خودزنی در نوجوانان، دلایل و راهکارهای روانشناسی

خودآزاری به عمل آسیب رساندن عمدی گاه و بیگاه، به اعضای بدن گفته می شود که برای تغییر یک احساس انجام می شود. خودآزاری در جوامع، با نگاه گوناگونی دیده می شود و اخیرا در حال رشد است، بخصوص در میان نوجوانان. این مقاله درباره خودآزاری در نوجوانان است و توسط مرکز مشاوره و روانشناسی مهر به شما تقدیم می شود.

دلایل و شدت خودآزاری می تواند متفاوت باشد.

برخی از انواع خودآزاری در نوجوانان:

 • حک کردن روی پوست
 • خراشیدن پوست
 • داغ کردن و سوزاندن
 • کندن پوست یا مو
 • بریدن
 • گاز گرفتن
 • کله را کوبیدن
 • تاتو کردن
 • و پیرسینگ زیاد و سنگین

برخی از نوجوانان ممکن است خودشان را ناقص کنند تا ارزش های والدین را زیر سوال ببرند و رد کنند، شخصیت خود را بیان کنند یا فقط پذیرفته شوند. برخی ممکن است خودزنی انجام دهند تا توجه دیگران را به خود جلب کنند، آنها میخواهند به دیگران ناامیدبودن و بی ارزش بودن خود را نشان دهند. یا ممکن است دلیل این کار، داشتن افکار خودکشی در ذهنشان باشد.

خودآزاری در نوجوانان

این کودکان ممکن است از مشکلات روانپزشکی جدی مانند افسردگی، روانپزشکی، اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) و اختلال دوقطبی رنج ببرند. علاوه بر این، برخی از نوجوانانی که به خود آسیب می رسند ممکن است اختلال شخصیت مرزی را به عنوان بزرگسالان داشته باشند. بعضی از بچه های کوچک ممکن است گاهی اقدامات خودآزاری انجام دهند اما اغلب از این دایره بیرون می روند. کودکان مبتلا به عقب ماندگی ذهنی و / یا اوتیسم و همچنین کودکانی که مورد سوء استفاده قرار گرفته اند یا رها شده اند نیز ممکن است چنین رفتارهایی نشان دهند.

 دلایل خود آزاری در نوجوانان

 خود آزاری یک رفتار پیچیده است و نشانه ای است که از عوامل مختلفی حاصل می شود. نوجوانانی که در بیان احساسات خود دچار مشکل هستند، ممکن است تنش عاطفی، ناراحتی فیزیکی، درد و اعتماد به نفس پایین خود را با رفتارهای خودآزاری نشان دهند. گرچه برخی از این نوجوانان ممکن است احساس کنند که پس از اقدام به آسیب رساندن به خود، بخشی از این فشار درونی تخلیه شده است ، اما دیگران ممکن است احساسِ صدمه دیدن، خشم، ترس و نفرت پیدا کنند. تأثیر فشار همسالان نیز می تواند در نوجوانان منجر به خودآزاری شود. با وجودی که جنونها می آیند و می روند، بیشتر زخم ها بر روی پوست نوجوانان دائمی می شود. گاهی نوجوانان ممکن است اسرار، سوختگی و کبودی خود را به دلیل احساس خجالت، رد شدن یا انتقاد از ظاهر فیزیکی خود، پنهان کنند.

والدین و نوجوانان درباره مشکل خودآزاری چه میتوانند بکنند؟

ما والدین را تشویق می کنیم که با فرزندان خود در مورد احترام و ارزش گذاردن به بدن خود صحبت کنند. والدین همچنین باید به عنوان الگو برای نوجوانان خود عمل کنند بدون اینکه خود را در معرض آسیب قرار دهند. برخی از راه های مفید برای نوجوانان برای جلوگیری از آسیب رساندن به خود عبارتند از یادگیریِ:

 • پذیرفتن واقعیت و یافتن راه هایی که لحظه ها را قابل تحمل تر میکنند.
 • شناسایی احساسات و صحبت کردن درباره آنها به جای اقدام برعلیه آنها.
 • پرت کردن حواس خود از افکار آسیب رسان (به عنوان مثال، شمردن تا ده، صبر کردن 15 دقیقه ای، تمرین تنفس عمیق، نوشتن درباره افکار، نقاشی کردن، فکر کردن به چیزهای مثبت …)
 • فکر کردن و ارزیابی مزایا و معایب خود آزاری
 • تسکین دادنِ خود با یک روش مثبت، غیر آسین رسان، تسکین دهنده.
 • تمرین مدیریت استرس
 • یادگیری مهارت های اجتماعی بهتر

خودآزاری نوجوانان نیازمند کمکِ مشاور است

ارزیابی توسط یک متخصص بهداشتِ روانی می تواند در شناسایی و درمان علل اصلی خودآزاری کمک کننده باشد. در صورت وجود علاقه به مرگ یا خودکشی در نوجوانان، باید به سرعت در جستجوی مشاوره و کمک مشاور و روانشناس حرفه ای باشید. یک روانپزشک کودک و نوجوان نیز می تواند اختلالات روانپزشکی جدی را -که ممکن است رفتار خودکشی را در پی داشته باشد- شناسایی و درمان کند.

برای گرفتن مشاوره درباره سلامت روان کودک و نوجوان خود، می‌توانید با مشاورین مرکز مشاوره مهر تماس بگیرید. موسسه مهر با اکانت mehrcc@ در شبکه های اجتماعی زیر حضور دارد:

صفحه اینستگرام  صفحه تلگرام

موسسه روانشناسی مهر با سالها تجربه در امور روانشناسی و رفتاری، می تواند مرجع مناسبی برای مشاوره و یادگیری شما باشد.امکان نظر دادن در اینجا وجود ندارد

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید