افتادن سر جنین در لگن در هفته های آخر

افتادن سر جنین در لگن مادر

هنگامی که باردارید، سوالات زیادی برایتان پیش می­آید. بسیاری از این سوالات به خصوص در سه ماهه سوم مربوط به فرایند زایمان است، شما همچنین ممکن است با بسیاری از اصطلاحات و عبارات جدید روبرو شوید که معنایشان را نمی­ دانید. در این مقاله در خصوص یکی از این اصطلاحات صحبت می­کنیم.

افتادن سر جنین در لگن

این جمله به این معنی است که سر جنین وارد لگن شما شده است. این اتفاق اغلب در اواخر سه ماهه سوم می افتد و نشان دهنده این است که شما آماده زایمانید. شما اغلب متوجه پایین افتادن جنین در لگن خواهید شد. زیرا به طور ناگهانی تنفس  برایتان آسان تر خواهد شد و حتی ممکن است قادر به غذا خوردن بیشتر، بدون احساسِ سیری کامل شوید. دلیلش این است که جنین با فشار دادن خود به سمت پایین، وارد لگن شده است و آماده تولد است.

چرا جنین من پایین افتاده است؟

رباط های زیادی در اطراف رحم وجود دارد که حمایت از رحم را به عهده دارند. یکی از این رباط­ها، به نام لیگامان پهن، در سرتاسر رحم کشیده شده است. در پایان بارداری، لیگامان پهن، نرم و کمی شل می­شود، و اجازه می دهد که کودک کمی در شکم رهاتر شود. اگر سر کودک شما پایین قرار داشته باشد، که اغلب در پایان بارداری این چنین است، سر کودک شما در فضای جدیدی که به علت شل شدن رباط ایجاد شده رها می­شود. اگر لگن کودک به سمت پایین است، شما هنگامی که لگن کودک پایین می­آید انگاژه شدن را احساس خواهید کرد.

احساس پایین رفتن جنین برای تمام مادران اتفاق نمی افتد. در واقع، در زایمان­های دوم یا سوم، ممکن است تا زمانی که زایمان واقعی آغاز نشده، این احساس ایجاد نشود. در هر صورت، پزشکتان می­تواند بگوید که آیا نوزادتان در لگن رفته یا خیر.

نکات تخصصی

اصطلاحاتی که برای پاییین افتادن نوزاد به کار می­رود، ممکن است عجیب به نظر برسد. به منظور تعیین میزان پایین رفتن جنین، پزشک شما اندازه گیری می­کند که چند انگشت بالاتر از لگن سر جنین را لمس می­کند. اگر جنین نمره 4 یا 5 را کسب کرد، یعنی هنوز به میزان کافی پایین نیامده است. اگر نمره 3، 2 یا 1 را کسب کرد، یعنی سر جنین وارد لگن شده است.

در نظر داشته باشید که این اتفاق نشان دهنده این نیست که لزوماً زمان زایمان شما نزدیک است. برخی زنان از چند هفته قبل از زایمان دچار آن می­شوند و برخی دیگر تا زمان زایمان هیچ احساسی از آن ندارند. دلیل این مسئله این است که انقباضات رحمی در برخی زنان باعث پایین آمدن جنین می­شود.

افتادن سر جنین در لگن

چه زمانی جنین در لگن می افتد؟

به یاد داشته باشید که دوره بارداری هر زنی با دیگری متفاوت است و همینطور بارداری­های یک زن نیز با یکدیگر متفاوت اند. به همین دلیل سخت است که بتوان گفت جنین در چه زمانی در لگن وارد می­شود. با این حال، معمولاً نوزادان برای اولین بار بین هفته 34 و 36 در لگن می افتند. گاهی اوقات این اتفاق تا زمانی که زایمان آغاز شود، اتفاق نمی افتد و پس از آن نیز بسیاری از زنان به آن توجه نمی­کنند چرا که با سایر علایم زایمان همراه می­شود.

عوامل زیر ممکن است باعث ایجاد تفاوت در زمان پایین آمدن جنین شود:

  • جنینی که طوری قرار گرفته که کمرش عمود بر کمر شماست به سختی پایین میاید و ممکن است زایمان سختی را به دنبال داشته باشد.
  • جنین­هایی که به طور عرضی یا مورب در لگن دراز کشیده­اند به ندرت قبل از زایمان پایین می آیند.
  • اگر کودک شما نسبت به سن حاملگی بزرگتر است، ممکن است تا زمانی که انقباضات رحمی او را به زور پایین ببرد این مساله اتفاق نیفتد. همچنین در بارداری­های چند قلو نیز ممکن است دیر اتفاق بیفتد.
  • عوامل مادری خاصی نیز در پایین رفتن جنین دخیل­ اند، مانند موقعیت جفت، شکل لگن مادر و یا فیبروئید در رحم

آیا شما نیاز به انجام سزارین دارید؟

ممکن است بسیاری از زنان فکر کنند که آیا که اگر جنین آن­ها بسمت لگن نرود مجبور به سزارین خواهند شد؟ خوشبختانه، بسیاری از زنان نیازی نیست تا در مورد آن نگران باشند. به یاد داشته باشید که این پایین رفتن جنین، ممکن است تا زمان شروع زایمان رخ ندهد. اگر جنین شما بیش از حد بزرگ است و یا دچار مشکلات لگنی هستید،  شما به انجام جراحی سزارین نیاز خواهید داشت و این مسائل قبل از شروع زایمان مشخص می­شوند.

هنگامی که جنین پایین رفته، زایمان چگونه خواهد بود.

هنگامی که جنین تا حدی پایین رفته، انقباضات رحمی معمولا طولانی و قوی هستند، تا زمانی که نوزاد را کاملاً به سمت لگن هل می­دهند. هنگامی که کودک به طور کامل وارد لگن شد، انقباضات ممکن است ضعیف تر شود اما به زودی، مجدداً  انقباضات شروع شده و سر نوزاد را از کانال زایمانی به بیرون هل می­دهد.امکان نظر دادن در اینجا وجود ندارد

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید