آموزش عکاسی از کودکان

پرتره عکاسی کودکان

از نظر آماری، كودكان محبوب ترين سوژه عكاسی در تمام دنيا هستند. آنها جذاب هستند، به همين دليل عكاس هنگام عكاسی از كودكان احساس راحتی می كند و خلاصه سوژه فوق العاده ای برای عكاسی هستند. فقط بايد هنگام عكاسی از كودكان صبور بود و البته بايد مهارت هايی را هم كسب كرد تا بتوان عكس های خوبی گرفت.

نكات عكاسي از كودكان

ــ چشم های بزرگ كودكان بايد مورد توجه دقيق عكاس باشد و به اندازه كافی در عكس واضح باشد. با خاموش كردن فلاش دوربين خود از قرمزی چشم ها جلوگيری كنيد. سعی كنيد از نور طبيعی برای عكاسی از كودكان استفاده كنيد. ولی اگر نور كافی نيست می توانيد بعداً مشكل قرمزی چشم ها را در كامپيوتر خود با كمک نرم افزارهای گرافيكی حل كنيد.
ــ كودكان غير قابل پيش بينی اند و تمايل به حركت و جنب و جوش دارند كه اين حركت ها سبب تار شدن سوژه عكاسی كه همان كودک است می شود. از ISO با سرعت بالا و aperture بالا (حداكثر گشادی لنز) استفاده كنيد تا در كمترين زمان ممكن عكس خود را بگيريد. همين طور بايد تعداد زيادی عكس بگيريد تا بهترين را انتخاب كنيد. اين هم به لطف دوربين های ديجيتال امكان پذير است چون ديگر با هر عكس يک فيلم حرام نمی كنيد.

اصول عکاسی کودکان

ــ پشت زمينه را ساده نگه داريد. چون معمولاً كودكان در محيطی پر از اسباب بازی و اسباب و وسايل هستند معمولاً پشت زمينه بيشتر از خود عكس جلب توجه می كند و در اغلب موارد در عكاسی از كودک محيط اطراف اصلاً مهم نيستند و فقط از زيبايی عكس می كاهند. به كودک خود نزديک شويد و تا حد امكان زوم كنيد. اگر از لنز وايد استفاده می كنيد فاصله خود را با كودک حفظ كنيد مگر اينكه بخواهيد يک عكس خنده دار يا … بگيريد. لباسهای رنگارنگ و پر نقش و نگار توجه را از صورت كودک به قسمتهای ديگر عكس جلب می كنند. برای گرفتن بهترين عكس، از نور معمولی و لباسهايی با رنگ محدود استفاده كنيد.
ــ سعی كنيد طيف رنگ های موجود در عكس را كاهش دهيد.
ــ بهترين لحظات برای عكاسی در كسری از ثانيه از دست می روند. هميشه دوربين خود را آماده نگه داريد.
ــ شايد عكس هايی كه شما از كودک خود می گيريد، برايتان جالب باشد ولی برای ديگران اين گونه نباشد. بنابراين سعی كنيد در شرايط غير عادی و غير معمول از كودک عكس بگيريد.
متفاوت باشيد.
در اينجا به چيزهايی كه منجر به يک عكس غير معمول و جالب از كودک می شود به اختصار اشاره می شود:

خواب کودک

ــ كل اندام كودک را در عكس نمايش ندهيد مثلاً يک پا يا يک دست را می توانيد خارج از كادر عكس بيندازيد. اين سبب می شود كه بيننده در ناخودآگاه خود به دنبال آن عضو غايب بگردد؟!
ــ به جای عكس گرفتن از كودک، از اسباب بازی های رنگارنگ كودک عكس بگيريد.
ــ عكس را از ديد يک بزرگسال نگيريد بلكه از ديد يک خردسال عكس بگيريد.
ــ از كودكان در شرايط نامتعارف عكس بگيريد.
ــ از كودكان در شرايطی كه به خود قيافه بزرگسالان را می گيرند عكس بگيريد.
ــ از آينه ها استفاده كنيد. عكاسی از كودک در حاليكه روی يک آينه چهار دست و پا می خزد، تجربه جالبی است. البته اگر آنقدر خوش شانس هستيد كه می توانيد از دو قلوها و چند قلوها عكس بگيريد كمتر به آينه احتياج پيدا می كنيد.

عکاسی پرتره کودک

ــ تار كردن پشت زمينه در مورد كودكان نتيجه خوبی مي دهد. برای اين منظور از لنز بلند و aperture بالا استفاده كنيد تا پشت زمينه را تار كنيد بعد از گرفتن عكس می توانيد از فيلترهای Blur برای مات كردن پشت زمينه استفاده كنيد.
ــ كودكان از قرار گرفتن در جاهای عجيب و غريب احساس خوبی دارند و رفتارهای جالبی از خود نشان می دهند.
ــ لوازم حتی لوازم شخصی معمولی می توانند نتيجه جالبی در عكس كودک داشته باشند. مثلاً كفش ها يا عينک بزرگسال يا لباس بزرگی كه تن كودک می كنيد در عكس جالب خواهد بود.
ــ سعی كنيد از زوايای مختلف عكس بگيريد.
ــ متضاد عمل كنيد. يك كودک را كوچک نشان ندهيد بلکه سعی كنيد آن را مانند يک بزرگسال يا حتی يک غول در عكس خود نشان دهيد.
ــ براي پشت زمينه عكس از فيلتر motion blur در نرم افزارهای ويرايش تصوير (مانند فتوشاپ) استفاده كنيد. تا پشت زمينه منحرف كننده افكار بيننده را تار كنيد. ولی صورت و چشمهای كودک بايد واضح و شفاف باشند. البته اين كار به سادگی و سرعت امكان پذير نيست.

بازی با کودک

تفاوت ها را نشان دهيد:
ــ نشان دادن ابعاد اجزای بدن كودكان به نسبت ديگران می تواند عكس های جالبی خلق كند.
ــ غذا خوردن كودكان با كثيف كاری های آنها هميشه جالب است.
ــ پوست خيلی صاف و نازک كودک را در عكس ها نشان دهيد.
ــ احساسات شديد كودكان را ثبت كنيد. شادی، پريشانی، بداخلاقی، حماقت ها و شيطنت های آنها عكس زيبايی می سازند.



امکان نظر دادن در اینجا وجود ندارد

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید