مزایا و معایب بی حسی اپیدورال

اپیدورال چیست

بی­حسی اپیدورال یکی از انواع روش­های کاهش درد مورد استفاده در هنگام زایمان است. متخصص بیهوشی یک سوزن در قسمت پایین کمر در فضای اپیدورال وارد می­کند. سپس سوزن را خارج ولی کاتتر پلاستیکی نازک روی سوزن را باقی می­گذارد. بعد از آن از طریق کاتتر داروی بی­حس کننده را وارد کمر می­کند تا محل زایمان را بی­حس کرده و درد را کاهش دهد.

شما ممکن است بی­حسی اپیدورال را به عنوان بخشی از زایمانتان انتخاب کرده باشید. این غیر معمول نیست که برخی از مادران در هنگام آماده شدن برای زایمان در بیمارستان بی­حسی اپیدورال  را انتخاب می­کنند و برخی دیگر ممکن است ترجیح دهند زایمانی بدون بی­حسی و مسکن داشته باشند. این کاملاً به خودتان بستگی دارد. در این مقاله جوانب مثبت و منفی بی­حسی اپیدورال توضیح داده شده است.

جوانب مثبت و منفی بی­حسی اپیدورال

تصمیم به انجام بی­حسی اپیدورال در نهایت، کاملا بر عهده خود شما است. پزشکتان توضیحاتی در خصوص خطرات بی­حسی اپیدورال برای شما و سلامت نوزاد ارائه می­دهد و همچنین در خصوص فوایدی که می­تواند این روش برایتان داشته باشد توضیح می­دهد. ما برای کمک به شما، یک لیست از برخی از جوانب مثبت و منفی اپیدورال را آورده­ایم. بهتر است نگاهی به آن بیندازیم:

جوانب مثبت بی­حسی اپیدورال

از جوانب مثبت بی­حسی اپیدورال می توان به  کمک به تسکین درد و کمک به مسائل زایمانی مانند موارد زیر اشاره کرد:

 • شل شدن عضلات: اگر کودک شما چرخیده و برای زایمان آماده شده اما نمی­تواند از کانال زایمانی عبور ­کند، استفاده از بی­حسی اپیدورال می­تواند باعث شل شدن عضلات کف لگن شده و به نوزادتان برای خروج از کانال زایمانی کمک کنند. برخی نوزادان در کانال تولد گرفتار می­شوند، بی حسی اپیدورال به آن­ها کمک می­کند تا راحت­تر بچرخند و از کانال زایمانی خارج شوند.
 • استراحت: اگر شما یک زایمان طولانی داشته اید و انقباضات رحمی به شما اجازه استراحت نمی­دهند. بی­حسی اپیدورال می­تواند به شما در جهت کاهش درد کمک کرده و شما می­توانید بخوابید.
 • فشار خون بالا: مادرانی که از فشار خون بالا در طول زایمان رنج می برند ، بی­حسی اپیدورال می تواند به پایین آمدن فشار خون و به کاهش خطرات ناشی از عوارض آن کمک کند.
 • اگر شما نیاز به انجام زایمان سزارین دارید: اگر شما در طول زایمان نیاز به انجام سزارین پیدا کنید بی­حسی اپیدورال باعث می­شود تا در طول جراحی نیاز به دریافت بیهوشی عمومی پیدا نکرده و در طول جراحی هوشیار باشید. در جراحی سزارین اورژانسی از بیهوشی عمومی استفاده می شود.
 • کاهش اضطراب: اضطراب و استرس در طول زایمان می تواند باعث کاهش سرعت و کاهش پیشرفت زایمان شود. با استفاده از مسکن­ها درد و اضطراب کاهش می یابد و زایمان ممکن است سریع تر پیشرفت کند.

اپیدورال چیست

جوانب منفی بی­حسی اپیدورال:

 • بی­حسی اپیدورال اگر به درستی انجام شود، به طور کلی روشی بسیار امن است. در حدود 5 تا 10 درصد از موارد، تسکین درد به اندازه کافی ایجاد نمی­شود. همچنین، در موارد نادر، میزان بی­حسی اپیدورال ممکن است بیش از حد بالا رفته و منجر به اختلال در تنفس شود. همچنین برخی از جنبه های منفی بی­حسی اپیدورال را می­توانید ملاحظه کنید:
 • عدم توانایی راه رفتن: از هنگامی که کاتتر اپیدورال وارد بدن شما می­شود، دیگر نمی توانید از تخت خارج شوید. شما قادر به حرکت دادن  پاهای خود و تحمل فشار روی پاهای خود نخواهید بود، بی حسی به اندازه­ای است که شما قادر به ایستادن نخواهید بود است. اگر شما نیاز به استفاده از سرویس بهداشتی داشته باشید، می­توانید از لگن بیمار استفاده کنید.
 • بی­حسی زیاد: گاهی اوقات شما خیلی بی حس شده و قادر به احساس انقباضات و یا  ایجاد فشار به طور موثر نیستید. این اتفاق در حدود 38 درصد از موارد می افتد. خوشبختانه این اثر را می توان با دادن داروی دیگری از طریق کاتتر اپیدورال از بین برد. مانند داروی پتوسین برای افزایش انقباضات یا  آنتی دوت داروجهت کاهش مقدار بی­حسی حاصل از آن.
 • فشار خون پایین: گاهی اوقات فشار خون مادر بیش از حد پایین می­آید. این امر می تواند ضربان قلب کودک را کند کرده و فرایند زایمان را پیچیده ­کند. معمولا دادن مایعات وریدی می تواند این مسئله را کاهش دهد، اما در موارد نادر ممکن است نیاز به سزارین باشد.
 • شما ممکن است قادر به دفع ادرار نباشید: بی­حسی اپیدورال ممکن است مثانه شما را بی حس کرده وممکن است نیاز به دفع ادرار را احساس نکنید. در این مواقع، سوند ادراری در داخل مثانه گذاشته می­شود.
 • سردرد: تعداد معدودی از مادران ممکن است پس از بی­حسی اپیدورال، سردرد را تجربه کنند. این سردرد می تواند شدید باشد و از چند روز تا چند هفته طول بکشد.
 • تب: حتی اگر هیچ عفونتی وجود نداشته باشد، گاهی اوقات بی­حسی اپیدورال می تواند منجر به تب شود. این امر منجر به شروع درمان با آنتی بیوتیک  شده و نوزاد ممکن است به بخش مراقبت ویژه نوزادان جهت درمان با آنتی بیوتیک منتقل شود.

نی نی کده: مقایسه کامل بی­‌حسی اپیدورال و زایمان طبیعی 

چه زمانی نباید بی­حسی اپیدورال انجام شود؟

همه مادران کاندید انجام بی­حسی اپیدورال نیستند. پزشکتان اگر در معرض عوارض بی­حسی اپیدورال هستید با شما صحبت کرده و گزینه­‌های دیگری را به شما معرفی می­کند. مواردی که نباید از بی­حسی اپیدورال استفاده کنید شامل موارد زیر است:

 • زنانی که از رقیق کننده­‌های خون استفاده می­کنند.
 • تعداد پلاکت پایین
 • خونریزی حاد با فشار خون پایین
 • عفونت فعال در بدن (خطر مننژیت را افزایش می­دهد)
 • دهانه رحم کمتر از 4 سانتی متر گشاد شده باشد (باعث کاهش سرعت زایمان می­شود)
 • زایمان قریب الوقوع است.

 

جوانب مثبت و منفی، بی­حسی اپیدورال به انتخاب نوع زایمان توسط مادر بستگی دارد. به طور کلی دو نوع از زایمان وجود دارد  زایمان طبیعی و زایمان با کمک. تفاوت­های این دو در زیر ذکر شده است:

زایمان طبیعی، زایمانی است که در آن مادر تمایل دارد زایمانی کاملاً بدون استفاده از داروها و مسکن داشته باشد. مادران می­توانند از تکنیک های طبیعی شامل خودآرامی، تنفس عمیق، ماساژ، و تغییر وضعیت فیزیکی بدن، جهت کاهش درد استفاده کنند.

زایمان با کمک، زایمانی است که در آن مادر تصمیم به استفاده از یک روش تسکین درد در هنگام زایمان می­گیرد. شامل، بی­حسی اپیدورال، و یا دیگر داروهای ضد درد به صورت داخل وریدی که درد را تسکین خواهد داد، اما به کودک آسیب نمی رساند. داروهایی که می توان برای تسکین درد استفاده شود در زیر مشخص شده است:

داروهایی که در هنگام زایمان مورد استفاده قرار می­گیرند

بی­حسی اپیدورال است تنها گزینه برای تسکین درد زایمان نیست. دیگر گزینه های تسکین درد شامل استفاده از داروهای مخدر که به صورت داخل وریدی در طول زایمان استفاده می شود و به آرامی قبل از شروع زایمان تزریق می­شوند داروهایی مانند ستادول، دمرول، نوباین، فنتانیل، و مورفین. به غیر از جوانب مثبت و منفی بی­حسی اپیدورال، این داروها نیز معایب و مزایای خود را دارند.

جوانب مثبت استفاده از داروهای مخدر

مصرف این نوع دارو احساس درد در مغز کاهش داده و اجازه می دهد که مادر تا شش ساعت در طول زایمان استراحت کند.

جوانب منفی استفاده از داروهای مخدر

درد را کاهش می­دهد اما به طور کامل از بین نمی­برد و می تواند منجر به ایجاد عوارض جانبی در مادر و کودک مانند: اختلال در تنفس، تهوع و خواب آلودگی شود.

کلینیک مایو جوانب مثبت و منفی استفاده از تمام داروها در طول زایمان، از جمله بلوک نخاعی، تزریق بی حسی موضعی، بلوک پودندال و آرام بخش­ها را توضیح می­دهد.امکان نظر دادن در اینجا وجود ندارد

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید