دلایل عدم بارداری در زنان

تخمک گذاری

در سال های اخیر، شاهد افزایش مشکلات باردار شدن در زنان و مردان هستیم. با توجه به آمارها 30 درصد این مسائل از مشکلات باروری زنان و 30 درصد نیز در نتیجه مشکل باروری مردان و درصد باقی مانده در اثر مشکلات مشترک زوجین یا مسایل دیگر است.

اگر شما رابطه جنسی منظم و محافظت نشده به مدت یک سال داشته اید (یا 6 ماه اگر سنّتان بالای 35 هست) و هنوز باردار نشده اید، وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید. بر طبق آمار انجمن ناباروری آمریکا حدود 65 درصد از زوجهایی که به دلیل یک مشکل باروری تحت درمان قرار می گیرند، در نهایت می توانند یک بارداری موفق داشته باشند. البته توجه داشته باشید که هر زوجی منحصر به فرد است، بنابراین این نسبتِ موفقیت هر روش درمانی، پیشبینیِ خوبی از شانس شما برای داشتن یک نوزاد به دست نمی دهد.

مهم ترین دلایل عدم باروری در زنان

 • عدم تخمک‌گذاری یا ضعف تخمک
 • انسداد یا آسیب لوله‌های رحمی
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • عفونت در رحم یا بیماریهای مقاربتی
 • اندومتریوز

تخمک گذاری: مشکل شماره یک بارداری

مشکل تخمک گذاری زمانی اتفاق می افتد که تخمکها در تخمدان بزرگ نمی شوند یا تخمدان موفق به آزاد کردن یک تخمک بالغ نمی شود.

علائم احتمالی: عدم پریود شدن یا دوره های بسیار کم، خونریزی قاعدگی سبک یا سنگین غیرمعمول، یا فقدان علائم قبل از قاعدگی همچون نفخ و حساسیت سینه ها.

درمانهای ممکن: مدیریت وزن بدن اگر خیلی بالا یا پایین است، مصرف داروهای باروری(با یا بدون تلقیح مصنوعی)، و داشتن لقاح آزمایشگاهی (IVF).

نسبت موفقیت: 30 تا 40 درصد از زنانی که برای تخمک گذاری کلومیفن سیترات مصرف می کنند در دوره سوم درمان، باردار می‌شوند. وقتی که داروهای باروری برای افزایش تولید تخمک با روشتلقیح مصنوعی ترکیب می شوند، نسبت باردار شدن در هر دوره درمان بین 10 تا 20 درصد می شود.

درصد موفقیت درمان IVF با نتیجه تولد نوزاد زنده ( با تولد یک یا چند نوزاد)به صورت زیر است:

 • 40 درصد برای زنان 34 سال و پایینتر
 • 31 درصد برای زنان 35 تا 37
 • 21 درصد برای زنان 38 تا 40
 • 11 درصد برای زنان 41 تا 42
 • 5 درصد برای زنان 43 سال و بالاتر

اندومتریوز

اندومتریوز شرایطی است که زمانی که بافتی که به طور معمولی در پوشش داخلی رحم پیدا شده است (بافت اندومتری)، در خارج از رحم رشد می کند، معمولا در شکم یا لگن.

علائم ممکن: بعضی از زنان هیچ علائمی ندارند، در حالی که دیگران دوره های قاعدگی دردناک یا رابطه جنس دردناک، خونریزی شدید یا لکه بینی غیرمعمول، و دردهای عمومی لگنی دارند.

راه حلهای ممکن: عمل جراحی برای برداشتن بافت اندومتر یا باز کردن لوله های فالوپ مسدود شده، داروهای باروری( با یا بدون تلقیح مصنوعی) و IVF

نسبت موفقیت: بررسی های گسترده نشان می دهند که 30 درصد از زنان نابارور در مراحل اولیه اندومتریوز، حدودا 3 سال بعد از عمل جراحی لاپراسکوپیک برای برداشتن بافت اندومتریوز، به طور طبیعی باردار شده اند.

زمانی که زنان در مراحل اولیه اندومتریوز با داروهای باروری و تلقیح مصنوعی تحت درمان قرار گرفته اند، نسبت باردار شدن بین 9 تا 15 درصد در هر دوره درمان است. نسبت تولد زنده در هر دوره درمان برای زنان با اندومتریوز که IVF شده اند، بسته به سن آنها از 2 تا 42 درصد است.

کیفیت پایین تخمک

کیفیت و تعداد تخمکهای که تخمدان تولید میکند -به طور طبیعی یا با درمان باروری- به طور قابل توجهی بعد از 35 یالگی کاهش می یابند. در 75 درصد قاعدگی‌های منظم، موارد تخمک گذاری‌ با موفقیت انجام می‌شود. اما برای اطمینان می‌توان از طریق روش‌های آزمایشگاهی از سلامت تخمک‌گذاری آگاه شد.

علائم احتمالی: هیچ

راه حلهای ممکن: داروهای باروری، IVF ای که از تخمکهای خود شما استفاده می کند، IVF با اهدای تخمک یا جنین.

نسبت موفقیت: زنانی که از IVF با اهدای تخمک استفاده می کنند، حدود 55 درصد شانس داشتن یک نوزاد در هر دوره IVF را دارند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) شرایطی است که فولیکولهای کوچک در تخمدان رشد نکرده و بزرگ نمی شوند. این شرایط با به هم خوردن تعادل هورمونی و الگوهای تخمک گذاری غیر قابل پیش بینی تشخیص داده می شود.

علائم ممکن: پریودهای نامنظم، رشد بیش از حد مو، آکنه و چاقی.

راه حلهای ممکن: اصلاحات در شیوه زندگی(مانند رژیم و ورزش)، کلومیفن سیترات، تزریق داروهای باروری ، حفاری تخمدان(یک روش جراحی است که می تواند تخم گذاری را آغاز کند)، و IVF. در زنان مبتلا به ناتوانی گلوکز، داروی متفورمین دیابت (گلوکوفاژ) نیز می تواند باعث منظم شدن تخمک گذاری شود.

نسبت موفقیت: بسیاری از بیماران با اضافه وزن که 5 تا 10 درصد وزن بدنشان را از دست می دهند، شروع به تخمک گذاری منظم می کنند. برای زنان با PCOS که کلومیفن سیترات مصرف می کنند، احتمال بارداری در هر دوره درمان 18 درصد است. حدود 50 درصد از زنان درمان شده با حفاری تخمدان، تا یکسال باردار می شوند.

 

فاکتورهای لوله رحمی

لوله های فالوپ بسته شده یا آسیب دیده مانع از رسیدن اسپرم به تخمک می شوند و همچنین از رسیدن تخمک بارور شده به رحم جلوگیری می کنند. علل اصلی مشکلات لوله رحمی شامل بیماری التهابی لگن، عفونتهای جنسی (مانند کلامیدیا) و جراحی استریل کردن قبلی است.

علائم ممکن: هیچ

راه حلهای ممکن: عمل جراحی برای باز کردن لوله ها ی رحمی. اگر عمل جراحی با شکست مواجه شود، یا لوله های رحمی بیش از حد آسیب دیده باشند که نتوان آنها اصلاح کرد، ممکن است لوله های رحمی برای افزایش شانس بارداری قبل از استفاده از IVF ، از بدن خارج شوند.

نسبت موفقیت: نرخ لقاح بعد از عمل جراحی به طور گسترد های متفاوت است و بستگی به محل و شدت انسداد لوله رحمی و مقدار بافت توسعه یافته بعد از عمل جراحی دارد.

زوجهای با ناباروری فاکتور لوله رحمی که از IVF استفاده می کنند، به طور متوسط شانس 22 درصدی برای داشتن یک نوزاد در هر دوره درمان IVF دارند. این به سن زن، شدت بیماری لوله های رحمی و یا اینکه آیا لوله های حذف شده اند، و چندین فاکتور دیگر بستگی دارد.

مشکلات باروری غیر قابل توضیح

اگر دکتر شما هیچ دلیل واضح برای درمان ناباروری شما پیدا نکند (به این معنی که همه نتایج آزمایش نرمال باشند)، ممکن است یک مشکل ناباروری غیر قابل توضیح را برایتان تشخیص دهد.

برخی از متخصصین معتقدند تفاوتهای ظریفی که در روش کار دستگاه تناسلی وجود دارد، ممکن است باعث این نوع از ناباروری شود. این تفاوتها می تواند در توسعه فولیکول، عملکرد اسپرم، یا فرایند لقاح باشد.

همچنین متخصصین معتقدند که فاکتورهای روش زندگی –مانند اضافه وزن یا کمبود وزن زیاد، مصرف بسیار زیاد کافئین یا الکل به طور منظم، و سیگار کشیدن- ممکن است عوامل موثری باشند.

علائم احتمالی: هیچ

راه حلهای ممکن: داروهای باروری (با یا بدون تلقیح مصنوعی)یا IVF .

نسبت موفقیت: برای زوجهایی با ناباروری غیر قابل توضیح، زمانی که داروهای باروری در کنار تلقیح مصنوعی استفاده می شوند، شانس باردار شدن 9 تا 26 درصد است.

برای آگاهی از اطلاعات باروری و زایمان در کانال بارداری تلگرام ما عضو شوید.270 نظر

 1. سحر گفت:

  سلام. من اقدام به بارداری کردم . دکترم گفت تنبلی تخمدان دارم. قرص کلومیفن داد. بعد امپول hmg دوتا بعد یک هفته کا فولیکولم ۱۸ بود امپول hcg داد. من الان سه روز مونده به پریودم بی بی چک زدم و منفی بود. ایا احتمال بارداری هست. کمر درد قبل پریودی دارم . ولی نوک سینه هام خیلی حساس و دردناک شده

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   باید صبر کنید اگر تاخیر در پریود داشتید ان وقت از تست بیبی چک استفاده کنید

 2. fateme گفت:

  با سلام من پی سی او هستم سی ساله و شصت و سه کیلو وزن و صد و شصت و هشت قدمه یکساله عروسی کردم برای بارداری یک دوره لتروزول و تاموکسیفن از سه تا هفتم پریود روزی دوتا و گلوکوفاژ روزی دوتا خوردم روز یازدهم سونو شدم ولی فولیکولهای ریز داشتم و قرصا تاثیری نداشته دکترم گفت لاپاروسکوپی بشم ,بنظر شما انحام بدم یا یه دوره دیگه لتروزول بخورم ,روزی سه تا؟دکترم ب اصرار خودم باز لتروزول نوشت ولی گفت تاثیری نداره, من میترسم از لاپاروسکوپی
  چیکار کنم

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام میتوانید زیر نظر پزشک معالج خود از قرص لتروزول به همراه آمپول هاش ام جی استفاده کنید اگر سایز فولیکول شما مناسب شد آمپول هاش سی جی نیز تزریق کنید

 3. ??فاطمه گلی❤️? گفت:

  سلام من نزدیک یک ساله عروسی کردم و ۱۰ماهه اقدام به بارداری .بنده ۲۰سالمه و همسرم ۲۸ .هنوز باردار نشدم دکتر رفتیم من مشکل خاصی نداشتم و بخاطر اضافه وزنم کمی تخمکهام ضعیف بودند همسرم هم ازمایش اسپرم دادن و ضعیف بودند دوماهه که دارو و قرص مصرف میکنند هنوز نتیجه نگرفتیم به من هم دارو ندادند .باید چیکار کنیم همسرم دیوونه وار عاشق بچه اس.و من هربار که پ یود میشم از زندگی نا امید میشم و کم کم احساس افسردگی میکنم لطفا راهنماییم کنید

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   باید وزن خود را کم کنید وزیر نظر پزشک معالج خود از قرص های تحریک تخمک گذاری استفاده کنید تا زودتر نتیجه بگیرید

 4. زهره گفت:

  سلام من ٣١سالمه و ٦ماه اقدام به بارداري كردم و موفق نشدم و به دكتر مراجعه كردم
  دكتر براي من كلوميفن تجويز كرد و سونو روز ١٣كه در تخمدان سمت راست فوليكول ١٨داشتم اقدام كردم و باردار شدم ولي متاسفانه بارداريم خارج از رحمي بود وجنين روي تخمدان بود و به لوله هام آسيبي نرسيده بعد از دو ماه به دكتر مراجعه كردم گفت نيازي به عكس رنگي نيست و دو ماه ديگه اقدام كن به نظر شما عكس رنگي نياز نيست ؟ممكنه بخاطر قرص كلوميفن تخمدانم بزرگ شده باشه و بخاطر همين جنين از اونجا حركت نكرده باشه ؟تمام آزمايشاتم خوب بوده و پريودهام هم سر موقع ميشم

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   خیر نیازی به انجام عکس رنگی نیست قرص کلومیفن را با دوز کم شروع به مصرف کنید

 5. roya گفت:

  با سلام
  من هفته پیش لکه داشتم دکترم معاینه کرد وگفت پریود شدی منم بعد از چند ۴ روز مصرف قرص لتروزول و شروع کردم شبی دوتا الان بعد از یه هفته از معاینه تازه داره لکه ها تبدیل به پریود میشه نمیدونم ایا کار درستی کردم قرص خوردم یاالان باید میخوردم؟ روز ۱۴ ام از چه روزی باید بشمارم؟! لطفا کمک کنید!
  دکترم در دسترس نیست.

 6. فاطمه گفت:

  باسلام.
  من الان یک سال نیم هست که ازدواج کردم الان حدود یازده ماه که اقدام به بارداری کردم ولی هنوز موفق نشدم
  درضمن ازمایش تیروئید دادم گفته کم کاره بعد پریودیم هم منظم نیست مثلا الان یک ماه گذشته هنوز پریود نشدم
  لطفا راهنمای کنید.
  باتشکر

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام تست بیبی چک انجام بدهید اگر باردار نبودید امپول پروژسترون تزریق کنید تا پریود شوید وزیر نظر پزشک از داروهای کمک باروری استفاده کنید تا زودتر نتیجه بگیرید

 7. پریا گفت:

  سلام من 20 سالمه و 3ماهه که ازدواج کردم و جلوگیری هم نداشتم پریودهای نامنظمی داشتم قبل ازدواج که با مصرف قرص دوفاستون منظم شده این ماه تمام علائم حاملگی رو داشتم اما با چهار روز تاخیر روز چهارم چند لکه صورتی رنگ دیدم و دیگر چیزی ندیدم تا شب که پریودم اومد میخاستم بدونم این علایم نشونه آمادگی رحمه یا دلیل دیگه ای داره؟و اینکه برای زودتر بار دار شدن چ پیشنهادی دارین؟در ضمن از بعد پریود تا پریود بعدی یک شب درمیان اقدامم

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام نگران نباشید شما تا یک سال برای باردار شدن زمان دارید بهتر است در تایم تخمک گذاری خود یک شب درمیان برای بارداری اقدام ‌کنید

 8. حسن گفت:

  سلام میخام بدونم ک آیا دخول از جلو به مدت طولانی مثلا ۵،۶ سال (بدون انزال به درون) باعث کم شدن توانایی باروری زنان می شود؟؟؟

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام خیر باعث کاهش توانایی باروری زنان نمی شود اما همیشه توصیه ما براین بوده است که اگر قصد بارداری در آینده را دارید به مدت طولانی یعنی بیشتر از ۴ تا ۵ جلوگیری نداشته باشید

 9. دنیا گفت:

  سلام من pco دارم وپرولاکتینم ماه پیش رفتم آزمایش۴۶بودپریودهام نامنظم بوذن دکتربهم کلومیفن ازروزپنج قاعدگی یک عدد ازشانزده قاعدگی دوفاستون ومتفورمین روزی دوعددوبروموکریپتین روزی دوعددتجویزکردن روزچهارده پری که فولیکول غالب نداشتم الان سه روزه دوفاستون تموم شده ومندوروزهست که لکه بینی قهوه ای دارم دکتربهم گفت اگه این ماه حامله شدی هیچ اگه نشدی روزچهارده پری سونوواژینال داری یعنی بااین وضعیت امکان بارداری هست؟

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام بله با مصرف داروهای کمک باروری احتمال بارداری وجود دارد

 10. باران گفت:

  سلام خانوم دکتر..من 28 سال سن دارم تقریبا 3 سال ازدواج کردم و حالا برای اولین بار قصد بارداری دارم …چک آپ و سونوگرافی انجام دادم ..دکتر متخصص گفته تنبلی تخمدان دارم ..باتوجه به بی نظمی پریودم …قرص مدروکسی پروژسترون تجویز کرده که در دو دوره پریود مصرف کنم …بنظر شما اگر بعد از مصرف در دوره اول نزدیکی کنم و همچنان قرص مدروکسی هم کنارش مصرف کنم ..مشکلی پیش میاد؟؟ تا زمانی ک متوجه بشم باردارم …چرا که بخاطر شرایطم میخوام تا قبل از مهرماه 96 باردار بشم…ببخشید طولانی شد…ممنون از جوابگویی شما

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام خیر مشکلی به وجود نمی اید می توانید برای بارداری اقدام کنید

 11. فرشته گفت:

  باسلام خسته نباشید.لطفا زود کمکم کنید.من 3ساله ازدواج کردم از اول ازدواج هم هیچ پیشگیری نداشتم.بلاخره 2سال پیش رفتم سونوگرافی پی ام نامنظم بود.دافستون داد.کیست ریز فراوان داشتم.بعدش هر چندماه رفتم دکتر همیشه قرص متفورمین گلوکفاژمیداد.وزنم 75 بود. الان 7ماهه شدم 67کیلو سنمم23هس.ولی باز باردار نمیشم.شوهرمم ازمایش اسپرم داد نرمال بود.خودمم از مایش پرولاکتین و تریید دادم هردو نرما ل بودن.حالامشکل من چیه؟از وقتی وزنم کم شده پریودمم منظم شده.ولی فقط 4روز میشم.هرروز هم نزدیکی داریم.هروز.لطفا راهنماییم کنید.هیچ بیماری هم ندارم.شوهرمم 8ماه ازم بزرگتره

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   باید در تایم تخمک گذاری خود یک شب در میان برای بارداری اقدام کنید نیازی نیست که هر شب اقدام کنید زیرا اسپرم ضعیف میشود زیر نظر پزشک معالج خود میتوانید از داروهای تحریک تخمک گذاری استفاده کنید

 12. طناز احمدی گفت:

  سلام خسته نباشین من قاعدگیم منظمه ولی اصلا نمیدونم تخمک گزاری چیه و کسی تا حالا چیزی درموردش بهم نگفته نمیدونم چطور محاسبه کنم شیش ماهه ازدواج کردم چهارماه جلوگیری نمیکنم ولی هنوز باردارنشدم مشکلی هم نداریم خیلی نگرانم

 13. لیلا گفت:

  سلام خسته نباشید.من 28 ساله هستم و از مهر ماه سال پیش داریم اقدام میکنیم . که در آبان ماه با مراجعه به پزشک متوجه شدیم شوهرم واریکوسل دارن و من هم پرولاکتینم 689 بود که با دارو بهتر شدم و سیکلهام منظم شد و شوهرم بعد عمل واریکوسل، دو ماه بعد باز اقدام کردیم که من در فروردین ما ه باردار شدم و در هفته ششم با وجود ساک خود به خود سقط شد. بعد از سه ماه شوهرم آز اسپرم دادن که دکتر گفتن خوب نشده ولی از سری قبل بهتر شده. دوباره اقدام کردیم و اینبار هم باردار شدم ولی این دفعه عدد بتام 150 بود و دو روز بعد شد 300 که خون ریزی هم کردم و بعد 48 ساعت 40 و حالا هم 1 شده که خود خود به خود سقط شد. میخواستم راهنماییم کنین که این مسائل چرا پیش میان واقعآ سقط روی روحیه ام خیلی تاثیر منفی میزاره.

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   نگران نباشید زیر نظر پزشک متخصص پروسه درمانی خود را ادامه دهید تا نتیجه بگیرید .

 14. neda گفت:

  سلام و خسته نباشید، 27سالمه و 54 کیلو هستم سیکل قاعدگی اکثرا 29 روزه دارم کم کاری تیرویید دارم که درمان شده و دکتر اجازه بارداری داده،،تنبلی تخمدان داشتم که دکتر متفورمین داد و ماه بعدش سونو فولیکول دادم که یک فولیکول 23 داشتم و آمپول آزاد سازی زدم که فردا شبش نزدیکی داشتم اما امروز پریود شدم کیت تخمک گذاری امروز زدم که دوتا خط پر رنگ نشون داد میخواستم بدونم چرا کیت دوتا خط پر رنگ شده و چرا باردار نشدم شوهرمم سالمه و اینکه این ماه کی اقدام کنم ممنون

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   بهتر است از روز ۱۴سیکل قاعدگی تا ۱۸ یک شب در میان برای بارداری اقدام کنید

 15. کیانا گفت:

  سلام. من و شوهرم طبیعت خیلی گرمی داریم ولی فرزند دختر دوست داریم!!باید چیکار کنیم که فرزند اولمون دختر بشه؟؟!!

 16. فاطیما گفت:

  سلام خواهر من ۳۶سالشه ۲ساله اقدام به بارداری کرده میگن سالمه ولی هنوز باردار نشده دکترشو عوض کرده عکس رنگی نوشته نرمال بوده ولی گفته ذخیره تخمک گذاریت داره کم میشه بنظرتون دیگه باید چیکار کنه خیلی نا امید شده

 17. الی گفت:

  سلام،من حدود ۳ساله عروسی کردم و ۲۸ سالمه،الان هفت ماهه اقدام به بارداری کردم ولی موفق نشدم،یعنی از ماه اولی که اقدام کردم و نشده ناامید شدم و استرس ناباروری دارم،قبل از اقدام هم همه چکاب هارو انجام دادم و مشکلی نداشتم،بنظرتون ممکنه همسرم مشکلی داشته باشه،من دوره تخمک گذاریم رو هم کامل حس میکنم‌ومشخصه ولی نمیدونم چرا جواب نگرفتیم تا الان،ممنون میشم راهنماییم کنید

 18. سحر گفت:

  با سلام من 35 سالمه 3 ماهه جدی اقدام به بارداری کردم متخصص زنان هم مراجعه کردم ازمایش و سونو هم دادم که فقط کمبود ویتامین D داشتم دارو داد فولیکولم 20 بود و دکتر گفت تخمدانهای خوبی دارم هفته ای یک روز نزدیکی دارم اما فعلا باردار نشدم در زمان تخمک گذاری هم نزدیکی داشتم روز قبل از تخمک گذاری و بعد از اون هم داشتم آیا با توجه به سنم مشکلی هست؟

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام اگر تا ماه اینده باردار نشدید بهتر است به پزشک مراجعه نمایید تا دارو مصرف کنید با مصرف دارو شانس بارداری شما افزایش می یابد ضمنا بهتر است همسر شما ماه آینده آزمایش اسپرم بدهند

 19. Parisa گفت:

  سلام من 20 سالمه شوهرم 25 الان 5 ساله و خورده ای اقدام به بارداری کردم ولی نتیجه نگرفتم نزدیک سه سال زیر نظر دکتر بودم اولش کیست داشتم کیستام رفع شد حدودا دوماه پیش سونو رفتم گفت مشکلی ندارین یکم تخمدونم ضعیف بوده فقط الانم دیگ نمیرم دکتر به کل ناامید شدم ول دادم لطفا راهنماییم کنین شوهرمم عاشق بچه هر دفعه پریود میشم داغون میشم

 20. زینب گفت:

  سلام.من ۸ ماهه برای بارداری اقدام کردم اما هنوز باردار نشدم.سونو گرافی رفتم سایز تخمدان ها ۲ در ۴.۸ و ۲ در ۵ هست.دکتر گفت تنبلی تخمدان دارم آیا درسته؟تنبلی هست یا کیست تخمدان؟
  این ماه اندازه فولیکول ها م ۶ میلی متر بوده.این به خاطر تنبلی تخمدانم هست یا مشکل دیگه ایه؟
  پریودیم هر ۳۵ روز هس.لگنمم کمی درد داره

 21. مینا گفت:

  سلام .مینا هستم 30 سالمه و چند باره اقدام به بارداری کروم ولی متاسفانه باردار نشدم.سونو انجام دادم و هیچ مشکلی نداشتم .البته استرس زیادی به خاطر مریضی پدرم دارم .قاعدگی منظمی دارم 28 روزه اس.این ماه دقیقا بعد از پریودیم اقدامم رو شروع کردم .به نظر شما امیدی هست یا نه؟؟من باید چیکار کنم؟؟؟

 22. وارش گفت:

  سلام خسته نباشيد من و همسرم يكسال و دو ماه اقدام براي بارداري انجام داديم ولي جواب نگرفتيم ازمايش هاي كامل انجام داديم هر دو كاملا سالم هستيم چند مرحله قرص كلوميفن هم مصرف كردم و بكبار iui هم انجام دادم ولي جواب نگرفتم از شما راهنمايي ميخواستم

 23. اکرم گفت:

  با سلام 29 سالمه. 11 ماهه اقدام برا بارداری میکنیم .همه آزمایشا خودم و همسرم خوب بوده. 2 ماه لتروزول و اوومید مصرف میکنم نتیجه نگرفتم. پریودم 29 الی 30 روزه برج پیش برای اولین بار 33 روزه شد فکر میکردم باردارم ولی پریود شدم. این ماه دکتر علاوه بر قرصای بالا آمپول hmg نوشته از 9 پری به مدت 3 روز. ولی آمپول اچ سی جی ننوشتن .آیا میتونیم قبل از زدن آمپول نزدیکی داشته باشیم یا باید تا آخرین آمپول صبر کنم?با توجه به این که اچ سی جی تجویز نشده آیا امپول hmg به تنهایی درصد بارداری رو بالا میبره ? ممنون

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام بهتر است بعد از تزریق امپول hmg یک شب در میان برای بارداری اقدام کنید شانس بارداری بیشتر می شود

 24. الی گفت:

  سلام من 2 دختر دارم 27 سالمه و میخام اقدام به بارداری با روش ivf برای دوقولویی پسر انجام بدم چون من و همسرم خیلی پسر دوسس داریم من 3 بار سزارین شدم و دکترا بهم گفتن دیگه امکان بارداری وجود ندارد. ازتون میخام راهنماییم کنید ممنون

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام خیر صد در صد نیست. بستگی به وضعیت رحم شما دارد که باید با انجام سونوگرافی بررسی شود

 25. مریم گفت:

  سلام خسته نباشید، من 14 ماهه عقد کردم دوماه بعداز عقدم رابطه جنسی با همسرم شروع شد الان یه ساله رابطه ی جنسی داریم، شش ماهه دیگه ازدواج میکنیم میترسم بعداز ازدواج درصد حاملگیم پایین بیاد چون شنیدم یک سال اول رابطه ی جنسی درصد حامله شدن بالاست بعد از یک سال کمتر میشه. آیا این درسته؟! تو این یک سال روزهای پریودم رو یادداشت کردم همیشه چند روز جلو میفته، یبار هم رفتم سونو گرافی برای جکتپ که همون روز روز تخمک گذاریم بود دکتر وقتی جواب آزمایشم رو دید گفت امروز روز تخمک گذاریته و تخمک ها هم قابل بارور شدن هستن و هیچ مشکلی نداری، میخواستم راهنماییم کنید گه اگر بعداز دو سال رابطه جنسی اقدام به باردار شدن بکنم میتونم باردار بشم؟!
  اگه میشه بهم بگید چه چیز های خوبه بخورم که رحمم خوب کار کنه و واسه رحم خوبه؟!!

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام نگران نباشید این مطلب درست نیست واز نظر علمی اثبات نشده است . می توانید دوسال بعد از رابطه جنسی برای بارداری اقدام کنید و مشکلی ندارد

 26. Sahar گفت:

  سلام من دوره پریودم منظمه این ماه اقدام به بارداری کردم نشد قبلا هم سونو دادم گفته تخم دونات فعاله و زود باردار میشی بنظرتون واسه زودتر باردار شدن چه کاری بهتره انجام بدم؟امکان اینکه همسرم مشکلی داشته باشه وجود داره؟

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام نگران نباشید شما تا یک سال برای باردار شدن زمان دارید

 27. فهیمه گفت:

  سلام.من هميشه پریودی هام نامنظم بوده.الان من 5 ماهه خونه خودم هستم و20سالمه.چهارماهه جلوگیری نداشتم ولی باردارنشدم.براپریودیم دکتر رفتم وبهم قرص داد تا سه ماه دوره ای بخورم ودراین 3ماه پریود شدم.حالا 3 ماه تموم شده ومیخام دوباره برم ببینم چی میده بهم.شوهرم فک میکنه باید به سرعت حامله شم وهی میگه بچه میخام ..ایا این موضوع غیرطبیعی هست؟چون معمولا به سرعت حامله نمیشه ادم مگر استثنا باشه.لطفا راهنمایی کنید

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   شما تا یک سال برای باردار شدن (بصورت طبیعی) زمان دارید و جای نگرانی ندارد

 28. Bina66 گفت:

  سلام خسته نباشین.من ۸ ماه هست اقدام به بارداری کردم ۳۰ سال سن دارم همسرمم ۳۲ سال دارن.چندین سال هست تخمدان پلی کیستیک داشتم ولی شرایط بارداری و نداشتم گاهی پریودام نامنظم میشد اما با دارو مشکل حل میشد تا این ۸ ماه که دکتر بهم گلوکوفاژ و گالین داد و دو دوره ام دوفاستون استفاده کردم و پریودام کاملن منظم بود.که با سونوهایی که انجام دادم فولیکول داشتم اما باردار نشدم تا همسرم مراجعه کرد دکتر و ازمایش داد مشخص شد واریکوسل سمت چپ دارن و اسپرمشون ضعیفه که حدود ۳ ماه پیش عمل کردن و مجدد ازمایش دادن و خیلیییی کم تغییر کرد ازمایششون. سوالی که از شما دارم اینکه من برایه موسسه رویان و از اون طرف مطب دکتر زهرا حیدر وقت گرفتم الان نمیدونم کدومشو برم تا زودتر نتیجه بگیرم.کلینیک خصوصی دکتر حیدر بهتره یا موسسه رویان.و اینکه همسرم چقدر زمان لازم داره تا بهبودی.ممنون میشم جواب بدین چون جفته وقتام سه شنبه هستش?

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   معمولا ۶ ماه تا یک سال بعد از عمل واریکوسل زمان هست تا اسپرم ها به حالت عادی برگردند من دکتر شما رو نمی شناسم نمی تونم نظر بدم اما بهتره زیر نظر مرکز تخصصی ناباروری باشید. مرکز رویان چون دولتی است هزینه های درمان شما در آنجا کمتر است

 29. ناشناس گفت:

  سلام . من 1،5 سال هست که ازدواج کردم یکسال پیشگیری طبیعی داشتیم و بارداری رخ نداد ..35 سالمه و همسرم 38 سالشه و من حدود 5 کیلو اضافه وزن دارم .چون قصد بارداری داشتیم دکتر رفتیم و آزمایشات قبل بارداری دادیم و …. توی سونو گرافی دکتر بهم گفت تخمدان چپت کمی کیست داره ولی البته من پریودهام منظمه و نهایتا یکی دو روز عقب و جلو میکنه ….
  دکتر برای کیستم نه قرصی و نه دارویی و نه چیزی گفت …
  الان 3 ماهه تو اقدام هستیم و بارداری رخ نداده
  بنظرتون کیست من مانع میشه یا چیز دیگه ای هست ؟
  چون دکتر با وجود این که گفت کیست داری ولی هیچ اقدامی نکرد
  متشکرم از پاسخ

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام،با اینکه واژه ناباروری به زمانی گفته میشود که در طی یکسال بدون جلوگیری حامله نشوید ،پس هنوز نمیتوان مارک نابارور را به شما زد،از طرفی هم سن شما برای باروری بالاس، پس باید حداقل تا 6ماه صبر کنید اگر باروری رخ نداد آزمایش اسپرم آنالیز و سونو شکم برای شما انجام شود(تا علل تخمدان پلی کیستیک رد شود)،البته این کیست شما زیاد نمیتواند مانع بارداری شود! سعی کنید زمان های زندیکی شما از 14_16روز سیکل قاعدگی هر شب و بعد ان هر دو شب باشد ،شاید زمان نزدیکی شما مطابق با تخمگذاری نباشد

 30. عاطفـــــه گفت:

  سلام من ۲۱سالمه و شوهرم ۲۶ من الان ۹ماهه ک ازدواج کردم و از روز اول ازدواجم اقدام ب بارداری کردم و تا الان به نتیجه ای نرسیدم.سیکل قاعدگیم قبل ازدواج ۲۸روزه بود ولی بعد ازدواجم ۳۵ و ۴۰روزه شده .هیچ گونه علائمی از تخمک گذاری هم ندارم جدیدا دیگه ترشح بعد پریودی هم ندارم .این موضوع منو خیلی نگران میکنه خواهش میکنم کمکم کنید من و شوهرم عاشق بچه ایم…

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام شما باید حتما یک سونو سریال انجام دهید برای اثبات تخمک گذاری،و یک سری ازمایشات هرمونی از قبیل تیروئیدو LH, FSh !البته به مدت یکسال فرصت دارید اقدام به نزدیکی کنید و استرس را از خود دور کنیید،انشاالله باردار میشوید نگران نباشید

 31. Sana گفت:

  سلام من دوساله ازدواج کردم ۲۲سالمه اولین سال بعد دو ماه باردار شدم تا هشت ماهگی مشکلی نبود بعدش رفتم واسه حرکت جنین ک کم شده بود گفتن قلبش وایساده زایمان طبیعی کردم و بعدش سه ماه پیشگیری الان پنج ماهه اقدام به بارداری دوباره کردم نمیشه بنظرتون عادیه

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   چندان عادی نیست، باید در این مدت باردار میشدید، استرس را از خود دور کنید و جهت انجام معاینات به پزشک متخصص مراجعه کنید

 32. fatemeh گفت:

  سلام من ۲۱سالمه ۱۰ماهه عروسی کردم و الان دوماهه که اقدام به بارداری کردم همیشه پریودیم دوروز دوروز جلو مینداختم تا این دوماهه که اقدام کردم ماهه اول که باید دهم میشدم شد چهاردهم واین ماهم که هنوز پریود نشد وهیچ علائمی هم از پریودی نداریم ازمایش بارداری هم رفتم منفی بود الان باید چیکار کنم احتمال داره بادار باشم یانه ؟

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام، مجددا تست دهید شاید باردار باشید، البته یک هفته از تست قبلی شما گذشته باشد

 33. Marjan گفت:

  باسلام، من ٢٧سالمه و همسرم ٤٣ ساله، به مدت ٥ماه براي بارداري اقدام كرده ام در مدت زمان تخمك گذاري، اما متاسفانه هنوز باردار نشده ام. خيلي نگرانم لطفا راهنماييم كنيد.

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   اول از نظر سلامت تخمدان های خودتان و اسپرم همسرتان مطمئن شوید، اگه مشکلی نداشتید باید تا یکسال اقدام به بارداری کنید واگر نتیجه نگرفتید بعد از یکسال درمان ناباروری را شروع کنید

 34. یوسفی گفت:

  سلام خسته نباشید.من ۲۷ سالمه ۷ ماهه ازدواج کردم.۲ ماه اول ازدواج از قرص جلوگیری استفاده کردم ۲ ماه بعد طبیعی جلوگیری کردم.این ۳ ماهه داخل تایم تخمکگذاری برای بارداری اقدام میکنم هر بار ۱۲ سیکل قاعده گیم اقدام کردم ک هر ۳ بار بعد از چند روز پریود شدم یعنی ۱۴ ام سیکل قاعده گیم باز پریود شدم.دوران مجردی و قبل از اقدام برای بارداری پریود منظم داشتم.علتش چی میتونه باشه ک هر دفعه ک برای بارداری اقدام میکنم بعد از چند روز پریود میشم؟آیا مشکلی دارم ؟لطفا کمکم کنید.تشکر

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   مشخص نکردید که سیکل شما چند روزه است. نگران نباشید اشکال ندارد،از وسط سیکل اقدام کنید تا نتیجه بگیرید، شاید اواخر سیکل اقدام میکنیدو نزدیکی شما در زمان اشتباهی است

 35. H گفت:

  سلام خسته نباشین. من ۲۰ سالمه . یه ساله ازدواج کردم دوره ی سیکلهای من ۲۸ یا ۲۵ روزه. و ۵ ماه هست که اقدام کردم و باردار نمیشم.
  ۲۶ تیر
  ۲۱ مرداد
  ۱۸ شهریور
  ۱۰ مهر
  ۸ آبان
  این هم سیکلهای من. قبلا هم فقط پیشگیری میکردم دارو نمیخوردم. کسی رو هم ندارم که منو به دکتر ببره. شوهرم هم دکتر رفتن را قبول نمیکنه. لطفا بگین چیکار کنم باردار شم .

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام. هنوز برای باردار شدن دیر نشده، تا یکسال به مدت منظم در روز های 13-18به طور یک شب در میان نزدکی کنید، استرس را از خود دور کنید تا انشاالله باردار شوید، البته میتوانید برای اطمینان بیشتر از کیت تخمک گذاری استفاده کنید هر زمان که تخمک گذاری داشتید نزدیکی کنید

 36. فرزانه گفت:

  سلام و خسته نباشین من ۳۰ سالمه و یک فرزند ۹ ساله دارم و فقط این چند سال به روش طبیعی جلوگیری میکردم الان ۳ ماهه برای بارداری اقدام کردم اما باردار نمیشم زایمان اولم هم سزارین بود. در ضمن دوره هایم ۳۱ روزه هستن. لطفا بگین چی کار کنم باردار بشم

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   شما فعلا وقت دارید بمدت یکسال در روز های 16-20یک شب در میان نزدیکی داشته باشید اگر باردار نشدید به پزشک مراجعه کنید تا علت را پیدا کنند

 37. Alale گفت:

  باسلام و عرض خسته نباشید؛
  من حدود یکسال و سه ماهه که ازدواج کردم.۲۴ سالمه.از دوران مجردی پریودی نامنظم داشتم ولی حتما پریود میشم .حدود ۳ ماهه که اقدام به بارداری کردم.تمام آزمایشات و معاینات .پاپسمیر و…را دادم و مشکلی نداشتم.ولی لکه بینی حتی با خوردن دارو ها هم وجود داره فقط شدتش کم و زیاد میشه.دو ماهه آخر اقدام از لتروزول توسط پزشک مصرف کردم.وی باز هم سرموعد پریود میشم و از یه هفته قبل پریود لکه بینی دارم.دکترم گفته تنبلی هم دارم.خیلی میترسم واسه بارداری لطفا کمکم کنید..ممنونم

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام،اگر دکتر برای شما تنبلی تخمدان تشخیص داده اند باید چند دوره قرص هارو مصرف کنید و کاهش وزن و رژیم غدایی رعایت کنید ،حتی در صورت لکه بینی قرص را قطع نکید زیرا به مرور برطرف میشود

 38. مهسا گفت:

  اگر کسی مشکل بارداری نداشته باشد و قبلا باردار شده و فرزند داره،سن30،وفقط برای تعیین جنسیت iuiانجام داده باشد و دکتر قرص کلومیفن و امپول hcg زده باشد و در سونوگرافی قبل از امپول زدن فولیکول19_20-22داشته باشد امکان دوقلو یا چند قلو وجود دارد؟چقدر احتمال دارد؟

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام،عزیزم چون داروهای محرک تخمدان استفاده کرده اید احتمال آن زیاد است البته نمیتوان صد در صد گفت

 39. نیر گفت:

  من ۳۵ سالمه و همسرم ۳۲ سالشه .۱ساله اقدام‌به بارداری کردیم زیر نظر پزشک اما با اینکه همه ازمایشات رو دادیم و سالم هستیم‌اما باردار نشدم .ایا پزشکم رو عوض کنم یا ادامه بدم.؟

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   اگر دارو بهتون دادن و دارید مصرف میکنید ادامه دهید و نباید پزشک خود را عوض کنید ولی اگر دارو و درمان را برایتان شروع نکردند میتوانید از پزشک دیگری کمک بگیرید

 40. زهره گفت:

  سلام من 29 سالمه یک سال و نیمه ازدواج کردم تخمدان پلی کیستیک دارم دکتر برا تنظیم قاعده گیم قرص دافستون و متفورمین و ویتامین دی داد ماه اول 28 روزه پریود شدم ماه دوم روز سوم مهر با 24 مهر پریود شدم تو آبان ماه پریود نشدم بعدش با 13 روز تاخیر پریود شدم قصد بارداری دارم لطفا راهنماییم کنین

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام،اگر قصد بارداری دارید باید بیماری را تا حد امکان کاهش دهید زیرا کاملا درمان نمیشود،داروهایی که برایتان تجویز شده است مرتب مصرف کنید،ورزش و رژیم غذایی صحیح به بارداری سریعتر کمک میکند،البته باید کمی صبر داشته باشید

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید