معایب و مزایای مهد کودک برای کودکان

مهد کودک

خیلی از والدین ، مهد کودک ها را به خاطر جوّ رسمی و ساختارِ شکل گرفته­‌ی آن دوست ­دارند. خیلی از این مراکز برای مجوز گرفتن بازرسی می­شوند و در بعضی از آنها هم مربیان، تحتِ نظر هستند و سرپرست دارند (یعنی خیلی از این کلاسها بیشتر از یک معلم دارند) و یک مدیر نیز تمام کارها را زیر نظر دارد.

مزایای مهد کودک

نوئل هالاند، ویراستاری در  مینی‌سوتای آمریکا که کودک 13 ماهه اش در یک مهد کودک نگهداری می شود می گوید: “من ایده‌ی استخدام پرستارِ کودک را دوست ندارم. احساس می کنم که همیشه باید او را چک کرد و زیر نظر داشت.” می دانیم که مواظبت از یک کودک می تواند کار بسیار دشواری باشد و حتی پرستار هم می تواند استرس داشته باشد. بنابراین نوئل بجای اینکه نگران آن باشد که پرستار چگونه از کودک او مراقبت می کند، تصمیم گرفت که کودکش را به یک مهدِ کودک بسپارد.

بعلاوه: این مراکز برای والدین هم قوانین خاص خود را دارند (مثل زمانِ آوردنِ کودک و بردن او از مهد) و می دانید که از شما چه انتظاراتی دارند. همچنین یک مهد معمولا از داشتن یک پرستار، مقرون به صرفه تر است. بعلاوه شما فرصتِ ملاقات با والدین دیگر را پیدا می کنید که شاید بتوانند شما را کمک کرده و گاهی از کودک شما نگه داری کنند.

درضمن، برنامه ها روی روال هستند (در مقایسه با پرستار کودک). چون مرکز موظف است که از کودک شما مراقبت کند، و فرقی نمی کند که مربی مریض باشد یا از کار کردن برای شما خسته باشد، آنها باید از کودکان مراقبت کنند. خانم یووان ماتلوز، به عنوانِ یکی از مادرانی که کودکِ خودش هم در مهد است، با این موضوع موافق است و معتقد است که لازم نیست مادران کارشان را براساس روزهای مریضی و یا مرخصیِ دیگران تنظیم کنند.

معیارهای انتخاب مهد کودک

معیارهای انتخاب مهد کودک

مربیانِ یک مرکزِ خوبِ آموزشیِ کودکان، معمولا آموزشِ “دورانِ اولیه‌­ی کودکان” را دیده اند و می­دانند که باید از کودک در هر زمان چه توقعی داشته باشند و می توانند مهارتهایِ آنها را بر اساس آن پرورش دهند. اگر مرکزی که می خواهید کودکتان را به آن بسپارید، مربیان متخصص ندارد بیشتر جستجو کنید.

یک مرکزِ خوب، برنامه های متنوعی برای آموزشِ مهارتهای مختلف مثل خواندن، رقصیدن، و قصه گویی دارد. اسکات هوبر، که دختر 3ساله اش لیندسی در یک مهد در پورتلند از 2 ماهگی  آموزش دیده، می گوید که خوشحال است که دخترش مشغول یادگیری مهارتهای عالی در یک محیط سازمان یافته می باشد.

هوبر می گوید آنها تمام روز را فقط بازی نمی کنند، آنها چیزهایِ تازه نیز یاد می گیرند. و بخصوص زمانی که می بیند دخترش بر روی پروژه های مختلف کار می کند، از این تصمیمی که گرفته و دخترش را در این محل ثبت نام کرده احساس بهتری دارد. او می گوید خیلی از پروژه هایی که کودکان انجام می دهند مربوط به فعالیتهای چپ و راست مغز است که معمولا از وسایلِ بسیار ساده­ای مثل مکعبها، لوبیا و حروف واینِل (حروف ساخته شده از پلاستیک) تشکیل می­شوند. آنها برای خلاقیتِ بیشتر هستند، اما بصورت برنامه ریزی شده و کنترل شده­‌ای ارائه می­شوند.

طبقِ تحقیقاتی در انسیتو ملی بهداشت کودکان و توسعه انسانی، کودکانی که در مراکز مراقبتی روزانه­‌یِ با کیفیت، رشد می کنند احتمالا از نظر فکری بر کودکانی که به روشهای دیگری مراقبت میشوند برتری دارند. وقتی تحقیقات را بر روی کودکانی که به روشهای مختلف مراقبت شده بودند انجام دادند، کودکانی که در مهدهای خوب آموزش دیده بودند در تست ها نتیجه­‌ی بهتری داشتند.

در آخر، کودکانِ نوپا نیز می توانند در این مراکز از زندگیِ اجتماعی سود ببرند، که احتمالا اگر مادر بزرگ یا پرستار از آنها مراقبت کند این شانس را نخواهند داشت.

معایب مهد کودک چیست؟

یکی از معایب آن این است که شما محتاج لطف این مراکز هستید. ممکن است مجبور باشید برای دیر برداشتن کودک مرتب پول بپردازید، یا در تعطیلات که این مراکز کار نمی کنند کسی را برای مراقبت از کودک پیدا کنید، و در زمانی که کودک بیمار می شود مجبورید که در خانه بمانید.

همچنین احتمالِ بیمار شدنِ کودکتان نیز بیشتر خواهد شد، بیمارهایی مثل سرماخوردگی و عفونت چشمی! چرا که در معرضِ جرمهایِ بیشتری قرار خواهند گرفت. در این مورد نوئل هالاند می­گوید که پسر من قبل از شروع مهد، هیچ بیماریِ جدی نگرفته بود.

همچنین در این مراکز، کودکان مراقبتی مخصوص به خود، مثل زمانی که مادر یا پرستار به او اختصاص می­دهد را نخواهند داشت. در حالی که بچه ها، نیازِ به عشق و توجه بیشتری دارند تا بتوانند رشد خوبی داشته باشند.

در آخر، مادر و پدرها از همه بهتر می­دانند که مراقبت از یک کودک کار بسیار سختی می­باشد، چه برسد به دو سه کودک و یا بیشتر، و به همین دلیل بعضی از پدر ومادرها از ایده­‌ی مراقبت از چندین کودک توسط یک معلم، آن هم برای تمام طول روز خوششان نمی آید.

خط پایان

این درست است که وقتی تعداد کودکان بیشتر باشد کیفیتِ مراقبت هم پایین تر می­آید، اما مراکز خوب تعداد را تا حد ممکن پایین نگاه می­دارند. و همینطور تعدادِ بیشتری مربی استخدام می­کنند تا بتوانند به یکدیگر در زمان لزوم کمک کنند.

مراکز خوب هچنین تعداد کودکان در هر گروه را محدود نگه می دارد، طبق گفته‌­ی استفانی گلد، مدیر برنامه های اعتبار بخشی در انجمن ملیِ آموزش و پرورش از کودکانِ جوان، یک معیار کیفیت  اینست که تعداد کودکانِ گروه در یک کلاس کمتر باشد تا مواظبت و مراقبت از تک تک آنها آسانتر شود.

توصیه های سازمان های نظارت بر مهدکودک های آمریکا:

  • یک مربی برایِ هر سه کودک اگر شش کودک در یک گروه قرار دارند، و یک مربی هم برای هر چهار کودک اگر هشت کودک در در یک گروه قرار داشته باشند. NAEYC معتقد است که تعدادِ هشت کودک باید حداکثر تعداد یک گروه باشد.
  • هر سه کودک یک مربی در یک گروه شش تایی، هر چهار کودک یک مربی در یک گروه هشت تایی، هر پنج کودک یک مربی در یک گروه ده تایی و هر شش کودک هم یک مربی در یک گروه دوازه تایی. گروه ها نباید بیشتر از دوازه کودک داشته باشند.

برای یادگیری مطالب کودکانه، در کانال تلگرام نی نی کده عضو شوید.امکان نظر دادن در اینجا وجود ندارد

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید