شش راه آسان برای مقابله با استرسِِ ناشی از کار

استرس شغلی زنان

اگر این موارِد به نظرتان آشنا می­‌آید دستِتان را بلند کنید: رئیسِتان دارد همکار شما راصدا می­زند. کارکنانِ شرکت تشکیل می شوند از یک عده حیواناتی مثل : سگ، خوک، گوسفند و… . حرکتِ خون را دارید در گوش خود می­شنوید، طعم آدرنالین را در بزاق خود حس می­کنید، حرکت عرق را در زیر بغلهای خود زمانی که استرس دارد بالا و بالاتر می­رود احساس می­کنید و بعد نشستن و داغ کردن. نه راه فراری و نه راهی برای آزادی.

این مقاله توسط مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره مهر به شما تقدیم می شود:

استرسِ کاری می­تواند ما را از بین ببرد. می­تواند باعث شود که حرفهای احمقانه­‌ای به افرادی که به همان احمقی هستند بزنیم. و باعث شود که اولین تا آخرین روز هفته فقط فسفرهایِ مغزیِ خود را بسوزانیم!

دیگر کافیست. از فردا، این نکته ها را که برای کنترل کردن وزنِ روی شانه­‌هایتان می­باشد بخاطر بسپارید. چرا که اگر فکر می کنید که شغلتان، همه­‌ی زندگیِتان نیست کاملا در اشتباه هستید.

قهوه را ترک کنید

ما می دانیم، قهوه در خون شماست و این همان مشکلِ اصلی است. کافئین باعث ایجاد استرس و افزایش تولید آدرنالین درخون و سرکوبِ آدنوزین، که آرامش دهنده­‌ی طبیعی مغز است، می­شود. طبق گفته­‌ی دکتر دیوید پوسن، متخصص استرس، حذف کافئین موثرتر از هر گونه استراتژیِ دیگری برای کاهش استرس است. او در واقع ادعا می کند که 75 درصد از بیمارانی که کافئین را حذف کرده اند آرامش بیشتر و همچنین بر خلافِ تصور انرژی بیشتری دارند- که این بیشتر بخاطر داشتن خوابِ بهتر است.

دکتر پوسن پیشنهاد می کند تا برای سردرد نگرفتن از ترک کافئین، هر چند وقت یکبار یک لیوان از آن را کم کنید و اینکه این کار را با آخرین فنجان قهوه­‌ای که در روز می­خورید شروع کنید.

قهوه و استرس

سازماندهی

از دِیوید آلن، نویسنده کتابِ “Getting Things Done : The Art of Stress-Free Productivity” بپرسید،  که بزرگترین از بین برنده‌­ی استرس چیست، و جوابِ او بلافاصله برنامه ریزی خواهد بود. ” مهمترین چیزی که باید وجود داشته باشد و وجود ندارد” حتی یک برنامه ریزی ساده هم می تواند موجب صرفه جوییِ بسیاری در ساعات کاری هفته شود و همانطور که می­دانیم ساعتِ کاریِ کمتر و وقت بیشتر به معنی استرس کمتر می­باشد. می­دانید مهمترین عادت آلِن چیست؟ “مرور کارهایم در آخر هفته. مرور لیست کارها و بررسی ایمیل ها، تا حالا این از بهترین کارهایی  بوده که انجام داده­‌ام”. او بخاطر همان یک ساعتی که جمعه ها برای مرور کارها می­گذارد، هیچگاه از میزان کارهایی که شنبه روی میز کارش قرار می­گیرد متعجب و آشفته نمی­شود.

به طرز نشستنِ خود توجه کنید

به طرز نامناسبی بر روی کیبورد خم شده­‌اید و برشانه هایتان فشار می­‌آورید؟ احتمالا همینطوره، و احتمالا تا زمانی ک به آن فکر نکرده بودید حتی متوجه این موضوع هم نبودید. اما چه کسی فرصتِ توقف کردنِ کار و فکر کردن به این موضوع را دارد، درحالی که همه در حال فریاد زدن و دستور دادن هستند! محققان دانشگاه ویرجینیا متوجه شدند که استرس افراد بعد از دو ماه “آموزش تمرکزحواس” 54درصد کمتر می­شود. که این به سادگی به معنیِ توجه بیشتر به علائم استرسی، مثل فشار آوردن به عضلات و تفکرات پراکنده وسریع است.

طبق گفته­‌ی کیمبرلی ویلیام، نویسنده­‌ی کتاب “the study”، خبر خوب این است که : شما ضرورتا احتیاجی به یک دوره­‌ی دو ماهه ندارید. ” حتی یکسری اصلاحات کوچک هم می توانند بسیار سودمند باشد”. این به معنای توجه کردن به زمان هاییست که فکر شما شروع به پرواز کردن می­کند و یا نفستان به سختی بالا می آید و یا زمان هایی که  در شانه­هایتان احساس گرفتگی می کنید، در این صورت می­توانید…

کشش PC را انجام دهید

این تمرین برای همه­‌ی افرادی است که به کامپیوتر چسبیده اند. به گفته­‌ی نیل چِیسان که یک فیزیوتراپ است، “وقتی ما استرس داریم، معمولا به جلو خم می­شویم تا روی آنچه که انجام می دهیدم تمرکز کنیم، این باعث می شود که به عضلات گردن و پایین کمر فشار بیشتری وارد شود”.

یک راهِ سریع برای آرامش پیدا کردن، همان کاری است که چِیسان انجام می دهد، دستهای خود را در پشت گردن به هم قلاب نمایید و شانه های خود را به هم نزدیک کنید. حالا اجازه بدید گردنتان از جلو آویزان شود و چانه نزدیک سینه  قرار بگیرد، آرنج های خود را به هم نزدیک کنید تا به هم برسند و دست های خود را برای چند دقیقه به پایین بکشید و سپس رها کنید. هر وقت که احساس گرفتگی کردید این کار را شش تا هشت بار تکرار کنید.

موسسه روانشناسی و مشاوره

یک مولتی ویتامینِ جدید بخرید

از فردا به برنامه­‌ی همیشگی خود، قرص ضد استرس را هم اضافه کرده و میل نمایید. محققانِ دانشگاه بیرمینگام دریافتند که بین آقایانی که 18 تا42 سال دارند آنهایی که روزانه مولتی ویتامین هایی با ویتامین “C” زیاد و همه­‌ی ویتامین های “B” را استفاده می کنند، 21 درصد کمتر استرس دارند، در حالیکه افرادی که از دارونما استفاده می کردند بیشتر استرس داشتند (شاید بخاطر احساس گول خوردگی!). این در حالیست که آنهایی که مولتی ویتامین مصرف می­کردند حتی احساس خستگی کمتر و تمرکز بیشتری هم داشتند. دلیل آن هم به گفته­‌ی محققاق این است که ویتامین های C و B برای کم کردن استرس مناسب هستند.

دستهای خود را بالا ببرید و حرکت دهید

چند توپ یا وسیله­‌ی دیگری را برداشته و به بالا پرتاب کنید و بگیرید، دکتر پوسن می گوید” این کار مرا از صندلیم  بلند می کند . ” او همچنین اعتراف می­کند که کم بودنِ مهارتش در این زمینه به او کمک هم می­کند،” چراکه انجام دادن این کار و نخندیدن به خودتان سخت خواهد بود.” و بعلاوه در حال تمرکز بر انجام این کار غیر ممکن است که بتوانید به کار فکر کنید، نکته­‌ی مهم هم همین است: همیشه برای خودتان یک زمانی حدود 5 دقیقه را برای حواس پرتی و خنده برنامه ریزی کنید.

مرکز مشاوره مهر ؛ در خدمت شماست

عضو کانال تلگرام یا اینستگرام موسسه مهر شوید تا نکات روانشناسی را از یک کانال معتبر فرا بگیرید :

همیشه آنچه خودتان می دانید، کافی نیست. برای کسب مهارت ها و تکنیکهای زندگی بهتر، از کارشناسان مرکز خدمات روانشناسی و مشاوره مهر بهره بگیرید. موسسه مهر، خدمات مشاوره خانواده، مشاوره ازدواج، مشاوره فردی، مشاوره کودک و نوجوان، زوج درمانی و سکس تراپی را بصورت حرفه ای ارائه میکند. این مجموعه تحت مدیریت دکتر افسانه وکیلی، کلیه خدمات مشاوره را برای زوجین ارائه میکند.امکان نظر دادن در اینجا وجود ندارد

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید