7 نکته ضروری در طراحی اتاق کودک

چیدمان اتاق کودک

انتخاب پالت رنگ اتاق و خرید وسایل ضروری و ابتدایی اتاق نظیر تخت، کمد و قفسه هایی برای گذاشتن وسایل و همینطور کفپوش و … از تصمیمات ابتدایی و البته ضروری طراحی اتاق کودک شما به حساب می‌آیند.

  1. پالت رنگ اتاق کودک

شما نمی توانید بدون داشتن پالت رنگی جذاب و دلخواه کودک خود، به نتیجه ای مطلوب در پروسه طراحی اتاق کودکتان برسید. انتخاب یک رنگ زمینه و همنشینی آن با دو یا سه رنگ دیگر روشی ساده و البته کاربردی در این امر است. رنگ زمینه را می توانید یک رنگ خنثی (سفیدـ خاکستری) و کمرنگ (خاکستری های رنگی) برگزینید و سپس همانطور که گفته شد دو یا سه رنگ دیگر برای ایجاد هارمونی یا کنتراست با رنگ زمینه ترکیب نمایید. در انتخاب رنگهای اتاق پیشنهاد می‌شود که فرصت مشارکت و همفکری کودکانتان را از دست ندهید. این راهی بسیار مناسب جهت ایجاد ارتباطی روحی با اتاق جدید و علاقه‌مند کردن او به مشارکت در کارهای منزل است.

رنگ بندی اتاق کودک

  1.  انتخاب تخت کودک

همانطور که پیشتر گفته شد انتخاب تخت برای اتاق کودک از تصمیمات اولیه و البته مهم در پروسه طراحی اتاق است. تختی یک نفره که می تواند ساده و یا با تزیینات معمول باشد، دیرتر ازچشم کودک می‌افتد. البته باید توجه داشت که این تزیینات حتی الامکان باید برای او دلچسب باشد.

تخت دو طبقه یکی از آن دسته انتخاب هایی است که علاوه بر کارکرد معمولش، فضای ارزشمند کف اتاق را  حفظ کرده و جایی از این جهت اشغال نمی‌کند.

البته باید این نکته را ذکر کرد که تخت های دوطبقه از نظر فنگشویی مورد قبول نیستند و فشار زیادی را روی کودک ایجاد میکنند.

  1. انتخاب قفسه، کتابخانه و کمد

مهمترین فضایی که در اتاق کودک باید تعبیه گردد؛ یک مخزن جهت نگهداری وسایل اوست. اما با توجه به متراژ اتاق، گاه ایجاد چنین فضایی غیر ممکن بنظر می‌رسد. برای نیل به این مقصود ایدهء کتابخانه بسیار کاربردی و راهگشاست. و به شما اجازه می‌دهد که با هر متراژی این ایده را عملی سازید. استفاده از چند جعبه کوچک و بزرگ برای انبار کردن اسباب بازی ها و سایر خرت و پرت‌های او نیز جزیی از این ایده به شمار می‌رود. در فضاهای دیگر کتابخانه نیز می توانید کتابها و سایر لوازمی که مورد توجه و علاقه او هستند را بچینید. به این ترتیب کودک می تواند وسایل مورد علاقه اش  را همواره در دسترس خود ببیند. همچنین گذاشتن کتابها در کتابخانه تشویق خوبی برای مطالعه آنها می‌تواند باشد.

کمد دیواری اتاق کودک

بهتر است در زمان خرید کتابخانه به فرم و کارایی آن بیشتر توجه گردد، تا پس از مدتی با رشد کودک بتوان اجزای دیگری مانند کابینت یا میزهای تاشو به خصوص در اتاق های کوچک به آن افزود به گونه‌ای که بتواند پاسخگوی نیازهای کودک باشد.

شایان ذکر است که این موارد برای کمد لباس کودک نیز قابل اجراست. در هر دو مورد باید بتوانیم حتی الامکان وسایل مورد نیاز کودک را در ارتفاعی که بتواند به آسانی آن را استفاده نماید، قرار دهیم.

  1.  پرده و انواع کرکره

پرده اتاق کودک

در انتخاب پرده ،کرکره و یا … برای اتاق کودک در مرحله نخست به رنگ آن توجه فرمایید که همگام با پالت رنگ انتخابی شما برای اتاق باشد و سپس به رنگ دیوار. زمانی که دیوار رنگی خنثی یا یکدست داشته باشد رنگ پرده‌ها می تواند بگونه‌ای انتخاب گردد که در کنتراست کامل با رنگ دیوار باشد. اما در حالتی که دیوار دارای نقش خاصی باشد مانند نقوش کاغذ دیواری و یا … در آن صورت این انتخاب بسیار بسیار زیرکانه باید باشد. زیرا از علاوه بر جذاب بودن باید از شلوغی و خسته کردن چشم جلوگیری کند.

  1. کف پوش

كفپوش اتاق كودك

یکی از بهترین کف پوش‌هایی که می‌توان در اتاق کودک بکار برد انواع موکت‌های رنگی می‌باشد . بهتر است که طرح آن را ساده و با کمترین میزان شلوغی طرح انتخاب فرمایید این کار علاوه بر کمک کردن به شما در مرتب کردن وسایل و اسباب بازی‌های ریخته بر کف اتاق از نظر بصری، بر حفظ آرامش روانی اتاق نیز کمک می‌‌کند و از شلوغی فضا می‌کاهد. در انتخاب موکت علاوه بر طرح به جنس آن نیز توجه فرمایید، از آن رو که علاوه بر لطیف و با دوام بودن، می‌بایست به راحتی قابل تمیز شدن باشد. موکت‌های با الیاف مصنوعی می توانند گزینه مناسبی برای این کار باشند.

  1. فضای دنج

طراحی اتاق کوچک کودک

کودکان همیشه عاشق فضاهای جذاب و دنج در اتاق خود هستند، فضایی که بتواند بصورتی خلاقانه آنها را به خود جذب نماید. در این کار می‌توانید از  دیوارهای اتاق نیز کمک بگیرید. شاید ایده نقاشی برروی دیوار با گچ و یا ابزار دیگر به جذابتر کردن این فضای خیلی و ساختگی کمک نماید. شما حتی می توانید از خود کودکان برای تکمیل ایده تان کمک بگیرید. کمی جسارت در اجرای این امر نتیجه‌ای خیره کننده به جای خواهد گذاشت.

  1. نکات تکمیلی

استیکر دیوار اتاق کودک

برای هر اتاق می‌توان بسته به نوع طراحی آن، عناصری را برای تزیین برگزید. گذاشتن اسباب بازی‌های مورد علاقه کودک در قسمتهای مختلف اتاق و جلوگیری از تجمع آنها در یک بخش بصورت درهم، استفاده از استیکرهای دیواری با نقش‌های فانتزی مانند شخصیت‌های کارتونی جذاب برای او، آویزان کردن عناصر تزیینی و فانتزی از سقف و …. راهکارهایی از این دست هستند.

انتخاب پتو، بالش‌ها و رو تختی نیز یکی از این موارد می‌باشد. چراکه علاوه بر رنگ بخشی به فضا می توانند هر زمان که نیاز به ایجاد تنوع در فضای اتاق احساس شود، به سادگی و با صرف هزینه‌ای اندک قابل تغییر هستند. علاوه برآن این اجزا یکی از بهترین راههای آموزش رنگها و نقوش و بافتهای مختلف به کودکان می‌باشند.

برای دیدن عکسها و ویدئوها، در کانال تلگرام نی نی کده عضو شوید یا ما را در اینستاگرام دنبال کنید.امکان نظر دادن در اینجا وجود ندارد

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید