علایم و دلایل دیابت در کودکان

دیابت کودکان

در بیماری دیابت، بدن انسان توانایی تولید هورمون انسولین را از دست می دهد. یا بدن در برابر انسولین مقاوم شده و بنابراین انسولینِ تولیدشده نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد. نقش اصلی انسولین پایین آوردن قند خون است.
ابتلا به دیابت نوع یک در کودکان از ‌سنین اوایل نوزادی شروع شده و تا نوجوانی ممکن است ادامه پیدا کند. در این نوع دیابت، بیمار به دلیل از کار افتادن لوزالمعده و خاموشی ناگهانی پانکراس تا آخر عمر ملزم به تزریق انسولین است تا از دچار شدن به مشکلات جلوگیری کند.

دلایل دیابت در کودکان

  1. گاهی یک سرماخوردگی ساده یا حتی آبله‌مرغان در کودک سبب می‌شود تا تنش ناگهانی روحی در کودک ایجاد شود و این موضوع ممکن است سبب خاموش شدن پانکراس (لوزالمعده) در کودک شود و در نتیجه وی دچار دیابت نوع یک شود.
  2. عوامل ژنتیکی و پیشینه خانوادگی نیز در ابتلا به دیابت کودکان موثر است.
  3. سبک زندگی والدین، قبل و بعد از تولد کودک نیز تاثیرگذار است. با توجه به اینکه این روزها افراد کمتر به فکر سلامتی خود هستند، احتمال به دنیا آمدن کودکان مبتلا به دیابت نیز افزایش یافته‌ است.
  4. در دیابت نوع دوم ممکن است فرد از ابتلا به این بیماری مطلع نشود، اما در دیابت نوع اول در کودک، خانواده با نشانه‌های اولیه‌ای مانند شب ادراری، دل درد ناگهانی و شدید، حالت گنگ و سرگیجه زیاد مواجه می شود که باید به مراکز درمانی مراجعه کرده و قند خون کودک را بررسی کنند.

روز جهانی دیابت

عوارض دیابت نوع یک در کودکان

زمانی که بیمار به دیابت مبتلا می‌شود، چنانچه نوسانات قند خون را کنترل نکند دچار عوارض زودهنگام می‌شود. همچنین طبیعی است که با افزایش سن و ورود به میانسالی و سالمندی، خطر دیابت در صورت عدم کنترل قند خون به سراغ شخص آید.

  1. عوارض دیابت نوع یک همانند نوع دوم است. اما مشکل هایپرگلاسمی یا افت شدید قندخون برای کودکان دیابتی بسیار زیاد و خطرناک است. در صورتی که کودک دیابتی به دلیل افزایش تزریقات انسولین یا موارد دیگر دچار افت شدید قند خون شود، امکان به کما رفتن در کودک وجود دارد.
  2. کودک دیابتی، در شرایطی که دچار هایپرگلاسمی است، امکان وجود عوارض بلندمدت بر روی چشم، کلیه، پوست و اعصاب را دارد که هر زمان کنترل نوسان قندخون از دست برود دچار عوارض می‌شود.
  3. افزایش قند خون در درازمدت، عوارض میکرواسکولار دیابت را با تخریب رگ‌های بسیار ریز بدن در پی دارد که بعضی از اعضای بدن مانند کلیه، چشم و اعصاب را درگیر می‌کند.
  4. دیابت با افزایش ریسک بیماری‌های قلبی ‌و عروقی رابطه مستقیم دارد که تشخیص سریع بیماری در افراد با ریسک بالا، تاثیرگذار خواهد بود.
  5. کتواسیدوز دیابتی از دیگر عوارض دیابت است؛ این مشکل در شرایطی رخ می‌دهد که میزان گلوکز در خون بیمار چنان زیاد شود که سبب ایجاد مسمومیت شیمیایی در خون شود. در شرایط اولیه حال بیمار رو به وخامت گذاشته و در نهایت عوارض آن می‌تواند تا کما نیز پیش رود.

شرایط روحی کودکان مبتلا به دیابت

آسیب‌پذیری کودکان نسبت به بزرگسالان در برابر این بیماری بیشتر است و این بیماری، شرایط روحی و ‌روانی کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اگر در هنگام ابتلای کودک به بیماری دیابت، شرایط روحی و ‌روانی وی وخیم شده و پشتیبانی و آموزش از طرف خانواده صورت نگیرد، کودک اجتماع‌پذیری خود را از دست داده و به انزوا روی می‌آورد. همچنین ممکن است در بزرگسالی نیز عوارض این بیماری زودتر در وی مشاهده شود و بیمار زودتر از پا درآید.
آموزش همگانی به خصوص به پدر و مادر کودکان دیابتی، بسیار مهم است ضمن اینکه فرد دیابتی نیز باید آموزش ببیند تا بتواند مسئولیت خود را در درمان این بیماری بپذیرد. همچنین مربیان و معلمان با تهیه شرایط محیطی در مهد کودک و دبستان نقش بسیار مهمی دارند تا کودک دیابتی بتواند ارتباط موثری با محیط اطراف و دیگر کودکان برقرار کند.

یکی از سازمان های مردم نهاد در حوزه ی دیابت، انجمن دیابت گابریک است که علاوه بر آموزش به کلیهء بیماران، امکانات متنوعی را برای کسانی که با این بیماری درگیر هستند فراهم کرده است.

شرکت در تشکل‌های سلامت، انجمن‌های دیابت و سازمان‌هایی مانند بنیاد دیابت، شرایطی برای شهروندان مبتلا به دیابت فراهم می‌کند تا آن‌ها در جلسات مشاوره آموزشی، نحوه تزریق انسولین، نحوه جلوگیری از کاهش قند خون و … به صورت رایگان شرکت کنند. همچنین این جلسات برای دیگر شهروندان نیز تاثیرگذار است تا بتوانند از ابتلا به این بیماری پیشگیری کرده و نحوه مراقبت از فرد دیابتی را نیز آموزش ببینند.
نی نی کده برای همه ی کودکان دیابتی این سرزمین، آرزوی سلامتی میکند.
برای اطلاع از مقالات ما دربارهء سلامت کودکان، در کانال تلگرام نی نی کده عضو شوید.


امکان نظر دادن در اینجا وجود ندارد

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید