در روش IVF ، سن مردان نیز مثل زنان مهم است

پدر شدن یا مادر شدن

نتیجه یک پژوهش تازه نشان می‌دهد که برای بارداری آزمایشگاهی (آی‌وی‌اف) سن مرد هم به اندازه سن زن برای موفقیت بارداری اهمیت دارد. پیشتر تصور بر این بود که تنها سن زنان در نتیجه لقاح آزمایشگاهی تاثیر تعیین کننده دارد.

پژوهشگران دانشکده پزشکی هاروارد در آمریکا به این نتیجه رسیدند که احتمال بچه‌دار شدن مردان مسن‌تر از یک همسرِ هم سن و سال خودشان، از مردان جوانتر کمتر است.

به عنوان مثال، در زوجی که زن زیر ۳۰ سال دارد، احتمال بچه دار شدنش از مردان ۴۰ تا ۴۲ سال، کمتر از مردان ۳۰ تا ۳۵ ساله در روش IVF است. به عبارت دیگر، همسران مردان ۴۰ تا ۴۲ ساله ۴۶ درصد شانس بچه‌دار شدن را دارند در حالیکه این احتمال برای زنان مردان ۳۰ تا ۳۵ ساله، ۷۳ درصد است. به همین قِسم، شانس بچه‌دار شدن زنان در میان سن ۳۵ تا ۴۰ با مردانی جوان‌تر از خودشان، نسبت به همسر بزرگتر از خودشان، بیشتر است.

افزایش احتمال بارداری

با این حال محققان می‌گویند هنوز سن زنان در احتمال حاملگی برای زوج‌های نابارور از سن مردان تاثیر بیشتری دارد.

برای این پژوهش، سیکل‌های حدود ۱۹۰۰۰ لقاح مصنوعی در ۷۷۵۳ زوج در یک مرکز بزرگ IVF در آمریکا بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۴ بررسی شده است.  دکتر لورا دوج، یکی از پژوهشگران این مطالعه، می‌گوید که افزایش سن مرد ربط دارد با کاهش بروز حاملگی، افزایش زمان حاملگی و افزایش خطر سقط جنین.

میانگین سن مادر شدن در جهان

دکتر دوج: تغییراتی مثل اختلال مایع منی، افزایش آسیب دی‌ان‌ای در اسپرم، بر لقاح، لانه‌گزینی و رشد جنین تاثیر دارد. اما نتایج این مطالعه و پژوهش‌های قبلی نشان می‌دهند که سن زنان نسبت به مردان، تاثیر بیشتری بر باروری دارد. در حالیکه سن زنان بر بارداری عمدتا به دلیل افزایش نرخ مصرف اختلال کروموزمی است، اما اثر سن مردان ظریف‌تر به نظر می‌رسد.

افزایش میانگین سن مادر شدن و پدر شدن

سن بچه دار شدن در میان مردان و زنان در همه جوامع افزایش یافته است. بطور مثال چهل سال گذشته در انگلستان، میانگین سن مادر شدن از 24 سالگی به 28.5 سالگی رسیده است و میانگین سن پدر شدن نیز از 29 به 33 رسیده است. با بالا رفتن سن، احتمال ایجاد مشکل در بارداری و بارورسازی افزایش می یابد.

جهت دریافت مطالب در کانال تلگرام راهنمای بارداری عضو شوید.نظر شما چیه؟

نی نی کده را دنبال کنید

خرید خاویار برای بارداری انجمن دیابت گابریک

جستجو

دریافت مقالات با ایمیل:

پس از عضویت ، ایمیل تایید برای شما ارسال میشود.

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنید

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید