سه ماهه سوم بارداری و ویزیت دکتر

سه ماهه سوم بارداری

در سه‌ماهه سوم (از 28 هفتگی تا انتهای بارداری)، شما باید از 28 تا 36 هفتگی هر دوهفته یکبار برای چک آپ بروید و بعد از آن هفته‌ای یکبار تا زمان زایمان. همین‌طور که شما و پزشکتان بیشتر با هم آشنا می‌شوید و زمان زایمانتان نزدیک می‌شود، احتمال تست فیزیکی و بارداری هست، و همچنین صحبت هایی درباره زایمان.

درادامه لیستی از کارهایی که پزشکتان انجام می‌دهد آمده است:

پزشک می پرسد: “چه حسی دارید؟”

مثل قبل، با این سؤال شروع می‌شود که در چه حالی هستید. سوال های بعدی در رابطه با پرسش های شما در ملاقات قبلی خواهد بود و آزمایش‌هایی که در این فاصله داشته‌اید، و از شما سؤال می‌شود که سردرد یا پف و یا درد و مسئله‌ای دارید یا خیر؟

چه از شما سؤال شد یا نه، هر نگرانی دارید با پزشک خود در میان بگذارید، حتی اگر علائم جدید به نظر معمولی وساده باشند، دمدمی بودن و یا درد خود را به او بگویید و بخاطر اینکه احساس می­کنید پزشکتان خیلی کاردارد، ساکت نمانید: پزشک شما ممکن است در روز چندین بیمار را ببیند، اما هنوز بارداری شما مهم­ترین مرحله زندگی شماست.

پرسیدن سؤال درباره حرکات جنین

پزشک از شما سؤال خواهد کرد که جنین چقدر حرکت دارد، درصورتی که حرکات او از معمول کمتر بود به او اطلاع دهید. او به شما خواهد گفت که به حرکات جنین توجه کنید و یا حتی در ساعات معینی از روز حرکات او را بشمارید.

یک تست فیزیکی از شما به عمل می‌آید

مطابق سه‌ماهه دوم، شما وزن می‌شوید و آزمایش خون می‌دهید؛ و ممکن است یک تست ادراری برای علائم پره اکلامپسی، عفونت‌های دستگاه ادراری و مشکلات دیگر از شما به عمل آید؛ و آرنج‌ها و دست‌ها و زانو و صورتتان برای هرگونه پفی چک می‌شود، که می‌تواند علامت پره اکلامپسی باشد.

او ضربان قلب جنین و شکم شما را چک خواهد کرد تا اندازه جنین را تخمین بزند. و همین‌طور از شرمگاه تا بلندی استخوان شما را اندازه می‌گیرد (که بنام قله رحم شما است) که با مقایسه اندازه‌گیری‌های قبلی و رشد جنین از طبیعی بودن همه‌چیز اطمینان حاصل نمایید. اگر بزرگ‌تر و یا کوچک‌تر باشد از شما یک سونوگرافی برای سلامت و اندازه رحم گرفته خواهد شد.

چرخش سر جنین به پایین

پزشک شما از طریقه قرار گرفتن سر جنین که پایین است یا بالا خبر خواهد داد. در 36 هفتگی یا بیشتر، اگر از زاویه سر جنین مطمئن نباشد، دستور یک سونوگرافی خواهد داد. او ممکن است با روشی به نام حرکت دادن سر از بیرون، سعی نماید که سر جنین را برگرداند.

شما در هر ویزیت، معاینه لگنی نخواهید داشت، حتی در سه‌ماهه سوم. مگر اینکه نگرانی خاصی وجود داشته باشد، مثل زایمان زودرس و یا محل قرار گرفتن سر کودک (در صورتی که زمان زایمان نزدیک است وسرکودک برنگشته است)

اما اگر تاریخ زایمان گذشته باشد پزشک برای نرم شدن، نازک شدن و یا باز شدن رحم معاینه لگنی خواهد کرد که زمان زایمان را مشخص کند؛ و اگر جنین پایین آمده و در حال آماده شدن برای تولد باشد با یک تست واژنال معلوم می‌شود. اگر پزشکتان تست واژنال انجام نمی‌دهد و خودتان می‌خواهید از زمان دقیق اطلاع یابید می‌توانید درخواست این تست را بدهید، ولی بعد از تست ممکن است لکه بینی داشته باشید.

یک تزریق RH ایمنی گلوبولین، اگر لازم است

اگر RH شما منفی و RH پدر جنین مثبت باشد (و اگر از این بابت مطلع نباشید) از شما یک تست خون گرفته می‌شود تا متوجه شوند که بدنتان آنتی‌بادی، برای احتمال RH مثبت جنین تولید می‌کند یا خیر. (این تست غربالگری آنتی‌بادی و در زمان نزدیک به پایان یک‌ماهه دوم که آزمایش خون دیابت می‌دهید انجام می‌شود.)

یک تزریق ایمنی گلوبولین در 28 هفتگی، بدن شما را از تولید آنتی‌بادی در سه‌ماهه آخر بازمی‌دارد. تزریق آنتی‌بادی زمانی که آزمایش تولید، آن را نشان دهد بی‌فایده خواهد بود، اگر وجود آنتی‌بادی در آزمایش دیده شود جنین برای بقیه زمان بارداری تحت نظر خواهد بود که مسئله‌ای پیش نیاید.

اگر قبلاً این آزمایش را نداده باشید پزشک شما همزمان با آزمایش RH، تزریق را در ویزیت 28 هفتگی انجام خواهد داد. (اگر آزمایش، وجود آنتی‌بادی را نشان دهد، تزریق بی‌فایده است اما ضرری هم نخواهد داشت.)

تست گروه استرپتوکوک B شما

بین هفته 35 و 37 تکه‌برداری از رحم و واژنال شما برای تست استرپتوکوک B که نوعی عفونت معمول است خواهد کرد. اگر مثبت بود، تا زمان زایمان به شما آنتی‌بیوتیک داده خواهد شد که بیماری به جنین منتقل نکنید؛ که خودبه‌خود شما هم اگر یک استرپتوک B داشته‌اید مورد درمان قرار می‌گیرید.

درباره سایر آزمایش‌ها­ی لازم صحبت نمایید

لیستی از سایر آزمایش‌هایی که ممکن است در سه‌ماهه سوم نیاز باشد:

 • اگر قند خون بالا بود، زمانی که تست گلوکز را انجام دادید و هنوز تست تحمل گلوکز برای تعیین اینکه شما دچار دیابت بارداری هستید نداشته‌اید در اوایل سه ماه سوم انجام می‌گیرد.
 • خون شما برای اینکه کم‌خونی دارید یا نه دوباره چک خواهد شد، بخصوص اگر کم‌خون بوده باشید.
 • اگر شما مشکوک به انتقال بیمار جنسیتی باشید، شما برای سفلیس، HIV، کلامیدیا و سوزاک تست می‌شوید.
 • اگر شما به داشتن جفت سرراهی یا جفت کم ارتفاع مشکوک باشید یک سونوگرافی در اوایل سه ماه گرفته خواهد شد.
 • اگر بارداری شما ریسک بالا داشته باشد پزشک شما برای اطمینان از رشد جنین تست‌هایی (مانند بیو­فیزیکال پروفایل یا تست بدون استرس) را به شما خواهد داد. و اینکه در چه زمانی و یا چند بار انجام شوند هم به دلیل تست بستگی خواهد داشت. اگر پزشک نگرانی از رشد جنین داشته باشد، یک سونوگرافی برای اندازه گیری جنین و سطح مایع آنیوتیک انجام خواهد داد.
 • اگر بارداری نرمال بود ولی زمان زایمان گذشته باشد، باید تست شوید که ازسلامت جنین اطمینان حاصل کنند. بین 40 و 41 هفتگی ممکن است یک تست کامل بیوفیزیک که شامل تست بدون استرس برای چک کردن قلب جنین و یک سونوگرافی برای اندازه‌گیری مایع آنیوتیک انجام خواهد شد که به پزشک کمک می‌کند که ببیند که آیا ادامه صبر کردن برای شروع درد بی‌خطراست یا نه.
 • اگر همه‌چیز طبیعی است تزریق سرم فشار، اگر درد زایمان تا هفته 41 یا 42 شروع نشده باشد، شروع خواهد شد. بعد از آن زمان، ریسک برای شما و جنین بسیار بالا خواهد بود. (اگر دهانه رحم بازشده باشد، حتی زودتر)
 • بهتر است که به شما یک واکسن تی دپ تزریق شود تا جنین را از سیاه‌سرفه حفظ نماید

(سیاه‌سرفه) حتی اگر قبلاً واکسینه شده باشید، مرکز کنترل بیماری آمریکا پیشنهاد می‌کند که یک تقویت‌کننده بین 27 و 36 هفتگی تزریق شود.

 

یک مشاوره زایمان بگیرید

اگر تابه‌حال به شما مشاوره ای داده نشده باشد، در اوایل این دوره پزشک شما حتما درباره­‌ی زایمان زودرس و پره اکلامپسی و بررسی دیگر علائم هشداردهنده (مثل خونریزی واژنال و یا کاهش حرکات جنین) که باید بلافاصله با او تماس بگیرید و درباره چیزهای طبیعی که از این به بعد باید انتظار داشته باشید صحبت خواهد کرد و به شما درباره هرگونه نگرانی که دارد اطلاع خواهد داد. همچنین می توانید با پزشک درباره زایمان در آب و مزایا و معایب آن صحبت کنید.

شما زمانِ تقریبی زایمان را می‌دانید و پزشکتان، علائمی که زودتر باید به او اطلاع دهید را با شما مطرح می‌کند.

 

سؤالات مربوط به زمان زایمان را پاسخ می‌دهد

الآن زمان حل فصل هرگونه نگرانی که درباره زمان زایمان و چگونگی آن است می باشد.

سؤالات متداول عبارت‌اند از

آیا شما در طول زمان زایمان حضور دارید؟

آیا شما و پرستاران حضور مداوم دارید و یا مراقبت از بسیاری از بیماران را در یک‌زمان انجام می‌دهید؟

اگر در نیمه‌شب کیسه آب پاره شود چه اتفاقی می‌افتد؟

بعضی از این سؤالات در کلاس‌های آمادگی برای زایمان پاسخ داده می‌شوند اما خجالت نکشید و نگرانی‌های خود را با پزشک در میان بگذارید. آماده کردن یک برنامه برای تولد به شما کمک می‌کند تنظیمات خود را مشخص نمایید.

 

بحث در مورد ملاحظات پس از زایمان

چون ممکن از بعد از زایمان آماده هیچ‌گونه تصمیم‌گیری نداشته باشید، الآن زمان آن است که تصمیم بگیرید که آیا میل دارید نوزاد پسر را ختنه کنند یا نه، می‌خواهید به نوزاد شیر بدهید یا خیر و اینکه برای جلوگیری بعد از زایمان چه تصمیماتی دارید (اگرچه همیشه می‌توانید از حالا به بعد نظر خود را تغییر دهید). و اگر تابه‌حال برای نوزاد پزشکی پیدا نکرده‌اید حالا زمانش رسیده. پزشک شما هم می‌تواند کمکتان کرده و اسمِ چند دکترِ خوب را به شما بدهد.

در همین رابطه: رابطه جنسی پس از زایمان 

در آخر پزشک شما برای هرگونه افسردگی بارداری شما را معاینه خواهد کرد؛ اما خجالت نکشید و اگر هرگونه احساس افسردگی یا اضطراب دارید، حتما آن را با او در میان بگذارید. او شما را به کسی که می‌تواند کمک کند معرفی خواهد کرد. و او ممکن است درباره کسانی که در بعد از زایمان به شما کمک می‌کنند سؤال کرده و علائم افسردگی بعد از زایمان را (PPD) برایِتان یادآوری نماید.دانستن علائم طبیعی ناراحتی معمول و افسردگی واقعی کمک خوبی خواهد بود. اگر فکر می‌کنید که افسردگی یا اضطراب خواهید داشت، بسیار مهم است که بلافاصله کمک بخواهید.

این هم: کانال راهنمای بارداری در تلگرام

همچنین : نی نی کده در اینستاگرام

سوالات خود را نیز در بخش نظرات همین مقاله بپرسید تا توسط کارشناسان مامایی نی‌نی‌کده پاسخ داده شود.28 نظر

 1. آوینای مامان گفت:

  با سلام من هفته ۳۸هستم چند روز دیگه میرم تو ۳۹از ظهر تا الان لباس زیرم خیس میشه ی اب بی رنگ و گرم اندازه ی قاشق ازم خارج میشه ایا احتمال سوراخی کیسه اب هست تو خدا جواب بدیدد من چیکار کنم خیلی نگرانم؟؟؟؟

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام بهتره به پزشک خودتان مراجعه نمایید تا بررسی شوید نگران نباشید چون داخل ۳۸ هفته می باشید اگر هم پزشکتان ختم حاملگی دهد برای بچه شما مشکلی پیش نمیاید ودر ۳۸ هفتگی دیگر جنین نارس نیست

 2. Darya گفت:

  باسلام و خسته نباشید
  من هفته ۳۰ بارداریم و موهام خیلی سفید داره. میتونم رنگ یا هایلایت کنم؟ رنگ ابرو چطور؟

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   بهتر است از انجام کارهای غیر ضروری در بارداری پرهیز شود

 3. یوسف گفت:

  سلام من در هفته 29بارداری,هستم در سه ماگی سرکلاژ کردم
  وقتی دراز میکشم یا این پهلو به اون پهلو میشم یه درد ازداخل واژن احساس میکنم تیر میکشه خیلی نگرانم خواهشا جواب بدید

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   با بزرگ شدن جنین و افزایش سایز رحم این دردها طبیعی است بهتر است استراحت کافی داشته باشید

 4. هلن بانو گفت:

  با سلام ، خدا قوت
  ممنون از مطالب خوبتون
  بنده شش سال پیش تصادف کردم و از ناحیه لگن دچار کوفتگی شدید و الانم تبدیل شده به دیسک
  زایمان اولم طبیعی بود ولی تا دم مرگ رفتم بخاطر درد لگن
  الان باردارم و هفته ۳۶ بارداری هستم
  اصلا نمیتونم پیاده روی کنم بخاطر لگنم،روی تخت بادی میشینم و میخوابم چون رو زمین نمیتونم
  بنظر شما با این احوال میتونم زایمان طبیعی بکنم؟
  تحت نظر هیچ دکتری نیستم …
  خواهشا راهنماییم کنید.
  جزاک الله خیرا
  بنظر شما میتونم زایمان طبیعی بکنم؟

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   باید به پزشک مراجعه نمایید تا از طریق معاینه لگن شما برای انجام زایمان ارزیابی شود

 5. Nazla گفت:

  من 26 ساله هستم. قدم 168 سانتیمتر است و وزن پیش از بارداری ام 54 کیلوگرم بوده و اکنون 67 کیلوگرم هستم. اولین روز آخرین قاعدگی من در تاریخ 2 des 2016 بوده. اکنون در هفته 38 بارداری هستم.
  داروهای مصرفی ندارم
  بارداری های قبلی و نوع زایمان و سقط های قبلی: یک دختر 3 ساله و شش ماه دارم سقط نداشتم شکر
  سوال من این است هفته قبل که رفتم سنوگرافی گفت هفته 38 است در حالیکه نظر به تاریخ اخرین مریضی باید خفته 36 میبود کدام یک درست تر است لطفا خواب دهید.

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   در این جور مواقع که سن بارداری با سونوگرافی انجام شده اختلاف دارد پزشک زنان از روی ارتفاع رحم سن دقیق بارداری را به دست می آورد به این شکل که از روی شکم ارتفاع رحم با متر اندازه گیری میشود وسن دقیق بارداری به دست می آید با توجه به تاریخ آخرین پریودی شما احتمال اینکه شما ۳۶ هفته باشید خیلی بیشتر است

 6. مریم گفت:

  سلام خسته نباشبد من هفته ی ۳۴حاملگی هستم دیروز رفتم سونو تو برگه ی جواب نوشته حلقه ی کاملی از بند ناف دور گردن جنین دیده میشود اما فشاری روجنین نداره و جریان خون طبیعی هستش میخواستم بدونم این موضوع تا چه اندازه خطرناکه و من باید چیکار کنم؟

 7. زهرا گفت:

  سلام من هفته ٣٧هستم از ديشب استخاناي كنار الت تناسلي درد ميكنه نميتونم پامو بردارم الان يكم بهتر شده ولي بازم درد ميكنه شب نتونستم بخوابم از چي ميتونه باشه در ضمن قرص ايزوپرين هم ميخورم

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   به علت بزرگ شدن رحم و فشار آن به روده ها با خوردن غذاها و یا میوه های نفاخ و تجمع گاز در روده خانمهای باردار دچار درد می شوند به شکلی که حتی در بعضی موارد قادر به راه رفتن نیستند و دلیل آن فشاری است که روده ها به رحم و دستگاه تناسلی وارد می کنند وبه این شکل علائم خود را نشان می دهد می توانید از عرق نعناء ویا قرص نعناء استفاده کنید

 8. لیلا گفت:

  با سلام و خسته نباشید در سونوی ۱۲ هفته طول سرویکسم ۳۸ بود و استراحت مطلق بودم شیاف هم استفاده میکردم در سونوی ۱۸ هفته طولش شده بود ۳۴ ممکنه کمتر بشه چرا با استراحت و شیاف باز کم شده الان هفته ۲۱ هستم همش استرسشو دارم.

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام عزیزم جای نگرانی نیست ،طول سرویکس شما در محدوده طبیعی هستش . فقط استراحت مطلق و شیاف طبق دستور پزشکتان استفاده کنید و استرس را از خود دور کنید که عامل مهمی است

 9. گل یخ گفت:

  سلام خسته نباشید….من به گفته دکترم 39هفتم تموم شده ووارد 40 هفته شدم!!!ددردشدید داشتم طوی که منظم بود انقباض هام هر 4دقیقه میگرفت ول میکرد رفتم بیمارستان برام ان اس تی انجام دادن و تو 25دقیقه 5تا انقباض داشتم ولی خوب بازم بستریم نکردم گفتن اگه بیشتر شد بیا…ازیه هفته قبل ک معاینه شده بودم دکترم گفته بود که دهانه رحمم 1 سانت بازه!!!امروز صبح که رفتم سرویس بهداشتی وقتی خودمو خشک کردم بادستمال یه ترشح سفت وغلیظ مثل ژله ازم اومد…این ترشح دلیلش چی میتونه باشه؟؟؟بعداینکه ترشح ازم اومد کمردردپریودی گرفتم نیم ساعت بعد دیگه آروم شد…این ترشح نشونه چیه؟؟من ترشح زیاد دارم ولی این یکی کلا فرق میکرد با ترشحات قبلیم خیلی سفت بود وحالت ژله داشت…ممنون میشم زودتر جوابمو بدین

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   اگر ترشحات شما ادامه دار بود میتواند بعلت پارگی کیسه اب دور بچه باشد،حتما به پزشک متخصص خود مراجعه کنید

 10. صدیقه گفت:

  سلام من هشت ماهه باردارم ومیل جنسیم خیلی زیاد شده از ماه سوم هم تا الان اصلا رابطه جنسی نداشتم به خاطر نگرانی خودم وهمسرم وگرنه دکترم منعی نکرد اما الان میل جنسیم خیلی زیاده اما خیلی میترسم بچه اسیب ببینه اگه همسرم با نوازش ودستش منو ارضا کنه البته بدون دخول خطری برای بچه داره؟؟

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   اگر جفت شما سر راهی نباشد هیچ مشکلی از نظر نزدیکی ندارید، با خیالت راحت نزدیکی کنید حتی دخول هم هیچ آسیبی به بچه نمیرساند ، بچه در رحم است و نزدیکی در واژن اتفاق می افتد که این دو کاملا از هم جدا شده اند، بچه هیچ آسیبی نمیبیند.

 11. فاطمه گفت:

  سلام من هفته 29 بارداری هستم واکسن سیاه سرفه رو تا حالا پزشکم نگفته آیا لازم هست حتما تزریق بشه ضمنا پزشک من گفته که دو بار به فاصله یک ماه باید واکسن کزاز بزنم نظر شما چیه

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام واکسن سیاه سرفه که برای سن زیر 7سال تزریق میشود و برای شما اصلا مجاز نیست،همان دوگانه که شامل کزاز و دیفتری است برایتان کفایت میکند و حتما هردوبار تزریق را انجام دهید

 12. فاطمه گفت:

  سلام از اینکه پاسخ سوالات ما رو میدید خیلی ممنونم
  من قرار سزارین بشم و هفته 31 هستم چه کارهایی میتونم انجام بدم تا جنینم دراین هفته های پایانی بارداریم وزن گیری خوبی داشته باشه

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام،از مواد پروتئینی و قندی بیشتر مصرف کنید و میتوانید مکمل هم در کنار غذای اصلی استفاده کنید

 13. فاطمه گفت:

  سلام من هفته 32 بارداریم هستم سوالم اینه که چکار کنم که در این مدت باقی مانده از بارداری جنینم رشد خوبی داشته باشه لطفا پاسخم رو بدید ممنونم

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   همین که رژیم غذایی متعادل و از همه گروه های غذایی استفاده کنید کافیه،و نیاز به مکمل غذایی نیست،فقط پروتئین و مواد قندی به اندازه کافی استفاده شود

 14. فاطمه گفت:

  سلام ببخشید که انقدر مزاحم شما میشم ممنونم از پاسخگوییتون پزشک من گفته بود واکسن کزاز رو دو بار به فاصله یک ماه بزنم ولی مرکز بهداشت اینکار رو انجام نمیده و میگه قانونش همون یکبار هست و تا به حال این مورد رو نداشتیم . آیا پزشک درست میگه یا مرکز بهداشت . چیکار کنم

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   واکسن کزاز معمولا یکبار در بارداری زده میشود،و قانون کلی در فاصله هر ده سال باید تزریق شود،شاید پزشک شما چیز دیگری مد نظرشون بوده است،با خودشان مطرح کنید

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید