تهوع و استفراغ نمایشی در کودکان زیر 7 سال

دلیل استفراغ کودکان

آیا می دانید که برخی از دل دردها و تهوع های کودکان، هیچ دلیل جسمی ندارد و فقط نمایشی از توجه طلبی در کودکان است؟

کودکان در ابتدای زندگی و تولد، تکلم ضعیفی دارند. به همین علت از رفتار هایی مانند گریه، جیغ زدن و گاهی استفراغ برای رساندن پیامشان استفاده می کنند. علت تهوع و استفراغِ نمایشی در کودکان که از 8-9 ماهگی شروع شده و اغلب تا سنین 7 سالگی ادامه می یابد، ترس از تنهایی است.

چرا این رفتار در کودک، دائمی می شود؟

زهرا صادقیان، مشاور کودک و روان شناس: کودک برای جلب توجه مادر، علائمی مانند استفراغ را نشان می دهد و اگر در این هنگام، واکنش شدیدی از والدین (به خصوص مادر) دریافت کند، می فهمد که با این روش، به سرعت به خواسته ی خود که جلب توجه است، می رسد. بدین ترتیب، مطالبه توجه و محبت توسط کودک، به شکل نشان دادنِ رفتارهای شدیدِ جسمی، در وجود او نهادینه می شود.

به عبارتی میتوان گفت طفل در چند ماهگی، شرطی می شود و به تکرار این عمل در سنین بالاتر و حتی تا زمان رفتن به مدرسه ادامه می دهد.

عق زدنِ کودکان؛ راهی برای جلب توجه

در سنین 2 تا 3 سالگی، نشان دادن عق زدن و حالت تهوع برای جلب توجه، به اوج خود می رسد. زیرا کودک راه دیگری را برای درخواست مراقبت و نگه داشتن مادر در کنار خود نمی داند. همچنین در موقعیت های جدایی از مادر در سن 6 و 7 سالگی، نمایش دل‌درد و یا بدن دردهای ساختگی را اجرا می کند تا با ترس هایش رو به رو نشود.

این روان شناس با بیان اینکه برای مقابله با واکنش های نمایشی کودکان، والدین باید ابتدا از سلامت جسمی فرزند خود اطمینان حاصل کنند گفت: هنگامی که پدر و مادر متوجه شدند فرزند آن ها به هیچ نقص جسمی مبتلا نیست و صرفا برای جلب توجهِ منفی، دست به این عمل می زند، نباید به رفتار نامطلوبِ او توجه نشان دهند.

صادقیان با اشاره به رفتار درمانی به عنوان مناسب ترین راه برای اصلاح کودک اضافه کرد: بی توجهی تنها سلاح قدرتمند و کاربردی والدین برای مواجه قاطعانه و سریع با رفتار نامناسب فرزند است و در مقابل برای تشویقِ رفتار مطلوب، از مچ گیری مثبت استفاده میکنیم. مچ گیری مثبت به معنای نشان دادن تایید و توجه مضاعف برای اعمال خوب و خوشایند فرزند بوده که شایسته تقدیر و تشویق می باشد اما در برابر رفتار ناشایست کودک تنها تنبیهِ مناسب و توصیه شده، بی توجهی است.یک نظر

  1. محمدرضا قیاسی گفت:

    درودبرشما
    چرابایدوالدین نسبت به فرزندانشان بی توجه باشند که بچه به این روش چه درمنزل ،وبعدها دراجتماع به اینگونه رفتاراقدام کند؟پس بایدآموزش وطریق محافظت ازفرزندراازوالدین شروع نمائیم.باتشکر

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید