آزمایشات سه ماه اول دوران بارداری

آزمایش خون بارداری

با توجه به وضعیت جسمی شما، پزشک یا ماما آزمایش های مختلفی را برای شما تجویز خواهد کرد. این آزمایشات با توجه به شرایط هر فرد تجویز می شوند و ممکن است برخی آزمایشات را از شما بخواهند و برخی را لازم ندانند. در ادامه شما را با انواع آزمایشات دوران اولیه ی بارداری، آشنا می کنیم.

غربالگری ترکیبیِ سه ماه اولِ بارداری

آزمایش های مختلف غربالگریی به شما اطلاعاتی درباره­‌ی میزان ریسک دچار شدن کودکتان به سندروم دان و یا بیمارهای کروموزومی و مشکلات مادرزادی می دهند.  در سه ماه اول بارداریِ ممکن است یک آزمایش خون که در بین هفته­‌های 9 تا  13 اُم انجام می شود به شما پیشنهاد شود و اگر منطقه­‌ی شما امکاناتش را داشته باشد ممکن است یک غربالگری زجاجی ( یک نوع سونوگرافی که در 11 تا 13 هفتگی انجام می شود) هم بهتان پیشنهاد شود. این دو تست، یعنی سونوگرافی و آزمایش خون، باهم به عنوان غربالگری ترکیبیِ سه ماه اولِ بارداری شناخته می شوند.

ممکن است غربالگری هایِ سه ماه اول سونوگرافی به همراه یک آزمایش چهارگانه (کوادراپل) انجام شوند، یک آزمایش خون که بین هفته­‌های 15و 20 اُم انجام می گیرد.

آزمایش بیماری های ژنتیکی، سندروم یا کروموزومی در بارداری

اگر احتمال اینکه کودکتان مشکلات ژنتیکی داشته باشد زیاد است، ممکن است در سه ماه اول به شما پیشنهاد یک سونوگرافی غیر تهاجمیِ قبل از تولد (NIPT) بدهند. این آزمایش خون می تواند سندرم و یا سایر بیماریهای کروموزومی را در 10 هفتگی یا دیرتر نشان دهد.

آزمایشات دوران بارداری

اگر هم هنوز آن را انجام نداده باشید، ممکن است بخواهید علاوه بر آن یک غربالگریِ حامل هم انجام دهید تا ببینید که آیا کودک در معرض خطر 100 بیماری یا اختلالات ژنتیکی مانند فیبروز کیستیک، بیماری سلول داسی شکل، تالاسمی، و یا بیماری تای ساکس است یا خیر. که این  یک آزمایشِ خون یا بزاق ساده می باشد.

و در آخر، به شما پیشنهاد یک تستِ تشخیص ژنتیک خواهند داد، تا از داشتن بیماری سندرم دان یا مشکلات دیگرِ کودکتان کاملا مطمئن شوید. این تست ها از یک نمونه برداری از پرزهای جفتی (CVS)، که بطور کلی در 10 تا 12 هفتگی انجام می شود، و آمنیوسنتز، که معمولا در 16 تا 20 هفتگی انجام می گیرد تشکیل می شوند.

تست CVS و آمنیوسنتز

تست CVS و آمنیوسنتز آزمایشهایی تهاجمی بوده و تا حدودی خطرناک هستند و ممکن است موجب سقط جنین شوند، بنابراین مادرانی که درخواست انجام این تست را می دهند، آنهایی هستند که احتمال داشتن بیماریهای ژنتیکی و کروموزومیِ کودکشان بیشتر است.

بعضی مادران صبر می کنند تا نتایج غربالگری را دیده و بعد درباره­‌ی انجام این آزمایش ها تصمیم گیری می کنند. اگر احتیاج باشد دکترِ شما، شما را به یک مشاور ژنتیکی معرفی می کند.

 

چِک آپ و انجام تعدادی تست

بعضی از پزشکان در اولین وقت ملاقات یک تست سونوگرافی انجام می دهند. اما اگر شما هیچگونه مشکلی ندارید، ممکن است این قسمتی از روتین نباشد. اینها نمونه هایی از کارهای معمول هستند:

 • تست فیزیکی کامل
 • یک معاینه­‌ی لگنی، و یک تست پاپ اسمیر، نمونه برداری از سلول های دهانه رحم ( مگر اینکه به تازگی آن را انجام داده باشید)، که برای این است که سلولهای بیماری که ممکن است نشان دهنده­‌ی سرطانِ دهانه­‌ی رحم باشند را شناسایی کنند.
 • یا ممکن است یک تست برای تشخیصِ کلامیدیا و سوزاک انجام دهند
 • آزمایش ادرار برای شرایط خاص و عفونت های دستگاه ادراری

 

پزشک شما به دلایل زیر یک آزمایش خون هم خواهد گرفت :

 • برای دانستن گروه خونی و آر اچ خون
 • بررسی کم خونی
 • تست سفلیس، هپاتیت بی، و ایمنی از سرخچه
 • ایمنی در مقابل آبله مرغان که ممکن است شما قبلا گرفته باشید یا در مقابل آن واکسینه شده باشید.
 • سازمان بهداشت عمومی امریکا و سازمانهای عمومی دیگر امروزه پیشنهاد می کنند که همه مادرها تست HIV  را هم در اولین ویزیت خود انجام بدهند.
 • اگر شما در معرض خطر بالای ابتلا به دیابت حاملگی باشید، ممکن است در اولین بازدید شما یک تست چالش گلوکز انجام شود.
 • در بعضی موارد پزشک شما ممکن است از شما یک تست پوستی نیز بگیرد تا مطمئن گردد که شما در معرض بیماری سل  نباشید.

برای اینکه اطلاعات بارداری تان را تکمیل کنید، می توانید در کانال راهنمای بارداری ما در تلگرام عضو شوید تا مقالات جدید در زمینه بارداری را در موبایل خود مطالعه کنید. سوالات خود را نیز در بخش نظرات همین مقاله بپرسید تا توسط کارشناسان مامایی نی‌نی‌کده پاسخ داده شود.6 نظر

 1. پوران گفت:

  سلام من نزدیک به سه ماه شده که باردارم.ولی درشرایطی هستم که آرامش و اسایش ندارم. نمیدونم ونمیتونم به جایی و به کسی اعتماد کنم برای مراحل آزمایش.حتی به خانوادم.وشوهرم.بی نهایت احتیاج دارم ازاین مراحل باکسی حرف بزنم

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   من متوجه منطور شما نشدم اگر سوالی در رابطه با بارداری یا ازمایشات خود دارید میتوانید به ما اعتماد کنید و سوالات خود را بپرسید

 2. pari گفت:

  باسلام من هفته ۱۲ بارداری هستم فقط یکبار اونم تو هفته یازدهم به پزشک مراجعه کردم معاینه تلویزیونی شدم و مشکلی نبود اما ازمایش خون وادرار و…ندادم تا یکماه اینده هم شرایط مراجعه به ماما ندارم ایا ممکنه خطری داشته باشه برای بچه ؟ممنونم از راهنماییتون

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام اگر مشکل خاصی ندارید میتوانید ماه اینده آزمایشات خود را انجام دهید

 3. روجا گفت:

  سلام
  من هفته 6 بارداریم تمام شده .
  فقط یکبار آزمایش خون دادم
  میشه ترتیب آزمایش های که باید داد و هفته انجام شو بگید مرسی از لطف تون

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام آزمایشات لازم توسط پزشکی که شما زیر نظر آن هستید درخواست داده میشود پش نگران نباشید

نظر شما چیه؟

نی نی کده را دنبال کنید

خرید خاویار برای بارداری انجمن دیابت گابریک

جستجو

دریافت مقالات با ایمیل:

پس از عضویت ، ایمیل تایید برای شما ارسال میشود.

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنید

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید