آسم کودکان چیست و درمان آن

آسم کودکان

بیماری آسم شایع ترین بیماری مزمن ریوی در دوران کودکی می باشد. آسم بیماری ناراحت کننده ای است که حملات تنگی نفس و خس خس سینه گاهی اوقات باعث بروز مشکلاتی برای کودک می گردد. در سال های اخیر این بیماری شیوع بیشتری یافته است. اکثر کودکانی که به آسم مبتلا شده اند اولین حمله آسم خود را تا سن 4 یا 5 سالگی تجربه کرده اند. آسمی که درمان نشود ممکن است باعث کند شدن رشد کودک شود و به طور بالقوه مرگبار می باشد.

علت بیماری آسم

علت ایجاد بیماری آسم هنوز به درستی مشخص نشده است. بسیاری از کودکان مبتلا به آسم به بعضی از بیماری های آلرژیک مثل حساسیت فصلی و اگزمای آتوپیک هم مبتلا هستند. همچنین اغلب یک سابقه فامیلی وجود آسم یا سایر بیماری های آلرژیک در کودک مبتلا دیده می شود. حملات آسم ممکن است بر اثر ابتلا به یک عفونت ویروسی و یا مواجهه با مواد حساسیت زا مثل گرد و غبار خانه و یا خوردن یک غذای خاص آغاز شود. انجام فعالیت های ورزشی به خصوص در هوای سرد ممکن است باعث بروز حملات آسم شود. نگرانی و اضطراب نیز می تواند باعث شروع و یا بدتر شدن حملات آسم شود.

آسم و سیگار

علائم بیماری آسم در کودکان

علائم بیماری آسم به علت تنگ شدن مجاری هوایی در ریه ها بر اثر التهاب و تورم دیواره آن ها، انقباض عضلات داخلی دیواره و افزایش ترشح خلط ایجاد می شود.

در بچه های کوچک، اولین علامت آسم اغلب سرفه های عود کننده می باشد که به خصوص در هنگام سرماخوردگی ها و یا بعد از فعالیت های بدنی ایجاد می شود. گاهی اوقات اولین علامت آسم، سرفه ای است که فقط شب ها ایجاد می شود. سایر علائم آسم که شبیه بیماری برونشیت می باشد عبارتند از:

  • خس خس سینه
  • تنگی نفس
  • احساس فشار و تنگی در سینه

در حین حملات شدید آسم، علائم زیر ممکن است رخ دهد:

  • تنفس مشکل و صدادار
  • مشکل بودن صحبت کردن
  • خواب آلودگی
  • بدخواب شدن
  • کبود شدن لب ها و زبان
  • امتناع از خوردن غذا و نوشیدن مایعات

علائم آسم در کودکان

مراجعه به پزشک

در صورت مشاهده علائم فوق، کودک را به نزد پزشک ببرید. پزشک سوالاتی درمورد احتمال هرگونه مواجهه با مواد حساسیت زا را خواهد نمود و نیز سوالاتی درمورد عواملی که ممکن است باعث نگرانی و اضطراب او شده باشد (مثل وجود مشکلاتی در مدرسه). پزشک با وسیله خاصی میزان ظرفیت بازدمی کودک را اندازه گرفته و درخواست انجام عکس رادیوگرافی از سینه کودک می نماید.

اگر آسم کودک خفیف باشد یک داروی گشادکننده برونش (مجاری هوایی) تجویز می شود. این داروها به صورت اسپری بوده و کودک در مواقع حملات آن ها را استنشاق می کند. اگر آسم کودک شدیدتر باشد، پزشک ممکن است از سایر داروها مثل کورتون یا کروموگلیکات سدیم نیز تجویز نماید.

حداقل نیمی از کودکانی که تا سن 5 سالگی دچار آسم شده اند تا رسیدن به سن بزرگسالی به طور کامل حملات آسم در آن ها متوقف شده و بهبود می یابند. اگر کودک شما تا سن 14 سالگی هنوز دچار آسم می باشد، احتمال زیادی وجود دارد که این بیماری تا بزرگسالی در او باقی بماند.

پیشنهاد می کنیم در کانال تلگرام نی نی کده عضو شوید تا مطالب سلامت کودک برای شما ارسال شود. همچنین می توانید در اینستگرام نی نی کده، مطالب تربیتی کودک را دنبال کنید.امکان نظر دادن در اینجا وجود ندارد

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید