روانشناسی خشم و مزایا و معایب وجود خشم

خشم

خشم یک پاسخ طبیعی و اتوماتیک به درد می باشد. دردهای فیزیکی یا درد در احساسات. عصبانیت می تواند در زمان های مختلفی اتفاق بیفتد:

 • در زمانی که فرد احساس خوب بودن نمیکند
 • یا احساس پس زده شدن می کند
 • یا حس میکند با او بدرفتاری شدن است
 • یا زمانی که کسی را از دست داده است.

نوع درد چندان اهمیتی ندارد. نکته ی مهم این است که این درد اذیت کننده است. از آنجایی که خشم هرگز در انزوا رخ نمی دهد، و معمولا پس از یک احساسِ درد رخ می دهد، از آن بعنوان احساس “دست دوم” یاد میکنند.

خشم، افکار، و رفتار اجتماعی

درد به تنهایی عامل کافی برای بروز خشم نیست . خشم معمولا زمانی رخ میدهد که درد همراه با افکار تحریک کننده ی خشم ترکیب می شود.  افکاری که می توانند منجر به تحریک خشم شوند عبارتند از: ارزیابی شخصی خودمان، فرض کردن یا ارزشگذاری یا تفسیر موقعیت هایی که باعث میشود مردم فکر کنند (بصورت خودآگاه یا ناخودآگاه) که یک نفرِ دیگر در تلاش برای صدمه زدن به آنهاست.

با این تفسیر، خشم یک احساس اجتماعی است؛ شما همیشه یک نقطه هدف دارید که خشمتان به سوی آن نشانه می رود، حتی اگر آن نقطه ی هدف خودتان باشید. احساس درد همراه با افکار تحریک کننده ی خشم، شما بر می انگیزد که با انجام عمل یا تصمیمی، -با ضربه زدن به آنچه منبع درد شماست- از خودتان دفاع کنید.

خشم؛ یک احساسِ جانشین شده است

خشم می تواند یک احساس جانشین شده باشد. بدین معنا که گاهی مردم خود را عصبانی میکنند تا درد را احساس نکنند. مردم احساس درد خود را به احساس خشم تبدیل میکنند، زیرا عصبانی بودن بهتر از درد داشتن است! این تبدیل احساس ممکن است خودآگاه یا ناخودآگاه انجام شود.

عصبانی بودن مزایایی نسبت به درد داشتن دارد. یکی از آنها حواس پرتی است. کسی که درد دارد، به درد خود فکر میکند، اما کسی که خشم دارد، به خالی کردن این خشم بر سر کسانیکه آن را ایجاد کرده اند فکر میکند. بخشی از این تغییر ماهیت درد به خشم، شامل تغییر تمرکز فرد از خودش به تمرکز روی دیگران می شود.

فرار از احساسات دردناک، با تبدیل درد به خشم

خشم ازین طریق، بطور موقت ما را از اجبار برای مواجهه با احساسات واقعی و دردناکمان محافظت میکند. و در مقابل شما نگران این خواهید بود که به افرادی برسید که در مقابلشان خشم دارید. به خشم آمدن می تواند کمک کند که ما این واقعیت را مخفی کنیم که موقعیتی ترسناک یا نگران کننده برای ماست یا احساس آسیب پذیری میکنیم.

خشم علاوه بر اینکه محیطی را برای مخفی کردن احساسات آسیب پذیری فرد فراهم میکند، به فرد احساس درست کار بودن و قدرت و برتری اخلاقی را نیز می دهد. احساسی که در زمانیکه درد داریم، در ما وجود ندارد.  وقتی شما عصبانی هستید، با یک دلیلی عصبانی هستید.

“کسانی که مرا ناراحت کرده اند آدم های بدی هستند. آنها باید تنبیه شوند” این یک جمله ی خیلی کلیشه ای است که انسان در زمان خشم بیان میکند. چون می انگارد که دلیل خشم او، آن دیگری است. به ندرت پیش می آید که ما از دست کسی که فکر نمی کنیم دلیل ناراحتی ما است عصبانی بشویم.

خشم واقعا چیست؟

تعریفِ این که خشم یک نفر یک معزل است یا خیر، اغلب بر می گردد به این که دیگران درباره خشم او و کارهایی که به دلیل خشم انجام داده، چه نظری دارند.

کنترل خشم

اغلب مردم فکر میکنند که خشم آنها، منطقی است، گرچه دیگران اغلب درباره ی فرد اینگونه فکر نمیکنند. قضاوت های اجتماعی خشم منجر به ایجاد پیامدهای واقعی برای فرد خشمگین می شود. مثلا اگر شما در محل کارتان با یک مشتری بصورت عصبانی برخورد کنید، اگر قضاوت مدیرتان این باشد که خشم شما عادلانه و درست نبوده، ممکن است اخراج شوید. و اگر همسر شما خشم شما را منطقی نداند ، ممکن است در زندگی زناشویی شما مشکل ایجاد شود!

مزایای اجتماعی و احساسی خشم

 • چه خشمِ فرد، منطقی باشد و چه نباشد، احساس وسوسه انگیز درست بودن کاری که انجام داده، به فرد یک احساس موقتی و قویِ اعتماد به نفس می دهد.
 • اینکه احساس خشم کنیم معمولا برای ما انسان ها، پذیرفته تر از این است که احساس درد داشته باشیم از آسیبی که خورده ایم.
 • شما می توانید از خشم برای تبدیل احساس آسیب دیدگی به احساس کنترل و قدرت استفاده کنید.

معایب اجتماعی و پزشکی خشم :

 • برخی افراد بصورت ناخودآگاه عادتی را در خود پرورش داده اند که تمام احساسات آسیب دیده شان را به احساس خشم تبدیل کنند تا بدین طریق با احساسات خود مواجهه نشوند.
 • مشکل زمانی حاد می شود که خشم، شما را از حس کردن آسیب دیدگی تان دور میکند. زیرا شما همچنان آسیب دیده هستید و نیازمند کمک و خشم فقط باعث شده که شما آسیب دیدگیتان را نادیده بگیرید و فکری برای آن نکنید.
 • خشم، دردهای شما را از بین نمی برد . بلکه فقط حواس شما را از آنها پرت میکند.
 • خشم معمولا مشکلی که شما بخاطرش خشمگین شده اید را از بین نمی برد و حتی می تواند مشکلات جدیدی را برای شما فراهم آورد. مشکلات اجتماعی مانند اخراج شدن از محل کارتان یا مشکلات سلامتی.
 • عضو کانال تلگرام نی نی کده بشوید تا با هم بیشتر در تماس باشیم.


یک نظر

 1. محمدرضا قیاسی گفت:

  درودبرشما
  علل خودکشی های صورت گرفته درجامعه راهم می توان معلول پدید آورنده آن ،که مسئولین باشد دانست که به علت عدم مدیریت وضعیتی درجامعه به وجودآورده اندکه فردنمی تواندبرآن ها غلبه کندوباخشم موجوددردرون تصمیم به ازبین بردن خودمی کند

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید