اهمیت تماس پوستی مادر و نوزاد

تماس پوستی مادر و نوزاد

طبق آخرین تحقیقاتی که در مجله healthday news به چاپ رسیده است، ضرورت تماس پوستی مادر با نوزادان نارس (مراقبت آغوشی) بسیار اهمیت دارد. مفهوم “مراقبت آغوشی” به دهه 1970 برمی‌گردد؛ زمانیکه یک پزشک کلمبیایی شیوه جایگزینی را برای دستگاه انکوباتور معرفی کرد که در برخی مناطق جهان دسترسی به آن وجود نداشت، به همین دلیل مادر با گذاشتن نوزاد خود روی قفسه سینه با او تماس پوستی برقرار می‌کرد.

از آن زمان به بعد نتایج مطالعات انجام شده بر این نکته تاکید داشت که مراقبت آغوشی نه تنها دمای بدن نوزاد را تنظیم می‌کند بلکه دیگر علائم حیاتی او مانند ضربان قلب را نیز تقویت کرده و در تغذیه بهتر با شیر مادر نقش موثری دارد.

همچنین نتیجه بازنگری جدید روی مطالعات گذشته نشان می‌دهد برای نوزادان نارس مراقبت آغوشی خطر سپسیس (نوعی عفونت جدی خونی) را کاهش داده و شانس زنده ماندن نوزاد را افزایش می‌دهد.

در مطالعات انجام شده آمده است: نوزادانی که در کنار روش مراقبت آغوشی، مراقبت‌های پزشکی استاندارد را دریافت کرده‌اند، نسبت به نوزادانی که تنها تحت روش درمانی پزشکی بوده‌اند ، 36 درصد کمتر مرگ و میر مشاهده شده است.

برای یادگیری چیزهای بیشتر، در کانال تلگرام نی نی کده و یا در اینستگرام نینی کده ما را دنبال کنید و یا در فیسبوک نی نی کده عضو شوید.3 نظر

  1. سولماز گفت:

    ممنونم خیلی بدرد بخور بود

  2. سولماز گفت:

    بسیارعالی

  3. سمیرا گفت:

    سلام من نوزاد یک ماهه دارم ولی دل درد شدید و خیلی زور میزند و سرخ میشود چه باید کرد؟ چه غذاهایی رو باید خورد که اروم بشه ؟

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید