پرخوری عصبی و روش درمان آن (شکستن چرخه غذا خوردن احساسی)

پرخوری عصبی

آیا وقتی خوشحالید با خوردن کیک و دسر جشن میگیرید و وقتی استرس دارید به کیسه چیپس حمله ور میشوید؟ و غمهایتان را در لیوانی از بستنی وقتی افسرده اید، دفن میکنید؟ اگر اینطور است شما یک خورنده عاطفی هستید.

اغلب ما قبل اینکه بتوانیم حرف بزنیم احساساتمان را با غذا تسکین میدهیم وقتی که ناله هایمان با یک بطری ساکت شده. از آن لحظه غذا یک مکانسیم مقابله روانشناسی خواهد شد.

سوزان البرز ، روانکاو و مولف کتاب “عاقلانه بخورید” میگوید: غذاهای خاصی مقدار انتقال دهنده های عصبی مغز را افزایش میدهد و تغییرات بیوشیمیایی که باعث ارامش است را تحریک میکند.

اما البر میگوید: خوردن فقط لذت لحظه ای نیست ، وقتی بعد از احساس غم کم کم غذا میخورید، آرامش سریعا جای ناراحتی را میگیرد 20 دقیقه زمان میبرد که مغزتان تشخیص دهد که معده از غذا پر است. مشکل اینجاست که در 20 دقیقه حریصانه یک گالن بستنی را بخورید و بعد احساس بیماری کنید.

هرچه میخورید بنویسید

آلبر میگوید: غذاهای خرد خرد خوردن ممکن است شما را موقتا از نگرانیها دور کند، اما آن احساسات خفته تا راه سالمی برای مدیریتشان نیابید دوباره بازمیگردند . کریستین گربستاد، سخنگوی ملی مجمع رژیم امریکا میگوید: قبل اینکه بتوانید چرخه را بشکنید، مجبورید مشخص کنید کدام احساسات ، پرخوری شمار ا تحریک میکند هرچه میخورید بنویسید و بنویسید که قبلا حین آنو بعد از خوردن چطور احساسی داشتید . گرسنه بودید یا فقط کسل بودید؟ شاد بودید یا غمگین؟

پرخوری عصبی و درمان آن

بعد از چند روز ایده خوبی دارید که کدام احساسات شما را مستقیم به آشپزخانه میفرستند بعلاوه نوشتن چیزی که میخواهید بخورید  و احساس شما، زمان میدهد تا بفهمید واقعا گرسنه اید یا فقط سعی دارید خود را ارام کنید.

چگونه از پرخوری جلوگیری کنید

گربستاد پیشنهاد میدهد: بجای تکیه بر دلیل احساسی یا فیزیکی خوردن، سعی کنید قبل اینکه گرسنه شوید بخورید و 4 الی 6 وعده در روز را برنامه بریزید. برای هر وعده و میان وعده مخلوطی از پروتین و کربوهیدرات و چربی بخورید تا غذایی که میخورید شما را راضی کند . وقتی عادت غذایی مقدارهای کوچکتر در طول روز بگذارید دیگر در برابر پرخوری ضعیف نیستید.

در روز زمانی برای فعالیت فیزیکی بگذارید. مطالعه ای از کسانی که زیاد میان وعده میخوردند نشان داد ،آنها که هنگام اشفتگی برای قدم زدن 5 دقیقه ای سریع میرفتند نسبت به انها که پشت میز مینشستند، کمتر احتمال داشت یک تکه شکلات مصرف کنند. متخصصان ادعا میکنند که قدم زدن میتواند سطح سروتویین را بالا ببرد و آشفتگی شما را کم کند.

مقابله با پرخوری عصبی

البرز میگوید: خود را با لیستی از چیزهایی که بجای خوردن انجام میدهید مسلح کنید و ان را به یخچال بچسبانید. هر بار که اضطرار دارید برای خوردنهای استرسی، یک فعالیت آرامبخش دیگر مثل حمام کردن یا پارک رفتن انتخاب کنید. حقه این است که مغزتان را عادت دهید تا نیازهایش را بدون غذا تامین کند.

7 استراتژی مقابله با پرخوری

  1. قبل اینکه چیزی در دهان بگذارید بنویسید. نوشتن بسادگی سرعت شما را پایین اورده و تخمین میزند ایا واقعا گرسنه اید
  2. سرویسهای غذاخوری یکسانی از کاسه بشقاب داشته باشید
  3. غذا را در ظرفهای خوراک کوچکتر بگنجانید
  4. هرگز مستقیم از ظرف یا کاسه بستنی نخورید
  5. غذاهای اغواگر را در دور از چشم و جاهای نامناسب (مثل طبقه زیرین یا بالای کابینت) بگذارید
  6. اگر غذایی در خانه هست که نمیتوانید مقاومت کنید دورش بریزید
  7. برای خود مقدار کمی (150 تا 200کالری) از غذای مورد علاقه را قبل ایجاد ضربه های پرخوری ، قرار دهید. سپس پیاده روی کنید

برای دریافت مقالات ما در تلگرام، در کانال تلگرام نی نی کده عضو شوید و یا ما را در اینستگرام نینی کده دنبال کنید.امکان نظر دادن در اینجا وجود ندارد

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید