سه ماهه سوم بارداری و ویزیت دکتر

سه ماهه سوم بارداری

در سه‌ماهه سوم (از 28 هفتگی تا انتهای بارداری)، شما باید از 28 تا 36 هفتگی هر دوهفته یکبار برای چک آپ بروید و بعد از آن هفته‌ای یکبار تا زمان زایمان. همین‌طور که شما و پزشکتان بیشتر با هم آشنا می‌شوید و زمان زایمانتان نزدیک می‌شود، احتمال تست فیزیکی و بارداری هست، و همچنین صحبت هایی درباره زایمان.

درادامه لیستی از کارهایی که پزشکتان انجام می‌دهد آمده است:

پزشک می پرسد: “چه حسی دارید؟”

مثل قبل، با این سؤال شروع می‌شود که در چه حالی هستید. سوال های بعدی در رابطه با پرسش های شما در ملاقات قبلی خواهد بود و آزمایش‌هایی که در این فاصله داشته‌اید، و از شما سؤال می‌شود که سردرد یا پف و یا درد و مسئله‌ای دارید یا خیر؟

چه از شما سؤال شد یا نه، هر نگرانی دارید با پزشک خود در میان بگذارید، حتی اگر علائم جدید به نظر معمولی وساده باشند، دمدمی بودن و یا درد خود را به او بگویید و بخاطر اینکه احساس می­کنید پزشکتان خیلی کاردارد، ساکت نمانید: پزشک شما ممکن است در روز چندین بیمار را ببیند، اما هنوز بارداری شما مهم­ترین مرحله زندگی شماست.

پرسیدن سؤال درباره حرکات جنین

پزشک از شما سؤال خواهد کرد که جنین چقدر حرکت دارد، درصورتی که حرکات او از معمول کمتر بود به او اطلاع دهید. او به شما خواهد گفت که به حرکات جنین توجه کنید و یا حتی در ساعات معینی از روز حرکات او را بشمارید.

یک تست فیزیکی از شما به عمل می‌آید

مطابق سه‌ماهه دوم، شما وزن می‌شوید و آزمایش خون می‌دهید؛ و ممکن است یک تست ادراری برای علائم پره اکلامپسی، عفونت‌های دستگاه ادراری و مشکلات دیگر از شما به عمل آید؛ و آرنج‌ها و دست‌ها و زانو و صورتتان برای هرگونه پفی چک می‌شود، که می‌تواند علامت پره اکلامپسی باشد.

او ضربان قلب جنین و شکم شما را چک خواهد کرد تا اندازه جنین را تخمین بزند. و همین‌طور از شرمگاه تا بلندی استخوان شما را اندازه می‌گیرد (که بنام قله رحم شما است) که با مقایسه اندازه‌گیری‌های قبلی و رشد جنین از طبیعی بودن همه‌چیز اطمینان حاصل نمایید. اگر بزرگ‌تر و یا کوچک‌تر باشد از شما یک سونوگرافی برای سلامت و اندازه رحم گرفته خواهد شد.

چرخش سر جنین به پایین

پزشک شما از طریقه قرار گرفتن سر جنین که پایین است یا بالا خبر خواهد داد. در 36 هفتگی یا بیشتر، اگر از زاویه سر جنین مطمئن نباشد، دستور یک سونوگرافی خواهد داد. او ممکن است با روشی به نام حرکت دادن سر از بیرون، سعی نماید که سر جنین را برگرداند.

شما در هر ویزیت، معاینه لگنی نخواهید داشت، حتی در سه‌ماهه سوم. مگر اینکه نگرانی خاصی وجود داشته باشد، مثل زایمان زودرس و یا محل قرار گرفتن سر کودک (در صورتی که زمان زایمان نزدیک است وسرکودک برنگشته است)

اما اگر تاریخ زایمان گذشته باشد پزشک برای نرم شدن، نازک شدن و یا باز شدن رحم معاینه لگنی خواهد کرد که زمان زایمان را مشخص کند؛ و اگر جنین پایین آمده و در حال آماده شدن برای تولد باشد با یک تست واژنال معلوم می‌شود. اگر پزشکتان تست واژنال انجام نمی‌دهد و خودتان می‌خواهید از زمان دقیق اطلاع یابید می‌توانید درخواست این تست را بدهید، ولی بعد از تست ممکن است لکه بینی داشته باشید.

یک تزریق RH ایمنی گلوبولین، اگر لازم است

اگر RH شما منفی و RH پدر جنین مثبت باشد (و اگر از این بابت مطلع نباشید) از شما یک تست خون گرفته می‌شود تا متوجه شوند که بدنتان آنتی‌بادی، برای احتمال RH مثبت جنین تولید می‌کند یا خیر. (این تست غربالگری آنتی‌بادی و در زمان نزدیک به پایان یک‌ماهه دوم که آزمایش خون دیابت می‌دهید انجام می‌شود.)

یک تزریق ایمنی گلوبولین در 28 هفتگی، بدن شما را از تولید آنتی‌بادی در سه‌ماهه آخر بازمی‌دارد. تزریق آنتی‌بادی زمانی که آزمایش تولید، آن را نشان دهد بی‌فایده خواهد بود، اگر وجود آنتی‌بادی در آزمایش دیده شود جنین برای بقیه زمان بارداری تحت نظر خواهد بود که مسئله‌ای پیش نیاید.

اگر قبلاً این آزمایش را نداده باشید پزشک شما همزمان با آزمایش RH، تزریق را در ویزیت 28 هفتگی انجام خواهد داد. (اگر آزمایش، وجود آنتی‌بادی را نشان دهد، تزریق بی‌فایده است اما ضرری هم نخواهد داشت.)

تست گروه استرپتوکوک B شما

بین هفته 35 و 37 تکه‌برداری از رحم و واژنال شما برای تست استرپتوکوک B که نوعی عفونت معمول است خواهد کرد. اگر مثبت بود، تا زمان زایمان به شما آنتی‌بیوتیک داده خواهد شد که بیماری به جنین منتقل نکنید؛ که خودبه‌خود شما هم اگر یک استرپتوک B داشته‌اید مورد درمان قرار می‌گیرید.

درباره سایر آزمایش‌ها­ی لازم صحبت نمایید

لیستی از سایر آزمایش‌هایی که ممکن است در سه‌ماهه سوم نیاز باشد:

 • اگر قند خون بالا بود، زمانی که تست گلوکز را انجام دادید و هنوز تست تحمل گلوکز برای تعیین اینکه شما دچار دیابت بارداری هستید نداشته‌اید در اوایل سه ماه سوم انجام می‌گیرد.
 • خون شما برای اینکه کم‌خونی دارید یا نه دوباره چک خواهد شد، بخصوص اگر کم‌خون بوده باشید.
 • اگر شما مشکوک به انتقال بیمار جنسیتی باشید، شما برای سفلیس، HIV، کلامیدیا و سوزاک تست می‌شوید.
 • اگر شما به داشتن جفت سرراهی یا جفت کم ارتفاع مشکوک باشید یک سونوگرافی در اوایل سه ماه گرفته خواهد شد.
 • اگر بارداری شما ریسک بالا داشته باشد پزشک شما برای اطمینان از رشد جنین تست‌هایی (مانند بیو­فیزیکال پروفایل یا تست بدون استرس) را به شما خواهد داد. و اینکه در چه زمانی و یا چند بار انجام شوند هم به دلیل تست بستگی خواهد داشت. اگر پزشک نگرانی از رشد جنین داشته باشد، یک سونوگرافی برای اندازه گیری جنین و سطح مایع آنیوتیک انجام خواهد داد.
 • اگر بارداری نرمال بود ولی زمان زایمان گذشته باشد، باید تست شوید که ازسلامت جنین اطمینان حاصل کنند. بین 40 و 41 هفتگی ممکن است یک تست کامل بیوفیزیک که شامل تست بدون استرس برای چک کردن قلب جنین و یک سونوگرافی برای اندازه‌گیری مایع آنیوتیک انجام خواهد شد که به پزشک کمک می‌کند که ببیند که آیا ادامه صبر کردن برای شروع درد بی‌خطراست یا نه.
 • اگر همه‌چیز طبیعی است تزریق سرم فشار، اگر درد زایمان تا هفته 41 یا 42 شروع نشده باشد، شروع خواهد شد. بعد از آن زمان، ریسک برای شما و جنین بسیار بالا خواهد بود. (اگر دهانه رحم بازشده باشد، حتی زودتر)
 • بهتر است که به شما یک واکسن تی دپ تزریق شود تا جنین را از سیاه‌سرفه حفظ نماید

(سیاه‌سرفه) حتی اگر قبلاً واکسینه شده باشید، مرکز کنترل بیماری آمریکا پیشنهاد می‌کند که یک تقویت‌کننده بین 27 و 36 هفتگی تزریق شود.

 

یک مشاوره زایمان بگیرید

اگر تابه‌حال به شما مشاوره ای داده نشده باشد، در اوایل این دوره پزشک شما حتما درباره­‌ی زایمان زودرس و پره اکلامپسی و بررسی دیگر علائم هشداردهنده (مثل خونریزی واژنال و یا کاهش حرکات جنین) که باید بلافاصله با او تماس بگیرید و درباره چیزهای طبیعی که از این به بعد باید انتظار داشته باشید صحبت خواهد کرد و به شما درباره هرگونه نگرانی که دارد اطلاع خواهد داد. همچنین می توانید با پزشک درباره زایمان در آب و مزایا و معایب آن صحبت کنید.

شما زمانِ تقریبی زایمان را می‌دانید و پزشکتان، علائمی که زودتر باید به او اطلاع دهید را با شما مطرح می‌کند.

 

سؤالات مربوط به زمان زایمان را پاسخ می‌دهد

الآن زمان حل فصل هرگونه نگرانی که درباره زمان زایمان و چگونگی آن است می باشد.

سؤالات متداول عبارت‌اند از

آیا شما در طول زمان زایمان حضور دارید؟

آیا شما و پرستاران حضور مداوم دارید و یا مراقبت از بسیاری از بیماران را در یک‌زمان انجام می‌دهید؟

اگر در نیمه‌شب کیسه آب پاره شود چه اتفاقی می‌افتد؟

بعضی از این سؤالات در کلاس‌های آمادگی برای زایمان پاسخ داده می‌شوند اما خجالت نکشید و نگرانی‌های خود را با پزشک در میان بگذارید. آماده کردن یک برنامه برای تولد به شما کمک می‌کند تنظیمات خود را مشخص نمایید.

 

بحث در مورد ملاحظات پس از زایمان

چون ممکن از بعد از زایمان آماده هیچ‌گونه تصمیم‌گیری نداشته باشید، الآن زمان آن است که تصمیم بگیرید که آیا میل دارید نوزاد پسر را ختنه کنند یا نه، می‌خواهید به نوزاد شیر بدهید یا خیر و اینکه برای جلوگیری بعد از زایمان چه تصمیماتی دارید (اگرچه همیشه می‌توانید از حالا به بعد نظر خود را تغییر دهید). و اگر تابه‌حال برای نوزاد پزشکی پیدا نکرده‌اید حالا زمانش رسیده. پزشک شما هم می‌تواند کمکتان کرده و اسمِ چند دکترِ خوب را به شما بدهد.

در همین رابطه: رابطه جنسی پس از زایمان 

در آخر پزشک شما برای هرگونه افسردگی بارداری شما را معاینه خواهد کرد؛ اما خجالت نکشید و اگر هرگونه احساس افسردگی یا اضطراب دارید، حتما آن را با او در میان بگذارید. او شما را به کسی که می‌تواند کمک کند معرفی خواهد کرد. و او ممکن است درباره کسانی که در بعد از زایمان به شما کمک می‌کنند سؤال کرده و علائم افسردگی بعد از زایمان را (PPD) برایِتان یادآوری نماید.دانستن علائم طبیعی ناراحتی معمول و افسردگی واقعی کمک خوبی خواهد بود. اگر فکر می‌کنید که افسردگی یا اضطراب خواهید داشت، بسیار مهم است که بلافاصله کمک بخواهید.

این هم: کانال راهنمای بارداری در تلگرام

همچنین : نی نی کده در اینستاگرام

سوالات خود را نیز در بخش نظرات همین مقاله بپرسید تا توسط کارشناسان مامایی نی‌نی‌کده پاسخ داده شود.۱۰ نظر

 1. آوینای مامان گفت:

  با سلام من هفته ۳۸هستم چند روز دیگه میرم تو ۳۹از ظهر تا الان لباس زیرم خیس میشه ی اب بی رنگ و گرم اندازه ی قاشق ازم خارج میشه ایا احتمال سوراخی کیسه اب هست تو خدا جواب بدیدد من چیکار کنم خیلی نگرانم؟؟؟؟

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام بهتره به پزشک خودتان مراجعه نمایید تا بررسی شوید نگران نباشید چون داخل ۳۸ هفته می باشید اگر هم پزشکتان ختم حاملگی دهد برای بچه شما مشکلی پیش نمیاید ودر ۳۸ هفتگی دیگر جنین نارس نیست

 2. Darya گفت:

  باسلام و خسته نباشید
  من هفته ۳۰ بارداریم و موهام خیلی سفید داره. میتونم رنگ یا هایلایت کنم؟ رنگ ابرو چطور؟

 3. یوسف گفت:

  سلام من در هفته 29بارداری,هستم در سه ماگی سرکلاژ کردم
  وقتی دراز میکشم یا این پهلو به اون پهلو میشم یه درد ازداخل واژن احساس میکنم تیر میکشه خیلی نگرانم خواهشا جواب بدید

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   با بزرگ شدن جنین و افزایش سایز رحم این دردها طبیعی است بهتر است استراحت کافی داشته باشید

 4. هلن بانو گفت:

  با سلام ، خدا قوت
  ممنون از مطالب خوبتون
  بنده شش سال پیش تصادف کردم و از ناحیه لگن دچار کوفتگی شدید و الانم تبدیل شده به دیسک
  زایمان اولم طبیعی بود ولی تا دم مرگ رفتم بخاطر درد لگن
  الان باردارم و هفته ۳۶ بارداری هستم
  اصلا نمیتونم پیاده روی کنم بخاطر لگنم،روی تخت بادی میشینم و میخوابم چون رو زمین نمیتونم
  بنظر شما با این احوال میتونم زایمان طبیعی بکنم؟
  تحت نظر هیچ دکتری نیستم …
  خواهشا راهنماییم کنید.
  جزاک الله خیرا
  بنظر شما میتونم زایمان طبیعی بکنم؟

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   باید به پزشک مراجعه نمایید تا از طریق معاینه لگن شما برای انجام زایمان ارزیابی شود

 5. مریم گفت:

  سلام خسته نباشبد من هفته ی ۳۴حاملگی هستم دیروز رفتم سونو تو برگه ی جواب نوشته حلقه ی کاملی از بند ناف دور گردن جنین دیده میشود اما فشاری روجنین نداره و جریان خون طبیعی هستش میخواستم بدونم این موضوع تا چه اندازه خطرناکه و من باید چیکار کنم؟

نظر شما چیه؟

نی نی کده را دنبال کنید

خرید خاویار برای بارداری انجمن دیابت گابریک

جستجو

دریافت مقالات با ایمیل:

پس از عضویت ، ایمیل تایید برای شما ارسال میشود.

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنید

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید