تاثیر طلاق روی کودکان و خانواده

تاثیر طلاق روی کودکان

در دورانی که ما زندگی می کنیم، طلاق یکی از مشکلات اجتماعی جامعه مدرن است. طبق یک مطالعه در آمریکا، تقریبا تمام ازدواج های دوم، به طلاق منجر می شوند و این خانواده ها معمولا حداقل یک فرزند دارند. فرزندی که باید یاد بگیرد با والدین طلاق گرفته اش زندگی را سر کُند.

حقیقت امر این است که هر کسی که در میان یک خانواده طلاق گرفته زندگی میکند، در شرایط سختی زندگی میکند، چون اکثر والدین مطلقه با هم مشکل دارند، به یکدیگر سوءظن دارند، یکدیگر را تحقیر میکنند و در دعواهای دائمی به سر می برند و این فضای منفی همواره در بین آنها جریان دارد. البته مواردی هم وجود دارد که طلاق، یک پایانِ خوش را برای همه اعضای خانواده به همراه می آورد و بالاخره آرامش برای تک تک اعضای خانواده فراهم می شود. اما متاسفانه این موارد خیلی کم است، چون ما طلاق سالم را نیز بلد نیستیم. به همین دلیل است که می توان گفت که تاثیرات طلاق روی اعضای خانواده، بیشتر منفی و مخرب است تا مثبت و سازنده.

تاثیر طلاق بر روی کودکان

اولین تاثیرات جدایی، روی کودکان رخ می دهد. طلاق تاثیرات زیادی در زندگی روزمره کودک می گذارذ و اکثر این تاثیرات، ناراحت کننده و غمناک است، مانند تنهایی، استرس و عصبی شدن. به همین دلیل است که کودک ممکن است اعمالی را بر علیه شرایط موجود بردارد مانند رفتارهای عجیب و غریب، افت تحصیلی در مدرسه، گوشه گیری و سایر مشکلات روانی. بعنوان یک قانون کلی، اولین عکس العمل کودکان نسبت به خبر طلاق والدینشان، گیجی و نفی کردن و ترس است که می تواند با عصبانیت و خشونت و افسردگی و افکار خودکشی و ترس همراه شود. پس از این مرحله، استرس های احساسی کاهش می یابد و کودک شروع میکند به کنار آمدن با موضوع طلاق.

تاثیرات طولانی مدت طلاق روی کودکان شامل انواع ترسها، ناسازگاری با محیط و فشارهای عصبی است. این موارد حالت روانی کودک را بسیار تغییر می دهد.

تاثیر طلاق روی والدین

دومین تاثیر طلاق روی خود والدین است. معمولا ناسازگاری ها و دعواها بین پدر و مادر خیلی قبل از طلاق شروع شده است و زندگی را برای هر دوی آنها غیرقابل تحمل کرده است. گاهی مشکلات جدی وجود دارد مانند رابطه یکی از زوجین با یک نفر دیگر، مصرف مواد مخدر ، الکل یا موارد مشابه که می تواند جدایی زوجین را در پی داشته باشد.

اما گاهی دو نفر خیلی ساده دیگر نمی خواهند با هم باشند و به زندگی در کنار یکدیگر ادامه دهند. معمول ترین عکس العمل روانی به تصمیم طلاق، نگرانی، بی خوابی، عصبی شدن، ترس های گوناگون و عصبانیت است. برخی افراد در این شرایط شروع به استفاده از سیگار ، مواد مخدر، الکل یا حتی پرخوری عصبی میکنند. تحقیقات نشان می دهد کسانیکه جدایی را به تازگی تجربه کرده اند، در محل کار خود نیز نمی توانند بخوبی کار کنند و گاهی کار خود را از دست می دهند و ممکن است نیاز به مشاوره روانشناسی داشته باشند و حتی ممکن است به افراد خطرناکی برای جامعه تبدیل شوند.

تاثیرات طلاق

تاثیرات مالی و اجتماعی طلاق

نهایتا؛ سومین دسته از تاثیرات جدا شدن زوجین، مرتبط با مسائل مالی و اجتماعی خانواده است. اگر پدر و مادر جدا شوند و یکی از آنها خانواده را ترک کند، خانواده یه یک خانوادهء تک والد تبدیل می شود و با این شرایط جدید، دارای یک موقعیت اجتماعی جدید خواهد بود. علائه بر این، طلاق تاثیرات مالی فراوانی را نیز در پی دارد. چون پس از جدایی، یکی از والدین باید برای بزرگ کردن فرزند کار کند و پول در آورد و والد دیگر فقط پشتیبانی مالی محدودی را فراهم میکند. به طور معمول خانواده ها پس از طلاق از لحاظ مالی، فقیر تر گذران زندگی میکنند. چون درآمد خانواده کاهش پیدا میکند و بچه ها مجبورند با درآمد یکی از والدین روزگار بگذرانند.

متخصصان گزارش می‌دهند که “تقریبا یک سوم مادران تک والد در فقر زندگی میکنند، در حالیکه این رقم در خانواده هایی که پدر و مادر با هم زندگی میکنند فقط یک بیستم است”. بطور مثال خانواده های تک والد آپارتمان های کوچک تری را اجاره میکنند و در مناطق ضعیف تری از شهر، زندگی میکنند و حتی ممکن است مجبور شوند کودک خود را نیز به مدارسی با سطح پایین تر بفرستند یا برخی کلاس های اضافی کودک را قطع کنند.

نهایتا با توجه به مشکلات مختلفی که طلاق برای خانواده (والدین و فرزندان) ایجاد میکند، بسیار ضروری است که مشکلات قبل از ازدواج و همچنین قبل از طلاق را بشناسیم تا جلوی مشکلات بعدی تا حد ممکن بگیریم. ازدواج های زیر 20 سالگی و ازدواج با کسانی که در خانواده های تک والد بزرگ شده اند احتمال شکست بیشتری دارد و هنگام گرفتن تصمیم ازدواج، باید به نتیجه و تاثیرات تصمیم خودمان بر اطرافیان و فرزندان احتمالی مان نیز فکر کنیم.امکان نظر دادن در اینجا وجود ندارد

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید