تخمک گذاری چیست و محاسبه زمان آن چگونه است

تخمک گذاری

زمانی که یک تخمک (و گاهاً بیش از یک تخمک )در زمان باروری از سیکل ماهانه از تخمدان رها شود به آن تخمک گذاری می گویند . ماهانه یک تخمک درون تخمدان به بلوغ می رسد .زمانیکه تخمک بالغ به اندازه مشخصی رسید ، از تخمدان ، از طریق  لوله فالوپ (لوله رحمی) به سمت رحم رها می شود .اینکه تخمک از کدام تخمدان رها می شود نسبتاٌ اتفاقی بوده و الزاماٌ به طور متناوب در هر دوره بین دو تخمدان جا به جا نمی شود .

تعیین زمان تخمک گذاری چه کمکی به باردار شدن می کند ؟

به منظور باردار شدن ، باید یک تا دو روز قبل از زمان تخمک گذاری تا 24 ساعت بعد از آن آمیزش جنسی انجام شود. تعیین این زمان به این دلیل است که : اسپرم ها دو الی سه روز می توانند زنده بمانند ،  این در حالیست که تخمک تنها 24 ساعت بعد از تخمک گذاری زنده می ماند ، مگر اینکه لقاح اتفاق بیافتد .

اگر نزدیک به زمان تخمک گزاری آمیزش انجام شود،شانس باردار شدن افزایش خواهد یافت . در لقاح طبیعی در هر سیکل شانس 20 درصدی برای باردار شدن وجود دارد. با این روش حدود 85% از خانم هایی که از روش های جلوگیری از بارداری استفاده نکرده اند در طول یک سال باردار شده اند .می توان با مشخص کردن زمان تخمک گذاری و با آشنا شدن باتغییرات دوره های هورمونی و فیزیکی که ماهانه در بدن اتفاق می افتد ، احتمال باردار شدن را افزایش داد .همچنین می توان با استفاده از این اطلاعات با عدم برقراری آمیزش جنسی در طول این دوران از بارداری جلوگیری بعمل آورید .که البته این روش بهترین روش نخواهد بود و به آسانی می تواند با شکست مواجه شود.

تشخیص زمان تخمک گذاری

از شروع زمان پریود بعدی  12 الی 16 روز به عقب بشمارید. این زمان به شما محدوده زمانی ای را میدهد که در آن شما حتما تخمک گذاری خواهید داشت .برای خانم هایی که سیکل ماهانه آنها 28 روزه می باشد،روز چهاردهم معمولاٌ روز تخمک گذاری می باشد .به منظور استفاده از این متد باید بدانید معمولاٌ مدت زمان دوره ماهانه شما چند روز است .

زمان تخمک گذاری

محاسبه زمان تخمک گذاری

زمان تخمک گذاری خود را بدست آورید و شانس باردار شدن خود را افزایش دهید . در زیر چند روش برای محاسبه زمان تخمک گذاری آمده است :

روش محاسبه اول : تغییرات در ترشحات دهانه رحم : زمانیکه تخمک گذاری آغاز می شود حجم ترشحات دهانه رحم افزایش یافته و تغییر شکل می دهد. این تغییرات بازتاب تغییرات میزان استروژن در بدن می باشد .زمانیکه این ترشحات شفاف ،لغزنده و چسبناک می شود بدن در اوج باروری خود به سر می برد.بسیاری از خانم ها این ترشحات را مانند سفیده تخم مرغ خام می دانند. به طور معمول این ترشحات نقش سد حفاظتی را بازی می کنند، ولی در طول دوره تخمک گذاری به اسپرم ها اجازه ورود به دهانه رحم و سپس لوله های رحمی برای ملاقا ت با تخمک را می دهند.

روش محاسبه دوم : افزایش دمای بدن (BBT): در طول تخمک گذاری دمای بدن 0.4 تا 1 درجه افزایش میابد .این تغییرات محسوس نیست ولی  توسط دماسنج قابل تشخیص می باشد . این دما حاکی از آن است که زمان تخمک گذاری فرا رسیده .چرا که عملیات رها سازی تخمک با تولید هورمون پروژسترون همراه است و این تولید دمای بدن را افزایش می دهد. دو الی سه روز قبل از اینکه بدن به بالاترین درجه حرارت خود برسد بالاترین زمان باروری می باشد . برخی از متخصصان معتقدند با فهمیدن اولین افزایش دما 12 الی 24 ساعت برای بارور شدن فرصت می باشد، ولی بیشتر آنها معتقدند این زمان برای باردار شدن خیلی دیر است .خانم تریسی تلس از کالیفرنیا می گوید : ” تولید پروژسترون کافی به منظور بالا بردن دمای بدن بعد از زمان تخمک گذاری یک الی دو روز زمان می برد.ولی از آنجاییکه تخمک تنها 24 ساعت زنده می ماند ، دیگر برای بارور شدن دیر است. “به همین دلیل است که متخصصان توصیه می کنند تا جدولی از دمای بدن ایجاد کرده و به مدت چندماه ، هر روز صبح دمای بدن را یادداشت نموده تا الگویی از زمان تخمک گذاری بدست آید و از این طریق می توان دو الی سه روز از زمانیکه دمای بدن به صورت نرمال افزایش پیدا می کند آمیزش جنسی داشت.

روش سوم : ناراحتی در ناحیه زیر شکم : حدود یک پنجم از خانم ها فعالیت های تخمک گذاری را به صورت دردهای خفیف تا دردهای ناگهانی احساس می کنند .این شرایط که به آن میتلاشمرز می گویند از چند دقیقه تا چند ساعت به طول می انجامد.

 کیت تعیین زمان تخمک گذاری

کیت تعیین زمان تخمک گذاری چگونه کار می کنند ؟

این بسته ها در داروخانه ها بدون نسخه به فروش می رسند .این بسته ها میزان جریان هورمون لوترایزین را درست قبل از تخمک گذاری در ادرار تعیین می کنند.استفاده از این بسته ها بسیار آسانتر و دقیق تر از روش BBT (تعیین دمای بدن) می باشد و توانایی تشخیص تخمک گذاری در 12 الی 36 ساعت را دارا می باشند و در ابتدایی ترین ماههای استفاده به شما در بالا بردن شانس باردار شدن کمک می کند .

برای نتیجه مطلوب تر دستورات بروشور را دنبال نمایید . با توجه به دستورات باید اولین ادرار در روز را مورد آزمایش قرار داد ولی بهتراست ادرار دوم مورد آزمایش قرار گیرد، چراکه ادارا در طول شب غلیظ شده وممکن است نتیجه اشتباه برگرداند .

سیکل تخمک گذاری از اولین روز پریود آغاز می شود . اگر شما دارای سیکل 28 روزه هستید، باید تست تخمک گذاری را در روز یازدهم و به مدت 6 روز(یا هر تعداد روزی که توسط شرکت تولید کننده آن در دستورات مشخص شده ) انجام دهید . اگر سیکل ماهانه شما بین 27 تا 34 روز می باشد زمان تخمک گذاری شما بین روزهای 13 و 20 خواهد بود. بنابراین بهتر است تست را در روز 11 شروع کرده و تا روز 20 ادامه دهید .اگر سیکل ماهانه شما نامرتب می باشد بهتر است بدانید این روش، روش مناسبی برای تعیین زمان تخمک گذاری شما نخواهد بود و بهتر است ابتدا با مراجعه به پزشک، سیکل ماهانه خود را منظم کنید.

اگر در فکر باردار شدن هستید، دانستنی های پیش از بارداری را نیز مطالعه کنید تا در آینده فرزندی سالم به دنیا آورید.  برای یادگیری چیزهای بیشتر، در کانال تلگرام راهنمای بارداری و یا در اینستگرام با اکانت ninikadeh عضو شوید.۳۹۶ نظر

 1. لیدا گفت:

  پارسال چون بچه نمیخاستیم چندبار قرص اورژانسی خوردم شاید10الی15 قرص اورژانسی خوردم الان تو این دوساله هر شیش ماه یکبار پریود شدم الان هم بچه میخایم ولی بچه دار نمیشم ازمایش هم دادم هیچ مشکلی نداشتم خیلی هم استرس دارم واز پارسال هم 15کیلواضافه وزن داشتم توروخدا بگید مشکلم چی هست ومن نمیدونم روز تخمک گزاریم کی هستش

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   شما بهتر است وزن خود را کاهش دهید وبرای منظم شدن پریودی خود زیر نظر پزشک دارو مصرف نمایید تا زودتر نتیجه بگیرید

 2. a.a گفت:

  سلام خسته نباشین
  ببخشید میشه ساده تر هم توضیح بدین که کدوم روز باید برا حامله شدن نزدیکی کرد؟؟
  مثلا فرض کنیدمن امروز پریودم تموم شد و خونریزی تموم شد
  چند روز بعدش نزدیکی برا حامله شدن رو انجام بدم؟؟؟

  • سایه گفت:

   بستگی به سیکل پریودیت داره ،که دقیقا روز تخمک گذاریت رو تشخیص بدی .اونوقت از دو روز قبل از تخمک گذاری میتونی نزدیکی داشته باشی

 3. پریسا گفت:

  سلام ٢٥سالمه ٣ساله ازدواج كردم
  جلوگیری با کاندوم می کردم و قصد بارداری دارم. در حال انجام ازمایشات قبل بارداری هستم. ازمایش خون دادم مشکلی نبود جز کمبود ویتامینd و كم خوني. ازمايش پاپ اسمیر دادم و چون عفونت داشتم دکتر گفتن بعد رفع عفونت ازمایشو بدم ولی قرص و ژل استفاده کردم ۱۰روز ولی به نظرم هنوز رفع نشده . زمان پریود من خیلی نامنظه: ۱۲-۸-۱۰-۱۴ ماه و این ماهم که شانزدهم ماهه و هنوز پریود نشدم (پریودهام ۸روزه و۹روزه وتا ۱۳روز هم میرسه). خیلی استرس دارم ، با این صحبتها من کی میتونم اقدام کنم برای بارداری و زمان تخمک گذاری من کی هست؟ من باید چه آزمایشات دیگری انجام بدم؟؟؟؟؟
  سوال دیگه برای کمبود ویتامینd و كم خوني دكترم چیزی تجویز نکردن فقط گفتن برای ویتامین امپول بزن. و تو سایتی همسرم خوندن که اقا هم باید قبل بارداری تحت نظر باشن تا مشکلی نداشته باشه سوال اینه چه دکتری باید برن؟
  من باید چه آزمایشات دیگری انجام بدم؟؟؟؟؟

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام نیازی به آزمایش دیگری ندارید فقط باید دندانهای شما سالم باشد. همسرتان نیازی به آزمایش ندارد قرص اسید فولیک و ویتامین دی استفاده کنید بهتر است از روز ۱۲ سیکل قاعدگی تا ۲۰ یک شب در میان برای بارداری اقدام کنید

 4. سمانه گفت:

  سلام خسته نباشی
  من نزدیک ب دوسال عقد کردم و رابطه داریم (ی سال از عروسی مون میگذره)19 سالمه از وقتی ک پریود میشم نامنظم دورم.خیلی کم پیش میاد ب موقع بشم اکثرا ۳۵ تا ۴۰ روز فاصله دارن.الان دو سه ماه میش ۱۹ هر ماه میشدم ک این دفعه ۲۱ ام شدم.پزشک رفتم سونو و ازمایش دادم همه چی طبیعی بود فقط یکم سطح تستوسترونم بالا بود ک قرص مارولین ب مدت سه ماه مصرف کردم(قبلا هم قرص بهم داده بودن و یکی از پزشکا گفته بود تنبلی تخمدان دارم)الان نمیدونم واقعا مشکل من چیه ؟؟!!کمکم کنید

 5. النا گفت:

  سلام، خسته نباشید، من 28 سالمه و دوره سیکلم 23 روز به مدت 3 روز هستش، میخواستم ببینم روز تخمک گذاریم چندم از سیکلم هست، چه موقع از کیت استفاده کنم، برای دختردارشدن کی نزدیکی داشته باشم. تشکر

 6. یاسمین گفت:

  سلام خسته نباشید من سیکلم از نظر خودم منظمه و مرتبا در چرخشه آیا این طبیعی است

نظر شما چیه؟

نی نی کده را دنبال کنید

خرید خاویار برای بارداری انجمن دیابت گابریک

جستجو

دریافت مقالات با ایمیل:

پس از عضویت ، ایمیل تایید برای شما ارسال میشود.

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنید

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید