انقباضات رحمی در ماه های آخر بارداری

دوران بارداری

بارداری هنگامی کامل در نظر گرفته می­شود که به ماه نهم و پایانی خود، در هفته 37 ام برسد. در این زمان، شما تقریباً یک سال است که کودکتان را حمل می­کنید و تقریباً می­توان گفت که حالا شما درهم شکسته و خسته شده‌­اید و دوست دارید هر چه زودتر زایمان کنید و در نهایت نوزاد کوچکتان را ملاقات کنید.

با این وجود، آنچه در این دوره اهمیت دارد این است که استرس نداشته باشید و آرامش خودتان را حفظ کنید. درهفته  37 ام شما باید از نشانه‌­های زایمان آگاه باشید و نسبت به آن­ها هوشیار باشید، زیرا زایمان هر لحظه ممکن است رخ بدهد. زایمان معمولاً در هفته 37 تا 42 اتفاق می­افتد. اگر شما در 37 هفته بارداری دچار انقباضات رحمی شدید، اطلاعات زیر در درک گام­های بعدی به شما کمک خواهد کرد.

انقباضات رحمی در هفته 37 حاملگی

تاریخ زایمان معمولاً اولین روز از هفته 40 ام تعیین می­شود، اما زایمان می­تواند در هر زمانی بین هفته 37 و 42 بارداری آغاز شود. اگر شما پیش از هفته 37 ام دچار انقباضات رحمی شوید و سپس زایمان شروع شود، به آن زایمان پیش از موعد گفته می­شود و اگر انقباضات را بعد ازهفته 42 تجربه کنید، به آن زایمان پس از موعد مقرر اطلاق می­شود.

انقباضات براکستون هیکس

انقباضات براکستون هیکس چیست

برخی از این انقباضات در ماه آخر بارداری، از نوع براکستون هیکس هستند و شامل انقباضاتی می­باشند که در رحم پراکنده شده و بدن را برای شروع انقباضات شدیدتر زایمانی آماده می­کند. این به معنای نزدیک شدن به زمان زایمان است.

علایم شایع انقباضات براکستون هیکس

 • احساس این که کودکتان در رحم به سمت پایین جا به جا شده است. این علامت نشان دهنده این است که کودکتان به سمت پایین تر شکم رفته است، به این علامت، احساس سبک شدگی گفته می شود.
 • افزایش ناراحتی در کمر و انقباض در ناحیه شکم
 • احساس سفت شدگی در رحم، که می تواند بسیار خفیف یا دردناک باشد.
 • ترشحات مخاطی خون آلود از واژن. این علامت را به عنوان “ترشحات خونی “و یا “پلاگین مخاط” شناخته می­شود.

 

علائم و نشانه های شروع زایمان

 • انقباضاتی که متوقف نمی شوند.
 • انقباضات با افزایش دوره­ها (در حدود هر دو دقیقه) رخ می دهد.
 • انقباضات قوی تر با زمان طولانی­تر

شما می توانید با استفاده از یک کرونومتر زمان بین شروع یک انقباض و آغاز انقباض بعدی را اندازه گیری کنید. اگر طول دوره­های زمانی انقباضات کوتاه ترشود، به احتمال زیاد به زمان زایمان نزدیک شده‌اید. همچنین اگر کیسه آب شما پاره شد یا مقدار ترشحات خون آلود که از واژن شما خارج می­شود افزایش یافت، با پزشکتان تماس بگیرید.

یوگای بارداری

انقباضات در 37 هفته بارداری به بعد، نشانه نزدیکی زمان شروع زایمان است. حتی اگر این انقباضات بسیار ضعیف­تر از انقباضات زایمانی باشد، نشان دهنده آماده شدن بدن شما برای زایمان است. ممکن است افزایش فشار بر لگن وکمر را احساس کنید و دچار کمردرد مداوم شوید. دراز کشیدن و یا پیاده روی های کوتاه ممکن است، به شما در کاهش این علایم کمک کند. برای کمک به ایجاد احساس آرامش در طی دوره بارداری ، می­توانید از برخی روش­ها مانند یوگای بارداری استفاده کنید.

اگر شما علایم شروع زایمان را قبل از هفته 37 بارداری احساس کردید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید، این می­تواند نشانه شروع زایمان پیش از موعد مقرر باشد، که ممکن است بعد از هفته 24 بارداری رخ دهد. اگر زایمان شما شروع شده، ممکن است درد در پایین کمر، شکم و لگن و یا اسهال را تجربه کنید. همچنین ممکن است، انقباضات و سفت شدن رحم خود را احساس کنید، اگر چه این حالت ممکن است لزوما دردناک نباشد. حال اگر کیسه آب شما پاره نشود، نشان دهنده این است که این علایم فقط یک هشدار اشتباه بوده است.

تجربه های دیگران از انقباضات پیش از زایمان

اینم دو تا از تجربیات دیگر مادران از انقباضات رحمی، کمردرد و دل درد در هفته 37 حاملگی:

” من فرزند  چهارمم را باردار هستم، با این حال هنوز برخی نشانه­‌ها مانند براکستون هیکس، حرکات روده و ترشحات من را شگفت زده می­کند. من دیروز، 8 ساعت درد غیر زایمانی داشتم. دراز کشیده بودم و انقباضات منظم  با فواصلی در حدود 5 دقیقه  واز هم جدا داشتم، اما انقباضات به حد کافی قوی نبودند و در نهایت هم به صورت ناگهانی از بین رفتند. از نظر من در براکستون هیکس بیشتر احساس سفت شدگی رحم وجود دارد، در حالی که در زایمان واقعی، شما درد عمیق خسته کننده در پایین کمر، دقیقاً در بالای لگن که ممکن است به پایین لگن هم منتشر شود را حس می­­کنید. همچنین اگر دردهای زایمانی شما واقعی باشد با راه رفتن و دراز کشیدن بهتر نمی­شود.”

“من در 37 هفته و 3 روز بارداری هستم و در 4 روز گذشته این نشانه­ها را داشته­ام! من احساس فشار و گرفتگی و انقباضات براکستون هیکس را در ناحیه شکم داشته­ام. انقباضات واقعا ناراحت کننده هستند، اما زمانی که آنها را اندازه گیری می­کنم، ثابت یا قوی نیستند. من این انقباضات را به پزشکم گزارش کردم، و او هم، من را به بیمارستان فرستاد. آنجا به مدت 3 ساعت تحت نظر بودم و به من مقدار زیادی آب دادند تا بنوشم و پس از آن بهتر شدم. با این حال، وقتی که به خانه رسیدم، براکستون هیکس و گرفتگی­ها بازگشتند.”

در کانال راهنمای بارداری عضو شوید تا مطالب ما را راحت تر دنبال کنید.3 نظر

 1. مریم گفت:

  من الان تو هفته ی بیست هفتم هستم و این انقباضات از دو هفته پیش در من ایجاد شدند

 2. فاطمه گفت:

  سلام من هفته 31 بارداری هستم و انقباضات رو در کمر حس میکنم بیشتر سمت چپ علتش چی هست آیا علایم زایمان هست خیلی نگرانم

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام،اگر شکم شما شل و سفت شود و به مرور این درد بیشتر و فاصله درد نزدیک بهم شود علائم زایمان است،اما در غیر این صورت درد کمر شما میتواند بعلت دردهای کاذب قبل از بارداری باشد در این صورت جای نگرانی ندارد

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید