رابطه آسم نوزاد با مصرف شکر در بارداری

نوتلا و شیرینی جات

پژوهش جدیدی نشان می‌دهد مصرف بیش از معمول شکر توسط مادر در دوران بارداری، موجب افزایش احتمال ابتلای کودک به آسم و آلرژی می‌شود. البته این احتمال صددرصد نیست، اما احتمال اینکه کودکی که مادرش در دوران بارداری، مقدار قند بالایی مصرف می کرده به آسم یا آلرژی مبتلا شود، بیش از بقیه کودکان است.

مراحل انجام این تحقیق روی زنان

محققان زنانی را که از 1991 تا 1992 باردار بودند، تحت نظر گرفتند. این زنان رژیم غذایی خود را طی 32 هفته بارداری ثبت کردند. در این برنامه غذایی آنها مصرف 43 گروه غذایی در هفته و همچنین مصرف روزانه چای و قهوه خود را ثبت کردند.

با استفاده از داده‌های جمع‌آوری شده، محققان توانستند میزان مصرف شکر آزاد مادران را براساس مصرف کل انرژی و مصرف روزانه مواد مغذی، تخمین بزنند. مصرف شکر آزاد به معنی در نظر نگرفتن مصرف قند موجود در شیر، سبزیجات و میوه‌ها است.

کودکان در سن 7.5 سالگی مورد بررسی قرار گرفتند که کدام یک از آنها مبتلا به آسم شده‌اند و در 12 ماه گذشته شرایطی مثل اگزما، خس خس سینه یا تب یونجه را تجربه کرده‌اند.

براساس اطلاعات محققان، 12.2 درصد از کودکان دچار آسم، 10.7 درصد از آنها دچار خس‌خس سینه شده بودند.  8.8 درصد نیز تب یونجه را تجربه کرده بودند و 2/16 درصد اگزما و 21.5 درصد ضعف بنیه داشتند.

در مقایسه با مادرانی که دارای رژیم غذایی کم قند بودند، کودکانی که میزان مصرف شکر مادرشان 38 درصد بود، بیشتر در معرض ابتلا به یک آلرژی شدید قرار داشتند و مادرانی که 73 درصد مصرف شکر داشتند، احتمال ابتلای کودکشان به دو یا چند آلرژی شدید بیشتر بود.

بین سال‌های 1970 تا 2000، مصرف شکر در آمریکا با رشد 25 درصدی همراه بوده است.

در همین رابطه: میزان مصرف مجاز قند در کودکان

محققان بر این باورند که مصرف بالای قند ممکن است در طول رشد بافت ریه تاثیرات التهابی داشته باشد که بر خطرات و آسیب‌پذیری‌های آلرژن‌ها تاثیر می‌گذارد. آلرژن، نوعی آنتی ژن است که باعث واکنش غیرطبیعی و شدید سیستم ایمنی می‌شود. برای مثال پروتئین آلفا اس یک کازئین موجود در شیر گاو است که می‌تواند منجر به آلرژی به شیر شود. یا آلرژن‌های دارویی که می‌توانند منجر به آنافیلاکسی شود. معمولاً آلرژن‌ها از طریق ایمونوگلوبولین E منجر به ایجاد واکنش‌های ازدیاد حساسیت می‌شوند.

منبع : مجله “European Respiratory”امکان نظر دادن در اینجا وجود ندارد

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید