روش های کاهش درد زایمان طبیعی

انواع درد زایمان

احتمالا شما نیز می دانید که بهترین نوع زایمان، همان زایمان طبیعی است و اگر مشکل سلامتی نداشته باشید که نتوانید زایمان طبیعی کنید، پزشک حتما شما را به زایمان طبیعی تشویق میکند. زیرا زایمان طبیعی کمترین میزان صدمات را به بدن مادر وارد می کند و دوره نقاهت آن از زایمان به روش سزارین کمتر است و به دلیل عدم نیاز به بیهوشی کامل، صدمات داروی بیهوشی به بدن را نیز ندارد. اما داشتن درد در هنگام زایمان، خیلی از زنان را از این نوع زایمان می ترساند.

در مقاله قبل درباره میزان درد زایمان طبیعی صحبت کردیم. در این مقاله انواع راه های کاهش درد در زایمان طبیعی را بررسی می کنیم.

کاهش درد با زایمان در آب

قبلا درباره زایمان در آب و مزایا و معایب آن به تفصیل صحبت کرده ایم. برای آشنایی با این نوع از زایمان حتما مقاله زایمان در آب را مطالعه کنید.

کاهش درد با بی­حسی اپیدورال:

برای تسکین درد قسمت پایین بدن خود می توانید از روش بی­حسی اپیدورال استفاده کنید. در این روش قسمت پایین شکم، لگن،پایین کمر و بالای ران­ها بی­حس می­شود. زمانی که از این روش استفاده می­کنید نباید بخوابید اما زمانی که نیاز به زور زدن است را احساس می­کنید.

در این روش یک کاتتر ظریف توسط پزشک متخصص بیهوشی در ناحیه کمر شما دقیقاً نزدیک به نخاع قرار می­گیرد و از طریق آن داروی بی­حسی را وارد بدن می­کند. اثر دارو پس از 20 تا 30 دقیقه شروع خواهد شد و در طول زایمان ادامه خواهد داشت. بعد از تولد نوزادتان این کاتتر خارج خواهد شد.

بهترین زمان انجام بی­حسی اپیدورال، زمانی است که زایمان فعال شروع شده و گردن رحم بین 4 تا 5 سانتی متر اتساع پیدا کرده است. زمانی که به بیمارستان وارد می­شوید به پرستار اطلاع بدهید که میخواهید از بی­حسی اپیدورال استفاده کنید. زمانی که نزدیک به تولد نوزاد شده­‌اید، دیگر برای انجام بی­حسی اپیدورال دیر شده است.

زمانی که از بی­حسی اپیدورال استفاده می­کنید در طی زایمان باید در تخت بمانید، زیرا پاهایتان بی­حس شده و قادر به راه رفتن نیستید. همچنین باید از نظر میزان فشار خون و ضربان قلب نوزاد مانیتور شوید.

روشهای کاهش درد زایمان طبیعی:

استفاده از تمرینات تنفسی:

زمانی که انقباضات رحمی داشتید، از تنفس­های آهسته و ریتمیک استفاده کنید. در هنگام بازدم به آهستگی نفس خود را بیرون دهید. شما هر 2 یا 3 ثانیه می­توانید از تنفس­های آهسته استفاده کنید.

تصویر سازی:

به موسیقی آرام یا صداهای طبیعت گوش کنید، تصویر طبیعت یا صورت همسرتان را تصور کنید. خود را در یک ساحل یا یک منطقه کوهستانی تصور کنید.

در وان حمام بنشینید:

نشستن در آب گرم می­تواند باعث تسکین درد و کاهش اضطراب شود. همچنین می­توانید از دوش آب گرم استفاده کنید.

راه رفتن:

اگر از بی­حسی اپیدورال استفاده نکرده اید می­توانید با راه رفتن و یا بالا و پایین بردن لگن با استفاده از نیروی گرانشی زمین به خروج نوزاد کمک کنید.

ماساژ دادن: همسرتان می­تواند پشت شما را ماساژ دهد تا درد کمتری استفاده کنید. جهت ماساژ می­توانید از توپ تنیس استفاده کنید.

تجارب و توصیه­‌های دیگر مادران:

“بعد از به دنیا آوردن چهار نوزاد، متوجه شدم که بهترین راه کاهش درد من، استفاده از موسیقی آرام بخش و تلاش برای حفظ آرامش است، به محض به دنیا آمدن کودک، دردم را کاملاً فراموش کردم.”

“من واقعاً از تمام فیلم­های ترسناک هراس دارم. من قادر به درک تجربیات حسی دیگران نیستم. من به انجام بی­حسی اپیدورال نیاز داشتم و خوشبختانه تجربه خوبی در زایمان دخترم داشتم.”

“وقتی که زایمانم شروع شد. بسیار وحشت زده بودم. درد شدیدی به مدت 3 روز داشتم. انقباضات بسیار بدی داشتم. اما وقتی کودکم را دیدم. همه دردهایم را فراموش کردم و می­توانم دوباره این کار را انجام دهم.”

“هنگامی که در زمان زایمان پسرم همه چیز از شکمم خارج شد، بسیار شگفت زده بودم. این یک تجربه شگفت انگیز بود. زایمان من با گرفتگی­هایی مانند دوره قاعده گی شروع شد. شکمم واقعاً سفت شده بود. وقتی اتساع دهانه رحم به 6 سانتی متر رسید از بی­حسی اپیدورال استفاده کردم و زمان احساس نیاز به فشار آوردنم شروع شد. زمان بسیار سختی بود اما به هر دقیقه­اش می­ارزید.”

” من از زایمان در وان آب برای نوزاد دومم استفاده کردم و احساس بسیار خوبی داشتم. مامای من وان را با آب گرم پر کرد و من به مدت شش ساعت در آن وان بودم. دو ساعت آخر زایمانم را به تخت رفتم و از وان استفاده نکردم. من فکر نمی­کردم که هرگز بتوانم این کار را بدون گرفتن مسکن انجام دهم، اما توانستم.”

شما هم تجربیات خود را در بخش نظرات همین مقاله بنویسید تا بقیه زنان از تجربیات شما استفاده کنند.

کانال راهنمای بارداری در تلگرام را نیز فراموش نکنید.امکان نظر دادن در اینجا وجود ندارد

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید