سه ماهه دوم بارداری و دومین ویزیت دکتر

سه ماهه دوم بارداری

در مقاله قبلی درباره آمادگی شما در سه ماهه اول بارداری و همچنین آزمایشات سه ماهه اول بارداری، صحبت کردیم . شما باید در سه ماهه دوم بارداری (از 14 تا 27 هفتگی)، بطور معمول پزشک خود را هر دو هفته یکبار ببینید،  مگر اینکه مسئله ای وجود داشته باشد که مجبور به چک آپ مرتب شوید. در اینجا نمونه‌­ای از کارهایی را که پزشکتان در هر ویزیت انجام خواهد داد را آورده­‌ایم.

جمع آوری اطلاعات و آزمایشات شما

پزشکتان مطمئنا کار را با مرورِ چارتِ شما شروع می کند و ادامه­ ی کارهایی را که در ویزیت های قبلی انجام گرفته دنبال خواهد کرد، و همچنین جوابِ هر آزمایش سه ماهه اول بارداریتان که آماده باشد را به شما اطلاع می دهد.

پزشک از شما سوالاتی از این قبیل خواهد پرسید:

 • آیا احساس تهوع دارید؟
 • آیا حرکات جنین را حس می کنید؟ (و بعد: آیا جنین به اندازه قبل حرکت دارد؟)
 • آیا دفع مایع یا خونی ریزی واژینال داشته اید؟
 • آیا انقباضاتی احساس می کنید؟

و همچنین سوالاتی درباره­ ی حس فیزیکی و روحیِ شما. بیاد داشته باشید که این ویزیت ها برای این است که اگر سوال و مسئله ای دارید بپرسید، پس مطمئن شوید که هر چه در ذهن دارید را با پزشکتان در میان بگذارید.

 

وزن شما را یادداشت خواهد کرد

اضافه نمودن وزن به مقدار لازم، شانس شما را برای داشتن یک بارداری و نوازد سالم بیشتر خواهد کرد. و اینکه آن مقدارِ لازم چقدر است، بستگی به وزن و قدِ قبل از بارداریِ شما دارد، و همینطور به اینکه شما دوقلو باردارید یا نه.

بعضی خانم ها، بالا رفتنِ وزنِشان در هر ویزیت را بسیار اعصاب خرد کن و ناراحت کننده می دانند، چراکه این تجربه ای است که قبلا نداشته اند. اگر اعصاب شما هم تحریک می شود پس پشت به عقربه­‌ی وزنه بایستید و از پزشکتان خواهش کنید که اگر مسئله­ای وجود داشت به شما اطلاع دهد. اگر شما در خوردن، مشکلاتی مثل بی ­اشتهایی دارید و یا الآن به آن مبتلا شده اید حتما به پزشک خود اطلاع دهید. او حتما کارهای لازم را انجام خواهد داد.

تست فشار خون و احتمالا ادرار

وجود پروتئین در ادرار می تواند نشانه­‌ای از عفونتِ مجاریِ ادراری و یا اگر با فشار خونِ بالا همراه باشد، می تواند نشانه­‌ی پره اکلامپسی(مسمومیتِ حاملگی) نیز باشد. نشانه های دیگرِ پره اکلامپسی شامل کارکردِ غیر طبیعی کبد و کلیه­، سردرد مداوم و تغییر دید می باشد. اگر علائم دیگر شامل شما نمی شوند پس شما احتمالا فقط فشار خونِ بالای بارداری دارید.

خیلی غیر معمول نیست که هر از چند گاهی قند در ادرار شما دیده شود، ولی اگر زیاد این اتفاق افتاد که اغلب هم می افتد، پزشک یک تستِ خون از شما خواهد گرفت تا ببیند که آیا دیابت بارداری دارید یا نه. ( همه خانم ها در پایان سه ماه دوم این تست را می دهند.)

دیابت بارداری چیست

ضربان قلب جنین را گوش می کنید

پزشک احتمالا می تواند صدای قلبِ جنین را با یک دستگاهی که داپلر نام دارد از 10 هفتگی بشنود. اما معمولا بیشتر در 12 هفتگی صدای قلب را می شنوند، البته این بستگی به نوعِ قرار گرفتن جنین در رحم، و زمان تولد نوازد دارد.

صدای قلب جنین بطور منظم در هر ویزیت چک خواهد شد. و شما احتمالا دوست دارید که شریک خود را نیز برای شنیدن صدایِ نوزادی که با هم بوجود آورده اید در کنارتان داشته باشید.

شکم شما را معاینه می کنند

پزشک، شکم شما را با دست چک خواهد کرد، تا بتواند سایز رحم و رشد جنین را حس کند. بعد از اواسط بارداری به بعد، او برای اندازه گیری بزرگی شکم– و فاصله استخوان شرمگاهی و بالای رحم از یک متر استفاده خواهد کرد، تا رشد جنین و اندازه­ی او را تخمین بزند.

از هفته بیستم تا هفته 36 به بعد، اندازه گیری ها (به سانتی متر) باید تقریبا با تعدادِ هفته هایی که از بارداریِ شما می گذرد مطابقت داشته باشند. پس اگر شما در 24 هفتگی هستید باید ارتفاعِ رحم نیز 24سانتی متر باشد.

پزشک، دستها و پاهای شما را هم برای میزانِ پف کردگی چک خواهد کرد. اگر ناراحتی دیگری هم داشته باشید، به آنها نیز رسیدگی خواهد کرد.

بحث درباره­ ی آزمایش و روش آن

اگر آزمایشِ پرزهای جفتی را انجام نداده اید (CVS : آزمایش ژنتیکی که اگر مشکلی باشد در سه ماهه اول انجام می دهند) پزشک در سه ماه دوم با شما درباره ی یک تست غربالگری صحبت خواهد کرد.

بخوانید: آشنایی با آزمایشات دوران بارداری

بین هفته 15 تا 20، ممکن است تعداد زیادی تستهای غربالگری داشته باشید و یک آزمایشِ خون، که کارش اندازه گیریِ میزان چهار شاخصی است که به شما اطلاعاتی از احتمال مبتلا شدن نوزاد به سندرومِ دان را می دهند. یکی از این شاخص ها، AFP (آلفا فتوپروتئین)، همچنین می تواند خطر نقص هایی که کودک ممکن است با آنها متولد شود، مثل اسپینا بیفیدا را تشخیص دهد.

ایده ال است که این غربالگری همراه با غربالگری سه ماهگی – یک آزمایش خون و یک سونو گرافی خاص به نام غربالگری زجاجی گردن _ انجام شود. چون این تست ها می توانند با هم اطلاعات کامل تری در اختیار شما قرار دهند. اگر یک تست مجانی DNA  خون جنینی در سه ماهه اول داشته اید، در سه ماهه دوم هم تست های بیشتری به شما پیشنهاد خواهد شد.

پزشک شما ممکن است یک تست آمنیو سنتز برای تشخیص سندرم دان و دیگر بیماریهای ژنتیکی و نقص لوله عصبی هم به شما بدهد. این تست ها معمولا زمانی که خانمها در 16تا 20 هفتگی هستند انجام می گیرند.

البته آمنیو سنتز با خطر کوچکی از سقط جنین همراه است، پس خانمهایی این تست را انجام می دهند که ریسک بالایی برای داشتن فرزند با سندرم دان و دیگر بیماریهای ژنتیکی دارند. بعضی از خانم ها صبر می کنند تا نتایج تستهای سه ماهه اول و دوم مشخص گردد تا تصمیم بگیرند که این تست آمنیو سنتز را انجام دهند یا نه.

اگر این دو آزمایش را انجام نداده باشید احتمالا در سه ماهه دوم به شما یک تست غربالگری برای تشخیص نقص لوله­‌ی عصبی پیشنهاد خواهند کرد که شامل، آزمایش خونِ AFP یا سونوگرافی و یا هر دو می باشد.

اگر هم خواستید که هیچکدام از این تست ها را انجام ندهید پزشک شما یک سونوگرافی بین 16 تا 20 هفتگی از شما می گیرد تا هرگونه نشانه­‌ی غیر طبیعی را بررسی کرده و زمان تولد را نیز مشخص کند. همچنین ممکن است این غربالگری شانسی برای تشخیصِ جنسیت کودک باشد.

آزمایش خون

بین هفته 24و28 ، به شما یک آزمایش غربالگری گلوگز برای احتمال دیابت بارداری و احتمالا یک تست دیگر هم برای کم خونی می دهند.

اگر RH منفی هستید و پدر بچه مثبت (و یا مطمئن نیستید)، برای تستِ آنتی بادی، یک سرنگ خون از شما خواهند گرفت. تا ببینند که آیا بدن شما دارد بر علیه جنینی  که احتمالا RH مثبت است آنتی بادی تولید می کند یا نه.

اگر تستها نشان دهند که بدن شما بر علیه جنین آنتی بادی تولید می کند، جنین برای بقیه­‌ی مدت بارداری برای مشکلاتِ احتمالی تحت نظر خواهد بود، اگر هم نشان دهند که آنتی بادی تولید نشده، یک تزریق  RH ایمنی گلوبولین در 28 هفتگی، بدن شما را از تولید آن در بقیه­‌ی مدت بارداری باز خواهد داشت.

بعضی از پزشکان تا آمدن جوابِ تست، دست نگه می دارند تا مطمئن گردند که بدن شما آنتی بادی تولید نمی کند. اما بعضی ترجیح می دهند تست را گرفته و تزریق RH  را در ویزیت 28 هفتگی انجام دهند. ( گرچه اگر بدن آنتی بادی تولید کرده باشد دیگر تزریقِ آن تاثیری ندارد ولی تزریق آن مشکلی هم به وجود نخواهد آورد)

ارائه مشاوره و آموزش

در پایان هر ویزیت، پزشک شما همه اقدامات بعمل آمده را مرور کرده و اگر نگرانی  در مورد چیزی دارد به شما اطلاع می دهد. و همنیطور درباره­‌ی مواردی که تا ویزیت بعدی طبیعی هستند خواهد گفت و یا مواردی که باید دقت کنید تا اگر پیش آمدند سریعا پزشک را مطلع نمایید.

در اواخر سه ماهه ی دوم، به شما گفته می شود که مواظب حرکات جنین باشید و همچنین علائمِ زایمان زودرس را به شما هشدار می دهند، پارگی زودرس غشاها و پره اکلامپسی.

پزشکِ شما در همین دوره به شما درباره­‌ی کلاسهای زایمان نیز توضیحاتی خواهد داد. از او درمورد کلاس هایِ زایمانی که در آن مرکز و یا بیمارستانی که قصد زایمان در آن را دارید پرس و جو کنید. وممکن است کلاسی درمورد شیر دهی و مواظبت از نوازد در سه ماهه آخر بخواهید. و همنیطور زودنیست که شما  یک پزشک نوزادان انتخاب نمایید. که مرکز می تواند اطلاع خوبی به شما بدهد.

همچنین می توانید در کانال راهنمای بارداری ما عضو شوید تا مطالب تصویری و آموزشی بیشتری درباره بارداری خود ببینید و بیاموزید. سوالات خود را نیز در بخش نظرات همین مقاله بپرسید تا توسط کارشناسان مامایی نی‌نی‌کده پاسخ داده شود.18 نظر

 1. مهشاد گفت:

  سلام وقت بخیر یه سوال .ممنون میشم پاسخ بدین.من بعد از تولد اولین بچه ام به مدت پنج ساله که دارم قرص ال دی مصرف میکنم .الان قصد بارداری دارم.یک ماهه که خوردن قرص و قطع کردم و طبیعی جلوگیری کردم.میخوام بدونم آیا به همین زودی ها باردار میشم؟و اینکه این قرص ها برای بچه ضرری نداره؟

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام. بهتره دیگر جلوگیری نداشته باشید اگر قصد بارداری دارید. نمیشود برای باردار شدن زمان تعیین کرد. بهتره قرصهای جلوگیری را ۳-۶ ماه مصرف کرد. بعد چند ماه به بدن خود استراحت دهید بعد دوباره استفاده کنید. اینکه یکسره از قرص جلوگیری استفاده کنید درست نیست. قرص جلوگیری برای بچه صرری ندارد . چون شما قبلا قرص جلوگیری مصرف میکردید.
   قرص های جلوگیری در زمان بارداری ممنوع هستند، یعنی مثلا شخص باردار است ، اما نمیداند و شروع میکند به خوردن قرص، در آن زمان برای جنین ضرر دارد.

 2. هدیه گفت:

  سلام 29 سالمه اسفند ماه وارد 30سالگی می شوم 2 سال است که ازدواج کرده ام از تیر ماه اقدام به بارداری کردم ولی تا الان باردار نشدم قرص اسید فولیکم مصرف می کنم زمان تخمک گذاری را نیز رعایت میکنیم و آزمایش قبل بارداری هم دادم تخمکام بد نیست میشه کمکم کنید.نگرانم.

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام میتوانید به پزشکتان مراجعه نمایید. در صورت صلاح دید پزشکتان برای شما داروهای کمک باروری مانند کلومیفن تجویز نماید. قرص کلومیفن به زود تر باردار شدن شما کمک میکند

 3. مهدیس گفت:

  سلام من سوم ماه نزدیکی داشتم و از هیچ قرصی و یا کاندوم استفاده نکردم الان 18ام هست و من در روز دوم پریودمم و خون ریزیم عین همیشه شدیده ایا من حامله ام؟ الان ک پریودم مبتونم از تست بارداری استفاده کنم؟

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام
   خیر شما باردار نیستید . نیازی به تست بارداری ندارید

 4. راحله گفت:

  سلام من ۴۳ سال دارم دو روز پریود کامل داشتم دیروز سومین روزم پریو م کامل قط شده علت چیست

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام صبر کنید اگر ماه اینده هم به این شکل بود دوره پریودتان کمتر از سه روز بودبهتره به پزشک مراجعه نمایید تابرای شما ازمایشات هورمونی درخواست دهد

 5. فاطمه گفت:

  سلام و وقت بخیر.من ۲۴ سالمه وسه ساله ازدواج کردم و حدود ۸ ماه هست که اقدام به بارداری کردم امانتیجه ای نگرفتم بایدصبرکنم یابه پزشک مراجعه کنم اززمان اقدام به بارداری پریودهام نامنظم شده علتش چی هست؟ تشکر

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام میتوانید به پزشک مراجعه نمایید تا زودتر نتیجه بگیرید. اگرپریودتان بیشتر از ۱۰روز عقب یا جلو میافتد غیر طبیعی است و علت آن اختلالات هورمونی و یا کیست میتواند باشد. وگرنه ۳-۴ روز عقب افتادن ایرادی ندارد نگران نباشید.

 6. شبنم گفت:

  سلام خسته نباشیدمن ۲۸هرماه پریودمیشم الان هشت روزعقب انداختم تست زدم سه باربی بی دوتاخط روشن شدوخط دوم خیلی کم.رنگ بودرفتم ازمایش خون دادم گفتن مثبت هست اماجواب قعطی نیست چون میزان بتامشخص نیست بهم گفتن دوروزدیگه بیاکه یک ازمایش خون دیگه بدیدروازمایشتون یک ازمایش دیگه انجام میدیم که میزان خط بتامشخص بشه که حامله ای صددرصد.من استرس گرفتم .یعنی امکان داره نباشم حامله یاحاملگی خارج ازرحم باشه.درصورتی که هشت روزنشدم عادت وبی بی ام سه بارزدم خط کم رنگ صورتی نمایان شده خط دوم .میخواستم راهنمایم کنید

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام ممنون .نیازی به این ازمایشات متعدد نیست، هزینه اضافی است متاسفانه میخوان از شما پول الکی بگیرن . شما باردار هستید حتی اگر خط بیبی چک کم رنگ باشه. استرس الکی نداشته باشید. حاملگی خارج رحم هم نیست صبر کنید. نگران نباشیداز بیست وهفت دی ماه به بعد میتوانید سونو انجام دهید زودتر نرید چون. ممکنه. زود برید سونوقلب جنین رو نبینند به استرس میافتید. ارامش داشته باشید هیچ جای نگرانی نیست موفق باشید

 7. ارزو گفت:

  سلام من هفته 12 بارداری ازمایش و سونو غربالگری رو انجام دادم و مشکلی نداشت به درخواست خودم دکتر برا سه ماهه دوم هم ازمایش غربالگری نوشت که هفته 19 انجام دادم سونو مشکلی نداشت اما ازمایش سندرم دان رو برام نسبت 1 به 246 زده درحالی که حداقل و استاندار باید نسبت 1 به 250 باشه من خیلییی نگران ایا ممکنه مشکلی باشه و نیاز به ازمایشات تکمیلی باشه؟

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام شما نیازی به غربالگری سه ماهه دوم نداشتید نگران نباشید مشکلی نیست

 8. زینب گفت:

  سلام من هفته هشتم بارداریم هست سنم 29ساله. دکترم برام قرص آسپرین تجویز کرده ولی من قبلا نه سقط جنین داشتم. نه الان لکه بینی. ولی نمیدونم چرا دکترم برام قرص آسپرین تجویز کرده آخه خیلی از مقاله ها شنیدم و خوندم این قرص برای جنین مشکلات زیادی بوجود میاره و اصلا تجویز نمیکنن

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام قرص آسپرین در خانمهایی که مشکل خاصی ندارند تجویز نمیشود با توجه به اینکه در ۳ ماهه اول بارداری هستید میتوانید با مشورت پزشکتان از قرص آسپرین استفاده نکنید

 9. ساناز گفت:

  سلام.من درهفته15بارداری هستم.سه روز پیش سونو انجام دادم.طول سرویکسم 30بود و یک کیست نابوتین هفت میلی داشتم.آیا نیاز به سر کلاژ دارم.و آیا کیست مشکل ساز هست؟

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام خیر نیازی به سرکلاژ نیست با پزشک خود مشورت نمایید اگر صلاح دانستند برای درمان کیست دارو تجویز نمایند

نظر شما چیه؟

نی نی کده را دنبال کنید

خرید خاویار برای بارداری انجمن دیابت گابریک

جستجو

دریافت مقالات با ایمیل:

پس از عضویت ، ایمیل تایید برای شما ارسال میشود.

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنید

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید