تاثیر آلودگی هوا روی جنین در دوران بارداری

راهنمای بارداری

آلودگی هوا تاثیرات زیانباری بر سلامت جنین دارد. آلودگی هوا از طریق تنفس وارد ریه مادر شده و از طریق جریان خون جذب جنین می‌شود و به دلیل اینکه جنین، خون مادر را دریافت می‌کند بر روی جنین نیز تاثیر میگذارد.

در همین رابطه: تاثیر سیگار روی جنین

ممکن است مادر تحمل مشکلات آلودگی هوا را داشته باشد، اما به دلیل اینکه جنین از خون مادر تغذیه می‌کند و سلامت آن وابسته به میزان اکسیژن در جریان خون مادر است، هوای ناسالم تاثیرات مخربی بر آن دارد و از این جهت تنفس مادر در هوای سالم بسیار مهم است.

بارداری کم خطر و پرخطر

برای زنانی که حاملگی پرخطر دارند، تنفس در هوای آلوده خطرناک است. در حاملگی‌هایی با شرایط زیر تنفس هوای آلوده برای مادر و جنین خطرناک تر است:

  • در صورت عدم رشد طبیعی جنین و خطر زایمان زودتر
  • سابقه نازایی مادر
  • حاملگی‌های چندقلو
  • زنان با مشکلات قلبی و عروقی و بیماری‌های مزمن

در حاملگی‌های پرخطر که جنین رشد خوبی ندارد مادر نباید در هوای آلوده تردد کنند، زیرا میزان اکسیدان های خون در زمان آلودگی هوا بالا می‌رود. این دسته مادران بهتر است اصلاً و یا حداقل کمتر در شرایط آلودگی هوا قرار گیرند.

تاثیر مصرف میوه، سبزی و مواد حاوی آنتی اکسیدان

مصرف میوه‌ها، سبزی‌ها و غذاهای حاوی آنتی‌اکسیدان در روزهایی که وضعیت هوا ناسالم است، برای زنان باردار بسیار مفید است. بهتر است زنان باردار در روزهای آلوده کمتر از خانه بیرون روند و مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها را افزایش دهند. هم‌چنین فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی که میزان تنفس را افزایش می‌دهد نداشته باشند تا میزان سموم دریافتی به حداقل برسد.

اگرچه عوارض آلودگی هوا در زنانی که حاملگی پرخطر ندارند به اندازه زنان با حاملگی پرخطر نیست، اما حتی آن‌ها نباید در معرض آلودگی قرار گیرند. به طور کلی مادران باردار به هوای سالم نیاز دارند تا در دوران حاملگی شاهد نتیجه بهتری باشند.

پروین بهادران – عضو هیئت‌علمی گروه مامایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

کانال تلگرام راهنمای بارداری نی نی کدهامکان نظر دادن در اینجا وجود ندارد

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید