خطرات بارداری دوقلویی و چند قلویی

دو قلو ها

آیا بارداری های چندقلو خطرناکتر از بارداری های تک هست؟
در چه مواردی زایمان قبل از موعد مقرر انجام می شود؟
خطرات تولد نارس چیست؟
دیگر عوارض پنهانی حاملگی چندقلو چیست؟
احتمال از دست دادن یک یا چند نوزاد چقدر است؟
راه های کاهش عوارض چند قلویی را در این مقاله میخوانید.

آیا بارداری های چندقلو خطرناکتر از بارداری های تک هست؟

نتیجه اکثر بارداری های چندقلو، نوزادانی سالم هست، اما هر بارداری با دو قل یا بیشتر پرخطر محسوب میشود. و هر چه تعداد نوزادانی که حمل می کنید بیشتر باشد، خطر بروز عوارض جانبی نیز در شما بالاتر می رود. بزرگترین خطر این است که نوزادانی نارس به دنیا بیاورید، که این مساله موجب افزایش مشکلات سلامتی آنها خواهد شد.

موارد شامل زایمان قبل از موعد مقرر چیست؟

بر طبق آمار، نزدیک به 60 درصد دوقلوها و بیشتر از 90 درصد سه قلوها تولد نارس دارند (قبل از 37 هفته). متوسط بارداری دوقلو 35 هفته طول می کشد. بارداری های سه قلو متوسط  33 هفته و چهارقلوها متوسط 29 هفته طول می کشد.

بارداری دوقلویی

خطرات تولد نوزاد نارس چیست؟

نوزادانی که قبل از زمانشان متولد می شوند، ممکن است کاملا آماده جهان بیرون نباشند. ششها، مغز و اعضای دیگر آنها ممکن است کاملا رشدیافته نباشند، سیستم ایمنی بدن آنها ممکن است آماده مبارزه با آلودگی های بیرون را نداشته باشد و نیز امکان دارد هنوز توانایی مکیدن و بلعیدن را نداشته باشند.

هر چه نوزاد زودتر متولد شود، خطر بیشتری او را تهدید خواهد کرد. معمولا نوزادان نارسی که بین هفته های 34 و 37 متولد می شوند به خوبی رشد می یابند. نوزادانی که قبل از هفته 28 به دنیا می آیند ممکن است جان سالم به در برند، اما آنها به مراقبت شدید پزشکی نیاز دارند و امکان بروز خطر در این موارد بالا است.

اگر شما قبل از هفته 34 درد زایمان داشته باشید، شاید تیم پزشکی شما بتوانند درد شنا را چند روزی به تأخیر بیاندازند. آنها این زمان اضافی را با استفاده از کورتیکواستروئیدها به وجود می آورند، داروهایی که به ریه و دیگر اعضای نوزاد شما کمک می کنند تا زودتر رشد یابند و شانس زنده ماندن او را افزایش دهند. همچنین نوزاد شما ممکن است منیزیم سولفات دریافت کند که باعث کاهش خطراتی می شود که موجب فلج مغزی می شوند.

دیگر عوارض پنهانی حاملگی چندقلو چیست؟

به غیر از زایمان زودرس، مشکلاتی احتمالی دیگری نیز وجود دارند:

دوقلوها وسه قلوها اغلب شانس رسیدن به وزن نرمال را قبل از تولد ندارند. در حالی که وزن متوسط نوزاد تک هنگام تولد 3 کیلو است، متوسط وزن دوقلوها 2.5 کیلوگرم است. سه قلوها معمولا هرکدام 1.8 کیلوگرم و چهارقلوها در هنگام تولد یک کیلو و نیم وزن دارند. نوزادانی که در هنگام تولد کمتر از 2.5 کیلوگرم وزن دارند، تولد با وزن کم محسوب می شوند.

وزن کم این نوزادان مشکل سلامتی برای آنها محسوب می شود، حتی اگر نارس به دنیا نیامده باشند. نوزادان تولد با وزن کم، اغلب مشکلات تنفسی دارند. آنها ممکن است آمادگی کامل برای مبارزه با عفونتها، کنترل دمای بدنشان یا وزن گیری نداشته باشند. به خاطر دلایل ذکرشده، این نوزادان قبل از رفتن به خانه مجبور به گذراندن مدتی در بخش مراقبتهای شدید پزشکی نوزادان هستند.

پره اکلامپسی در حاملگی

پره اکلامپسی شرایطی خطرناک است که با فشار خون بالا و وجود پروتئین در ادرار یا اختلالات کلیه و کبد مشخص می شود. این عارضه معمولا در 10 تا 15 درصد از زنان باردار دوقلو، دو تا سه برابر بیشتر از زنان باردار با یک نوزاد دیده می شود.

این شرایط تمایل به بروز هر چه زودتر دارد و به یکباره شروع می شود، و می تواند شدید باشد. وقتی که پره اکلامپسی شدید است، می تواند بر بسیاری از اعضای بدن شما و جفت شما تأثیر گذارد و موجب مشکلات جدی یا حتی تهدید جانی شود.

دیابت بارداری در زنان باردار با بیش از یک نوزاد رایج تر است. اگر شما دیابت بارداری داشته باشید، متخصص شما باید شما را معاینه کند. شما اکثرا توانایی کنترل سطح قند خونتان را با پرهیز کردن و ورزش خوهید داشت، اما بعضی از زنان نیاز به قرص یا تزریق انسولین دارند. کنترل ناکافی دیابت می تواند برای شما و نوزادانتان عواقب جدی داشته باشد.

جدا شدن زودرس جفت: وقتی که جفت از دیواره رحم زودتر از زمان موعد جدا می شود، که احتمال بروز بالایی در بارداری بیش از یک نوزاد دارد، امکان بروز آن در هر ثانیه از نیمه دوم حاملگی وجود دارد و می تواند موجب مشکلاتی همچون زایمان زودرس، یا زایمان بچه مرده شود. در بارداری های چندقلو، جفت ممکن است درست بعد از تولد نوزاد اول از طریق واژن، جدا شود. در این صورت که جفت جدا شده است، شاید برای به دنیا آوردن نوزاد یا نوزادان دیگر مجبور به عمل سزارین شوند.

سندرم تزریق دوقلو به دوقلو یک عارضه کمیاب اما جدی است که در دوقلوهای یکسان، وقتی که خون از یک نوزاد به نوزاد دیگری از طریق جفت مشترک جریان می یابد، اتفاق می افتد. این شرایط را می توان با استفاده از عمل لیزر برای بستن اتصال مابین رگهای خونی نوزادان درمان کرد.

آیا بایستی در تخت خوابم استراحت کنم؟

متخصص شما ممکن است برای شما استراحت مطلق توصیه کند، به خصوص اگر شما عوارضی همچون درد زایمان زودرس داشته باشید. هیچ دلیل محکمی برای اینکه استراحت مطلق در بستر مانع از زایمان زودرس زنان باردار چندقلو شود، وجود ندارد، اما می توان گفت که کاهش فعالیت فیزیکی یا نشستن و استراحت دادن به پاهایتان به طور مکرر میتواند در این شرایط سودمند باشد. اگر متخصص شما استراحت مطلق را توصیه می کند، از او بخواهید تا در مورد جوانب مثبت و منفی این کار برایتان صحبت کند.

استراحت در دوران بارداری

همچنین بپرسید دقیقا چه کارهای می تونید و چه کارهایی نمی توانید انجام دهید و برای چه مدت. استراحت مطلق می تواند به معنی محدود کردن تمام فعالیتهای شما باشد تا جایی که به هر دلیلی از رختخواب بیرون نیاید. حتی اگر بارداری شما در حالت نرمال پیش می رود، بسیاری از دکترها و ماماها می گویند زایمان زودرس در سه ماهه سوم به آسانی می تواند شروع شود. لیست خود را شامل سوالات در مورد استراحت مطلق آماده کنید تا اینکه دقیقا بفهمید چه انتظاری دارید؟

احتمال از دست دادن یک یا چند نوزاد چقدر است؟

زمانی که یک زن دوقلوهایش را حمل می کند، ممکن است یک نوزاد زودتر صدمه ببیند درحالی که نوزاد دیگر درجای خود بماند. این شرایط در حدود 20 درصد بارداری های دوقلو اتفاق می افتد. اگر شما سه قلو حامله هستید، 40 درصد احتمال از دست رفتن یک یا بیشتر از یک نوزاد در نیمه اول بارداری وجود دارد.

قبل از استفاده از سونوگرافی، به این سقط‌های جنین توجهی نمی شد. تنها نشانه آن خونریزی از واژن است، و نوزاد یا نوزادان باقیمانده معمولا به طور نرمال رشد می یابند.

مرده زایی: از دست دادن جنین قبل از 20 هفتگی- تقریبا در بارداری های چندقلو رایج است، اما هنوز هم نادر هستند. در مقایسه با 0.5 مرده زایی در تک فرزندها، تنها 1 یا 2 درصد از دوقلو و سه قلوها مرده به دنیا می آیند.

بعضی از نوزادان  در پایان بارداری از بین می روند و همراه با نوزاد زنده به دنیا می آیند. در موارد کمیاب، ممکن است نوزاد مرده چندین هفته قبل از نوزاد زنده به دنیا بیاید.

اگر شما دوقلوهای یکسانی دارید که جفت مشترک دارند، از دست رفتن یک جنین قبل از 20 هفتگی می توند برای جنین زنده بسیار خطرناک باشد. اگر نوزادان شما جفت مشترک ندارند، شانس خوبی دارید که نوزاد زنده به طور نرمال رشد یابد.

در هر دو حالت، متخصص شما رویکرد مراقبت از شما را دنبال خواهد کرد. اگر نوزاد زنده شما در حالت اضطراری نیست، معمولا هیچ دلیلی برای زایمان قبل از موعد وجود ندارد.

من برای کاهش خطر مسائل بارداری ام چه می توانم بکنم؟

در حالی که رفتار یا شیوه زندگی شما اثر کمی بر عوارض بارداری های دوقلو دارد، تأیید زودتر اینکه در واقع شما دوقلو باردار هستید، زمان زیادی در اختیار پزشک شما قرار می دهد تا عوارض احتمالی بارداریتان را مدیریت کند.

در مورد رایج ترین خطرات و عوارض بارداری دوقلو یاد بگیرید، اما خودتان را در مورد همه چیزهایی که ممکن است اتفاق نیافتد اذیت نکنید. با علائم درد زایمان زودرس آشنا شوید. مطمئن شوید که تغذیه بارداری خوبی دارید. در نهایت، قرار ملاقاتهای قبل از تولد با مامای خود را از دست ندهید و مطمئن شوید که دستورالعمل های پزشکتان را دنبال کنید.

برای آموزش نکات بارداری، در کانال بارداری ما عضو شوید. و پس از به دنیا آمدن نوزادتان نیز در کانال تلگرام نی نی کده عضو شوید.امکان نظر دادن در اینجا وجود ندارد

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید