آیا کودک من اوتیسم دارد؟ تست خانگی اوتیسم

طرح تشخیص اوتیسم در خانه توسط سازمان بهزیستی آغاز شده است. سازمان بهزیستی یک پرسشنامه ی تست کودکان روی سایت خود قرارداده است که به پدر و مادرها، کمک کند تا خودشان در منزل، کودک خود را مورد بررسی قرار دهند و اگر کودک دچار اوتیسم است، آنرا تا حدی تشخیص دهند و سپس برای اطمینان از تشخیص خود به مراکز بهزیستی مراجعه نمایند.

سازمان بهزیستی به همه کودکان مبتلا به اوتیسم در کشور دسترسی ندارد، و به دلیلِ همین عدم دسترسی، آزمون معتبری که شامل ۱۰ گزینه‌ای است، برای شناسایی کودکان مبتلا به اوتیسم، در سایت سازمان بهزیستی قرار گرفته است تا والدین خودشان بتوانند آنرا در منزل انجام دهند. چنانچه کودکی در تشخیص اولیه اوتیسم از لحاظ ابتلا به طیف اوتیسم مثبت شناسایی شود، باید برای تشخیص دقیق‌تر به مراکز اتیسم، مراجعه کند.

 • پرسشنامه تست خانگی اتیسم را از اینجا دریافت کنید.
 • لیست مراکز اتیسم را اینجا ببینید
 • راهنمای شناسایی اختلال طیف اتیسم را اینجا ببینید

طبق آزمایش‌های علمی معتبر، ۱۰ نوع از علائم ابتلای کودک به بیماری اوتیسم در تستِ سازمان بهزیستی مشخص شده که خانواده‌ها در صورت دیدنِ سه علامت یا بیشتر در کودک خود، باید برای درمان آن اقدام کنند؛ به طوریکه چنانچه کودکی سه علامت به صورت تکرار در رفتارش دیده شود، خانواده باید نسبت به ابتلای این کودک به اوتیسم مشکوک شود.

در ۳۵ سال گذشته میزان شیوع بیماری اوتیسم در دنیا ۴۰۰ برابر افزایش یافته، اما این به معنی گسترش این بیماری نیست بلکه تشخیص‌ها دقیق‌تر شده است. یک درصد جامعه دچار اختلال اوتیسم هستند. در حال حاضر ۲۱۰۰ کودک اوتیسمی در ۶۰ مرکز سازمان بهزیستی در حال آموزش توسط مربیانِ آموزش دیده هستند.

با مراجعه این کودک به مراکز درمانی، مداخلات مرکزمحور آغاز می‌شود و در این مداخلات تعامل همه‌جانبه، ‌ شناسایی کانال‌های ارتباطی کودک و آماده‌سازی محیط انجام می‌شود و به تدریج رفتارهایی که در کودک مناسب نیست کاهش یافته و رفتارهای مناسب جایگزین آن می‌شود. در این زمینه یک بسته درمانی به نام «روزنه» طراحی شده و به همراه سه گروه اسباب‌بازی و کتابچه به کودک داده می‌شود تا شرایط اوتیسم و نحوه ارتباط و کار کردن با اسباب‌بازی‌ها توسط خانواده‌ها آموزش داده شود.

کانال تلگرام نی نی کده . و اینستاگرام نی نی کده2 نظر

 1. هایده عبدی گفت:

  باسلام من با پسرم در مورد دستشویی رفتنش مشکل دارم شماره2رو قفط تو پوشکش انجام میده این روند تا چه موقع میتونه ادامه داشته باشه،2سال 2 ماهشه

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام طبیعیه مشکلی پسر شما ندارد زمان میبرد تا شماره ۲ را یاد بگیرد یک سری شورتهایی هست که داروخانه ها دارند میتوانید تهیه کنید اگر شماره ۲ را فعلا نمی تواند بگوید آن شورت را تهیه کرده و استفاده کنید البته جلوی ادرار کودک را نمیگیرد نشت میکند فقط برای شماره ۲ مناسب میباشدهر یک ساعت یک بار کودک خود را دستشویی ببرید تا عادت کند

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید