کرونا و تاثیر آن بر افزایش طلاق

قهر زن و شوهر در خانه

 بیماری همه گیر کرونا ، ازدواج های زیادی را تحت تاثیر قرار داده است و برخی از آنها به نقطه شکست می رسند. نشانه هایی وجود دارد که نرخ طلاق در حال افزایش است زیرا زوجین با مشکلات اقتصادی در سال گذشته دست و پنجه نرم می‌کنند.

پس از پایان محدودیت های عبور و مرور در ماه مارس ۲۰۲۰ در چین ، پرونده های طلاق به طرز چشمگیری افزایش یافت. در ایالات متحده نیز اقدام برای طلاق در بهار ۲۰۲۰ نسبت به سال گذشته 34٪ افزایش یافته است

اختلاف نظرها در مورد خطر کرونا

برخی از والدین مطلقه که حضانت فرزندان مشترک را بر عهده دارند ، قبل از آوردن یک پرستار کودک یا معلم خصوصی ، برای دادن آزمایش کرونا اصرار دارند. والدین مطلقه در خانواده های مختلط ممکن است ایده های مختلفی در مورد استفاده از ماسک یا فاصله اجتماعی داشته باشند. زوج هایی که به مشاوره زناشویی مراجعه می کنند ، گاهی اوقات درمورد اینکه یک فعالیت در برابر کرونا بی خطر است اختلاف نظر دارند. 

مثلا آقایی میخواست برای ورزش به باشگاه بدنسازی برود. اما همسرش بر این عقیده بود که باشگاه محیط خطرناکی است و این مساله باعث بروز اختلاف بین آنها شده بود. اما خانم پیشنهاد داد که یکی از اتاق های خانه را به باشگاه خانگی تبدیل کنند تا همسرش مجبور نباشد به باشگاه برود و در عین حال ورزش خود را نیز ادامه دهد. این نمونه خوبی از همکاری یک زن و شوهر بود ، جایی که یک نفر می گوید من به این نیاز دارم و شریک زندگی او را می شنود و می گوید چگونه می توانم کمک کنم؟

درگیری بیشتر، رابطه جنسی کمتر

براساس یک نظرسنجی آنلاین، هرچه زوجین بیشتر جروبحث کنند ، احتمال صمیمیت آنها کمتر است ، خصوصاً اگر آنها با هم زندگی می کنند. وقتی شرکا برای مدت طولانی در یک خانه در کنار هم هستند ، می توانند از یکدیگر خسته شوند.

تحقیقات نشان می دهد که شرکا برای تمایز از یکدیگر و خواستنِ رابطه جنسی به فاصله نیاز دارند و نزدیک بودن در کنار هم برای روزها و ساعات طولانی این مساله را دشوار میکند.

مایا یک دکترای دانشکده بهداشت، می گوید: 34٪ از زوجین مورد بررسی از زمان شروع کرونا، درگیری بیشتری گزارش داده اند. ارتباط بین درگیری و کاهش صمیمیت برای کسانیکه با هم زندگی می کنند در بیشترین حد است. تحقیقات نشان می دهد که شرکا برای تمایز از یکدیگر و خواستنِ رابطه جنسی به فاصله نیاز دارند و نزدیک بودن در کنار هم برای روزها و ساعات طولانی این مساله را دشوار میکند.

وقتی مشاوران به مسائل زوجینی که ساعات زیادی با هم زندگی میکنند می پردازند، برایشان مهم است كه راه هایی برای تعادل روابط و صمیمیت در مشاركت با حمایت از استقلال شخصی پیدا كنند و مواردی را برای هر یك از شریك ها در نظر بگیرند”

یک متخصص سکس تراپی می گوید زوجین دلایل مختلفی برای تمایل به رابطه جنسی دارند. “به عنوان مثال ، یک شریک زندگی می خواهد که با رابطه جنسی پس از یک روز پراسترس، احساس بهتری داشته باشد و دیگری پاسخ میدهد که آنقدر استرس داشته که این آخرین چیزی است که به آن فکر میکند”. راهکار این است که شریک زندگی خود را بشنوید و ببینید و نیازهای او را بیشتر درک کنید.

این بررسی همچنین نشان داد که زوجینی که درگیری بیشتری دارند، بیشتر احساس تنهایی و افسردگی می کنند. “تحقیقات نشان می دهد که برخی از صمیمیت های جنسی کلید رفاه و رضایت از رابطه در بین شرکا است و میزان رضایت جنسی با بهداشت روان مرتبط است”.

رشد فردی یا استرس در دوران کرونا

برخی از زوجین در دوره کرونا و در اقامت در خانه رشد کردند. این یک دکمه تنظیم مجدد بود. آنها دوست داشتند بتوانند اوقات خانوادگی بیشتری داشته باشند. آنها پروژه هایی را در اطراف خانه انجام دادند. آنها رابطه جنسی بیشتری داشتند.

پائولا استاد روانشناسی دانشگاه ماساچوست می گوید: “برخی از زوجین قادر به کنار آمدن با استرس هستند زیرا قبلاً الگوهای سالمی داشته اند – آنها از تجربیات گذشته استفاده می کنند ، با روش های موثر ارتباط برقرار می کنند ، از بحث کنار نمی کشند و خشم یا انتقاد کمتری از خود نشان می دهند.”

اما 26٪ از پاسخ دهندگان به نظرسنجی می گویند با توجه به مشکلاتی که با آنها روبرو هستند ، همه گیری بر استرس آنها افزوده است. بر اساس گزارش جدید ۲۰۲۰ ، زنان در محل کار ، بسیاری از مادران شاغل مسئولیت مراقبت از کودک اضافی و آموزش آنلاین را به دوش می کشند و در حال ترک کار هستند.

وی گفت: “من از اینكه افراد كمی در مورد آن صحبت می كنند شوكه شده ام – این مسئله بدون برنامه ریزی اتفاق می افتد. نقش های جنسیتی به طور ناخودآگاه در آنجا نقش می بندد و فرضیاتی ارائه می شود و هیچ کس نمی گوید ، “ما باید در این مورد صحبت کنیم.” 

اختلافات زوجین در کرونا

کارن، درمانگر ازدواج و خانواده در آمریکا، می گوید: زوجین تحت استرس همچنین می توانند درمورد تقسیم کار با یکدیگر قرارداد ببندند. آنها می توانند بگویند ، خوب ما چه میخواهیم؟ این چیزی است که هر یک از ما می خواهد و بهتره کتباً آن را بنویسیم – این همان کاری است که من می خواهم انجام دهم و تو هم برای کمک به رابطه مون انجام میدی. تمرکز باید روی تغییر رفتارها باشد و نه شخص. اگر یک نفر روزی وظایف خود را برآورده نکند ، آن را از یک راه عاشقانه مطرح کنید و بگویید ،” چه کاری می توانم انجام دهم تا فردا این کار را انجام دهی؟ چون این به رابطه ما کمک میکند”

چه موقع به دنبال کمک باشید

در صورت وجود سابقه بیماری روانی، برخی از زوجین ممکن است در معرض استرس مربوط به کرونا نیز قرار بگیرند. سو مصرف مواد ، مشکلات بهداشت روان و خشونت خانگی در طی همه گیری افزایش یافته است. درمانگران و مشاوران می توانند به شما کمک کنند. 

متخصصان مرکز رونشناسی و مشاوره مهر در این زمینه با سالها تجربه در کنار شما هستند تا با پیدا کردن راهکارهای درست، شادی را به رابطه خانوادگی شما برگردانند و رابطه صمیمی بیشتری را تجربه کنید و قبل از آنکه به جدایی فکر کنید، راه بهترین را برای درست کردن رابطه خود بیابید.

تلفن مرکز مشاوره مهر: 021-88684958امکان نظر دادن در اینجا وجود ندارد

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید