نمودار رشد کودک برای دختر و پسر و مفاهیم آن

نمودار رشد نوزاد

نمودار رشد کودک به شما می فهماند او چگونه از لحاظ فیزیکی در حال رشد است. پزشک کودک شما با مقایسه اندازه های کودکتان اعم از وزن، قد، و دور سر با کودکان هم سن و هم جنس او و با مقایسه با چکاپ های قبلی متوجه  می شود که یک الگوی سالم رشد را در پیش گرفته است یا خیر.

البته تنها نباید به درصدهای کودک خود توجه کنید. با وجود اینکه نمودارهای رشدی که در حال حاضر وجود دارند نسبت به نمودارهای قدیمی، پیشرفت کودک را بهتر نشان می دهند، ولی با این حال به طور دقیق نشان دهنده پیشرفت کودک شما نیستند. مهمترین مسئله این است که کودک شما به صورت مداوم، مناسب و با سرعتی متناسب رشد کند.

پزشک متناسب با سن کودک از نمودارهای مختلفی برای میزان رشد او استفاده خواهد کرد. مرکز کنترل و مبارزه با بیماری (CDC) توصیه می کند تا پزشکان از نمودار سازمان جهانی سلامت (WHO) استفاده نمایند.

منحنی رشد نوزاد پسر

منحنی رشد نوزاد دختر

ابزار آنلاین کنترل رشد نوزاد:

شما می توانید در سایت infantchart.com وزن و قد و سن کودک خود را وارد کنید تا دقیقا روی هر نمودار به شما نمایش دهد که کودک شما در چه وضعیتی قرار دارد. این سایت چهار نمودار دارد (پس از وارد کردن اطلاعات در هر بخش، یک نقطه روی نمودار به شما نشون میده) :

برنامه اندروید منحنی رشد نوزاد :

شما می توانید برنامه اندروید رشد کودک (نسخه انگلیسی) یا برنامه نمودار رشد کودک (فارسی) را دانلود کنید و خودتان وزن و قد کودک را هر چند روز یکبار در آن ثبت کنید و سلامت کودک خود را کنترل کنید.

درصد رشد (Percentile) در منحنی رشد کودک شما به چه معناست؟

بهتر است این مسئله را به وسیله یک مثال برای شما توضیح دهیم. اگر فرزند پسر شما 3 ماهه است و percentile وزن او در نمودار 40% ذکر شده است، بدین معناست که 40 درصد از پسرهای  3ماهه ، وزنشان با وزن پسر شما یکی است یا کمتر است. و 60 درصد پسرهای سه ماهه سنگین تر از  پسر شما هستند.

هرچه این واحد(درصد) بیشتر باشد، کودک شما به متوسط جامعه بیشتر نزدیک است. اگر کودک شما در درصد رشد 50% قد خود باشد، بدین معناست که میانگین قد در بین کودکان هم سن خود را داراست.

کودک من درصد رشد 25% را نشان میدهد، آیا این مقدار کم است؟

خوب این یعنی 25 درصد کل کودکان، شبیه کودک شما هستند و 75% کودکان از او بیشترند. میزان رشد روی نمودار رشد مثل نمره های مدرسه نیست. پایین بودن سرعت رشد کودک شما بدین معنا نیست که او مشکلی دارد.

شرایطی را در نظر بگیرید که در آن والدین کودک دارای قد متوسطی هستند، بنابراین روند رشد کودک نیز به همین صورت خواهد بود. درصد رشد 10 واحدی برای وزن و قد به صورت یکنواخت در زمان رشد کودکتان کاملاً طبیعی خواهد بود. مهمترین مسئله اینست که به یاد داشته باشید پزشک کودکتان روند رشد کودک شما را ثبت خواهد کرد و نه فقط میزان رشد او را.

کودکان تمایل به رشد ناگهانی دارند وممکن است این مسئله موجب مقداری اضافه وزن و قد در آنها شود. و در برخی ماه ها نیز ممکن است تنها قسمتی از رشد طبیعی خود را داشته باشند.

نمودار رشد نوزاد

چه زمانی باید نگران شد؟

 • اگر درصد رشد کودک شما به طور ناگهانی دستخوش تغییرات شود این مسئله جای نگرانی دارد. برای مثال، چنانچه او به پنجاهمین واحد رشد خود رسیده باشد و ناگهان به پانزدهمین واحد افت پیدا کند، دکتر شما در جهت یافتن دلیل بر خواهد آمد. برای این مسئله باید توجیه پزشکی وجود داشته باشد که نیازمند معاینه های بیشتر خواهد بود.
 • البته یک بیماری کوچک و یا تغییرات در الگوی غذا خوردن ممکن است منجر به یک افت کوچک در درصد رشد کودکان شود، با این حال پزشک روند رشد کودک شما را برای مدتی تحت نظر خواهد گرفت.
 • اگر کودک شما بیمار نیست ولی افزایش وزن او کاهش پیدا کرد و در عین حال افزایش قد او مانند قبل بود، پزشک کودکتان ممکن است افزایش تعداد وعده های غذایی را برای او تجویز نماید. و ممکن است مجبور به مراجعات مکرر به پزشک برای اطمینان از وزن گرفتن کودک خود شوید.
 • بعضی اوقات افزایش یا کاهش سریع خوب است، برای مثال زمانیکه افزایش وزن کودکتان بیش از قد کشیدن او باشد کاهش وزن در این حالت مسئله خوبی می باشد.
 • گاهی اوقات ممکن است کودک شما به حداکثر درصد رشد و یا کمینه مقدار درصد رشد برسد در این زمان نیاز است تا پزشک روند رشد او را تحت نظر بگیرد. برای مثال اگر کودکی خیلی کوتاه است و والدین او نیز نسبتاً کوتاه هستند، بنابراین افزایش قد 5 درصدی برای او کاملاً کافی و مناسب خواهد بود.
 • اما اگر قد کودک کوتاه است و والدین او متوسط و یا کمی بلندترهستند، و یا اگر کودکی لاغر باشد و والدین او متوسط و یا چاق تر از متوسط باشند، پزشک اطمینان خاطر خواهد داشت که کودک مشکل رشدی از نظر ژنتیکی و یا هورمونی نخواهد داشت
 • همچنین اگر کودک شما در مرحله دریافت 5% واحد بیشتر رشد باشد، پزشک در خصوص تغذیه او با شما مشورت خواهد کرد تا روندی را پیش بگیرید که منجر به اضافه وزن کودکتان نشود.
 • اگر اندازه سر کودکتان کوچکتر از حد متوسط و معمول باشد، دکتر باید از رشد کافی و طبیعی مغز او اطمینان حاصل نماید. چرا که میزان رشد مغز متاثر از اندازه جمجمه می باشد. اگر اندازه جمجمه بزرگتر از اندازه طبیعی آن باشد، باید معاینات لازم برای اطمینان از عدم ابتلا به هیدروسفالی(تجمع بیش از اندازه مایعات در سر) انجام گردد.

چه میزان وزن هنگام تولد به رشد آینده کودک اثر می گذارد؟

وزن هنگام تولد کمتر از آنچه فکر می کنید اهمیت دارد. به طور کلی، ژن ها و نه وزن نوزاد سایز زمان برگسالی را مشخص می کند. نوزادانی که به هنگام تولد ریزاندام هستند در بزرگسالی درشت و تنومند خواهند شد، و نوزادان درشت ممکن است در طول زمان رشد خود ظریف و ریزه شوند. والدین کودک بهترین شاخص برای تعیین آینده کودک هستند. آیا شما بلند قد، کوتاه و یا متوسط هستید؟ لاغر، چاق و یا میانه هستید؟ کودک شما صفات ظاهری شما را در زمان بزرگسالی خواهد داشت.

برای یادگیری چیزهای بیشتر، در تلگرام نی نی کده و یا در اینستگرام نینی کده ما را دنبال کنید و یا در فیسبوک نی نی کده عضو شوید.93 نظر

 1. محجوبه گفت:

  ممنون از مطالبتون عالی بود

 2. سميه گفت:

  سلام
  دختر من در٢ماهگي كندي وزن و دورسر دارد ولي قد او از نرمال بلندتر است
  وزن تولدش ٣٦٠٠ وزن ٢ماهگي ٤٧٠٠
  قد در تولد ٥٢ در دوماهگي ٥٩
  دور سر هم در بيست روز اخر ٥/٠سانت اضافه شده در حالي تا ٤٠روزگي خوب بود
  تو ايام عيد در دادن قطره كوتاهي كردم . ممكنه براي اون باشه؟
  و اينكه دخترم در روز ٥ بار شكمش كار ميكنه و هنوز كم نشده .
  توي ١٤روزگي هم به علت تب بستري شد و آنتي بيوتيك گرفت و انواع آزمايشات نخاع و خون و ادرار منفی بود و بعد مرخص شد.

  • نی نی کده گفت:

   سلام .
   اگر وزن کودک را روی نمودار ببینید، مشاهده خواهید کرد که هنوز وزن کودک شما خیلی از نمودار دور نشده است و تقریبا طبیعی به نظر میرسه.
   اما برای رفع نگرانی هاتون، کودک را پیش متخصص کودکان ببرید. ویزیت کردن کار پزشک است و مقالات سایتهای اینترنتی از جمله ما، فقط برای آگاهی رسانی به مادران است.

 3. الهام گفت:

  سلام
  اگه دور سر کودک رشدش کم باشه یعنی روی نمودار قرمز باشه
  ولی رشد کودک خوب باشه و تمام حرکاتش نرمال باشه باز هم جای نگرانی داره?
  دخترم ۴ ماهشه ولی دور سرش هر ماه فقط ۱ سانت رشد کرده
  دور سر هنگام تولد ۳۳.۵
  ۴ ماهگی ۳۸

 4. منصور گفت:

  سلام دختر من 3.5 ساله است و طبق جدول مک لارن باید الان 15.5 کیلو باشد در حالی که 13 کیلو است و فوق العاده کم غذا میباشد لطفا راهنمائی کنید در صورت امکان پزشک خوب معرفی کنید با تشکر

  • نی نی کده گفت:

   سلام .
   کوچولوی خود را نزد پزشک متخصص کودکان ببرید برای معاینه . احتمال داره براش آزمایش بنویسه . همچنین کم وزنی ممکنه به دلیل عادات خواب و غذاخوردن کودک باشه که اینها رو باید با پزشک در میان بگذارید تا راهکارهای مناسب رو خدمت شما بده.
   درضمن : در دوران بیماری، کودکان وزنشون کم میشه و پس از رفع بیماری دوباره افزایش خواهند داشت. اگر کودک در یک ماه گذشته مرییض بوده ، ممکنه مال اون باشه.

 5. مرسانا گفت:

  سلام ،پسرم 36هفته،4روز ب دنیا اومد،وزنش ب گفته پرستاران اتاق عمل1950بوده،ولی پرستاران بخش نوزادان میگه 2کیلو300بوده،دور سرشم گفتن33ونیم،الان 2ماه 22روزشه،وزنش4ونیم شده،دور سرشم 39بنظرتون دور سرش زیاد نیس؟؟؟؟ولی کمکاری تیرویید خفیفم داره،که دکتر بهش روزی 1/4قرص داده ،راهنماییم کنید ایا پسرم طبیعیه؟؟؟قدشم 46بوده الان 54شده،

  • نی نی کده گفت:

   سلام .
   کودک را به خانه بهداشت محله ببرید . خیلی از کارهایی رو که دکتر متخصص کودک انجام نمیده، براتون انجام میدن و وزن و قد کودک را هم در کارت رشدش می نویسن و هر دو سه ماه یکبار بررسی میشه . ایشالا که کوچولوی شما هم سلامت باشه.

 6. مرسانا گفت:

  پسرمم مرتب شیر خودمو میخوره،کاملم میخوره،قبلنا زیاد میخوابید الان کمتر شده خوابش،فعالیتشم خوبه،تکون زیاد میخوره،پاهاشو دستاشو خوب تکون میده،میخنده،

 7. مرسانا گفت:

  سلام خسته نباشید،پسرم 8اسفند ب دنیا اومده الان دقیق چند ماهو چند هفته میشه؟؟؟؟

 8. محبوبه گفت:

  سلام بچه من پنج ماهه هست اولی که به دنیا اومد سه کیلو هشتصد بود الان هفتو سیصد داره آیا کمبود وزن داره ؟

  • نی نی کده گفت:

   طبق نمودار رشد ، وزن دختر و پسر روی نمودار فرق داره . اگر دختر باشه ، الان وزنش خوبه. ( اگر پسر باشه، باید یکم بیشتر باشه. اما هنوز نرماله)

 9. مرسانا گفت:

  سلام،ازتون ممنونم که راهنمایمون میکنید تا از نگرانی دربیاییم،گفتم پسرم داره 1/4قرص لووتروکسین استفاده میکنه،قدشم کوتاه نسبت ب دیگر همسن وسالاش،خواهشی ک دارم راهنماییم کنید که چیا بخورم که تاثیرش رو افزایش قد پسرم مشخص بشه و بهبود کم کاری تیروییدش اثر بزاره یا اصلن مشکلی ایجاد نکنه،با تشکر

 10. فاطمه گفت:

  سلام، پسر من ااسال و 6 ماه سنش است قدش 135 سانتی متر است از کوتاهی قد خیلی رنج میبره تو کلاس از بقیه بچه ها خیلی کوتاه قد است تمام آزمایش و تعیین سن استخوانی اش طبیعی است . دو سال است که داروهای زینگ سولفات و مکمل های دیگه که دکتر تجویز میکنه رو میخوره لطفا بگین برای حل مشکل پسرم چیکار کنم آیا آمپول هورمونی برای حل مشکل پسرم هست ؟ ضمنا من احتمال میدم مشکل پسرم ارثی باشه چون پدر بزرگ همسرم ویکی از عموهای من قدشون کوتاه است

 11. پریا گفت:

  سلام .پسرم موقع تولد وزنش 3480 بوده الان 1 ماهش باید چند کیلو باشه به طور نرمال؟

 12. شيوا گفت:

  سلام ارمان من وزن تولدش 3300 بود الان که اخراي هشت ماهگيشه تقريبا هشت کيلو خيلي کمه؟؟؟؟!!!!!

  • نی نی کده گفت:

   از روی نمودار رشد اگه چک کنید، می بینید که خیلی هم کم نیست. گرچه نسبت به وزن تولدش، یه ذره کمتر رشد کرده. برای اطمینان از سلامت کودک خود، هر دو ماه یکبار او را به مراکز بهداشت محله یا شهر خود ببرید. اندازه گیری وزن و قد و چک کردن سلامت عمومی کودک و حتی برخی از واکسن ها به رایگان انجام میشه .

 13. علی گفت:

  سلام پسر من ۲۱ماهسه خیلی کم غذا میخوره قدش ۸۲هستش چکار کنیم یه خورده قدش بلندتر بشه

 14. مریم گفت:

  پسر دوسال و دو ماهشه وزنش از پنج ماه پیش روی ۱۱.۶۰۰مونده وفقط قد میکشه چهار ماهه پیش ازمایش داده کامل مشکلی نداشت دکترم بردم میگه مشکلی نیست ولی من خیلی نگرانم از نمودارش خیلی پایینتره

 15. بابك گفت:

  با سلام پسر من تازه 6 ماهش شده.شير خشكش ببلاك 1 بود به 2 عوض كرديم بعد همزمان غذا هم با همين دستوري كه تو سايتتون هست شروع كرديم.دوروز پيش واكسن 6 ماهگيشم زده ولي الان 3 روزه خيلي كم شير ميخوره غذا هم حاضر نيست دهنشو وا كنه و (يبوست ) هم شده علتش غذايا عوض كردن شير يا واكسنشه ممكنه جواب بدين 🙁

 16. معصومه مامان ایدا گفت:

  با سلام و تشکر از شما ایدا بانوی من هنگام تولد 3.20 وزنش وقدش 49 بود الان دو سال وهفت ماهشه با وزن 15 کیلو وقد95 میخواستم ببینم که با توجه به سنش قد و وزنش خوبه یا عا لیه چون خیلی به تغذیه اش توجه میکنیم ممنون از لطف شما اگر کمی توضیح بدهید

 17. مریم گفت:

  سلام خدمت شما بزرگان با تشکر از این مطالب های خوب .من ۱ دختر ۱۸ ماهه دارم با وزن ۱۱/۳۰۰ و قد بین ۸۰تا۸۱ .چون زایمان من داخل ۳۷ هفتگی بود دخترم با وزن ۳/۱۵۰ گرم با قد۵۰ ساتت به دنیا اومد و تو بروکسل ساکن هستم و از قطره اهن و مولتی ویتامین برای کودکان تجویز نمی شود از بدر تولد از ویتامین kوویتامین dاستفاده میکنه دخترم البته ویتامین k تا ۴ماهگی بودولی ویتامین d باید تا۶ سالگی استفاده بشه من بی نهایت نگران قدو وزن دخترم هستم ایا میشه کمکم کنید از چه مولتی ویتامین برای رشد قد کودکم بخرم .با تشکر از شما

 18. حمید گفت:

  سلام دختری شش ماهه دارم که دور سرش46-نیم هستش وزنش9500وقدش 66سانت ایا نصبت به قد ووزن دور سر کودکم بزگ است لطفا راهنماییم کنید

 19. sima safari گفت:

  سلام,من دوپسریکی چهار ودیگریچهارده ماه دارم که هردوشون هم قدشون خوب نیست هم وضنشون پسرکوچکم هشت کیلووزن داره وبسیارضعیفه,من احساس میکنم خودم مقسر هستم چون اصلا بهشون نمیرسم یعنی نمیتونم برسم ببخشید پسربزرگم چهارسال وکوچکه چهارده ماهشه . لطفا راهنماییم کنید یک برنامه غذایی خوب ولی کم هزینه بهم بدید ممنون میشم

 20. mmmmehrsammm گفت:

  سلام دخترم سه ماهو نیم پنج کیلو وزن بدو تولدش دو کیلو نیم بوده به نظرتون کمه؟

 21. زهی گفت:

  سلام خسته نباشید دختر من چهار ماهگی وزن ششو سیصد قدش 67 دور سر 41 موقع تولد سه و سیصد با قد 52 بوده کم وزن نیست

 22. mahla گفت:

  با سلام.ممنون از برنامه خوبتون.من هر کار میکنم نمیتونم برنامه رو دانلود کنم لطفا راهنماییم کنید.اخه منم نسبت به منحنی رشد دخترم استرس دارم

 23. سهيلا گفت:

  سلام خسته نباشيد پسر من يكساله ونيم سن دارد وزنش ده كيلو وسيصدگرم وقدش 75 سانت هست بسيار بد غذا هست حتي آب ميوه هم نميخورد بيشتر غذاها را بصورت سوپ بهش ميدم مثل اينكه دارو داري بهش ميدي بايد دستشو بگيري وبريزم تودهنش اصلا خودش هيچ تمايلي به غذا خوردن ندارد نميدونم چكار كنم لطفا راهنمايي كننيد ممنون

  • ملیکا گفت:

   باسلام و تشکر
   وزن دخترم موقع تولد۳۲۰۰.قدش۴۸.دورسرش۳۵بود
   الان دخترم ۶۷روز داره و وزنش۵.قدش۵۶.ودورسرش۳۸
   خیلی نگرانم رشدکندی داره اخه میگن سه ماه اول نوزاد بیشترین رشدو داره کمکم کنید
   سپاس فراوان

 24. زیبا گفت:

  سلام من یک پسر٣/۵دارم که اصلارشدوزنی وقدی اش خوب نیست وخیلی لای و ضعیفه. خیلی ناراحتم وغصشو میخورم. یک برنامه غذایی خوب برام بنویس. ممنون

 25. مامان علی گفت:

  سلام.پسرم در پایان چهار ماهگیش وزن ۸۱۰۰ قد ۶۲ دور سر ۴۱ بود.وزن زمان تولدش ۴۳۰۰ قد ۵۶ دور سر ۳۶ _ با توجه به اینکه زمان تولد خیلی قد بلند و درشت بود الان رشد قدیش کند پیش میره. به نظر شما چی کار کنم ؟ وزن و دور سرش چطور است ؟ نگرانم

 26. مونا گفت:

  سلام. دختر من سه سال و ده ماهشه و دچار صرع خفیفی است. قرص کپرا ،کلوبازام و شربت تگرتول میخوره. وزنش یازده و چهارصد و قدش ۹۳ است. تو ازمایشهاش تیرویید و مشکل خاص دیگه ای نداره. تحت نظر دکتره ولی من دارم از نگرانیش کم کم دیوونه میشم. وزنش خیلی کمه ؟

 27. یاس گفت:

  ممنون از سایت خوبتون
  دخترم سه وعده غذای اصلی رو خوب غذا می خوره ولی میان وعده هم همش میگه گشنمه چی هست بخورم خیلی نگرانم که چاق بشه لطفاً راهنمایی کنید ممنون میشم

  • یاس گفت:

   قد و وزن کودک در ۲ سال و ۲ ماه چقدر باید باشد با این غذا خوردن دخترم من واقعاً نگرانم سیرمونی ندارد ممنون میشم راهنمایی کنید

 28. سامیار گفت:

  سلام پسر من موقع تولد 3560 وزنش بود قدشم 53بود الان که ده ماهشه وزنش 8 کیلو قدشم 69 روند رشدش کم هست البته غذا خوب میخوره شیر مادر تغذیه میشه فعالیت بالای داره به نظرتون طبیعی است ممنون

 29. رزا گفت:

  سلام.دخترم سیزده ماهه هست .با وزن 2800 و قد 50 به دنیا اومد.الان 8500 وزن داره .شیر خودم رو می خوره اما از یکماهگی معلوم شد که به پروتئین شیر گاو حساسیت داره و من رژیم رو رعلیت می کردم.و همینطور ریفلاکس داشت که با دوره سه ماهه امپرازول بهتر شد.یک ماهی می شه بهش آپتامیل پپتی میدم.بعد از یکسالگی باز هم.باید پپتی بخوره؟ چون هنوز هم آزمایشاتش نشون داد که حساسیت داره.برای وزن گیری بهتر چیکار کنم؟

 30. مهسا گفت:

  سلام یه دختر۴/۵دارم وزنش ۱۴/۵قدش ۱۰۵وزنش هنگام تولد ۳۱۰۰قدش۴۹بهنظر شما قد و وزنش کم هست یا نه لطفا راهنماییم کنید با تشکر

 31. محبوبه گفت:

  سلام یک پسر 1ساله دارم وزنش هم 7500هست درهنگام تولد3100بودوکاهش وز زیادی داردلطفا راهنمایی کنید

 32. مامی امیرمحمد گفت:

  سلام خسته نباشیدپسرمن پنج ماه وبیست ودو روزه است وزنش هشت هست،زمان تولدوزنش۳۸۰۰بود.دورسر۳۶\۵الان۴۳قدش۵۳الان۷۲ ،خیلی کم خوره،تغذیه اش شیرخودم هست،بدلیل آلرژیش بعضی وقتااستفراغ داره آیارشدش بده؟لطفاواضح جوابم روبدیدازتموداراخوب سردرنمیارم

 33. سعید گفت:

  سلام .دخترم 4 سالش هست ولی وزنش 8 کیلو و قد 78 سانتیمتر لازم به ذکر است که وزن و رشد قد آن از دو سالگی کاملا متوقف شده است که برای این امر به پزشکان متعددی در استان کرمان مراجعه کرده آیم که متاسفانه تا بحال هیچ تاثیری نداشته است .خواهشمندم که من را راهنمایی کنید.ممنون.

 34. نسرین گفت:

  سلام دختر من نارس در33 هفته با وزن 2150 کیلو به دنیا امد و در 3ماهگی 5 کیلو و 700 شده میخواستم ببینم رشدش خوبه؟لطفا من را راهنمایی کنید

 35. زینب گفت:

  سلام و عرض ادب دخترم در هفته 34 به دنیا اومد با وزن 1650 گرم دور سرش30 و قدش 44.الان سه ماهشه وزنش4300 گرمه.وزنش طبیعیه یا نه؟مرسی

 36. رها گفت:

  سلام,من روزی که دخترم رو برای واکسن پایان شش ماهگی بردم,وزنش و دور سرش مثل قبل رشد نکرده بود,وزنش هفت و هفصد و پنجاه و دور سرش چهل و یک و نیم بود,لطفا راهنمایی کنید که چقدر از نرمال فاصله دارد؟

 37. samira گفت:

  باسلام کودک 1 سال و دوماهه دارم وزن تولدش2.700 بوده الان وزنش 8400 میخواستم بپرسم چیکار کنم وزنش زیاد شه

 38. نوشین کیانی گفت:

  سلام من مادر شیر خوار 3ماهه مبتلا به سندرم دان است وزن زمان تولدش2880 بود وقدش 49 و دورسر 33بود ولیدر 2ماهگی وزنش 4 کیلو دور سرش 35 وقدش 53 بود من نگران رشد کم کودکم هستم چون همجنان متل نوزادان تازه دنیا امده کوچک وجسه اش کوچولو هست لطفا من رو راهنمایی کنید که چه کنم تا رشد قدی وذهنی بهتری داشته باشد همجنین وزن گیریش بهتر باشه با تشکر مادر نگران وافسرده ک…..

 39. نیایش گفت:

  با سلام دخترم 2ماهه است ووزنش موقع تولد 3/050والان 5/800 خوبه یا زیاده؟

 40. مریم گفت:

  با سلام
  پسر من هنگام تولد دور سرش 38.5 بود امروز 1 سالش تموم کرد و برای واکسن بردم بهداشت گفت رشد دور سرش زیاده 52 بود نگرانم کرده لطفا اگه اطلاع دارین ج بدین

 41. رکسانا گفت:

  سلام.دختره من سه ماهشه قد64وزن 6دورسر37ایاخوبه بده عالیه چیه؟

 42. ماندانا گفت:

  سلام دختر من 12 ماهشه.وزن هنگام تولد2200 بوده.الان 6 کیلوشده.خیلی وزنش کمه؟

 43. کوثر گفت:

  دختر 25ماهه من 9کیلو و قد 81 داره خیلی نگران و ناراحتم ازمایش دادم مشکلی نبود وعده غذاش هم خوبه نا دو سالگی شیر خودمم را خورد ولی نمیدونم چرا رشدش کمه راهنمایی کنید لطفا

 44. مرادی گفت:

  با سلام وخسته نباشید.پسرم سه سالشه.قدش 92.5ووزنش سیزده ست.سن استخوانیش 28ماه است.آیا رشد پسر باتوجه کندی رشد سرشتی نرمال خواهد شد؟ قد تولد49ووزن 2650

 45. المیرا گفت:

  سلام.پسر من 14 ماهشه.شیر خودمو میخوره.وزن تولد3400و قد هنگام تولد53 بوده
  الان 80 قدشه و 9 وزنش
  کمه وزنش؟

 46. سمانه گفت:

  سلام دختر من یک سال و نه ماهشه وزنش ده کیلو گرمه خیلی ضعیفه هیچی هم نميخوره نمیدونم چیکار کنم خواهش میکنم کمکم کنید خیلی نگرانم ممنون

 47. سلام گفت:

  سلام، پیش دکتر بردم میگه مهم نیست، طبیعیه، بچه اگه پوست و استخونم باشه بازم از نظرشون طبیعیه، خیلی نگرانم نمیدونم چیکار کنم هرچی میدم میریزه بیرون

 48. پريسا گفت:

  سلام
  من دو نوزاد دو قلو دارم که در هفته 33 به دنیا اومدن .وزن زمان تولد هردوتا 2 کیلو بود الان 32 روزه هستن دخترم 3100و پسرم 2850 شده آیا وزنشون طبیعیه .؟

 49. ساناز گفت:

  سلام دختر من 4ماه و19روزشه تو38 هفتگی با وزن 2500بدنیا اومد الان وزنش4800هست بنظرتون وزنش خوبه ممنون میشم جوابمو بدین؟

 50. سارا گفت:

  با سلام و احترام
  دختر من در سن 29 هفته بدنیا آمد وزنش 800 گرم بود و الان 7 ماهشه و وزنش 4200 شده آیا رشدش خوب بوده خیلی نگرانم
  من رو راهنمایی کنید
  با تشکر

 51. Raheba گفت:

  سلام خدمت شما..
  خواهرم يك پسر داره كه سن اش ٤٣ روز است وزن اش ٥ كيلو و ٢٠٠ گرام است و قد اش هم ٥٦ سانتي است به نظر شما نورمال است؟؟ لطفاً برام بگيد كه مطمعن بشيم بسيار مادرش تشويش ميكنه كه غير نورمال نباشه ..!

 52. پاشا گفت:

  س پسر من تو۱۲ماهگی ۱۰ کیلو وزنشه نرماله؟؟؟؟

 53. سمیه گفت:

  سلام وزن تولد دخترم 3150 بوده . الان 3 ماه و 6 روزه است . و وزنش 4700 شده. ایا وزن او نرماله؟

 54. فرانک گفت:

  سلام.پسرم سه سالشه قدش 92 چیکار کنم که قدش نرمال بشه طبق جدول میبایست 96 باشه از شیر هم خوشش نمیاد تغذیه اش خوبه

 55. عارف گفت:

  سلام پسرمن موقع تولد ۳۴۰۰بود اخر۴ماهگی دندون دراورد بعد وزنش بخوبی بالانرفت الان اخرشش ماهگی ۷۲۰۰ چطوررره؟؟؟

 56. مادر نگران گفت:

  سلام.دختر من 13 ماهه است.وزن فعلی او 7/100 کیلوگرم است.به نظر شما وزن او نرمال است.در ضمن در حال دندان درآوردن است و مدتی است وزنش ثابت مانده.خوراکش خوب و رشد عقلی و هوشی او نیز خوب است.به نظر شما مشکلی وجود دارد؟

 57. رضا گفت:

  سلام
  دور سر35،5موقع تولد غیر طبیعی است؟
  پسرمن وزنش موقع تولد4350قد55ودور سر35.5 بوده
  روز سوم وزنش تا3880کم شد والان که 13 روزشه شده4600
  این طبیعیه؟

 58. عاطفه گفت:

  با سلام
  بچه های من دوقلو هستند و الان 8 ماهشون از نظر وزنی طبق جدول هستند .پسرم 9 کیلو و دخترم 8 ولی از نظز قدی هر دو 66 سانت هستندو می خواستم بدونم چه کاری انجام بدم تا قد بلندتر شوند

 59. ali گفت:

  سلام.پسرم موقع تولدش وزنش3کیلو بود و تا یکسالکی اش ماهی یک کیلو را آضافه میکرد و اما بعداز تولد یکسالگی بین12و13کیلو مونده و الان دو سال و هفت ماه هست.قد تولدش60و قد الانش90هست.قرص ویتامین دی و شربتهای تقویتی با نظر دکتر دادم اما بنظرم هیچ تغییری نکرده.لطفا جوابم را بدین.مرسی

 60. مهسا گفت:

  سلام دختر من موقع تولد وزنش 3/150قد 49و دورسر32بود الان 70روزشه قدش59و وزنش5/100و دور سرش 39هست میهواستم بدونم نرماله؟ و اینکه دخترم متولد8شهریور 95هست الان تو سه ماهه؟

 61. آناهيتا گفت:

  با سلام من پسرم رو امروز براي واكسن ٤ماهگي برده بودم فقط ٨٠٠ گرم وزن اضافه كرده بود كه نسبت به ماههاي قبل كمتره اين نگران كننده نيست؟
  وزن تولدش ٣.٤٠٠بوده الان ٨.٣٠٠وزنش ٦٦قدش؟

 62. هدیه زهرا گفت:

  سلام دختر من هدیه زهرا تو سه ماهگی5کیلو هست میخواستم ببینم وزنش خوبه یانه؟

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام من وزن زمانِ تولد دخترتان را نمیدانم. وزن کودک نسبت به وزن هنگام تولد سنجیده میشود. (به نمودارها توجه کنید)

 63. آرین گفت:

  پسرمن سه ماه ونیم که به دنیااومده دور سرش موقع تولد 37بود الان 45 شده از نمودار رشد کودک زده بیرون سونو گرافی بردم از نظر هیدرو سفالی مشکلی نداشت ولی باز نگرانم به نظر شما چکار باید بکنم آیا امکان داره این روند رشد کند بشه یا باید ببرمش نزد متخصص مغز واعصاب ممنون از راهنمایی شم

 64. زانکو گفت:

  با سلام پسر من موقع تولد 3.150 وزنش بود الان که چند روزه رفته تو هشت ماه وزنش شده 6800 به نظرتون چکار کنم که وزنش بیشتر بشه دکتر هم بردمش مشکلی نداشته

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   نگران نباشید پسر شما مشکل جدی ندارد میتوانید به غذای کودک خود کره اصافه کنید غذای کودک شما باید تنوع داشته باشد هر روز مولتی ویتامین به پسرتان بدهید

 65. Pakan گفت:

  پسرم ٤ماه داره وزن تولد٣٦٠٠دور سر٣٥ وقد٥٢ تا٤٠روزگيًوزن نرمال بالا ميرفت اما بعد از اون رشدش كند شده در دو ماهگي٤٩٠٠ شد با دور سر٣٧و در سه ماهگي ٥٤٥٠ والآن ٦١٠٠ با دور سر٤٠و قد٦١/٥فقط هم شير خودم رو خورده اما نمودار رشدش خيلي پايينه خيلي نگرانم ميشه توضيح بديد چكار كنم؟؟ غذاي كمكي زود نيست؟؟ شير خشك هم نميخوره مگه٢٠سي سي اونم يا قطره چكان
  ممنون

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   نگران نباشید مشکل جدی کودکتان ندارد. سعی کنید تغدیه خودتان مناسب باشد مواد مقوی و مغذی در رژیم غدایی خودتان گنجانده شود که از طریق شیر مادر به پسرتان برسد. سعی کنید وقت بیشتری برای شیر دادن به خرج دهید که کودکتان شیر بیشتری میل نماید. اگر پسرتان 4 ماهش تمام شده میتوانید کم کم به او فرنی بدهید، فقط مقدارش خیلی کم باشد بعد به مرور زمان مقدارش را بیشتر کنید با شیر خشک میتوانید درست کنید یا اینکه شیر خودتان را بدوشید و با ان فرنی را درست کنید. به جای شکر هم میتوانید از نبات استفاده کنید که دل درد نگیرد. ولی اگر دیدید به کودکتان نمی‌سازد و مثلا اسهال گرفت، بهتره یه مدت صبر کنید. البته میتوانید وقتی کودکتان را برای قد و وزن به مراکز بهداشتی بردید یا پیشِ متخصص کودکان رفتید با انها هم مشورت داشته باشید. موفق باشید

 66. Shiva گفت:

  سلام، فرزندم در 34 هفته و 4 روز بدنیا اومد با وزن. 2.600 و قد 46 سانت، در پایان 4 ماهگیش وزنش 6800 هست و قدش 62.5، به نظر شما رشد قدی نرمال هست؟ و در غیر اینصورت چه کاری باید انجام بدم؟

 67. فاطمه گفت:

  سلام پسرم هنگام تولد وزنش 3250گرم بود قدشم52در دوماهگی وزنش5600ودر 3ماهگی6600ولی الان که 4ماه دارد وزنش فقط400گرم اضاف شده است یعنی 7کیلو وقدش هم65سانت می باشد ایا جای نگرانی نیست چی کار کنم که وزنش زیاد شود؟؟ممنون

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام. جای نگرانی نیست. وزنش خوبه هر روز قطره مولتی ویتامین به پسرتان بدهید وقت بیشتری برای شیر دادن پسرتان بگذارید تا تغذیه کافی داشته باشد . موفق باشید

 68. نازننین گفت:

  سلام دخترم یکسالشه وزنش 6800 قدش 68 وزن تولد 3200 قدش 49 الان اصلا میل به غذا نداره اگه میشه راهنماییم کنید

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام بهتره به متخصص کودکان مراجعه نمایید تا علت بی اشتهایی کودک شما بررسی شود

 69. soni گفت:

  سلام من پسرم تازه رفته 8ماهگی وزنش 8100 آیا کمه وزن تولد3500

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام باید کودک خود را برای قد ووزن به مرکز بهداشت ببرید تا قد ووزن کودکتان کنترل شود. فعلا کودک شما مشکل خاصی ندارد. نگران نباشید وزن کودک شما کم نیست

 70. لطيفه گفت:

  سلام خسته نباشي دختر من داخل ٩ماهه. قد٦٨وزن٧٣٠٠خيلي ضعيفه. خوراك درست حسابي نميخوره خيلي نگرانم جكار كنم بخوره

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   روزانه قطره مولتی ویتامین به کودک خود بدهید به غذای کودک خود کره اضافه کنید از ماهیچه ویا آب قلم در غذای کودک خود استفاده نمایید تنوع غذایی داشته باشید

 71. زانکو گفت:

  سلام خسته نباشید.پسرم تو هفته 37 به دنیا اومد وزن موقع تولدش 3150 بود. الان که یک سالش شده وزنش شده 8500 احساس میکنم خیلی ضعیفه.. مولتی ویتامینشو سر وقت میدم. خوردنش هم خوبه اما رشدش کمه. چکار کنم

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   اگر وزن کودک شما در پایش قد ووزن کم باشد ونمودار رشد ان سیر صعودی نداشته باشد کارکنان مراکز بهداشتی حتما کودک شما را به پزشک ارجاع میدهند
   پس نگران نباشید پسر شما مشکلی ندارد

 72. سامیه گفت:

  سلام بچه من الان 5 ماه هستش و 6 کیلو وزنش در بدو تولد 2.700 بود د ر 5 روزگی 2.400 شدش از چهار ماهگی هم بنا بر دستور پزشک غذا میخوره اما اضاف وزنش خیلی کمه راهنمایی میکنید

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام در کودکان زیر ۶ ماه اولویت با شیر مادر است باید اول کودک از شیر تغذیه کند بعد غذای کمکی داده شود به غذای کودک خود کره اضافه کنید تنوع غذایی کودک شما داشته باشد هر روز قطره مولتی ویتامین به کودک خود بدهید

 73. سحر گفت:

  پسرم دوسال وهفت ماهش هست قدش ۹۱ وزنش۱۲خیلی ازهمسن وسالاش کوچکترربه نظر میرسه ایا نرمال هست

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   عزیزم وزن نرمال را نسبت به وزن هنگام تولد میسنجن،اینطوری نمیتوان گفت نرمال است یا خیر! به نمودار رشد در دفترچه مراقبت مراجعه کنید

 74. Parisa گفت:

  سلام دختر من موقع تولد ۳۱۰۰ بود دو روز دیگه شش ماهش تموم میشه و زنش ۷کیلو ۷۵۰ گرم است و قدش ۷۰ سانت احساس میکنم که و زنش کم هست من خیلی نگران هستم ممنون میشم اگه جواب بدین

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید