نقش مرد در دوران بارداری و درک تغییر رفتار زنان

پدر و نوزاد

شنیدن خبر پدر شدن برای همه مردان شگفت انگیز است. به خصوص وقتی که همسر شما بری اولین بار به آزمایشگاه می رود تا از نتیجه باردار شدنش مطلع گردد، عکس العمل شما چگونه است؟بسیاری از روان شناسان می گویند بارها شده که مردانی به آنها رجوع کرده اند و از استرس و سختی دوران بارداری همسرشان شکوه کرده اند. برخی نیز می گویند با بسته شدن نطفه و آغاز بارداری، همسرشان نیز تغییر کرده و دیگر مثل گذشته او را دوست ندارد و کودک هنوز بدنیا نیامده همه فضای ذهنی او را در برگرفته است. درهر حال باید پذیرفت که حاملگی یک تحول فیزیکی، روانی، ذهنی، احساسی و ادراکی در زنان است و بیشتر از مردان آنها را درگیر خود می کند. اگر پدران از وضعیت بارداری و حاملگی آگاه باشند می توانندبا سعه صدر  برخورد مناسب کرده و مشکلات را کمرنگ نمایند.

ویارهای دوران بارداری

در بسیاری مواقع شنیده می شود که پدران از این موضوع گله می کنند که نمی دانند با همسر خود چگونه رفتار کنند. آنها یک روز می گویند که از دست شوهرشان ناراحت هستند، یک روز ممکن است آنها را دوست نداشته باشند و روز دیگر این احتمال وجود دارد که بشدت به آنها نیاز داشته باشند. ممکن است بعضی از خانمها در سه ماه اول که ویار بارداری وجود دارد، حتی نسبت به همسر خود یا بوی لباس او احساس بدی داشته باشند اما این هرگز به معنای دوست نداشتن یا بد آمدن از شوهر خود نیست. اینجاست که نیاز است یک همسر شرایط را درک کرده و با خواسته زن خود کنار بیاید.

اگر همسر شما در دوران بارداری نسبت به لباس یا حتی شکل ظاهری شما ویار داشت، تلاش کنید که با خواسته او کنار بیایید و هرگز خود را بطور کلی در حاشیه قرار ندهید چون تجربه نشان داده که بعد از این دوران مثلا در سه ماهه دوم بارداری بسیاری از زنان بیشتر از گذشته به حمایت همسر خود نیاز دارند. گاهی اوقات دیده شده که یک زن باردار رفتارهایی از خود بروز می دهد که تا کنون از او دیده نشده مثلا اگر تا دیروز خانمی صبور، مهربان و خودار بوده، ممکن است امروز کمی پرخاشگر، عصبی و یا زودرنج شود. باید دانست که همه این ها اتفاقاتی طبیعی است که در بسیاری از زنان باردار دیده می شود.

ویار بارداری

پدری می گفت : “همسر من مرتبا با خودش حرف می زند و من احساس می کنم که دارد دیوانه می شود” توصیه می شود در چنین مواقعی با یک روانشناس متبحر مشورت نمایید اما واقعیت این است که دیالوگ با خود یکی از طبیعی ترین و قابل قبول ترین اقداماتی است که یک مادر انجام می دهد. او اکنون می داند که یک موجود زنده دیگر در وجود او در حال زیستن است. این طبیعی است که با او دیالوگ عاشقانه، عاقلانه و یا متفاوت داشته باشد. لذا فهم این تغییرات مهمتر از هر اقدام و عملکردی است.

پدران چگونه می توانند در دوران بارداری حامی همسر خود باشند؟

هر پدری باید بداند که مسیر رشد جنین چگونه است و مثلا در دو ماهگی چه اتفاقی در بدن همسرش خواهد افتاد و یا اینکه اگر درد یا اتفاقی ناگوار به وقوع پیوست چه باید کرد. با توجه به حساسیت ها و اهمیت این دوران پدران یک اطلاعات کلی از شرایط همسر و نوزاد بدنیا نیامده خود داشته باشند. بهتر است آنها بدانند در مواقع ضروری یا بعضا بحرانی چه باید بکنند و کدام اقدامات در اولویت قرار دارد. تجربه ثابت کرده پدرانی که از لحظه بسته شدن نطفه (هفته دوم یا سوم) با نوزاد خود حرف می زنند با انتقال احساس خوب و مثبت به مادر و فرزند و بالا بردن سطح امنیت روحی – روانی آنها کمک شایانی در گذراندن این دوران خواهند داشت.

عکس سونوگرافی بارداری

یکی از مسائل مهم دوران بارداری این است که پدر مثل مادر نمی تواند نوزادش را احساس کند. مادر که هر لحظه بیشتر و بیشتر کودک را احساس می کند گویا نقش مادری را زودتر از پدر لمس می کند. در مراجعات مکرر پدران به روانپزشکان همواره این موضوع مطرح بوده است که انها دچار نگرانی هستند، چون نوزادشان را احساس نمی کنند و برخی از آنها دچار ترس می شوند، می گویند ما احساس می کنیم که فرزندمان را دوست نداریم. درحالی که چون باردار شدن برای مادر اتفاق می افتد طبیعی است که مردان در این زمینه دیرتر احساس پدری را خواهند داشت.

یکی از سخت ترین تجربیات این دوران برای هر پدری جلسات سونوگرافی مادر است که وقتی پدر از صفحه نمایشگر تصویری از فرزند خود می بیند بعضا دچار تعجب و سردرگمی است  و حال این موضوع وقتی بغرنج تر می شود که بعضی از مراکز سونوگرافی متاسفانه به پدر اجازه حضور در این اتاق را نمی دهند. اما واقعیت این است که درک مفهوم پدری در بیشتر موارد برای مردان بعد از فارغ شدن همسرشان اتفاق می افتد. پدر وقتی کودک خود را می بیند و در آغوش می گیرد گویا بطور اتوماتیک و خود جوش تمام سلول های پدری اش به کار می افتد و همه چیز را عمیقا درک می کند. لذا نباید از این موضوع ناراحت شد که در دوران بارداری یک مرد احساس پدری را تجربه نمی کند.

افزایش وزن دوران بارداری

با توجه به اینکه دوران بارداری باعث افزایش وزن زنان می شود، برای بسیاری از آنها آغاز این دوران و افزایش وزن با افسردگی و استرس های فراوانی همراه است. بر همین مبنا توصیه می شودکه اگر خانمی در این زمینه احساس افسردگی یا تغییر می کند اولین قدم حمایت همسرش نقش بسیار مهم در پذیرش این تغییر دارد. اما این مسئله مختص به خانمها نیست، تجربه نشان داده که مردانی که همسرشان باردار هستند بیشتر از افراد معمولی دچار تغییر وزن می شوند. تغییر وزن مردان به دو صورت دیده می شود. دسته اول مردانی که مثل همسرانشان به سرعت چاق می شوند و دسته دوم مردانی که به دلیل استرس لاغر می شوند. لذا باید در نظر داشت که مسئله چاقی و لاغری بعضا برای هر دو جنس زن و مرد قابل توجه و تامل است. پیشنهاد می شود آقایان حتما در این دوران ورزش کنند و با تمرینهای ورزشی و گوش دادن به موسیقی های مناسب احساس استرس را از خود دور کنند ضمن اینکه باید به آقایان این خبر خوش را اعلام کرد که درست است بسیاری از آنها دچار چاقی می شوند اما بعد از وضع حمل خانم، اضافه وزن را به سرعت از دست می دهند.

برای یادگیری چیزهای بیشتر، در کانال تلگرام راهنمای بارداری و یا در اینستگرام نینی کده ما را دنبال کنید و یا در فیسبوک نی نی کده عضو شوید.10 نظر

 1. مه رو گفت:

  سلام
  من 13 هفتس باردارم شوهرم اوایل فقط میگفت نمیخوامش برو سقط کن و الان حتی احوالشو نمیپرسه میگه نمیدونم دوسش دارم یا نه…. ازش متنفرم حالم ازش بهم میخوره / هر روز از خدا میخوام که خونه نیاد// با دیدنش عصبی میشم اصلن هم دست خودم نیست. حسم نسبت بهش تغییر کرده … از خدا آرامش میخوام و صبر…

  • Mersana babash گفت:

   سلام عزیزم زیاد غصه نخور بچه ناراحتیت رو حس میکنه منم شوهرم اوایل بارداریم همینجوری بود الان سی وهشت هفته بارداریم هستم بعداینکه یکی دوبار بزورباخودم بردمش سونوگرافی بچه رو دید حالا جونشم واسش میده همش بهش میگفتم ببین چقدرکوچولوهست وای ببین بیاد گوشیتو میگیره با لباش خیسش میکنه لباش مث ماهی هاست اولین چیزیه که متعلق به توعه دلش صافه همیشه منتظر عشق پدرانه توهست تو قهرمانش میشی.از شیرین کاری بچه ها باهاش حرف بزن. البته کم کم اگه زیادی بخوای سریع پیش بری مث خوروندن شیرینی خامه ای بیش ازحدشه بالا میاره

 2. الی گفت:

  من در هفته پنجم بارداری هستم من وهمسرم خیلی ازاین قضیه خوشحال هستیم

 3. مينا گفت:

  من هشت هفتس باردارم اما نميدونم خوشحالم يا نه. حس عجيبي دارم. از شوهرم بدم اومده. دركم نميكنه، احساس ميكنم دارم براي ادم بي ارزش كه براش مهم نيستم بچه ميارم . خودش ميخواست اما الان بهم توجه نميكنه

 4. مرد متاهل گفت:

  خانمها لطفا در این دوره با روانشناس خودتون هماهنگ باشید. رفتار تحت تاثیر هورمونتون باعث ناراحتی جدی در شوهر میشه در حالیکه خودتون نمیدونید کارهاتون ناشی از هورمونه چطور انتظار دارید همسرتون درک کنه. اون گناهی نداره که ماهی یک هفته در دوران پریود و چند ماه در دوران بارداری باید تقاص اختلال هورمونی یه نفر دیگر رو پس بده…

  • زن متاهل گفت:

   شرمنده که نه ماه هم داری زحمت بچه ای رو میکشی که هم شناسنامه هم قانون اونو از ان پدر میدونه.با تمام این عذابایی که توی بارداری میکشیم فکر میکنم درک کردن این شرایط واسه مردا کار زیاد مشکلی نباشه

 5. مهسا رادمن گفت:

  سلام بارداری اولمه. هفته ۳۱ و یک ماهه که شوهرم خونه نیامده. خونه مامانشه ، باباش مریضه. سه تا پسر داره اما با وجود اون دوتا برادر فرصت طلب، از الان تنهاییِ مادرشون یقه منو داره میگیره و کسی منو درک نمیکنه. نمیگن این شرایطش فلانه، روح و روانش درگیره. هر چند خونه هم بود همچنین مرد رمانتیکی نبود که بخواد عشق بِورزه. ?

 6. لاطمه گفت:

  من هفته ٢٤ بارداريمه ولى شوهرم دست بز داره و با كمر بند منو ميزنه اصلا هم توجهى به من نميكنه

  • Sahar گفت:

   واقعا!؟خب چرا به يه مشاور نميرين
   مرد نبايد دست رو زنش بلند كنه حق نداره تازه با شرايط تو با خانوادش در ميون بزار

 7. Sahar گفت:

  همه مردا بي احساس هستن من هفته ١١ هستم دوست دارم همسرم توجه كنه بهم حواسش به كرم و قرص هام باشه اما خيلي بي احساس ميگم يكم ماساژم بده بي توجهي ميكنه نميدونم من حساس شدم يا واقعا همينه مردهاي ايراني كوه يخ هستن???

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید