن است بخواهید در بین زمان های تعیین شده برای معاینه،  کودک خود را هرهفته به مطب آورده و او را وزن کنید و برای صحت هرچه بیشتر هربار با همان ترازو قبلی او را وزن کنید. همچنین شما می توانید از یک ترازو خانگی استفاده کنید. راه های افزایش شیر مادر را مطالعه کنید تا بتوانید به کودک خود تغذیه مناسب برسانید.

آیا عدم افزایش وزن کودک من بدین معناست که او همیشه کوچکتر از آنچه که باید باشد خواهد ماند؟

این مسئله به علت عدم افزایش وزن کودک شما بستگی دارد. اگر کودک شما مدت طولانی است که تحت مداوای پزشکی قرار گرفته و نتیجه ای حاصل نشده ممکن است همیشه کوچکتر از آنچه باید باشد بماند، ولی اگر مشکل به سرعت تشخیص داده شود و مداوا گردد ممکن است سریعتر از همیشه در یک دوره زمانی،  رشد داشته باشد.

برای یادگیری چیزهای بیشتر، در تلگرام با اکانت ninikadeh و یا در اینستگرام نینی کده ما را دنبال کنید و یا در فیسبوک نی نی کده عضو شوید.86 نظر

 1. فهیمه گفت:

  کودک من خوب شیر می خورد اما در ماه اول فقط 450 گرم اضافه کرد در حالی که وزن زمان تولدش 3800 گرم بود من نگران هستم لطفا من رو راهنمایی کنید

 2. اکبز گفت:

  سلام کودک من رفلکس معده دارد امپرازول ميخورد هفت ماهش تموم شده وزنش کمه سرلاک ايا بايد بخورد لطفا راهنماييم کم

  • ترانه گفت:

   سلام
   نوزاد منم همینجوری بود امپرازول فایده نداشت فقط شیرش رو با سراک برنج (برنج تنها) غلیظ کردم خوب شد.به ازای دو پیمانه شیر خشک یک پیمانه سراک اضافه کن

 3. زهرا گفت:

  با سلام.من یک نوزاد 2 ماهه دارم که نارس بوده و در هفته 32 به دنیا امده و وزن نوزادم 1320 بوده است در حال حاضر فقط از شیر خودم تغذیه میکند و وزن گیری نوزادم خوب بوده اما جثه نوزاد خیلی ریز است آیا میتوانم در کنار شیر خودم از شیرخشک هم برای تغذیه نوزادم استفاده کنم ؟ اگر مشکلی نیست لطفا بگویید از کدام شیر استفاده کنم و مقدار روزانه چقدر ااست ؟ ممنون

  • زهرا گفت:

   با سلام.من یک نوزاد 2 ماهه دارم که نارس بوده و در هفته 32 به دنیا امده و وزن نوزادم 1320 بوده است در حال حاضر فقط از شیر خودم تغذیه میکند و وزن گیری نوزادم خوب بوده اما جثه نوزاد خیلی ریز است آیا میتوانم در کنار شیر خودم از شیرخشک هم برای تغذیه نوزادم استفاده کنم ؟ اگر مشکلی نیست لطفا بگویید از کدام شیر استفاده کنم و مقدار روزانه چقدر ااست ؟ ممنون

  • حسین قاسمی گفت:

   سلام نوزاد شما پسر است یا دختر

  • حسین قاسمی گفت:

   سلام نوزاد شما با توجه به وزنش باید به متخصص شبیکه چشم مراجعه شود تااز لحاظ رتینوپاتی بررسی شود واگر نوزاد شما پسراست باید به متخصص ارولوژی مراجعه شود تا ببیند نیاز به جراحی ارکیوپکسی بیضه نهان دارد یا خیر

  • مهیا گفت:

   سلام . از شما خواهش و التماس می کنم تا مجبور نشدید از شیر خشک استفاده نکنید چون نوزاد بخاطر خوردن راحت و مقدار زیاد بهش عادت می کنه و شیر خودتون رو کمتر می خوره . این اتفاق برای من تو ماه دوم تولدش افتاد و دیکه هیچ وقت شیر خودمو نخورد چون کم شده بود به سختی می تونست بخوره و به شیر خشک عادت کرد. الانم از عذاب وجدان دارم می میرم و همش خودمو سرزنش میکنم که چرا به خوردن شیر خودم اصرار نداشتم . همش می ترسم مریض شه . قد و وزنش هم از نوزادهای هم تولدش خیلی کمتره . خوتهش می کنم رو شیر خودتون اصرار کنین .

 4. elena گفت:

  سلام دخترمن دوسال وپنج ماه داردوحدودپنج ماهه رشدوزنی نکرده وحتی دویست گرم کم کرده خیلی نگ رانم ازمایش ادرارومدفوع هم دادیم سالم بوده کمکم کنیدلطفا

  • شادی گفت:

   آزمایش کم کاری و پرکاری تیروئید رو دوباره انجام بدید. پسر یکی از دوستان ما این مشکل رو داشت و بعد از 9 ماه فهمیدن مشکل تیروئید داشته با اینکه آزمایشهای اولیه تیروئیدش خوب بوده.

 5. Sara گفت:

  سلام دخترم 14 ماهست موقع تولد 4 کیلو گرم بود ولی الآن وزنش 8 کیلوست از شیر مادر تغذیه میکنه ولی شیرم کمه اصلا همه لب به شیشه شیر نمیزنه بابت وزنش خیلی نگرانم

 6. فاطمه گفت:

  سلام پسر من 4ماه و نیمشه اما وزن و قد و دور شرش کمه وزن تولدش 3180 بوده الان 6580 و درور سرش 40 می باشد دور سرش موقع تولد 35 بوده من خیلی نگران دور سرشم لطفا راهنماییم کنید

  • محترم گفت:

   سلام
   نگران نباشید بعصی وقتها تویه دوره زمانی کوتاه رشد بچه ها متوقف میشه و بعد دوباره شروع میشه دختر من هم همین حالت رو داشت اما بعداز یک ماه رشدش ادامه پیدا کرد.

 7. امیرمرادی گفت:

  پسرم یک سالشه نه کیلو بنظرت کمه چه کار باید کرد اشتاه نداره

 8. نازنین گفت:

  وزن مناسب کودک یکساله بایستی سه برابروزن هنگام تولدش باشد.درپاسخ به زهراخانم که زایمان زودرس داشتند به نظرم بهتره فقط شیرخودت رابه نوزادت دهی.ولی تعداددفعات ومدت زمان شیردهی رازیادکن وخودت هم خوب تغذیه کن.

 9. زهرا گفت:

  با سلام….پسر من سه وچهار ماهشه….وزنش تقریبا 12 و نیمه…… زیر نظر پزشک تغذیه داروهایی برای افزایش اشتها و وزن پسرم استفاده کرده اما متاسفانه خیلی کم یا اصلا وزن اضافه نمیکنه….من و پدرش خیلی نگرانیم…..درضمن پسرم فوق العاده متحرک و پر جنب و جوشه

  • هیراد گفت:

   ۳،۴ماهشه ۱۲کیلو وزن داره؟!!! ماشاا…
   داروی افزایش اشتها هم میدین بهش؟!!!

 10. ندا گفت:

  سلام پسر من 4 ماه و 10 روزشه قدش 65 و دور سرش 44 و وزنش 6800 خیلی نگران وزنشم. وزن هنگام تولدش ۴ کیلو و هفتاد گرم ضمنا خواهشا راهنماییم کنید

  • رضوان گفت:

   سلام
   پسر منم 3 ماهشه تو دوهفته وزن اضافه نکرد وزن تولدش . کیلو بود الان . کیلوشده

   نگرانم هر کی میبینه میگه لاغر شده

 11. موسوی گفت:

  سلام دختر من ده ماهشه وزنش هفت کیلو ،‌موقع تولد ۲،۸۵۰ بود،‌دکتر بهم گفت تا ۱۵ روز دیگه اگه با دارو هم همینجوری باشه و وزن نگیره باید ببریش بیمارستان ،در ضمن دوماهه شیرخشک میخوره

  • گلبهار گفت:

   سلام پسر من موقع تولد2/400 بوده الان7ماهش 7/100دکتر گفت کمبود وزن داره نمیدونم چیکار کنم فقط هم شیر مادر خورده 6ماهگی که غذا شروع کردم،براش اصلا اضافه نکرد در ضمن پسرم کم خونی هم داره

  • مریم گفت:

   سلام غصه نخوروزنش خوبه غذای کمکی روادامه بده پروتئین به غذاش اضافه کن 5وعده بده جوانه گندم بریزتوسوپش وشیرتم بده وزن میگیره

 12. زهره گفت:

  سلام دختر کوچولوی ما با وزن 1550 در 36 هفتگد بدنیا امده الان در پایان 6 ماهگی 6 کیلو با قد 64 سانت یکماهه حریره وسوپ هم میخوره ولی این ماه 300 گرم وزن گرفته لطفا من را راهنمابی کنید

 13. ریحانه گفت:

  سلام پسر من موقع تولد 3100 بود ودر دوما هگی 5100بود ولی در چهار ماهگی 5900 و الان که داره وارد شش ماهگی میشه شاید هفت باشه که نیست حالا شما میگید چیکار کنم
  در ضمن مرکز بهداشت هم که بردم گفت وزنش کمه و من از این بابت خیلی نگرانم لطفا کمکم کنید

 14. سحر گفت:

  سلام خدمت دوستان
  این لینک تلگرام کانال ما هست
  میدونم مطالب خوبی رو اونجا میتونید واسه تغذیه و تربیت بچه هاتون پیدا کنید

  • نی نی کده گفت:

   سلام . قراردادن کامنت های تبلیغاتی در نی نی کده ممنوعه . و کامنت شما حذف میشه .
   در صورت تمایل، می توانید در سایت تبلیغات کنید.

 15. النا زارع گفت:

  سلام،من یه دختر یکساله دارم کهوزنش۷ کیلو و قدش۷۰ ،وزنگیری بدی داره،غذا میخوره به بدبختی،شیرمادر میخوره،بطور طبیعی دنیا اومده،برای وزن پایینش چه کنم

 16. مهری گفت:

  سلام.من دختر ی ۱۰ماهه دارم که ۳۷هفته به دنیا امد با وزن تولد ۲۶۶۰گرم,در پایان ده ماهگی وزنش ۷۴۰۰است.حرکاتش کاملا طبیعی است ,دو ماه است چهاردست و پا میره,غذا هم بد نمیخوره ولی خوب وزن نمیگیره,ممکنه شیر خودم مغذی نباشه.چه کار کنم؟

 17. پارسا گفت:

  سلام پسرم نه ماهشه زمان تولد ۳۳۵۰ وزنش بود از سه ماهگی وزن نمیگیره الان ۷۲۰۰ وزن عدم وزن گیری رو قد و دور سرشم تاثیر گذاشته تحت نظر متخصص بود اما فایده ای نداره لطفا راهنماییم کنید خیلی نگرانشم ممنون

 18. سارا کوچولو گفت:

  سلام دختر دوساله ای دارم که از هشت ماهگی رشد نکرده چند ماه بردمش دکتر تغذیه وزن نگرفت بعد هم معرفی شدم به متخصص گوارش سه ماهه بردمش آزمایش های مختلف دادیم اول گفتن از یبوسته.اون مشکل هم برطرف شد ولی باز وزن نمیگیره همه آزمایش هاشم خوب بوده تغذیه اش هم بد نیست ولی دختر دوسالم تازه هشت کیلو شده چکار کنم بهم کمک کنید

 19. سهراب گفت:

  تغذیه صحیح اولین وآخرین راه درمان انسان از نوزادی تا کهنسالی هستش.عناصر حیاتی مثل آب نمک نور آفتاب غذا های سالم چربی های سالم و یک سری عادت های تغذیه ای ،استحمام ،گوارش صحیح،خواب کافی و فرهنگ تغذیه ای که در اون پیتزا و نوشابه وجود نداشته باشه. بیشتر بیماری ها قبل از بوجود آمدن احتیاج به یک فساد و عدم کارکرد صحیح در اعضای گوارشی دارند

 20. مرضیه گفت:

  سلام پسرمن هفت ماهشه حدودیک ماهه وزنش ثابت مونده وزن تولدشم 2وهفصدبودخیلی ریزست چیکارکنم کمکم کنید یه شیرخشک خوشمزه که بخوره بهم معرفی کنیدتاحالاچنتاشیرگرفتم ونخورده

  • نسیم گفت:

   شیرخشک رو شبها وقتی کاملا خوابش برد بهش بدین میخوره.از شب تا صبح میتونین 300 سی سی شیرخشک بدین که خیلی تاثیر داره روی وزنگیریش.
   پیشنهاد میکنم بیومیل پلاس یا سوپرامیل بدین که شیرهای چربی هستن

 21. محدثه گفت:

  سلام . دخترکوچولوی من تازه شش ماهش کامل شده. وزن موقع تولدش ۱۹۸۰گرم بود که به خاطر فشارخونم در ۳۷هفته زایمان کردم. الان وزنش ۶۸۰۰گرمه و فقط شیر خودمو میخوره. ولی بازم نسبت به همسنو سالاش خیلی ریزه میزه هست. آیا لازمه بهش مکمل یا داروهای اشتهاآور بدم. لطفا راهنماییم کنید.

 22. hamideh گفت:

  سلام دختر من ٢ هفته وارد ٦ ماهگى شده وزن تولد ٢٤٥٠ بوده الان ٦٤٠٠ شده با قد ٦٦ خيلى نگرانشم بايد چكار كنم كه وزن بگيره شير خودمو ميخوره شيرم خيلى زياده هميشه ازم شير ميريزه احساس ميكنم خوب نميخوره چكار كنم

 23. nahid گفت:

  سلام دختر من نه ماهش که شیر خشک می خوره اصلا لب به غدا نمی زنه تمام راها رو امتحان کردم ولی نمی خوره نمیدونم چکار کنم وزن موقع تولدش 2ششصد بود و الان تو نه ماهگی 8 دویسته

 24. خاله ستاره گفت:

  سلام, بچه خواهر من 7ماهشه شیر مادرشوکه اصلا نمیخوره, شیرخشک,فرنی سرلک,فقط3روز اولش خورد وزنشم داره کممیشه, بعداز بدنیااومدنش هم عفونت از رحمش خارج میشد خیلی نگرانشیم,خوابشم خوبنیست بی حوصلس

 25. sanaz گفت:

  باسلام وخسته نباشیدپسرمن تازه به یک سالگی وارد شده وزنش ١٠/٢۵٠ و قدش ٨٠ است وزن تولدش هم ٢/٩٠٠ و قدش ۴٧ میخواهم بدانم وزنش خوبه یا نه؟ تو رو خدا راهنمایین کنین هیچ چیز نمیخوره فقط شیر خشک با کمی سوپ با داد وقال کمی غذا میخوره در ضمن شیر خودمو نمیخوره شیر خشکی ؟

 26. سحر گفت:

  سلام دختر من ده ماهشه ۷کیلو ۹۰۰ گرمه غذا کم میخوره وزن تولدش ۳کیلو 300 بوده چی بهش بدم تپلی بشه ایا باید پیش متخصص برم یا نه لطفا جواب بدید

 27. samira گفت:

  سلام دختر من شش ماهشه وزن تولدش دو پنصد پنجاه بوده از دو ماهگي ريفلاكس داشته الان دو هفته اس كه خوب شده وزن الانش پنج و سيصده از هم سنو سالاش خيلي ريزه نگرانم واسه وزن گيرش لطفا راهنماييم كنيد

 28. مامان بهار گفت:

  با سلام واحترام
  فرشته کوچولوی من نارس بدنیا آمد در سن 29 هفتگی با وزن 800 گرم و الان7ماهشه وزنش 4200 رسید خیلی نگران وزن گیریش هستم چه کنم منو راهنمایی کنید

  با تشکر فراوان

 29. tima گفت:

  با سلام
  کودک من نارس به دنیا اومده.الان 1سالو5ماهشه وزنش6/5کیلویه……..میشه راهنمایی کنید چ کار کنم

 30. naeirika گفت:

  سلام دخترمن۳۵هفته بدنیا امد با وزن۲۲۰۰ا دور سر۳۲ قد۴۵ الان۹ماهشه وزنش۷کیلو دور سر۴۵ قد۷۵دکتر میگه دور سر و قدش زیاده ولی از لحاظ ظاهری هم سالمه هم خیلی سرحال مشکلی نداره،دکتر میگه وزنش کمه تا۶ماهگی شیر خودمو خورده بعد هم شیر خشک وضعیت تغذیه اش عااالیه بد غذا نیست زیادم میخوره ولی وزنش کمه چیکارکنم راهنمایی کنین خواهشا

 31. یاس گفت:

  سلام پسرم دیروز سه ماه تموم شد وزن اش 6600بود باقد63 وزن تولد اش هم 4550بود دکتر گفته باید وزن بیشتر می گرفت شیر خودم ام میخوره بنظر شما آیا وزن گیری اش مشکل داره

 32. الهه جون گفت:

  سلام فرزند دوم من پسری پنج ماهه هست شیر خودم فقط میخوره ولی وزن ثابت شده دو ماهه اول تولدش ماهی یک کیلو وزن میگفت ولی تو چهار ماهگی 400 گرم اضافه کرد وزن اولیه آون 3/180 بود تو چهار شد 5/900 الان هم هست 6200 خیلی نگران هستم لطفا راهنمایی بفرمایید

 33. Sabrina گفت:

  سلام.
  پسر من موقع تولد ۲۷۴۰ بود و بعد از اون نمودار وزنیش خیلی آهسته بود در ضمن رفلاکس داره و آمپرازول میخوره.تا آخر ۴ ماهگی که ۵۷۰۰ شد دکتر گفت سرلاک بده و من تا یک ماه سرلاک دادم اما بهد اون فقط ۲۰۰ گرم اضافه کرد و یه دکتر دیگه براش شیر خشک ببلاک ای ار نوشت و سرلاک قطع کرد الان اصلا شیر خشک نمیخوره…راستی بگم‌که از همون اولم شیر خودمو به زور میخورد الان تو ۶ ماهه و وزنش ۶ کیلو…
  توروخدا کمکم کنید خسته شدم انقدر نیش‌و کنایه شنیدم از لاغری پسرم.
  ممنون

 34. دخترکم لیانا گفت:

  باسلام دختره 15 ماهه ای دارم که از 10 ماهگی تا حالا 7800 گرمه، ازمایشم ازش گرفتم خداروشکر هیچ مشکلی نداره، دکتر میگه سالمه هیچیش نیست چیکار کنم رشد کنه.

 35. elham گفت:

  سلام.دختر شش ماهه ای دارم که بدو تولد وزنش 3/50گرم و قد 50cm و دور سر38cmبوده.خیلی براش وقت گذاشتم اما زیاد شیر نمیخوره و بازیگوشه.همه جوره برا شیر دادن امتحان کردم اما وزنش زیاد نشده.الانم که حدودا شش ماهه شده قدش63cm و وزنش4/900گرمه.یکی راهنماییم کنه چیکار کنم.

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام. چرا پزشک کودکان برای دختر شما شیر خشک تجویز نکرده است؟ در این ۶ماه دخترتان را نزد متخصص اطفال برای قد و وزن برده اید؟ الان نگران نباشید از پایان ۶ ماهگی باید قطره اهن به دخترتان بدهید روزی ۱۵قطره مولتی ویتامین کودکتان را هم باید ادامه دهید. روزی ۲۵قطره یا یک قطره چکان کامل. و اینکه غذای کمکی را برای دخترتان شروع کنید. تغذیه خودتان هم باید مناسب باشد. روزی ۳لیوان شیر بخورید مایعات زیاد مصرف کنید. حتما دخترتان را برای چکاب پیش متخصص اطفال هم ببرید

 36. بالایی گفت:

  سلام.دختر من 7 ماهشه.وزن تولدش 2.700 بوده و الان 6.700 شده.تو 3 ماه گذشته فقط 600 گرم اضافه کرده.غذای کمکی رو شروع کردم خوب میخوره و شیر خشک ببلاک میدادم که به تجویز پزشک الان بیومیل پلاس میخوره اما هیچ روند بهبودی ازش نمیبینم.نمیدونم چیکار کنم.خیلی نگرانم

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام. ۱۵ قطره اهن و ۲۵ قطره مولتی ویتامین هر روز به دخترتان بدهید. نگران نباشید شما تازه غذای کمکی را شروع کرده اید. حتما تا ماه اینده وزن دخترتان بیشتر میشود . در پایان ۹ماهگی دخترتان را به نزدیکترین مرکز بهداشت ببرید تا قد و وزن بشود و روند تکاملی دخترتان را پیگیری نمایید

 37. فاطمه گفت:

  سلام من پسر دارم که هنگام تولد وزنش 3250بود و یک ماهگی 4400 بود دوماهگی 5600و سه ماهگی 6400 بود قدشم الان که سه ماهش 62سانت . فک میکنم رشدش کم بوده شیرخشک بهش بدم یانه ؟چه نوع شیر خشکی؟ممنون

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام رشد کودک شما نرماله و نیازی به شیر خشک نیست. هیچ چیزی جای شیر مادر را برای کودک نمی‌گیرد. الکی کودک خود را شیر خشکی نکنید. قد و وزن کودک شما نرمال میباشد

 38. مینا گفت:

  سلام من یه پسره ۳سال ونیم دارم که وزنش ۱۱کیلو قدش ۹۴وزن موقع تولدش ۲.۵بود خیلی دکتر بردم اصلا غذا نمیخوره خیلی نگران رشدشم رشد استخوانیش به اندازه یه پسر یک سال ونیمه بگین چیکار کنم دیگه خسته شدم

 39. شهلا گفت:

  باسلام.دختربچه یکساله دارم هم غذاش خوبه خداروشکر همه چیش نرماله ولی وزن نمیگیره دلیلش چیه؟ راستی شش ماهه شیر مادر نمیخوره بهش شیرخشک میدم.

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام اگر غذا خوب میخوره قاعدتا باید وزن گیری مطلوبی داشته باشه اگر برای قد و وزن به مراکز بهداشتی مراجعه کردید و همکاران ما به شما گفتند که اضافه وزن کودکتان نداشته و طبق منحنی رشد وزن نگرفته اون وقت میتوانید به پزشک کودکان مراجعه فرمائید تا کودکتان چکاپ شود.

 40. فرزانه گفت:

  سلام دختر من 6 ماهشه با وزن6800
  از 4ماهگی وزنش تغییر نکرده با مشورت پزشک از 5ماهگی بهش غذای کمکی هم میدم اما وزنش تغییر نکرده لطفا کمکم کنید چیکار کنم وزن بگیره؟

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام قطره آهن و قطره مولتی ویتامین را روزانه به کودک خود بدهید داخل غذای کودک خود میتوانید کره بریزید به وزن گیری کودک شما کمک میکند

 41. مامان ارسام گفت:

  با سلام من یک پسر شش ماهه دارم موقع تولد وزنش 4/50 کیلو گرم بود ولی الان که شش ماهشه وزنش6/500 کیلو گرمه الان سوپ.فرنی .تخم مرغ وخیلی چیزای دیگه م میخوره دور سر وقدش خوبه ولی نگران وزنشم؟؟؟؟

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام قطره مولتی ویتامین و قطره آهن روزانه به کودک خود بدهید به غذا ی کودک خود کره اضافه کنید و نیز غذای کودک شما باید تنوع داشته باشد. در سوپ کودک خود میتوانید از قلم و یا ماهیچه استفاده نمایید

 42. بهار گفت:

  سلام دختر من 11 ماهشه و وزنش 7 کیلوست، دکترم بردم آزمایش خون و ادرار داده همشون خوب بودن، نمیدونم چیکار کنم خواهش میکنم راهنماییم کنین. در ضمن خیلی زود راه افتاد و خیلی جنب و جوش داره

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام نگران نباشید
   به غذای کودک خود میتوانید کره اضافه کنید. هر روز قطره مولتی ویتامین و آهن کودک خود را به او بدهید غذای کودک شما باید تنوع داشته باشد

 43. الینا گفت:

  سلام دختر من موقع تولد سه کیلو بود تا چهار ماهگی رشد خوبی داشت ولی بعد اون نه , وارد شش ماهگی که شد دندون دراورده و وزن گیریش خیلی کم شد الان یازده ماهشه هشت کیلو هستش بردمش دکترفقط شربت زینک بهش داد چکار کنم وزنش بره بالا

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام روزانه به کودکتان قطره مولتی ویتامین و قطره آهن بدهید به غذای کودک خود کره اضافه کنید و بوسیله قلم و یا ماهیچه غذای کودک خود را مغذی کنید و اینکه غذای کودک باید تنوع داشته باشد

 44. نیلوفر گفت:

  سلام دختر من 30 بهمن هشت ماهش تموم میشه. وزنش 6 کیلو هستش. هر دکتری میبرم میگن وزنش کمه. ازمایش ادرار .همه چیشو امتحان کردم. چیکار کنم برا وزنش؟

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام روزانه قطره مولتی ویتامین و قطره آهن به کودک خود بدهید. به غذای کودک خود کره اضافه کنید. برای مقوی کردن غذای کودک خود از قلم و یا ماهیچه استفاده نمایید غذای کودک شما باید تنوع داشته باشد به کودک خود روزانه میوه بدهید

 45. مامان کیارش گفت:

  با سلام. پسر من ۳ ماه ۱۹ روزشه از ۵ روزگی بهش شیر خشو میدادم و و شیر مادر هم میخورد. ۳ ماهگی بردمش پیش دکتر گفت شیر کمکی باید بدی بهش برا وزن گیریش بعد از اون دیگه شیر خشک نخورده. الان تقریبا ۲۰ روزه که فقط فقط شیر مادر میخوره. وزن تولدش ۳.۳۵۰ وزن سه ماهگی ۵.۹۵۰ بوده که دکتر بهم گفت حتما شی خشک هم بخوره. شیر خشکی که بهش میدادم گیگوز ۱ بوده. حالا که دیگه نمیخوره اصلن وزن نگرفته. امکان داره به خاطر این که شیر خشکش قطع شده وزن نگرفته باشه؟ خواهش میکنم راهنماییم کنید حالا که باید بخوره و نمیخوره چیکار باید بکنم.

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام میتوانید از قطره شیر افزا استفاده کنید و رژیم غذایی مقوی ومغذی داشته باشید اگر اضافه وزن زیادی ندارید میتوانید از قرص مولتی ویتامین استفاده کنید روزانه از لبنیات حتما استفاده کنید وهفته ای ۳ روز قرص کلسیم ویتامین دی استفاده نمایید وبه کودکتان قطره مولتی ویتامین روزانه ۲۵ قطره بدهید

 46. هوشنگ گفت:

  سلام…پسرم 8 ماه بدنیا آمد….وزنش 2 کیلو گرم بود حالی یکسالش 6 کیلو گرم وزن دارد…ولی هیچ نمی تواند …سر .گردن. پا. خود را بگیرد….لطفا رهنمای کنید….هرات افغانستان

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام شما حتما بایدپسرتان را نزد متخصص کودکان ببرید پسر شما بیماری دارد باید حتما متخصص کودکان پسر شما رو ویزیت کنه

 47. نسیم گفت:

  سلام پسرم نه ماه وبیست روزشه ولی هنوز چهاردست وپا نمیره ووزن خودشو روی پاهاش تحمل نمیکنه؟ واینکه وزنش 8 کیلو باقی مونده ولی قد دور سرش خوبه. غذا خوب میخوره شیر خودمم میخوره میوه هم مرتب بهش میدم ولی وزنش بالا نمیره . لطفا راهنمابیم کنید .

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام برای وزن گیری کودک بهتر است به غذای کودک کره اضافه نمایید و با اضافه کردن قلم به غذای کودک آن را مقوی کنید. غذای کودک باید تنوع داشته باشد روزانه قطره مولتی ویتامین و قطره آهن به کودکتان بدهید

 48. الینا گفت:

  سلام دخترم چهارده ماهشه 8800 وزنشه یازده تا دندون دراورده راه میره غذا هم میخوره تو غذاش از کره و روغن زیتون و قلم هم استفاده میکنم اهن و مولتی هم بهش میدم ولی وزن نمیگیره چکار کنم واقعا نمیدونم چکار کنم کمکم کنید چیکارش کنم

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   اگر دختر شما فقط درمدت زمان یک تا دوماه وزن نگرفته جای نگرانی ندارد ممکن است به علت دندان درآوردن ویا سرماخوردگی و یا اینکه به علت راه افتادن کودک شما باشد اگر بعد از ۳ ماه وزن کودک شما هیچ تغییری نکرد ویا حتی کاهش وزن داشت باید کودک شما از نظر عفونت ادراری بررسی شود

 49. مریم گفت:

  سلام دختر من موقع تولدش 2100بوده تا یک ماه پیش هم وزنش 4100گرم بوده البته دوماه پیش به خاطر عفونت ریه در بیمارستان بستری شد ووزن کم کرد خوب که شد وزن اضاف کرد و وزنش شد 4کیلو اما دوباره افت وزن پیدا کرد وزنش کم شد میخواستم اگر میشه راهنماییم کنید خیلی نگران هستم

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام دوست عزیز شما به سن کودک خود اشاره ای نکرده اید علت افت وزن کودک شما عفونت ریه بوده بهتره زیر نظر متخصص اطفال کودک شما باشد

 50. المیرا گفت:

  با سلام
  دختر من موقع تولد 2900 بود و الان 13 ماهش هست 7:700 هست و قدش 70 سانت از چهار ماهگی وزن گیریش کم شد الان شیر مادر میخوره،چیکار باید کنم وزنش خیلی کمه،نظرتون درباره اینکه شیر خشک بدم چیه، با تشکر

 51. النا گفت:

  دخترم ۲۵ ماهشه،باوزن ده کیلو و نیم،سه ماهه که اصلا وزن اضاف نکرده،همه نوع آزمایش هم دادم،میگن مشکلی نداره،به نظرتون چیکار کنم؟ آیا وزنش کمه ؟(اشتهاش هم نسبتا بد نیست.)

 52. مینا گفت:

  پسر من 8ماهشه با وزن 8.5.قد 75.دورسر44. بدنیا اومدنی وزنش4.5. قدشذ52.دورسرش 36.بهداشت میگه دورسرش خوب رشدنکرده..واسه رشد دورسرش چیکار کنم.

 53. ارزو گفت:

  سلام پسر من سه ماهشه وزن تولد 3300 والان که سه ماهو نیمه هست 7 کیلوعه.که 200 گرم کم کرده میخواستم ببینم جای نگرانی داره علت کم کردنش چی بوده

 54. ماهور گفت:

  باسلام من دخترم دوسالشه کمبودوزن داره اصلااشتها نداره الان بعدسه ماه وزنش کردم یک کیلواضافه کرده که شده ده کیلونیم قدشم85 خواهش میکنم راهنمایم کنین ممکنه مریضی داشته باشه یانه نسبت به نمودارقدش خیلی خوب بوده اماوزن کم مرسی

 55. مینا گفت:

  سلام
  دختر من شش ماه و سه روزشه، وزن تولدش 3100 و قدش 51 سانت بوده.الان وزنش6300 و قدش 64.5 سانت هست. وزنش خیلی کمه. شیرشو بد نمیخوره اما احساس میکنم شیرم خوب نیست و کمه،ویتامینشو خوب میخوره اما غذای کمکی نمیخوره.بسختی بهش میدم. چکار کنم وزن بگیره. خیلی به هم ریختم.

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام عزیزم،طبق وزن تولد،بچه شما باید حدودای6700-6800 باشه،که ظاهرا طوری که شما ناراحتید وزن کمی ندارن،فقط یه چند گرم هستش که اینم میتونه بعلت مریضی تو این دوره چند ماهه و…باشه،پس زیاد خودتون رو نارحت نکید،غذای کمکی هم فعلا در حد یه قاشق هستش نه بیشتر،اونم در حد نیاز خودش میخوره،طبق برنامه غذای کمکی براش شروع کنید و ویتامین و اهن هم ادامه بدید تا وزن گیری خوب بشه،البته با صبر و حوصله باشید مخصوصا برا غذای کمکی

 56. احمدی گفت:

  خانم احمدی هستم از افغانستان. پسرم ۳۱ هفته بدنیا اومد الان هفته اول ۸ ماهشه. وزنش ۷ کیلو شده خوب میخوره اما حرکات فزیکی اش خوب نیست یعنی تا الان نمی نشیند و نمیخزد. نمیدانم چه کار کنم. لطفا رهنماییم کنید. متشکر
  احمدی

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام،اگر 8ماهشون هست نگران نباشید چون که 9ماهگی بچه باید بدون کمک بشیند! با کمک خود تا جایی که خسته نشود بنشیند البته کاملا او را نگاه دارید تا عادت کند

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید