چند اصل فنگ شویی در طراحی اطاق کودک

طراحی اتاق کودک

همانطور که می دانید این روزها فنگ‌شویی (feng shui) بعنوان یک روش برای طراحی فضای داخلی خانه ها بطور گسترده استفاده میشود. دلیل استفاده از فنگشویی این است که علاوه بر اینکه سلامتی را در چیدمان مدنظر قرار میدهد؛ به علت هر چیدمان نیز اهمیت میدهد. در اطاق کودکان که در حال یادگیری و شناخت دنیای اطراف خود هستند، چیدمان معنی‌دار اطاق، بسیار اهمیت دارد و فنگ شویی دلایلی را برای اضافه کردن چیزهای خاصی به اطاق کودک شما بیان می کند.

فنگ شویی باید ها و نباید هایی در طراحی (مانند قراردادن حیوانات خبیث در محیط کودک) را به شما یاد میدهد که در رفتار کودک شما نیز تاثیر می گذارد و او را به سمتی که میخواهید (مثلا کوشایی در تحصیل و یادگیری احترام به والدین) سوق میدهد. در ادامه شما را با چند اصل در چیدمان اطاق کودک از نظر فنگشویی آشنا می کنیم :

عکسی شاد از والدین در اطاق کودک قرار دهید

این عکس که یک حربه روانشناسی ظریف است، به کودک می آموزد که مدیران خانه، پدر و مادر هستند . این روش همچنین یکی از روش های پربازده برای حل مشکلات تربیتی کودکان است

تخت کودک را با بزرگترین دیوار اطاق تنظیم کنید

همچنین توجه داشته باشید که کودک باید بتواند براحتی از داخل تخت، درب اطاق خود را ببیند. همچنین توجه کنید که هیچ یک از دیوارهای اطاق کودک نباید با دیوار توالت مشترک باشد، همچنین توالت خانه نباید از داخل اطاق کودک قابل مشاهده باشد. زیرا این مورد باعث بروز مشکلات سلامتی برای کودک میشود.

تخت دوطبقه در فنگشویی به هیچ وجه پیشنهاد نمیشود

زیرا بر اساس انرژی های فنگشویی، کودکی که در پایین خوابیده زیر فشار خواهد بود و این برای سلامتی کودک مناسب نیست و همچنین کودکی که در بالا قرار دارد، به دلیل وجود فاصله، احساس ناامنی می کند و عدم ناامنی، یکی از مهم ترین دلایل ضعف پیشرفت کودک است.

اگر می توانید، برای هر کودک یک اتاق اختصاص دهید

و اگر نمی توانید، از دکوراتورها کمک بگیرید تا در جداسازی اطاق به دو بخش کمکتان کنند، تا هریک از کودکان شما احساس کند حریم شخصی خود را دارنذ.

بخشی از اطاق را به فضای آموزشی اختصاص دهید

در اتاق باید بخشی مربوط به محل یادگیری کودک باشد. مثلا یک میز مطالعه یا یک کتابخانه کوچک که طبق اصول فنگشویی بهتر است این موارد در سمت شمال شرقی اطاق باشد. همچنین دستاوردهای علمی و هنری کودک خود را مانند نقاشی اش، کارنامه ای که نمره خوبی گرفته یا مدال های مدرسه اش را در دیوار جنوبی اطاقش نصب کنید. نصب این موارد نشان میدهد که شما بعنوان مادرش، چقدر از این کارهای او خوشحال هستید و به او افتخار می کنید.

فضای سالمی را برای کودک فراهم آورید

تصاویر آب و رودخانه و دریا و حتی صدای آب یا وجود آکواریوم یا آبنما در اطاق کودک فضای ناسالمی را ایجاد میکند که می تواند منجر به بیماری های تنفسی نیز شود. بخصوص اگر کودک بیماری تنفسی مانند آسم دارد از قرار دارد هر چیزی که مرتبط با آب باشد در اطاقش جلوگیری کنید

فضای اتاق را پاکسازی کنید

کمدهایی که لباسها توش چپانده شده اند، کفش های کثیف زیر تخت و دراورهای مملو از لباس، روی کودک ، فشار انرژی های منفی را می آورد و خلاقیت کودک را از بین می برند. این مورد روی بزرگسالان هم تاثیر دارد، اما روی کودکان خیلی بیشتر، چون کودکان در حال کشف دنیای اطراف خود هستند. به کودک خود  چیزهایی را که یک ماه یا بیشتر است که با آنها بازی نمی کند، از اتاقش دور کنید . کمی فضای خالی و استراحت ذهنی به او بدهید تا بتوانید خلاقیت های خود را دریابد.

با رنگ و نور و کاردستی، محیط شادی را برایش فراهم کنید

اتاق کودک باید روحیه او را شکوفا کند، نه اینکه روحیه شاد کودک را به خواب فرو برد. توجه کنید که میز کودک به اندازه کافی نور داشته باشد و بهتر آن است که یک پنجره هم داشته باشد که برای حفظ حریم شخصی کودک ، باید قابلیت بسته شدن داشته باشد.

رنگ مناسب اتاق کودک

رنگ اتاق کودک می تواند انرژی دهنده یا توانفرسا باشد

رنگ آبی (بجز آبی براق یا روشن) باعث کاهش خلاقیت کودک میشود و انرژی او را میگیرد. و دپرس کننده است. رنگهای روشن مانند زرد، نارنجی کمرنگ، یاسی و صورتی می توانند انتخاب های خوبی باشند. حواستان باشه که عکس حیوانات وحشی یا عکس های خشونت آمیز در اتاق کودک نباشد

اتاق کودک خود را در موقعیت درست انتخاب کنید

اگر براتون مقدور هست؛ اتاق پسرها باید در جهت شرق یا شمال و اتاق دختر باید در سمت غرب یا جنوبِ اتاق خوابها باشد.

برای یادگیری چیزهای بیشتر، در تلگرام با اکانت ninikadeh و یا در اینستگرام نینی کده ما را دنبال کنید.4 نظر

 1. شهر ه گفت:

  سلام.من تو اتاق دخترم بر چسب زرافه و میمون چسبوندم ولی خندونن.ایا اشکال داره؟
  یه برچسب دریا هم داره ایا اونم اشکال داره خواهش میکنم راهنماییم کنید.
  ممنون

 2. مینا گفت:

  سلام
  من به زودی مادر میشوم از اونجای که فرزند من پسر و همچنین من خیلی به رنگ آبی علاقه دارم تمام وسایل اتاق فرزندم ترکیب سفید و آبی هستش الان که این مطالب خوندم خیلی نگران شدم گویا رنگ مناسبی انتخاب نکردم حالا چیکار کنم

  • نی نی کده گفت:

   سلام
   با استفاده کردن از سایر رنگ های مناسب و رعایت سایر اصول فنگشویی، می توانید اثر رنگ آبی را کاهش دهید. قرار دادن میز یادگیری کودک، یا آویزان کردن مدالها و نقاشی هایش می تواند کمک کننده باشد.

 3. ندا گفت:

  معتقدم و عمل میکنم ایا خرس و سگ پشمالو سقید اشکال داره؟

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید