حسادت کودک به فرزند دوم را چگونه کم کنیم؟

وقتی کودک تازه ای وارد خانه می شود، گاهی تمام توجه به سمت نوزاد کوچک روانه می شود. و بدین صورت ، حسادت کودک بزرگتر شعله می کشد. اما باید توجه داشت که فرو نشاندن حسادت کودک از طریق فشار، اجبار یا تنبیه امکان‌پذیر نیست.

در رفع حسادت کودکان، تفهیم و آگاهی موثر است و باید به کودک گفته شود که ما تو را دوست داریم و اگر به کودک دیگر بیشتر توجه می‌شود به خاطر کوچکی و ناتوانی اوست. در عین توجه و محبت به کودک کوچکتر باید بخشی از محبت خود را متوجه کودکان دیگر کرد و از مقایسه آنها بپرهیزیم. کودک حسود را در کنار خود بگیرید ، دست بر سرو رویش بکشید تا احساس کند مورد توجه است.

روش اصولی: افزایش اعتماد به نفس کودک

همچنین ایجاد زمینه اعتماد در حل این مشکل موثر است. باید به کودک اطمینان داد که از داشتن فرزندی مانند او احساس لذت می‌کنید. همچنین در صورت تمایل می توانید کارهای کودک دیگر را مانند؛ نگهداری نوزاد، آرام کردن و لباس پوشاندن به فرزند کوچکتر به کودک حسود واگذار کنید.

با جرات دادن به کودک می‌توان مقداری از حسادتش را کاهش داد. به کودک بگویید تو قوی و شجاع هستی و می‌توانی کارهای خودت را انجام بدهی. اعتماد به نفس را در کودک افزایش دهید و سعی کنید نقاط مثبتی را در کودک حسود پیدا کنید و او را بدان خاطر بستایید.

 حسادت کودک به نوزاد

تاثیر تخلیه روانی روی کاهش حسادت کودک

نگاه داشتن حسادت به زیان کودک است و لازم است کودک حس حسادت را بیان کند و به پدر و مادر بگوید که کودک دیگر را دوست ندارد و برای حفظ خونسردی او اجازه دهید تا احساسش را بیان کند. گاه کودکِ حسود می‌خواهد برادر یا خواهر خود را کتک بزند، یک عروسک بزرگ به او بدهید تا دق دلی‌اش را روی آن خالی کند. با بازی درمانی و نقاشی اجازه دهید بچه‌ها احساس خود را بیان کنند و تخلیه روانی شوند.

مطالب تربیت فرزند را در کانال تلگرام ما دنبال کنید.

همچنین در اینستگرام نی نی کده با ما همراه شوید.

پوران عباسپور – روانشناسیک نظر

  1. اسما گفت:

    سلام پسرم 6 سالشه وتا اسم بچه دوم میاد جیغو داد میکنه و گریه میکنه اصلا میگه ن داداش میخام ن ابجی قسمم میده ک بچه دار نشم چیکار کنم باید

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید