در روش IVF ، سن مردان نیز مثل زنان مهم است

پدر شدن یا مادر شدن

نتیجه یک پژوهش تازه نشان می‌دهد که برای بارداری آزمایشگاهی (آی‌وی‌اف) سن مرد هم به اندازه سن زن برای موفقیت بارداری اهمیت دارد. پیشتر تصور بر این بود که تنها سن زنان در نتیجه لقاح آزمایشگاهی تاثیر تعیین کننده دارد.

پژوهشگران دانشکده پزشکی هاروارد در آمریکا به این نتیجه رسیدند که احتمال بچه‌دار شدن مردان مسن‌تر از یک همسرِ هم سن و سال خودشان، از مردان جوانتر کمتر است.

به عنوان مثال، در زوجی که زن زیر ۳۰ سال دارد، احتمال بچه دار شدنش از مردان ۴۰ تا ۴۲ سال، کمتر از مردان ۳۰ تا ۳۵ ساله در روش IVF است. به عبارت دیگر، همسران مردان ۴۰ تا ۴۲ ساله ۴۶ درصد شانس بچه‌دار شدن را دارند در حالیکه این احتمال برای زنان مردان ۳۰ تا ۳۵ ساله، ۷۳ درصد است. به همین قِسم، شانس بچه‌دار شدن زنان در میان سن ۳۵ تا ۴۰ با مردانی جوان‌تر از خودشان، نسبت به همسر بزرگتر از خودشان، بیشتر است.

افزایش احتمال بارداری

با این حال محققان می‌گویند هنوز سن زنان در احتمال حاملگی برای زوج‌های نابارور از سن مردان تاثیر بیشتری دارد.

برای این پژوهش، سیکل‌های حدود ۱۹۰۰۰ لقاح مصنوعی در ۷۷۵۳ زوج در یک مرکز بزرگ IVF در آمریکا بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ بررسی شده است.  دکتر لورا دوج، یکی از پژوهشگران این مطالعه، می‌گوید که افزایش سن مرد ربط دارد با کاهش بروز حاملگی، افزایش زمان حاملگی و افزایش خطر سقط جنین.

میانگین سن مادر شدن در جهان

دکتر دوج: تغییراتی مثل اختلال مایع منی، افزایش آسیب دی‌ان‌ای در اسپرم، بر لقاح، لانه‌گزینی و رشد جنین تاثیر دارد. اما نتایج این مطالعه و پژوهش‌های قبلی نشان می‌دهند که سن زنان نسبت به مردان، تاثیر بیشتری بر باروری دارد. در حالیکه سن زنان بر بارداری عمدتا به دلیل افزایش نرخ مصرف اختلال کروموزمی است، اما اثر سن مردان ظریف‌تر به نظر می‌رسد.

افزایش میانگین سن مادر شدن و پدر شدن

سن بچه دار شدن در میان مردان و زنان در همه جوامع افزایش یافته است. بطور مثال چهل سال گذشته در انگلستان، میانگین سن مادر شدن از 24 سالگی به 28.5 سالگی رسیده است و میانگین سن پدر شدن نیز از 29 به 33 رسیده است. با بالا رفتن سن، احتمال ایجاد مشکل در بارداری و بارورسازی افزایش می یابد.

جهت دریافت مطالب در کانال تلگرام راهنمای بارداری عضو شوید.7 نظر

 1. ماهی گفت:

  عالی ….ببخشید این سوال رو اینحا میپرسم من چجوری میتونم در تبادل نظر شرکت کنم

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سوال خود را بنویسید تا توسط مشاوران ما پاسخ داده شود. در همین جا …

 2. فاطی گفت:

  سلام
  من ۱۷ ساله هستم. قدم ۱۵۹سانتیمتر است و وزنم ۶۳ کیلوگرم است، اولین روز آخرین قاعدگی من در تاریخ ۲ مهر می باشد. طول دوره های قاعدگی من یا به عبارتی فاصله اولین روز شروع قاعدگی تا اولین روز شروع قاعدگی بعدی ۲۸ روزه است. قاعدگی من (منظم) است. اصلا برای جلوگیری از بارداری از چیزی استفاده نمی کردیم. داروهای مصرفی من فولیک اسید
  مدت زمان اقدام ما برای بارداری ۲ سال است. بارداری های قبلی و نوع زایمان و سقط های قبلی نداشتم
  سونوگرافی ها و آزمایش های انجام شده عبارتند از چکاچ کامل
  سوال من این است که برای اینکه ۹ روز دیگه میشه ۸ ماه که شوهرم واریکوسل عمل کرده و اسپرمش هنوز از نظر شکل طبیعی نرمال نشده بقیه همه چیزش نرماله گفتن واسه همین باید،ای یو ای انجام بدم و من دوتا ای یو ای انجام دادم در تاریخ ۱۸ تیر که میشه تقریبا ۵ ماه بعد از عمل و ۱۹ شهریور که تقریبا میشه ۷ ماه بعد از عمل و دکترم گفتن که دیگه فقط میتونم یک ای یو ای دیگه انجام بدم و اگر که نشد باید ای وی اف کنم حالا به نظر شما ابان یک عمل دیگه ای یو ای کنم یا نه چند ماه دیگه صبر کنم
  و در ضمن ای وی اف برای من انجام میشه یا نه هنوز سنم کمه
  به نظر شما با شرایطی که من دارد چیکار کنم بهتره
  در ضمن من هیچ مشکلی ندارم
  شوهرم هم ۲۱ سالش هست و ال کارنتین و تاموکسیفن مصرف میکنه
  و از وقتی که عمل کرده تعداد از ۳میلیون به ۲۰ میلیون رسیده و قبل اصلا حرکت نداشت الان حرکتش خوب شده و فقط شکل طبیعیش نرمال نشده که الان شکل طبیعیش ۳۵ هستش

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   با توجه به سن شما بهتر است صبر کنید وبه صورت طبیعی برای بارداری اقدام کنید

 3. خدیجه گفت:

  ای وی آف کنید چون ای یو ای خرج الکی است

 4. لیلا گفت:

  سلام من ۳۷سالمه ویک پسر ۵سال دارم الان نزدیک یکساله برای بارداری اقدام کردم ولی متاسفانه نشده پزشک بهم لتروزول داد ولی تاثیری نداشته کلومفین هم خوردم ولی بی فایده بود الان یه ماه دارو نخوردم پریودمم نامنظمه یعنی هرماه دوسه روز تاخیر دارم ولی تقریبا هرسی یا سی وسه روز پری میشم . درضمن پیش پزشک سنتی رفتم گفته از سه پریودیت شب یه استکان عرق بومادران وصبح هم یه استکان عرق رازیانه بخورتاچهل روز ایا به نظرشما این روش سنتی را انجام بدم یا بازپیش دکتربرم من قبلا کیست تخمدان داشتم ولی داروخوردم وکیست آب شد الان نرفتم سونو‌ جدیدا . الان به نظرتون باید چکارکنم؟

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   دو سه روز تاخیر به معنای بی نظمی نیست.
   قبل از اینکه روش طب سنتی را انجام دهید اول یک سونو کامل لگن انجام دهید زیرا قبلا سابقه کیست داشتید و میتواند برگشته باشد

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید