علائم نزدیک شدن زمان زایمان

زنان باردار در سه ماهه آخر حاملگی خود دچار اضطراب در خصوص زایمان میشوند و به دنبال علائم و نشانه های زایمان در خودشان میگردند. بازشدگی دهانه رحم و نازک شدن گردن رحم، معمولا اولین مرحله از زایمان است. در برخی از بانوان علائم زایمان ممکن است بسیار زودتر از تاریخ زایمان شروع شود و برای بعضی دیگر ممکن است، تمام این علائم، همزمان در هفته چهل و دوم بارداری اتفاق بیفتد.

علائم نزدیک بودن زمان زایمان

1- سبک شدگی

احساس سبک شدگی در قفسه سینه خواهید داشت و نفس کشیدن برایتان راحتتر خواهد شد، این امر ناشی از پایین آمدن جنین به سمت لگن است و ممکن است، یکی از علائم نزدیکی زمان زایمان باشد. در این مرحله علاوه بر اینکه تنفس برایتان راحتتر میشود به علت فشار ناشی از وزن جنین بر مثانه دچار تکرر ادرار خواهید شد. قبل از شما نزدیکانتان متوجه این تغییرات در شما میشوند.

2-ترشحات خونی

ترشح مخاط خونابه‌ای از علائم زایمان زودرس است که معمولا خانمها به آن توجهی نمیکنند. این مخاط معمولا دهانه گردن رحم را در طی حاملگی میپوشاند و مانع از نفوذ میکروبها به داخل رحم میشود. زمانی که بارداری به انتهای خود نزدیک میشود و گردن رحم دچار شل شدگی میشود، مخاط پوشش دهنده هم از بین میرود. خروج ترشحات حاوی موکوس پوشاننده ممکن است در هر زمانی قبل از زایمان رخ دهد و معمولا صورتی رنگ یا به رنگ خون روشن است.

3- خارج شدن مایع آمینیوتیک (پاره شدن کیسه آب)

پاره شدن کیسه آمینیوتیک و خارج شدن مایع داخل آن از علایم شروع زایمان است، که به طور عامیانه به آن “پاره شدن کیسه آب” گفته میشود و معمولا هنگامی اتفاق میافتد که مادر درخانهاش است یا در بسترش دراز کشیده. شما ممکن است ناگهان احساس کنید که مایعی از واژنتان خارج میشود. این مایع ممکن است مایع آمینیوتیک باشد که مایعی بی بو است و یا ادرار باشد که به علت فشار رحم بر روی مثانه نشت کرده است. اگر مایع خارج شده هر چیزی غیر از ادرار بود با پزشکتان تماس بگیرید.

خانم باردار

4- احساس نشاط و هیجان

یک علامت خاص از نزدیک بودن زمان زایمان، افزایش هیجان و نشاط است. شما در این مرحله برای انجام کارهای ناتمام خود، که مدتها به تاخیر انداخته‌اید، انگیزه پیدا میکنید. همچنین تمایل دارید همه کارها را به سرعت هر چه تمامتر انجام دهید. شما هرگز نباید بر اساس این هیجانات رفتارکنید. این انفجار ناگهانی انرژی، نشانه ای است از این که روز زایمان به زودی فرا میرسد.
علاوه بر انرژی فراوان، گریه کردن بدون علت و نوسانات خلقی از دیگر علائم زایمان است که اغلب به علت تغییرات هورمونی که در بدنتان اتفاق میافتد ایجاد میشود.

5- نازک شدن گردن رحم

نازک شدن گردن رحم یکی از علائم زایمان است. این علامت معمولا در ماه آخر بارداری بروز میکند و نشان دهنده آمادگی رحم برای زایمان است زیرا رحم با ضخامت کمتر، راحتتر از رحم ضخیم اتساع پیدا می‌کند. اندازه‌گیری نازک شدگی گردن رحم فقط توسط کادر پزشکی انجام میشود. شما میتوانید از پزشکتان بخواهید تا میزان نازک شدگی گردن رحمتان را در دو ماه آخر بارداری اندازه گیری کند.

6- اتساع گردن رحم

اتساع گردن رحم علامتی است که دقیقا قبل از شروع روند تولد نوزاد رخ میدهد. اندازه‌گیری آن به وسیله کادر پزشکی در حین انجام معاینات لگن انجام میشود و نتیجه به سانتیمتر یا تعداد انگشت بیان میشود. بیشترین میزان باز شدگی که به عنوان آمادگی خانمها برای زایمان تلقی میشود 10 سانتیمتر است. در حالی که میزان چهار سانتیمتر اتساع نشانه نزدیک بودن زمان زایمان است، که بعد از آن روند و سرعت زایمان افزایش مییابد.

7- انقباضات مکرر

هنگام نزدیک شدن به زمان زایمان، انقباضات رحمی و شدت آنها افزایش مییابد و بسیار نمایان‌تر میشود. وقتی زمان زایمان نزدیک میشود، شما هر پنج دقیقه انقباضات رحمی خواهید داشت و هر کدام از این انقباضات حدود یک دقیقه طول میکشد. میزان انقباضات از فردی به فرد دیگر متفاوت میباشد برخی مادران ممکن است انقباضات رحمی بیشتر با طول مدت کوتاهتر و شدت کمتر داشته باشند.

برای زنانی که زایمان معمولی را تجربه می کنند، انقباضات رحمی مشکل ساز نخواهند بود، اما در برخی افراد انقباضات رحمی با سرعت کمتری از آنچه که انتظار میرود پیش میرود و مادر درد زیادی را در طول انقباضات قبل از زایمان تحمل میکند. کانال تلگرام راهنمای بارداری را دنبال کنید تا همواره اطلاعات مفید در این دوره مهم از زندگی تان را برای شما ارسال کنیم.امکان نظر دادن در اینجا وجود ندارد

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید