برگزاری جشن کودک و شاهنامه و عکس های این رویداد کودکانه

نقاشی شاهنامه کودکانه

 جشن کودک و شاهنامه در روز پنجشنبه، 31 اردیبهشت 1394 در بزرگداشت فردوسی، شاعر گرانقدر ایران زمین، در مجتمع خرید کوروش تهران برگزار شد. در این روز، نشر چشمه، کلکسیونی از نقاشی های کودکان را با موضوع «دیو در شاهنامه» در شعبه کورشِ این انتشارات، به نمایش گذشت. این نقاشی‌ها بازآفرینی کودکانه ای از اساطیر شاهنامه و نبرد با دیوان است. ایستگاه نقاشی کودکان با محوریت شاهنامه، نقالی، نمایش و فروش ویژه‌ی کتاب‌ها با موضوع شاهنامه از دیگر برنامه‌های این جشن بود. مجری این طرح مریم طاهری‌مجد است که نویسنده کتاب “اساطیر دلشده” نیز می باشد. کتابی که چهار داستان عاشقانه‌ی شاهنامه را برای جوانان به زبانی شیرین روایت می کند.

جشن کودک و شاهنامه

نمایشگاه نقاشی کودکان و شاهنامه

نقاشی شاهنامه کودکانه نقاشی کودکان از شاهنامه نقاشی شاهنامه کودکان

بخشی از شاهنامه توسط سه تا از نوجوانان بصورت نقالی اجرا شد و جمعیت زیادی از کودکان را به خود جذب کرد. شاید این کوتاهی نسل کنونی بوده است که ما اسطوره هایی را که والت دیسنی خلق کرده است می شناسیم، اما با افسانه های زیبای سرزمین مادری خود غریبه ایم. در هر حال این کار نشر چشمه بسیار ارزشمند بود و امیدواریم در آینده از این نقالیها بیشتر ببینیم.

 نقالی شاهنامه توسط کودکان

نقالی شاهنامه

خانم طاهری‌مجد درباره این جشن گفت: «کودکان با دنیای ساده و بی‌ آلایش خود، توانایی برقراری ارتباط با کتاب شاهنامه و اساطیر آن را دارند. من با این دیدگاه و بعد از نوشتن “اساطیر دلشده”، تصمیم گرفتم تا کودکان گروه سنی پیش دبستان را با روشی جدید با کتاب شاهنامه آشنا کنم. به این ترتیب که کودکان با بیش از ده‌ها اسطوره در شاهنامه مانند سام، زال، رستم، اسفندیار و حتی دیوها مانند دیو سپید، ارژنگ دیو، اکوان دیو و غیره همراه با بازی و کاردستی آشنا شدند. نتیجه این شد که در پایان هر دوره‌، کودکان با خلاقیت و شوق خود همه‌ی قهرمانان شاهنامه را بازآفرینی کردند و ارتباط خود با این کتاب ارزشمند را در قالب ایده‌های دیدنی به ما هدیه دادند. به نمایش گذاشتن این نقاشی‌ها فرصت تشکری است از این کودکان که با شوق و خنده‌هایشان روزهای به یاد ماندنی‌ای را در خاطرم به یادگار گذاشتند.»

در ادامه برخی از آثار برگزیده کودکان را می توانید مشاهده کنید: 

  نقاشی رستم کودکان

نقاشی شاهنامه کودکان

شاهنامه از دید کودکان

نقاشی های شاهنامه

تاریخ «جشن کودک و شاهنامه»:  پنج‌شنبه ۳۱ اردیبهشت‌ماه ۹۴ بوده است.

محل : نشرچشمه‌ی کورش به نشانی بزرگراه ستاری شمال، نبش پیامبر مرکزی، مجتمع تجاری کورش، طبقه‌ي پنجم

برای آگاهی از رویدادهای مرتبط با کودکان، می توانید اکانت تلگرام نینی کده یا اینستگرام ninikadeh را فالو کنید یا به جمع گروه فیسبوک نی نی کده بپیوندید.یک نظر

  1. ترانه گفت:

    ایده ی خوب و عالی ای بود..
    امیدورام شرایط تکرار کارگاه های خلاقانه ای از این دست فراهم شه..

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید