اصول و میزان خواب کودک شش تا نه ماهه

میزان خواب کودک

قبلا درباره خواب کودکان سه تا پنج ماهه صحبت کردیم. با رسیدن به 6 ماهگی اکثر نوزادان کلا در روز 14 ساعت میخوابند (بین زمان شب و خواب نیمروزی) و قادرند همزمان برای بازه های طولانی بخوابند. در روزهای 6 تا 9 ماهگی، اکثر نوزادان خواب زمان روز را به چرت زدنهای متعدد تبدیل میکنند ، یک بار صبح، یک بار بعد از ظهر و یکی دم غروب. اگر نوزادتان بیش از 3بار در روز چرت میزند نگران نباشید زمانهای ثابت برای رختخواب رفتن و چرت زدن الگوهای خوابش را منظم میکند.

برای آموزش خواب آماده باشید:

اگر نوزادتان هنوز الگوی خواب مناسبی ندارد که با زندگی خانواده شما جور باشد وقت خوبی است که انواع آموزش خواب را امتحان کنید روشهای اموزش خواب میتواند به نوزادتان کمک کند راحت به خواب رود و برای دوره های طولانی تر شب بخوابد و ساعات منظمی داشته باشد.

خوابیدن شب هنگام

اگر حالا نوزاد شما شبی نه یا ده ساعت میخوابد یعنی یاد گرفته چطور خوابش را منظم کند – نشانه ای از اینکه شما توانسته اید به کودک، خوب خوابیدن را یاد دهید. اما اگر نوزادتان حداقل 5 ساعت در شب نمیخوابد نگران نباشید، زیرا این فقط شما نیستید که با این مشکل، دست و پنجه نرم میکنید. بسیاری نوزادان در 6 تا 9 ماهگی برای غذا بیدار میشوند – یعنی بسیاری از انها آماده شیرخوردن از مادر هستند، البته اگر شما هم بخواهید. اما عموما نوزادان این سن به علت گرسنگی بیدار نمیشوند.

همه ما مکررا هر شب برای زمانهای کوتاهی بیدار میشویم و بعنوان یک فرد بالغ هر بار مجددا میخوابیم و انقدر سریع اتفاق می افتد که حتی صبح آن را به یاد نداریم. اگر نوزاد شما هنوز به این مهارت نرسیده، هنگام شب بیدار شده و حتی اگر گرسنه هم نباشد، دائم گریه میکند.

بیداری مجدد

نوزادانی که عالی میخوابند هم ناگهان هنگام شب بیدار شده و در 6 تا 12 ماهگی برای خواب مجدد مشکل دارند . اما چرا؟ آشفتگیهای خواب غالبا همراه با دستیابی به مراحل مهم رشد موتور مغزی و شناختی و همراه با اضطراب جدایی است. در 6 تا 9 ماهگی نوزاد شما ممکن است راست نشستن، چار دست و پا رفتن، یا احتمالا قل خوردن و راه رفتن را یاد بگیرد – تقریبا لیستی از پیشرفتهای فیزیکی. عجیب نیست که او نخواهد انجام دادن مهارتهای جدیدش را موقع خواب متوقف کند و ممکن است خیلی هیجان زده باشد که بیدار شود و یک بار دیگر بنشیند.

اضطراب جدایی ممکن است دلیل بیدار شدنهای نوزادتان باشد بیدار شدن و دیدن اینکه شما آنجا نیستید ممکن است پریشانی هایی ایجاد کند، اما او احتمالا هنگامی که شما وارد اتاق شده و شروع به صحبت میکنید آرام خواهد شد.

خواباندن کودک شش ماهه

تغییر عادت خواب کودک به یک خواب سالم:

در اینجا نکاتی برای کمک به خواب نوزاد در این سن آمده است:

 • برنامه مشخصی برای زمان خواب ایجاد و دنبال کنید: اگر هنوز برنامه ای برای خواب ایجاد نکردید الان شروع کنید یک برنامه خواب باید به فرزندتان کمک کند آرام شود و آماده خواب شود و در این مرحله فرزندتان واقعا شروع به مشارکت میکند.
 • اگر برنامه خواب شامل حمام دادن نوزاد یا کمی بازی کردن یا آماده کردن بچه برای خواب یا یکی دو قصه خواب خواندن یا لالایی گفتن است اطمینان حاصل کنید هر شب آن را به همان ترتیب و در همان زمان انجام میدهید . نوزادان دوست دارند برنامه مشخص و دائمی داشته باشند که بتوانند روی آن حساب کنند!
 • بچه تان را روی برنامه ثابت نگه دارید : هر دوی شما از داشتن برنامه روزانه منظم سود می‌برید. برنامه ای که شامل زمانهای مشخص چرت زدن و خواب است به این معنی نیست که نوزادتان باید هر روز راس 12:15 ناهار بخورد، اما باید برنامه ای داشته باشید که نسبتا قابل پیش بینی است. اگر نوزادتان هر روز حدود وقت معینی چرت بزند و بخورد و بازی کند و آماده خواب شود راحت تر به خواب میرود.
 • بچه تان را تشویق کنید که خودش به خواب برود : برای خوب چرت زدن و خوابیدن شبانه درین سن نوزادتان باید یاد بگیرد خودش بخوابد قبل از این که خر و پف کند او را زمین بگذارید کخ بتواند تمرین کند اگر گریه کرد حرکت بعدی مربوط به شماست حداقل چند دقیقه صبر کنید ببینید آیا واقعا مشوش است یا فقط کمی قبل از آرام شدن فس فس میکند.
 • سعی کنید زودتر او را به تخت ببرید: گر نوزادتان عادت دارد بعد از 8 و نیم شب بخوابد اما گاهی نمیتواند آرام شود سعی کنید نیم ساعت زودتر او را به تخت ببرید میتواند دلیلش این باشد که بیش از حد خسته است و شما ممکن است بفهمید که وادار کردن او برای زودتر رفتن باعث خوابیدن بهترش شود.

پس از 9 ماهگی، مقاله خواب کودک از 10 ماهگی تا یکسالگی را مطالعه کنید.

برای دریافت اطلاعات بیشتر، کانال تلگرام نی نی کده عضو شوید تا مقالات جدید بدست شما برسد.

همچنین می توانید در فیسبوک نی نی کده و اینستگرام ninikadeh ما را دنبال کنید.18 نظر

 1. مریم گفت:

  با سلام .بچه من 9 ماهشه ولی متاسفانه بسیار زیاد از خواب بلند میشود بگونه ای که حتی یکساعت پشت سر هم نمیخوابد از لحاظ جسمی هیچ مشکلی ندارد

 2. سایه گفت:

  سلام دختر من هشت ماه و پنج روزه است شب بسیار زیاد از خواب بیدار میشود و گریه میکند از ماه اول تا شش ماه کولیک و نفخ زیاد داشت و دارو مصرف میکرد نمیدونم دلیل گریه نصف شب تو این سنش چی است

  • مریم گفت:

   سلام خواهر زاده من هم به همین صورت هست منم کنجکاو شدم و اومدم داخل نت تا ببینم میتونم متوجه علت موضوع بشم یانه

 3. سمیه گفت:

  سلام پسر من ۷ماهشه تا ۴ماهگی شبا ۲ تا۳بار بیدارمیشد شیر میخورد دوباره میخوابید گریه هم نمیکرد ولی بعد از ۴ماهگی شبها بیدار میشه گریه میکنه جیغ میزنه بغلش میکنم راه میبرم میخوابه بعد از ی ساعت دوباره روز از نو روزی از نو. میگید من چیکار کنم؟

 4. بهرام مرادپور گفت:

  باسلام برا آروم کردن نوزاد دوماهه بعداز زدن واکسن چکار باید کرد؟میشه ازقطره استامینوفن استفاده کرد؟به چه میزان؟

  • مامان یاسین گفت:

   به نظر من دادن استامینفن به کودک بی جهت کار غلطی هستش. استامینفن ضد درد و تب بر هستش. اگه از شربت بی بی سد استفاده کنی خوبه. بازم با نظر پزشک. من برای یاسینم استفاده کردم عالی بود

  • حمیده گفت:

   سلام
   بعد واکسن حتما باید به بچه استامینوفن تا تب نکنه دردشم ساکت بشه مقدار قطره باید دو برابر وزنش باشه مثلا اگه 5 کیلوست باید 10 قطره بدی هر 4 ساعت بده تا 3 روز در ضمن همیشه موقع واکسن زدن قبلش تو خونه ایتانینوفن بده کمتر تب میکنه

  • مایا گفت:

   آره عزیزم میشه و مقدار ش دوبرابر وزن نی نیت

 5. مامان یاسین گفت:

  اوه ببخشید. من متوجه نشدم بعد از واکسن میگید. گمان کردم برای بی خوابی میگید. بله تا 3روز. هر 4ساعت یکبار. دوبرابر وزن نوزاد میشه قطره داد

 6. مسعود گفت:

  سلام. در مورد قطره استامینفون باید بگم هیچ نیاز نیست که تا سه روز ادامه پیدا کنه بلکه تا سه یا چهار وعده کفایت می کنه, فقط یک تب سنج دیجیتالی خوب بگیرید که اصل باشه و چینی وتقلبی نباشه, با اون یک بار قبل واکسن دمای طبیعی نوزاد بسنجید که دمای طبیعی بدن نوزادتون چنده. دارو زیاد خوب که نیست بلکه باعث ضعیف شدن عملکرد دفاعی بدن نوزاد میشه. من و همسرم که تا الان بیشتر از چند وعده قطره ندادیم.

 7. مسعود گفت:

  این نظر بنده بود. موفق باشید. ولی کنترل دمای بدن نوزاد فراموش نکنید. چون حتی نیم درجه تب خطرناک.

 8. مه گل گفت:

  باسلام.پسر من 7ماهه هست.تا حالا برای واکسنهاش تب نکرده استامینفن هم فقط 2وعده بعد از واکسن دادم.لزومی نداره تا 3روز ادامه بدین.مراقب باشین با مصرف زیاد استامینفن بچه رو دچار مسمومیت با استامینفن نکنین

 9. مهران گفت:

  با سلام.منم دخترم ۶ ماهشه دفعه های قبل که واکسنش را میزدم دکتر میگفت بهش استامینفن بده تا تب نکنه ولی ایندفعه دکتر گفت جدیدا تصویب شده که اول بذارین تب کنه بعد بهش استامینفن بدین اینطوری بهتره.

 10. علی گفت:

  سلام
  پسر من حدود 7 ماهش شده ولی بهش وجه شب خوب نمیخابه دیگه من و مامانش داغون شدیم من که صبح دیر میرسم سر کار مامانش هم دیگه به هیش کارش نمیرسه
  اگه کسی میتونه راهنمایی کنه ممنون میشم کمکمون کنه.

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   باید خواب کودک شما در طول روز تنظیم شود کودکانی که در هنگام عصر یا ساعات اولیه شب میخوابند طبیعتا شب هم تا دیر وقت بیدار میمانند و نکته دیگر آنکه حتما شب قبل خواب به کودک خود غذا بدهید تا به علت گرسنگی و خوردن شیر زود به زود از خواب بیدار نشود وخواب راحتی داشته باشد

 11. شادي گفت:

  سلام ،
  دختر من ٧ ماه و سه هفتش هستش و از ماه دوم كل شب رو خودش به تنهايي ميخوابيد و بعد از ٥،٦ يا هفت ساعت بيدار ميشد شير ميخورد وهمونجا توجاش دوباره ميخوابيد تقريبا ٨ ساعت كامل ميخوابيد و از سه ماهگي تو اتاق خودش تنها بود… من هيچوقت هيچ مشكلي با خوابش نداشتم… ولي الان چند وقته كه دائما نصف شبها از خواب بيدار ميشه قلت ميزنه و هركاري كه بلده انجام ميده و با جيغ و گريه ميخواد كه از تخت بياد بيرون و در نهايت يا كنار من بخوابه يا با تكون تكون دادن خوابش ميبره… من اصلا دوست ندارم روي پا بخوابه يا هرجاي ديگه بجز تختش ميترسم عادت كنه . ولي از طرفي ميترسم ترس از جدايي داشته باشه يا اگه بزارم تو تختش گريه كنه به اعتمادش اسيب برسه!
  واقعا موندم چطور اين مشكل رو حل كنم تا دخترم دوباره بتونه كل شب رو بخوابه؟؟؟

  • مشاور کودک نی نی کده گفت:

   مامان عزیز سلام ؛ چقدر زود کودک را از خود جدا کرده اید ! در حال حاضر واکنش کودک طبیعی است . او در حال بزرگ شدن و شناسایی محیط پیرامونش است ، اینکه احساس تنهایی و عدم حضور شما در کنارش را می فهمد و واکنش نشان میدهد طبیعی است . کودک تا قبل از 3 ماهگی هیچ شناختی نسبت به محیط ندارد و برای همین از نظر خواب و جدایی ،شما دچار مشکل نشده اید . اما رفته رفته که کودک بزرگتر میشود این مسئله برای او شناخته تر میشود ،، تا دو سالگی مادر بطور کامل و تمام وقت در اختیار کودک است و اینکه اصرار بر این جدایی و خوابیدن کودک به شکل گذشته داشته باشید تقریبا این احتمال ضعیف است . در کنار او بخوابید او را نوازش کنید تا بخواب عمیق برود ولی هربار که بیدار میشود و گریه کرد قطعا باید در کنارش باشید ، در غیر اینصورت کودک خواب آرامی را تجربه نخواهد کرد . او نیاز به امنیت و حضور شما دارد و این مسئله مهمی است تا در آینده در 3 و 4 سالگی کودک دچار مشکل نشوید .
   موفق باشید .

   خانم زهرا صادقیان ؛ درمانگر و مشاور خانواده

 12. منیره گفت:

  باسلام.پسر من 8ماه و10روزه ست.تقریبا از4ماهگی جدا ازمن میخوابه.قبلا درطول شب اصلا واسه شیرخوردن هم بیدارنمیشد وخودم برمیداشتمش وهردوساعت بهش شیر میدادم.اما الان چندشبه توی خواب غرمیزنه و خیلی هم غلت!همش بلندمیشه خودشو پرت میکنه اونطرفترروی تختش دمرمیخوابه درحالتیکه کمروباسنش بالاس!وقتی برمیدارمش ودرست میزارمش دوباره تکرارمیکنه.نمیدونم علتش چیه؟!شبا خواب ندارم مدام باید روی سرش حواسم بهش باشه.علتش چیه؟کمکم کنید لطفا.

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید