10 مسئله عجیب (ولی نرمال) درباره نوزاد تازه متولد شده

کودک تازه متولد شده

مطمئناً کتابها و کلاسهایی که برای آمادگی برای این روز بزرگ مطالعه کرده اید شما را برای این روز آماده کرده است: درد زایمان و فراغت از آن از یک سو و شب بیداری های اجتناب ناپذیر و شیر دادن های وقت و بی وقت از سوی دیگر. قبل از تماس با متخصص و بیان مشکلات خود ما لیستی از مسائل عجیب و غریب ولی در عین حال طبیعی در خصوص نوزاد تازه به دنیا آمده شما تهیه کرده ایم که در ادامه به آن می پردازیم.

 1. پوسته های سر نوزاد:

پوسته های سر ممکن است بسیار درشت و زمخت و ناخوشایند باشند ولی در عین حال معمول و رایج نیز می باشند. این پوسته ها چرا ایجاد می شوند؟ صراحتاً کسی نمی داند. خبر خوب در این خصوص این است که هرگونه خشکی و پوسته پوسته شدن معمولاً در ماههای ابتدایی تولد کودک از بین خواهد رفت (در موارد نادر این مدت زمان کمی بیشتر طول می کشد). در ضمن ، مالیدن روغن بچه دو الی سه بار در هفته ممکن است موثر باشد. دکتر لیواین معتقد است که بهتر است این عمل (مالیدن روغن) به صورت روتین بعد از استحمام کودک انجام شود، او همچنین لایه برداری پوسته ها توسط یک برس نرم را عملی مفید می داند.

چه زمانی باید نگران شد: خوشبختانه نگرانی زیادی در این خصوص وجود ندارد. این پوسته ها چیزی بیشتر از یک پوسته پوسته ساده پوست نخواهد بود. ولی اگر این پوسته ها روی پوست سر پخش شود و یا به نظر برسد که در حال افزایش و وخیم شدن است، بهتر است به پزشک معالج برای تجویز پماد مراجعه شود.

 1. گاز معده منفجره !

ممکن است کلمه منفجره اغراق آمیز باشد ولی شما تا زمانیکه با یکی دو پوشک منفجر شده سروکار نداشته باشید، به طور رسمی والدین به حساب نخواهید آمد! شما اولین مادری نیستید که باید مدفوع کودک خود را از در و دیوار اتاق کودک تمیز کند. دکتر لیواین در این زمینه می گوید:”مدفوع کودکان تازه به دنیا آمده بیشتر به حالت مایع و دارای دانه های خردلی رنگ می باشد. بنابراین انرژی زیادی برای پرتاب شدن به آن سوی اتاق نیاز نخواهد بود.”

چه زمانی باید نگران شد: تا زمانیکه مدفوع کودک شما رنگی است(قهوه ای، سبز، زرد) و تعدادی دانه ای ریز داخل آن است، مدفوع کودک شما مشکلی نخواهد داشت. ولی اگر هر نشانه کوچکی از خون در مدفوع نوزاد خود مشاهده کردید زمان تماس با پزشک کودکتان است.

رنگ مدفوع کودک

 1. بزرگی سینه در نوزادان :

آیا هورمون های غیرعادی که باعث ناراحتی شما در طول دوران بارداری بود را به خاطر دارید؟ (چگونه ممکن است فراموش کنید؟) خوب، آن هورمون ها بر روی کودک شما نیز اثر گذاشته است. و متاسفانه یکی از اثرات جانبی معلق ماندن در شکم به مدت 9 ماه می تواند سینه های بزرگ باشد. قرار گرفتن نوزاد در معرض هورمون ها ممکن است باعث بزرگ شدن بافت سینه نوزاد گردد، تا زمانیکه هورمون ها از بین برود. ولی استرس نداشته باشید چرا که مسئله ای برای نگرانی در این خصوص وجود ندارد و به موقع از بین خواهد رفت.

چه زمانی باید نگران شد :آیا متوجه قرمزی در سینه نوزادتان شده اید؟ اگر اینچنین است، دکتر لیواین توصیه می کند تا دمای بدن نوزادتان را اندازه گیری کنید تا متوجه شوید قرمزی حاصله به دلیل داشتن تب است یا خیر. این علائم ممکن است نشانه های موارد جدیتری باشد، و هنگام مراجعه به پزشک است.

 1. صداهای عجیب و غریب :

اگر انتظار نجواهای آرام و گریه های گهگاه از سوی نوزادتان دارید، در اشتباهید. نوزادان جنجال و هیاهو ایجاد می کنند. خرخر کردن، غرغر کردن، باصدا از بینی نفس کشیدن، و صداهای خنده دار دیگری که ممکن است از او بشنوید. ولی با توجه به صحبت های دکتر لیواین تمام این صداهای عجیب و غریب به دلیل استخوان بینی است که در نوزادان تازه به دنیا آمده مجرای بینی باریک  می باشد و باعث ماندن مخاط بینی در داخل بینی شده و باعث اضافه شدن افکت های مختلف به صداهای موجود می شود. اگر در چنین شرایطی قرار گرفتید که نوزادتان صداهای عجیب و غریب می سازد، فقط کافیست زمان بیشتری برای پاک کردن بینی نوزادتان بپردازید.

چه زمانی باید نگران شد:دقت کنید تا متوجه شوید که آیا کودک شما با هربار نفس کشیدن خرخر می کند یا نه. اگر چنین بود، ممکن است نوزاد شما دچار مشکل تنفسی باشد و بهتر است با پزشک متخصص مشاوره نمایید.

 1. عطسه های پی در پی :

فراموش نکنید برای نوزاد تازه به دنیا آمده شما همه چیز در این دنیا جدید است، در نتیجه او نسبت به خیلی چیزهایی که شما در برابر آن ایمن هستید، حساس است. بنابراین اگر او عطسه می کند در صورتیکه بیمار نیست، سعی در بیرون راندن ذره هایی دارد که وارد مجرای تنفسی او شده است. نگاه کردن به نور دلیل دیگری برای عطسه کردن خواهد بود. بنابراین اگر در یک روز آفتابی کودک خود را بیرون آوردید و او شروع به عطسه کرد بدانید مسبب آن خورشید است و آلرژی نیست. دلایل معمول دیگر عطسه کردن رهایی از مخاط بینی یا مایع موجود در کیسه آب هنگامی که در شکم مادر قرار داشته و به مجراهای تنفسی وارد شده است باشد.

چه زمانی باید نگران شد: اگر عطسه نوزاد شما به همراه خس خس کردن بود، او را برای معاینه نزد یک متخصص ببرید، تا مطمئن شوید آلرژی دارد یا خیر که در صورت داشتن آلرژی احتیاج به درمان دارد. بدین ترتیب از صحت تنفس او، عادی بودن بلع او، و تمیزی ریه های او مطمئن می‌شوید.

تشنج در نوزادان

 1. تشنج نوزادان در خواب یا بیداری :

نوزادان گاهاً تشنج می کنند و یا اعضای بدن آنها اسپاسم می شود، در ابتدا دیدن این صحنه بسیار ناخوشایند است ولی به خاطر داشته باشید این مسائل قسمتی از تکامل اوست. در ماه های ابتدایی، او با تغییرات بزرگی رو به رو است یکی از آنها شامل کنترل عکس العمل ترس است. ممکن است این رفلکس به صورت اتفاقی و یا بعد از شنیدن یک صدای بلند باشد، ولی به هر حال در عرض سه الی چهار ماه شرایط خود را سروسامان خواهد داد. تا آن زمان شما می توانید از مهارت های قنداق کردن نوزاد خود استفاده نمایید. ترس گاهی کودک را از خواب می پراند. بدین منظور شما می توانید نوزاد خود را قنداق کنید تا زمان بیشتری را بخوابد. راهنمای خواب نوزاد می تواند به شما کمک کند.

چه زمانی باید نگران شد: شما تنها باید زمانی نگران باشید که کودک شما این حرکات تشنجی و یا اسپاسم ها را نداشته باشد. نبود این مسئله بدین معناست که چیزی درست کار نمی کند.. بنابراین اگر کودک شما هیچ یک از این نشانه ها را نداشت، با پزشک او تماس حاصل فرمایید.

 1. شکل غیرعادی سر نوزاد:

زایمان کار بسیار دشواری است. ولی به خاطر داشته باشید این تنها شما نیستید که همه کارهای زایمان را انجام میدهید. نوزاد نیز تمام وقت برای بیرون آمدن از آن مجرا در تلاش است. و پس از این سفر  ظاهری ورم کرده و کبود نعجب آور نخواهد بود. از آنجایی که سر کوچک او در ابتدا نرم و انعطاف پذیر است بنابراین در راه بیرون آمدن از استخوان لگن شما ممکن است ناهمواریهایی در آن ایجاد شود. اگر این اتفاق در طول دوران زایمان نیفتد ممکن است پشت سر او به دلیل خوابیدن بیش از حد به پشت مسطح شود. اگر متوجه این موضوع شدید سعی کنید بیشتر کودک خود را در آغوش بگیرید.

چه زمانی باید نگران شد:اگر شما تمام راه ها را امتحان کردید ولی سر کودک شما همچنان مسطح بود، با پزشک او تماس بگیرید. ممکن است نوزادتان مجبور شود مدت زمانی از کلاه مخصوص استفاده کند تا شکل سر او درست شود. این کلاه ها اگر در 4 الی 6 ماهگی کودک مورد استفاده قرار گیرند موثر خواهند بود. بنابراین زمان را از دست ندهید و به محض دیدن ظاهر غیر عادی اقدام کنید.

 1. ورم دستگاه تناسلی نوزاد:

بیان این مسئله ناخوشایند است. اگر شما صاحب فرزند پسر شده اید، ممکن است متوجه شوید آلت تناسلی او مخصوصاً در قسمت بیضه ها از آنچه انتظار داشته اید بزرگتر است. کودک شما ممکن است تحت تاثیر هورمون در درون شکم شما قبل از زایمان قرار گرفته باشد. و یا مایع اضافی درون کیسه رحمی به توسط بیضه های او جذب شده باشد. نگران نباشید چرا که پسر شما در روزهای آتی مایعات اضافی را از طریق ادرار از بدن خارج خواهد کرد. همین مسئله برای دختر شما هم رخ خواهد داد، و ممکن است به شکل ورم در لب های آلت تناسلی او مشاهده شود.در هر حالت این ورم باید در مدت زمان کوتاهی برطرف شود. نوزاد در روزهای اول مایعات اضافی را از طریق ادرار دفع خواهد کرد و بدین منظور ممکن است تا 10 درصد وزن طبیعی خود را از دست بدهد.

چه زمانی باید نگران شد:اگر ورم ها تا چند روز بعد از زایمان از بین نرفت، حتماً برای معاینه به پزشک مراجعه نمایید، مخصوصاً اگر نوزاد شما پسر است. پسر ها شرایطی را ممکن است داشته باشند که به آن هیدروسل (جمع شدن آب در بیضه ها) می گویند که اگر به حال خود رها شود ممکن است بهبود آن یک سال به طول انجامد.

 1. مشاهده خون در پوشک نوزاد:

پیدا شدن ذره کوچکی خون در پوشک نوزاد برای به وحشت انداختن والدین کافیست. ولی در واقع، این مسئله همیشه زنگ خطر نیست. دلایل موجه فراوانی برای این مسئله وجود دارد که همه آنها مقطعی می باشند. اگر نوزاد شما دختر است ممکن است از اثرات جانبی رها شدن هورمون در درون رحم او باشد. جای نگرانی نیست، یک پریود کوچک در میان کودکان تازه به دنیا  آمده بسیار معمول و رایج است. آیا نوزاد شما به تازگی ختنه شده است؟ ممکن است خون زخم هایی باشد که در حال بهبودی هستند. از وازلین و مرطوب کننده به مقدار فراوان بر روی زخم های او در جهت کاهش درد استفاده نمایید. همین روند زمانیکه کودک شما عرق سوز شده است نیز اتفاق خواهد افتاد.

چه زمانی باید نگران شد: با وجود اینکه این مسئله کاملاً طبیعی است، ولی برای آسودگی خیال خود با پزشک معالج او تماس گرفته تا مطمئن شوید. خیلی کم پیش می آید که والدین در پوشک نوزاد خود خون ببینند و بتوانند با خیال راحت آن شب را سپری کنند.

چپ بودن چشم نوزاد

 1. چپ بودن چشم نوزاد (تمایل چشم ها به داخل) :

در ابتدا، مقدار کمی انحراف چشم در کودک قابل قبول است. او هنوز در حال کنار آمدن با قابلیت هایی است که به تازگی بدست آورده است.در ابتدا حس بینایی، زمان زیادی طول می کشد تا بر روی ماهیچه های خود و تکنیک فکوس تسلط پیدا کند. ولی باور داشته باشید یا نه، بسیاری از مواقع که به نظر می آید که کودک شما انحراف چشمی دارد ولی درواقع اینگونه نیست.

چه زمانی باید نگران شد:براساس نظریات دکتر لیواین اگر بعد از گذشت 6 ماه هنوز اثراتی از انحراف چشم در کودکتان دیدید باید برای معاینه به پزشک مراجعه نمایید. اگر هر دو چشم کودک شما به دو سوی مخالف نگاه می کند، ممکن است دچار چپ چشمی می باشد. و اگر تنها یکی از چشم ها این مشکل را دارد کودک شما دچار تار چشمی و یا تنبلی چشم می باشد.

برای یادگیری چیزهای بیشتر، در تلگرام با اکانت ninikadeh و یا در اینستگرام نینی کده ما را دنبال کنید و یا در فیسبوک نی نی کده عضو شوید.102 نظر

 1. محمد گفت:

  سلام ممنون از مطالب قشنگتون

 2. ندا گفت:

  خدا خیرتون بده واقعا
  خیلی از نگرانیهای من با خوندن مطالبتون برطرف شد
  اجرتون با سیدالشهدا

 3. پدر محمد گفت:

  ما دو هفته پیش بچمون حالت تشنج پیدا کرد و بستری شد و نوار مغز تشنج نشون داد.فنوباربیتال مصرف می کرد. توی این دو هفته به آخر زندگیمون رسیده بودیم. ولی یه چیزی نظرمون رو جلب کرد واون اینکه فقط موقع باز کردن بچه که سردش میشد تشنج میکرد و با گرما و تغییر وضعیت تحت کنترل بود . با پزشکش مطرح کردیم. دوباره نوار مغز گرفت گفت هیچیش نیست. راه حل فقط قنداقه. خدایا شکرت

 4. يگانه گفت:

  سلام خسته نباشيد ممنون از سايت و مطالب اموزنده و زيباتون،يه سؤال داشتم پسر من شش ماه دارد از اوايل تا به الان نسبت به صداي بلند و بيشتر ناگهاني واكنش نشان ميده و تكان ميخوره ،و از خواب هم كه بلند ميشه بعضي مواقع گريه ميكنه البته با خوردن شير اروم ميشه ولي اطرافيان كه اين حالت رو ميبينن مدام ميگن اين بچه از يه چيزي ترسيده ايا واقعا اينجوري و جاي نگراني داره؟؟؟؟و ايا ميتونه شامل مورد ٦اين مقاله شه يا نه؟؟؟؟ و ايا نحوه خوابيدن نوزاد روي حالت سر اون تأثير داره اگه داره تا چند ماه؟؟؟

 5. lilj گفت:

  من تصمیم دارم کلا بچه دار نشم.از اوله امسال دو باز خوابه بچه دیدم. تصمیم گرفتم بیشتر در مورد این مسئله مطلب بخونم این مطلب بیشتر منو ترسوند . بچه ای که تشنج کنه . چشمش جپ باشه . مدفوعش انفجاری باشه آدم با یه این طور موجودی چی کار کنه آخه

  • نی نی کده گفت:

   عزیزم
   شما خودتم یه روز بچه بودی و شاید چندتا از این مشکلات رو داشتی. اگر بخواهید اینجوری فکر کنید که کلا زندگی نباید کرد. چون کلا زندکی روی کره زمین خطرناکه : )

  • ناشناس گفت:

   پس توکلت به خدا کجا رفته عزیزم.

 6. lilj گفت:

  بله دوسته عزیزم شاید باید بیش ازینا بخونم و آگاهی پیدا کنم نسبت بهش من معمولا به جنبه های منفیش نگاه میکنم . باید ببینم چه نکاته مثبتی میشه توی این قضیه پیدا کرد .

  • نازنین گفت:

   بچه داشتن خیلی لذت بخشه ولی خدا نکنه مشکل و بیماری داشته باشه که آدم رو داغون میکنه، بچه من الان 20 روزشه و رفلاکس داره، وهم چنین حرکات مشکوک به تشنج، الان یک هفته هست کارم شده گریه و زاری ، دنیا رو نمی خوام وقتی بچم در عذابه

 7. نسرین گفت:

  ده روزه زایمان کردم مدام احساس غمگینی وبی حوصلگی شدید دارم به طوری که هیچی شادم نمیکنه لطفاراهنماییم کنید ممنون

  • مشاور نی نی کده گفت:

   با سلام
   برای مشاوره و بررسی بیشتر با پزشک مشورت نمایید.

  • فرشید گفت:

   تغذیت رو مناسب کن با دوستان و فامیل مراوده داشته باش با تلویزیون و کتاب خودتو سرگرم کن و موضوع را با شوهر خود بیان کن و از او کمک بخواه. و سعی کن تنها نباشی.

  • نیلوفر گفت:

   سلام.منم مثل شمام.خیلی ادم شادی بودم.و همش دنبال گردش و عشق و حال با همسرم.حتی تو حاملگی.ولی از بعد زایمانم یه افسردگیه بدی گرفتم.همش استرس دارم.و نمیدونم چجوری حلش کنم و کجا باید برم دکتر.خیلی بده.درکت میکنم.من همش گریه میکنم.

 8. راحیل گفت:

  سلام نوزاد من که دختره ، سه ماه و نیمه هست. موقع زایمان سرش کشیدگی پیداکرد، مقدارش زیادبود که با افزایش دورسر بهترشده آیا این حالت ازبین خواهد رفت ؟
  آیاراه حلی هست خواهش میکنم راهنماییم کنید

 9. سی سی گفت:

  مورد ردیف ۶ در مورد تشنج رو من شخصا تجربه کردم. بچه ها تو سن یک تا سه ماهگی درگیر حالات شبه تشنج ناشی از ترس و وحشت میشن. بخصوص زمانی که به پشت هستن. الان بچم نزدیک شش ماهشه و اون حالتا کاملا رفع شده.

 10. مریم گفت:

  سلام.ب خاطر مطالب مفیدتون ممنونم.
  پسر من هم خیلی میترسه و دستاش میپره.توی بعضی از سایتها خوندم ک علایم تشنجه خیلی نگران شدم.میخواستم ک راهنماییم کنید ببرم دکتر یا نه و اما اوایل تولدش پشت سرش یکم صاف شده بود.ب مرور زمان الان ک چهار ماهشه بهتر شده ولی میخام بدونم اگر خطرناکه اقدام کنم. با تشکر

  • نی نی کده گفت:

   مطالب سایتها فقط برای آشنایی شما با نکاتی است که شاید ندانید. اما مشاوره تخصصی همیشه با پزشک است. پس برای آزاد کردن ذهن خود از تشویش، بهتر است به پزشک کودک خود مراجعه کنید.

 11. احسان گفت:

  سلام ممنون از مطالب اموزنده شما.من یک سوال دارم بچه من از روزی که به دنیا امده تا الان که 20 روزشه سینه هاش بزرگه و یه حالت ورم داره ایا این ورم وسفتی سینه به خاطر هورمونه یاکه خیر .ممنون میشم راهنمایی کنین

 12. majidbagherzadeh گفت:

  سلام دخترم دقیقا 6روز پیش به دنیا اومد همه چیزش هم به لطف الهی خوب بود ولی از 4روزگی مدفوع نمیکنه یعنی تا ساعت 2ظهر1دفعه هم کار نمیکنه خیلی نگرانم کرده اگه میشه راهنماییم کنید ممنون

  • مسعود سعیدی گفت:

   نوزاد ما گاهی چند روز مدفوع نمیکنه دکتر گفت تا ده روز دفع نداشته باشه طبیعی است که به نظر من عجیب بود ، بعدش ظاهرا بخاطر دندان اسهال گرفت و دوباره دکتر گفت تا روزی هشت بار طبیعی است ، یعنی بین روزی هشت بار تا ده روز یکبار هشتاد تا مدفوع تفاوت است و میگن طبیعی است ، من که پیش خودم قابل قبول نیست این حرف ولی ظاهرا مشکلی هم ایجاد نشد

 13. شادي گفت:

  سلام دختر من٩ روزشه و خيلي مي خوابه به طوري كه كل روز رو خوابه و فق يك يا دو بار نصف شب براي شير خوردن گريه ميكنه و كلا ده دقيقه در طول روز چشماشو باز ميكنه. چيزي كه نگرانم ميكنه اينه كه هر كاريش ميكنم از خواب بيدار نميشه به دكتر گفتيم. ميگه طبيعيه. ولي خيلي نگرانم كمكم كنيد لطفا چيكار كنم

  • نگين گفت:

   دختر من روز 14 هست و هم همين مشكل رو داره. اميدوارم مشكل جدى نباشه.

 14. مرضیه گفت:

  سلام ممنون از مطالبتون من بعد از سه بار سقط بالاخره دخترم ایشالا یک ماه دیگه به دنیا میاد ،خدایا شکرت امیدوارم همه این نعمتو تجربه کنن

 15. علی گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  صورت کودک ما خیلی پف کرده و حتی زیر گلو و سینه هاش هم بزرگ شده دکترش می گه احتمالاً کوشینگ داره آیا کودک 5 ماهه می تواند کوشینگ داشته باشد یا نه؟ و درمان کوشینگ چقدر طول می کشه و چه داروهایی نباید به کودکان مبتلا به کوشینگ نباید داد

 16. sanaz گفت:

  ایشالله که همه بچه ها سالم به دنیا بیان و زیر سایه بابا و مامانشون باشن . امین

 17. علیرضا گفت:

  سلام نوزاد ما 14 روزه هست و از شیر مادر استفاده میکنه ولی الان 9 روزه مدفوع نمیکنه فقط باد خالی میکنه چکار کنم مدفوع کنه؟ ممنون از اطلاعات خوب سایتتون

 18. محسن گفت:

  سلام،دخترمن نه روزشه ،یک طرف ازسرش کمی ورم دارد،ایاخطرناک است

  • فریبا گفت:

   آره حتما ببرش دکتر امیدوارم که تا حالا اقدام کرده باشی کاش زود تر کامنتتو دیده بودم بهت میگفتم

 19. محبوبه گفت:

  سلام.نوزاد من دو ماهشه الان دو روزه ترشحات غلیظ بینی یا حلق اذيتش میکنه جوری که به سرفه می افته چکار کنم

 20. فرشید گفت:

  تشکر از سایت پر محتوای شما هم مطالب کاربردی و آموزنده است هم شکل رنگ و فونت سایت جذاب و مناسب است

 21. ... گفت:

  سلام
  خواهرزاده من الان 2 روز هست ک بدنیا اومده اما تنفسش مشکل داره دکترش گفت ک بعضی از نوزادا اینجوری میشن بافت ریه شون سفت هستش باید تو دستگاه باشن ک اکسیژن بهشون برسه شاید نرم شه
  میخواستم ببینم مسئله خطرناکیه؟

  • علی گفت:

   سلام دختر منم 1ماهشه این مشکل تنفسی رو داره یا شاید من اینجوری احساس میکنم مخصوصا بازدمش یه صدای خاصی میده خیلی فکرمو مشغول کرده الانم که عیده پزشکی نیست که بخوام بهش مراجعه کنم اگه در این زمینه اطلاعاتی دارید راهنماییم کنید

 22. leila گفت:

  سلام امیدوارم بچه های همتون سالم و سلامت باشن.
  من اصلا بچه ندارم اما دلم میخواد برام دعا کنید خدابهم یه بچه سالم و صالح بده.ممنون میشم با دیدن کامنتم یه صلوات به نیت براورده شدن دعام بفرستید….

 23. بهار گفت:

  با سلام. دوستان عزیز برای رفع یبوست نوزاد از یک روزه تا به بعد می توانید هر روز روغن زیتون مرغوب به شکم و دور ناف و زیر شکم نوزاد بزنید.

 24. مریم گفت:

  سلام. خسته نباشید دختر من الان ۴ ماهشه . از روزی که به دنیا اومده استخوانهاش زیر دستم صدا میده. دکتر‌گفته با خوردن قطره آد برطرف میشه. اما هنوز صداهای بدی میده من خیلی نگرانم. میشه راهنمایی کنید.

 25. یاسر گفت:

  سلام خسته نباشید کودک ما حدود ۳۸روز شه که توهفته ۳۵به دنیا اومده ولی شکل کله اش به سمت عقب کشیده است ودکتر اطفال هم نگاه کرد گفت عادیه مخچه بچه در قسمت عقب کله اش هست و ما چکار می تونیم بکنیم که کله نوزاد مون یک مقدار گرد بشه؟خواهش میکنم راهنماییمون بکنید .با تشکراز سایت خوبتون

  • مسعود سعیدی گفت:

   من هم پشت کله بچه ام کلا صاف شده ولی راست یک توپ پینگ پنگ کمی بیرون زدگی دارد ، به دکترش گفتیم این برآمدگی چیه و چطوری درست میشه گفت مگه هندوانه است که باید صاف باشه

 26. فافا گفت:

  سلام
  پسر من دقیقا مثل همون مطلبی که پدر محمد نوشته بودرو پیدا کرده دوماهو دو هفتشه پرش داشت دستو پاشواسه سه چهرثانیه سفت میشه بردم فیلمشو نشون دکتر دادم میگه تشنجه قرص فنوباربیتال داده نوار مغزش سالمه ولی بچم معمولا وقتی سردش بشه مخصوصا موقع عوض شدن یا وقتی یه دفعه میریم بالا سرشو میترسه اینجوری میشه خودم که میگم تشنج نیست چون وقتی میخواداینجوریشه میگیرمش خوب میشه و نمیشه ولیتشنج ربطی به عوامل محیطی و اینا نداره اگه بخواد بیاد میاد

 27. تنها گفت:

  با سلام سوالی که دارم ازتون میخواهم بدونم میشه نوزادی که تازه متولد شده و سه تا انگشت دست نداره درمانی داره

 28. رادین گفت:

  با سلام.نوزاد من سه ماهشه.احساس میکنم بعضی وقتی حرکات دستمو یا چیزی که جلو چشمش میگیرم رو دنبال نمیکنه ولی بعضی وقتا هم دنبال میکنه.اکثرا هم سرش رو به طرف بالا متمایل میکنه.به نظرتون بیناییش مشکلی داره

 29. آقازاده گفت:

  با سلام دخترم بیشتر از 24ساعت هست که متولد شده ،دفع مکونیوم داشته ولی هنوز ادرار نکرده است فردا حتما میبریم متخصص اطفال ولی تا اون موقع دل تو دلم نیست ،اگه راهکاری دارین ممنون میشم راهنماییم کنین

 30. سمیه موسوی گفت:

  سلام . فرزند ۲۸ روزه ای دارم که مدام ناله میکنه در ضمن رفلاکس معده هم داره . و مدام بالا میاره . لطفا راهنمایی کنید

 31. مریم گفت:

  سلام خسته نباشید .ممنون از مطالب مفیدتون.نوزاد ما چها رروزشه دوروزه ادار نکرده.در ضمن پسر هم هست.چیکار باید کرد.لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  • باران گفت:

   مریم جون پسر من همین مشکل داشت بردم متخصص کودکان گفت تنگی مجرا داره و درهمان ویزیت با یه وسیله ی باریک مجرا را باز کرد و همه چیز به خوبی توم شد.

 32. پرستو گفت:

  سلام ,خسته نباشید,,من یک نوزاد ده روزه دارم,که خیلی سکسکه میکنه,زردی هم داره که روی نه و نیم هستش,,میخواستم بدونم سکسه عادی هستش ؟و اینکه زردی با درجه نه و نیم احتیاجی به نور درمانی نداره؟

  • ماپان سلوا گفت:

   سلام.نیازی به نگرانی نیس سکسکه طبیعیه بچه من روزلیی بود که دو یا سه بار هم سکسکه میکرد.زردیش هم میاز به نور درمانی نداره ولی باید ببریش دکتر قطره زردی بده و بگه چند قطره بهش بدی انشاالله ک زودتر خوب بشه

 33. هدیه گفت:

  سلام من بچم تازه یه روزشه پوست بدن بچم سفیده ولی تو قسمت الت تناسلیش لبه های کوچک واژنش تیرس بعد قسمت ادرارش یکم انگار ورم داره برجسته تره بنظرتون مشکلی تو الت تناسلیش داره یا نه؟لطفا جواب بدید

 34. حانیه گفت:

  سلام ممنونم از اطلاعات دقیقتون ..
  من خواهرم در هفته ی28هست و بنا ب پیشنهاد دکترش براش سونوگرافی داپلر و4بعدی نوشتن..دکتر بعد از اینکه سونو رو گرفته بود گفته بود چون سن جنین بالاتره نمیتونم دقیق بگم فقط بنظرش ی مقدار پوسته پیشانی جنین ضخیم بوده بنظر شما مشکلی هست؟؟یا عادیه؟

 35. منصور نجفی گفت:

  بچه ما 30 روزه است و بینیش همش میگیره آیا این عادی هست یا اون دیگری داره البته بچه ما را ماه هم زودتر بدنیا آمده ممنون پیشم اگه راهنمای کنید

 36. مامان سوین گفت:

  سلام …دختر من 20 روزه که به دنیا اومده و مردمک چشم چپش رو به داخله اصلا تکونش نمیده میخواستم بدونم طبیعیه؟ یا اگه مشکل لوچی داره از کی میتونم درمان براش شروع کنم؟خیلی نگرانم

 37. کامران گفت:

  سلام نوزاد من پسر 3 ماه و 15 روزه هستش 2 روزه مذفوعش سبز روشن شده نمیدونم علتش چی میتونه باشه لطفا راهنمایی فرمایید

 38. صدف گفت:

  من یک سوال دارم
  اشکالی نداره به نوزاد تازه دنیا آمده مادری شیر بده که نوزادش ۵ماه است

 39. دنیا گفت:

  سلام. مطالب این سایت مفید بود.من نگران بودم خیلی موردها واقعا واسه ما عجیبه.خیلی ممنون

 40. دنیا گفت:

  ی سوال داشتم. آیا دادن یک قاشق مربا خوری عسل به کودک پنج ماهه ضرر دارد؟

 41. پدرسینا گفت:

  سلام بچه من از تولدش تاالان سه روزه مدفوع نداشته حتی قیر هم نکرده این طبیعیه یانه منکه نگرانم زیادهم به حرف دکترش اعتماد ندارم که گفته طبیعی هست چیکار کنم

 42. روح الامینی گفت:

  سلام خسته نباشین…
  یه نوزاد دختر15روزه دارم که متوجه شدم قسمتی ازسرش اندازه ی یک گردو ورم کرده، خیلی نگران شدم لطفا هرچه زودتر راهنمایی کنین، تشکر

 43. علی گفت:

  باسلام … پسرمن 28 روزشه وارچندروزی به بعد زردی 10 گرفت واز15 روزی به بعدسروصورتش شروع به جوش زدن کرد وبعد چند روز روی جوشها زرد شد والان هم بیشتر شده بپیش دوتا متخصص هم رفتیم بهتر نشده خواستم ببینم خطرناک هست یانه؟

 44. زهرا گفت:

  سلام پسرم ۴۰ روزشه وقتی ک بیداره اکثرا به بالانگاه میکنه آیا چشماش مشکل داره یا ن!؟؟

 45. میثم گفت:

  سلام ممنون از سایت خوبتون
  نمیدونم چی بگم فقط میگم خدا ازتون راضی باشه ایشاالله
  موفق و سر بلند باشید که منو از نگرانی در اوردید

 46. ناهید گفت:

  سلام دختر من 2 ماهو 5 روزش احساس می کنم زیاد به من نگاه نمی کنه و چشماشم هنوز لوچ
  خیلی نگرانم ایا نگاه نکردنش به من موقع شیر خورد طبیعیه؟

  • مشاور نی نی کده گفت:

   سلام دختر شما مشکلی نداره ولی میتوانید یک بار که برای قد و وزن دخترتان را بردید به پزشک بگویید که چشمان دخترتان را معاینه کند. ولی نگران نباشید قطعا پزشکتان به شما میگوید طبیعی است .

 47. rebi گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  یه سوال داشتم که خیلی نگرامون کرده اونم اینه پسرم وقتی که گریه میکنه در داخل حلقش یه اضافه سفید رنگ دورش قرمزه که نمیدونم گوشته یا استخوانه ایا این طبیعی هستش یاجای نگرانی هرچند فردا به پزشک مراجعه میکنیم فقط اگه ممکنه جواب بدید ممنون میشم

 48. مینا گفت:

  سلام خسته نباشید دخترمن هفت ماهشه و زمانی که روی پاهاش وایمیسونمش سرشو پایین نگه میداره دلیلش چیه ؟آیا مشکل طلقی میشه

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام ممنون. الان زوده برای این کار نگران نباشید مشکلی ندارد

 49. ائلوین ثمودی گفت:

  نوزاد من 15روزه هستش الان روی زبان اون لایه ای از شیر رفته آیا شکلی ایجاد میکنه یا نه؟

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   نوزاد شما مشکلی ندارد. زبان همه نوزادان به این شکل هست وطبیعیه وجای نگرانی نیست . فقط اینکه به زبان نوزاد دست نزنید و یا اینکه دست کاری نکنید، چون موجب عفونت وبیماری برای نوزادتان میشود

 50. حمید گفت:

  سلام.خسته نباشید.من پسرم ۶ روزه که متولد شده و رنگ کیسه بیضه هاش سیاهه.خواستم ببینم علتش و اگه جای نگرانی هست بگید.تشکر

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام ممنون.نه عزیزم هیچ مشکلی پسر شما ندارد وطبیعیه پس نگران نباشید

 51. محمد گفت:

  نوزادی پسر 20روزه دارم که زیرشکم وبالای آلت تناسلی وسمت چپ درمحل رویش موهای زاید اوچیزی شبیه غده چربی دارد که هنگام گریه باد میکند این چیست وخطرناک است

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   خیر خطرناک نیست نگران نباشید. برای چکاپ ۳۰روزگی که نوزاد خود را برای قد و وزن به مرکز بهداشت می برید، کودک را به همکاران ما نشان دهید.

 52. بابای پارسا گفت:

  سلام .بچم ۲روزه به دنیا اومده مرخصش کردیم بردیم خونه بعد ظهر قنداقش کردیم خوابید تا شب بیدار نشد برای شیر خوردن درضمن گاهی لبشو میک میزد.کلی کلنجار رفتیم اما بیدار نشد و شروع به ناله کردن مداوم کرد هرکاری کردیم تا نصف شب نتونستیم بهش شیر بدیم تو اینترنت سرچ زدیم دونستیم علائم تشنجه سریع بیمارستان مراجعه کردیم گفتن بچه تشنجه وتو .ان آی سیو . بستری شد مدت تشنج انقد بوده برا بچم مشکل که پیش نمیاد ?
  من الان پشت در بخش ویژه هستم خیلی نگرانم راهنماییم کنید

 53. علی گفت:

  سلام من بچم 11روزشه واز2روزگی بدنش کلا حتی سرش دونه های قرمزدراومده، به تازگی روسری وپیشونیش دونه هاسفیدو آب دارشده مثل حالتی میمونه که عرق کرده باشه،میشه بگیدباید چیکارکنم که این دونه های قرمزازبین برن؟؟؟ممنون میشم کمکم کنید

 54. مرجان گفت:

  ممنون از مطلب مفیدتون استفاده کردم

 55. فاطمه گفت:

  سلام نوزاد من 11روزه س دیروز ازمایش زردی ازش گرفتم 13بود دکترگفت مشکلی نداره برای سنش .باز نگرانم .ازمایش تیروئیدشم گفتن باید تکرار بشه چون تی اس اچ 5/5خست.خیلی نگرانم کسی اطلاعی نداره از این قضیه

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام نگران نباشید. بهتره خودتان هر روز از ترنجبین استفاده کنید و سعی کنید بیشتر از مواد غذایی که طبع خنکی دارند استفاده کنید مانند شیر خشت خاکشیر لیمو شیرین هم ملین هستند وهم زردی را در نوزاد کاهش میدهند

 56. مهدی گفت:

  سلام خسته نباشید من دخترم الان 21روزه بدنیا امده از 5 روزه گی زردی داره تو 5 روزه گی زردیش 15 بودش ولی دستگاه گرفتم براش امد پایین شد 12 بعد چند روز شد 14روزه دوشب گذاشتمش تو دستگاه امد رو 12 الان 21 روزه اس بردمش چند جا گفتن ببرش حجامت گوش کنه خوب میشه صبح بردمش دکتر حجامت کرد از ظهر از دماغش یه مایع زرد رنگ چربی میاد بیرون نمیدونم چیه دکتر هم بردمش بعداظهر میگه چیزی نیس چون علائم سرما خوردگی نداره نه تب داره نه سرفه میکنه نه عطسه میکنه لطفا راهنمایم کنین

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام عزیزم بعضی از نوزادان تا ۹۰ روز زرد هستند دختر شما از نظر زردی مشکلی ندارد نگران نباشید در رابطه با ترشحات بینی، نوزاد شما باید معاینه شود . اگر پزشک کودکان گفته مشکلی نیست پس نگران نباشید

 57. لطیف گفت:

  سلام پسر من هفت ماهشه سرشو مثل اینکه تشنج کنه دو تا سه ثانیه فقط تکون میده روزی ۵الی۶ بارانجام میده غیر عادی مثل تشنج کرده ها ولی بعداز چند ثانیه عادی بهش غذا و شیر خشک میدم میخوره میخنده بازی میکنه الانم تا ۶ دکتر متخصص اعصاب نیس ایا این علاعم جدی هستن میشه راهنمایی کنین ممنون میشم

 58. سید شهاب گفت:

  سلام خسته نباشید
  دختر خواهرم نه ماهه میباشد چند روزی هست که وقتی از خواب میپره دستاشو مشت میکنه (دستاشو از هم باز میکنه و مشت میکنه ) و پلاکشو نیمه بسته میکنه این امر هر چند ثانیه یک بار تگرار میشه به مدت چند دقیقه
  لازم بذکرکه چند وقت پیش به علت کم گردن گرفتن ام آر آی و نوار مغزی و عضله و….ازش گرفتن که مشکلی نشان داده نشده ولی در ام آر آی به گفته ی دکتر تکامل قسمت سفید مغز نسبت به سنش عقبتره
  حالا میخواستیم بدونیم که آیا دختر ما تشنج دارد یا نه ؟
  ممنون برای راهنمایتون
  سال نو هم مبارک

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام
   علائمی که شما ذکر کردید نشانه تشنج نمی باشد.

 59. مامان حسام گفت:

  سلام پسرم ۷روزه که بدنیا اومده اون دوتا زبون کوچولوهای زیر زبونش حالت خون مردگی و کبودی دارن و باد کردن البته از همون روز اول اینطوری بوده و طول این هفت روز اصلا سینمو هم نمیگیره منم مجبوری شیر خودمو میدوشم و میزیزم تو شیشه شیر بهش میدم شیر خشک هم بهش میدم با پستونک خوب میخوره نمیدونم بخاطر زبونشه که سینمو نمیگیره ؟! خیلی نگرانشم چکار کنم…؟!

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام علت اینکه سینه شما را نمیگیرد به علت دادن شیشه شیر وپستانک میباشد. باید شیر خود را دوشیده و با قاشق به کودک خود می دادید و شبها در خواب شیر خود را از طریق سینه خود به کودک میدادید این طوری کم کم سینه شما را می گرفت

 60. مامان پارسا گفت:

  با سلام .پسر من الان دو ماهشه از بدو تولد روزی یک یا دو بار مدفوع میکرد الان دو سه هفته میشه که هر یه هفته یه بار مدفوع میکنه موقع دفع خیلی زور میزنه قرمز میشه خودش چنگ میکنه شکمش با روغن زیتون ماساژ میدم مقعدش اطرافش چرب میکنم هر روز اما بازم دیر دیر مدفوع میکنه دو بار شیاف گلیسرین گذاشتم تا کا کرد این دفعه نذاشتم اما ۵روز طول کشید به نظرتون چیکار کنم؟ نفخ زیاد میکنه از نظر غذایی خیلی رعایت میکنم موندم چطور دل پیچش برطرف کنم؟

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام کودک شما دچار یبوست میباشد بهتره مواظب باشید تا یبوست نگیرد زیرا عوارض دارد اگرشیر خشک به نوزاد خود میدهید بهتره اب جوشیده ان را به اندازه بریزید اگر بیشتر از ۲ روز شکم نوزاد شما کار نکرد میتوانید یک قاشق چایخوری به نوزاد خود ترنجبین یا اب جوشیده شده سرد شده بدهید

 61. زهرا گفت:

  با سلام دخترم تو این یک هفته چند باری وقتی از ی اتاقی وارد اتاق دیگه میشدم کل بدنشو سفت میکرد ایا این میتونه تشنج باشه تورو خدا جواب بدین خیلی نگرانم،

 62. روژان گفت:

  سلام خسته نباشین من پسرم 5 ماهو نیمه هستش 3 روز پیش گذاشته بودم رو تخت تقریبا یوجب ونیم هست ارتفاع تخت از اونجا افتاد پایین پشت سرش رو فرش افتاده بود بعدش من تو اینترنت علایم ضربه مغزی رو خوندم هیچ کدومو نداشت 24 ساعتم مراقبش بودم تو رو خدا چیزیش نمیشه که خطرناک نیست؟؟ پشت سرشم نمیدونم یکم صافه بعدش منحنی میشه ایا جمجمش رفته تو تورو خدا جوابمو بدین مغزش رشد میکنه؟؟ خواهش میکنم

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام نگران نباشید مشکلی برای پسر شما به وجود نیامده است

 63. روژان گفت:

  خیلی ممنونم ازتون خدا هر چی میخواین بهتون بده خدا حفظتون کنه خیلی ترسیده بودم

 64. نادر گفت:

  با سلام دختر من 12 روزشه همه چیزش خوبه شیر خوردنش و مدفوع و ادرار . همیشه هم خنده رو لباشه . خیلی وقتا انگار قلنج کرده باشه خودشه سفت میکنه مخصوصا پاهاشو و دستاشو . دیشب بعد از خوردن شیر مادرش و وقتی داشتم آروغشو میگرفتم متوجه شدم بچه سیاه و کبود شد و حتی نفس هم نکشید واسه چند ثانیه . یکبار دیگه هم این حالت شده بود . آزمایش خون گرفتن همه چیزش خوبه مونده نوار قلب و مغز و … خواهشا راهنمایی کنید بچم طوریش نباشه . و آیا احتمال تشنج هست ؟ اگر تشنج باشه تا آخر عمر روی بچه میمونه یا رفع میشه؟

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام نگران نباشید در نوزادانی که تازه به دنیا آمده اند این علائم طبیعی است گاهی اوقات آنقدر این نوزادان زور میزنند که سیاه و کبود میشوند یا در اثر دل دردهای کولیکی ممکن است رنگ‌پوست نوزاد کبود شود که این موارد در نوزادان طبیعی است این علائمی را که شما ذکر کردید ربطی به تشنج ندارد

 65. مامان کیان گفت:

  سلام.با تشکر از مطالب خوبتون.لطفا راهنمایی کنید
  پسرم من الان ۶ماهشه از روزای اول تولدش مدام زبانشو بیرون از دهنش میاوردو تکون میداد من فکر میکردم به مرور زمان کم میشه.اما الان که شیش ماهه شده میبینم که نوک زبونش به طور دائمی حتی تو خواب بیرونه.خیلی نگرانم براش میترسم باعث اختلال تو حرف زدنش بشه یا در سنای بالاتر همینطور بمونه چه کار باید بکنم.هر کی میبینتش میپرسه که چرا زبونش بیرونه.راهنمایی لطفا

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   باید برای معاینه به متخصص کودکان مراجعه نمایید تا علت آن بررسی شود.

 66. M.n گفت:

  سلام خسته نباشيد من بچه ي خواهرم چند ساعتي ميشه كه متولد شده ولي متاسفانه سه تا انگشت نداره
  سؤالم ازتون اينه ايا ميشه پيوند زد؟درست ميشه؟
  و سوال بعدي ما هنوز به خواهرم كه مادر بچست نگفتيم.چه زماني بهش بگيم و چجوري؟
  نداشتن انگشت دليلش چيه؟؟

 67. امیر آرشام گفت:

  سلام .پسر من یک ماه و نیمشه خیلی بالا رو نگاه میکنه هر کاریش هم میکنیم زور میزنه که سرش رو بالا بگیره .مشکلی داره امکان داره چشماش مشکلی داشته باشه؟

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   روی بینی او و وسط چشمهایش فوت کنید یا نور غیر مستقیم به سمت صورت و چشم او بتابانید اگه عکس العملی انجام داد که طبیعی است در غیر این صورت به پزشک متخصص کودکان مراجعه کنید

 68. آلاچیق گفت:

  سلام.فرزند من دیروز به دنیا آمد و از وقتی نشونم دادن دیدم که چشماش به طرفین انحراف داره یا دقیق تر بگم یکی از چشماش به سمت بیرون کشیده شده.وقتی از خواب کاملا بیدار میشه این حالت کمتر میشه و گاهی از بین میره.بقیه چیزها نرمال هست و مشکلی نداره.
  ضمنا چون فرزند اول بود زایمان سختی داشتیم.
  لطفا راهنمایی بفرمایید .با تشکر از شما

 69. مریم گفت:

  سلام دخترم 14 روزشه امروز متوجه شدم سینه هاش متورم و سفت شده و یه اب بی رنگ از سینه هاش بیرون میاد البته وقتی سینه هاشو فشار میدم اب میده
  به نظرتون این طبیعیه؟ اب سینه هاشو خالی کنم یا نه؟

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام،اصلا فشار ندهید تا این مایع جذب شود،اگر فشار دهید میتواند مشکل ساز شود ولی اگر فشار ندهید به راحتی از بین میرود

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید