بچه ها را لک لک ها می آورند؟

لک لک ها بچه ها رو میارن

وقتی کوچولو باشیم و از پدر یا مادرمون سوال کنیم که “بچه ها از کجا میان” ، خوب پدر و مادر معمولا هنگ میکنند! و نمی دونن چی بگن. خلاصه این میشه که میگن بچه ها رو لک لک های مهربون برای مامان ها میارن و بهشون میدن… اما آیا می دونید چرا این داستان بنام  لک لک ها رقم خورده؟

لک لک ها ، نشانه باروری و زایش اند

در بسیاری از فرهنگ ها ، لک لک نشان دهنده باروری، بهار و موفقیت است. در زمان رومی ها (و همچنان در هلند)، اگر یک لک لک در سقف لانه کسی خانه درست می کرد، آن را به عنوان یک برکت و و رحمت در نظر می گرفتند و به معنای عشق بی پایان در آن خانه بود. برخی بر این باور بودند که یک لک لک می تواند یک زن را فقط با نگاه کردن باردار کند. همچنین در آلمان بر این باورند که لک لک ها خوش شانسی میاورند. با توجه به اینکه لک لک ها پرواز میکنند، دسترسی خوبی به دودکش خونه ها دارند که هم برای بابانوئل خوبه و هم برای آوردن بچه ها.

لک لک ها قدیم در جنگل ها و درختان خانه می ساختند . اما آنها بسادگی به زندگی شهری ما آدم ها عادت کرده اند و حالا معمولا روی بام خانه ها و بخصوص دودکش ها لانه میسازند. هنگامی که پدر و مادر های اسکاندیناویایی نیاز به یک توضیح مناسب برای “چگونگی  وارد شدن بچه ها” لازم داشتند که به فرزنداون بگن، آنها داستان لک لکی را که بچه ها را از لوله بخاری میاورد تعریف می کردند. هانس کریستین آندرسن این فرهنگ عامه را با کتاب خود بنام لک لک ها در 1838 توضیح داده است.

لک لک ها پرندگانی مهاجر هستند و به همین دلیل راحت میشه گفت که بچه ها رو از سرزمین های خیلی دور که سرزمین افسانه ای است میاورند. همچنین قدیما عقیده داشتند که روح کودکان متولد نشده، در باتلاق ها، چشمه ها و برکه ها زندگی می کنند و اینجاها معمولا محل گذر لک لک ها بودند و لک لک ها این روح های بچه ها رو میگرفتند و به مادر آبستنش تحویل می دادن.

لک لک های سفید حدود 45 اینچ قد دارند و 65 اینچ پهنای بالهاشون هست و همچنین حدود 3 تا 5 کیلو هستند که تقریبا به اندازه کافی برای حمل یک نوزاد کافی بنظر می رسند. در فرهنگ غرب، عکس های لک لک حامل یک کودک در یک بغچه آویزان از منقارش، به امری عادی و شناخته شده تبدیل شد. در دهه 60 آمریکا (یعنی حدود 55 سال پیش) یک شرکت برای تبلیغ خیارشورهایش ، از تصویر زنی حامله استفاده کرد که ویار خیارشور دارد و همان زمان آن شرکت از لوگوی لک لک برای شرکت خود استفاده کرد و بدین صورت ، افسانه لک لک ها در آمریکا جاودانه شد. چند سال بعد در انیمیشن دامبو، فیل پرنده، والت دیسنی لک لکی را نشان داد که دامبو را برای مادرش آورد.

همچنین : لک لک ها هر سال پس از مهاجرت، دوباره به همان خانه ای بر می گردند که پارسال ساخته بودند و همان خانه را نوسازی و بزرگتر میکنند تا جایی که گاهی قطر خانه شان به دومتر و نیم هم می رسد. همچنین بازگشت جفت جفت لک لک ها از سفر، بعنوان نماد وفا در حیوانات شمرده میشود. (گرچه بعدها تحقیقات نشون داد که اونها هم گاهی جفت خود را عوض میکنند)

و اینگونه بود که لک لک ها نماد آوردن بچه ها شدند …5 نظر

 1. الی گفت:

  ممنون از اطلاعات بسیار عالی و مفیدتون،ولی خب اگه نخوایم علل چگونه پیدایش کودکان رو لک لک ها عنوان کنیم چی باید بگیم؟ به نظر شما بهتره با کودکان صادقانه تر برخورد کنیم یا همین رویه خوبه؟

 2. سمیرا گفت:

  سلام خب با گفتن این دروغ بچه ها با افکار اشتباه بزرگ میشن،چرا راستش رو نگیم?باید حقیقت رو بگیم،
  بچه های خوبم خدای یکتا وتوانا،آدم ها رو خلق میکنه وبه مامان وبابا ها هدیه میده ،آدما اول بچه هستن یه نعمت بزرگ و شگفت انگیز ….

 3. ترانه گفت:

  اطلاعات مفیدی بود..
  ممنون..

 4. لیلا گفت:

  من دخترم دوم راهنمایی هست نمیدونه بچه چطوربه وجود میاد لطفا جواب بدید

  • مصطفی گفت:

   برای دوم راهنمایی
   مرد ها داری موادی هستند سفید رنگ و خانم ها داری موادی هستند بی رنگ که مخل خروج هریک در آلت تناسلی قرار دارند این مواد ببر اثر لذت جنسی دو طرف خارج می شود که از در آمیختن این دو مواد بچه به لطف و اراده خدا شکل می گیرد

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید