دلایل اصلی ناباروری در مردان

مشکل بارداری آقایان

11 درصد از زوجهای در سن تولیدمثل در آمریکا مشکل باردار شدن یا حفظ بارداری را دارند. حدود یک سوم این موارد به دلیل مشکلات باروری مردان، یک سوم مربوط به مشکلات باروری زنان، و بقیه به عوامل مربوط به هر دو طرف یا دلایل غیر قابل توضیح برمیگردند.

اگر شما رابطه جنسی منظم و محافظت نشده به مدت یک سال داشته اید (یا 6 ماه اگر سنتان بالای 35 هست) و هنوز باردار نشده اید به پزشک مراجعه کنید. بر طبق آمار انجمن ناباروری ملی حدود 65 درصد از زوجهایی که به دلیل یک مشکل باروری تحت درمان قرار می گیرند، در نهایت می توانند یک بارداری موفق داشته باشند.

یک متخصص باروری به طور معمول برای شما و همسرتان یک معاینه اولیه را تجویز خواهد کرد. اگر آزمایش منی نرمال نباشد، یا چیز دیگری در سابقه پزشکی یا تولیدمثل تان نشان دهد، شما نیاز به ارزیابی کاملتری خواهید داشت. ممکن است شما به یک اورولوژیست یا متخصص تولیدمثل مردان دیگری ارجاع داده شوید که می توانند به شما توصیه درمان و کمک به هر دوتان کنند تا به دنبال کدام گزینه برای درمان بروید.

بعضی اوقات یک دلیل ژنتیکی برای ناباروری مردان وجود دارد که می تواند به مردان منتقل شود. اگر پزشک شما می خواهد در این مورد مطمئن شود، ممکن است آزمایش خون را به شما سفارش کند و شما را به یک مشاور ژنتیک ارجاع دهد تا به شما در فهمیدن نتیجه کمک کند.

آمار ناباروری در ایران

آمارها نشان می دهد شیوع ناباروری در ایران بین 13 تا 18.5 درصد است که متوسط آمارهای جهانی تطبیق دارد. این یعنی از هر 100 زوج جوانی که ازدواج می کنند 15 نفر آنها از ناباروری رنج می برند. یعنی در کشور ما که سالانه یک میلیون ازدواج ثبت می شود، حدود 150 هزار زوج، به زوجهای نابارور اضافه می شود. تخمین ها نشان می دهد در ایران حدود 3 میلیون زوج نابارور وجود دارد ولی آمار دقیق و کاملی در این مورد نداریم.

فاکتورهای روش زندگی و پیشینه پزشکی

شیوه زندگی خاص به اندازه پیشینه پزشکی شما می تواند بر سیستم تولیدمثل و باروری شما اثر گذارد. شما ممکن است مشکلات باروری بیشتری داشته باشید اگر شما:

 • سیگار یا ماریجوآنا مصرف کنید.
 • سه بار یا بیشتر مشروبات الکلی در روز بنوشید.
 • از داروهای مخدر استفاده کنید.
 • استروئیدهای آنابولیک مصرف کنید.
 • از برخی از داروها، از جمله درمان جایگزینی با تستوسترون، یا داروهای مورد استفاده برای درمان آرتریت، فشار خون بالا، افسردگی، سرطان، عفونت، و یا یک اختلال گوارشی استفاده کنید.
 • بیماری های مزمن مانند دیابت، سرطان، و یا بیماری تیروئید داشته باشید.
 • تغذیه نامناسب داشته باشید.
 • به طور قابل توجهی کمبود وزن داشته باشید.
 • در معرض سموم، مانند آفت کش ها و یا سرب قرا گرفته باشید.
 • در زمان کودکی مبتلا به بالا رفتن یک یا دو بیضه شده باشید.
 • در ناحیه کشاله ران خود فتق داشته باشید.
 • یک عفونت منتقله از راه جنسی مانند کلامیدیا یا سوزاک داشته باشید.

اگر شما هر کدام از این فاکتورهای خطرناک را داشته باشید، به پزشک خود بگویید و از او در مورد روش افزایش شانس باروری سالم خود کمک بگیرید.

واریکوسل و ناباروری

واریکوسل

واریکوسل رگ بزرگ شده (مانند رگهای واریسی) در کیسه بیضه هستند. واریکوسل درجه حرارت را در بیضه ها بالا میبرد، که ممکن است تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار دهد.

علایم احتمالی: بیشتر مردان هیچ علائمی ندارند، اما برخی ممکن است درد اسکروتوم از درد کم یا زیاد داشته باشند، به خصوص پس از نشستن، ایستادن، و یا ورزش برای یک دوره طولانی زمان. (دکتر شما می تواند با معاینه فیزیکی یا سونوگرافی شما را از لحاظ داشتن واریکوسل بررسی کند.)

راه حلهای ممکن: جراحی برای درمان واریکوسل، تلقیح داخل زهدانی اسپرم(IUI)، یا لقاح مصنوعی (IVF ) با یا بدون تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم(ICSI).

 

مشکل انزال

درصد کمی از مردان یک انسداد در مجرای انزالی خود دارند که مانع از رسیدن اسپرم به مایع انزال می شود. این اتفاق زمانی می افتد که اپیدیدیم (ارگان حمل اسپرم از بیضه ها) و یا وازدفران (لوله حمل اسپرم به مجرای انزالی) مسدود یا آسیب دیده باشد.

برخی مردان دیگر انزال برگشتی تجربه می کنند. این حالت زمانی رخ می دهد که من به جای خروج از آلت تناسلی مرد وارد مثانه می شود، زیرا عضلات موجود در گردنه مثانه به درستی کار نمی کند.

عفونت، جراحت، دیابت، مسائل عصبی، نقص مادرزادی، یا وازکتومی همچنین می توانند موجب مشکلات انزال شوند.

علائم ممکن: معمولا هیچ علامتی ندارند، هر چند اگر شما انزال برگشتی داشته باشید ممکن است متوجه ادرار تیره رنگ یا کم پس از ارگاسم بدون انزال شوید.

درمانهای ممکن: IUI و یا عمل جراحی برای ترمیم انسداد، وازکتومی معکوس، یا برداشت اسپرم برای لقاح خارج رحمی.

مشکل اسپرم در مردان

مشکل تعداد اسپرم یا تحرک اسپرمها

اگر شما تعداد بسیار کم اسپرم، تحرک ضعیف اسپرم (توانایی حرکت)، و یا اسپرم با شکل غیر طبیعی داشته باشید، اسپرم شما ممکن است قادر به بارور کردن تخمک همسر شما نشود. مشکلات مربوط به تولید اسپرم یا کیفیت اسپرمها می تواند تحت تاثیر ناهماهنگی های هورمونی، بیماری یا آسیب دیدگی ادراری یا اندام تناسلی، تب یا قرار گرفتن در معرض گرما،  اختلالات ژنتیکی خاص، و داروهای مختلف و مواد سمی به وجود آید.

علائم ممکن: هیچ

درمانهای ممکن: داروهای باروری، IUI با اهدای اسپرم(یا با اسپرم خود شما در صورتی که تعداد، شکل و تحرک آنها کافی باشد) یا IVF با ICSI.

روش ivf در بارداری

آنتی بادی های ضد اسپرم

بدن شما می توند آنتی بادی های تولید کند که باعث تحرک کمتر اسپرم بدنتان یا حتی نابودی آنها شود. این حالت اکثرا بعد از وازکتومی، پیچش بیضه(یک بیضه پیچ خورده در داخل کیسه بیضه)، عفونت یا ضربه روحی اتفاق می افتد.

علائم ممکن: هیچ

درمانهای ممکن: IVF با ICSI درمان اولیه است. شما می توانید استروئیدهایی همچون پردنیزولون برای سرکوب کردن آنتی بادی ها مصرف کنید. اما بسیاری از پزشکان این داروها را به دلیل عوارض جانبی مصرف طولانی مدت آنها توصیه نمی کنند.

 

مشکلات ناشناخته

اگر پزشک شما دلیل ناباروری شما را پیدا نکند ممکن است برای شما تشخیص “ناباروری غیر قابل توضیح” دهد. برخی از کارشناسان فکر می کنند ممکن است عوامل مختلف مانند قرار گرفتن در معرض سموم محیطی، تفاوت های ظریف در عملکرد اسپرم یا فرآیند لقاح، داشتن حد پایین تر از محدوده نرمال از تعداد اسپرم و تحرک آنها، و یا ترکیبی از این عوامل در “ناباروری غیر قابل توضیح”  دخیل باشند. البته تحقیقات بیشتری برای بررسی این نظریه لازم است.

علائم ممکن: هیچ

درمانهای ممکن: داروهای باروری و انجام IUI یا IVF.51 نظر

 1. رضا گفت:

  با سلام خانوم من 32روز یکبار پریود میشه روز تخمگ گذاری ما بین 14تا18میشه خواستم بپرسم کدام روز نزدیکی داشته باشیم برای بارداری دومین نزدیکی ما چه زمانی باشد و بعد دومین نزدیکی تا چه زمانی نزدیکی نداشته باشیم ممنون

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام شمادر روز ۱۸سیکل قاعدگی تخمک گذاری دارید. ولی بهتره از روز ۱۶سیکل قاعدگی تا ۲۰ یک شب در میان برای بارداری اقدام کنید در این زمان احتمال بارداری وجود دارد حالا اگر قبل ۱۶وبعد ۲۰ نزدیکی داشته باشید هیچ مشکلی به وجود نمیاید

 2. baran گفت:

  سلام …وقتتون بخیر
  من و همسرم سه ماه هست ک اقدام ب بارداری کردیم..دقیقا در زمان تخمک گذاری…ولی هنوز نتیجه ای حاصل نشده؟ آیا مشکلی هست؟ نیاز هست ب پزشک مراجعه کنیم یا نه؟

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   در هر سیکل قاعدگی ۲۵٪ احتمال بارداری وجود دارد . نگران نباشید تا یک سال برای باردار شدن زمان عادی محسوب میشه. شما سن خودتان را به ما نگفتید. تنها نکته ای که هست این هست اگر سن خود و همسرتان بالاست، میتوانید به پزشک مراجعه نمایید تا برای شما دارو تجویز کند تا سریعتر باردار شوید.

 3. حمیده گفت:

  سلام .خسته نباشید
  من دو ماهه ازدواج کردیم.خودم سونوگرافی دادم مشکلی نداشتم . ولی همسرم آزمایش اسپرم داد تعداد اسپرم 15 میلیون و سرعتش 20 درصد بود خیلی نگرانم آخه خیلی بچه دوست دارم.من 28 سالمه.اگه براتون امکان داره جوابم بدید.

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   تعداد اسپرم شوهرتان خیلی کم هست. باید تعداد اسپرم بالای ۲۰ میلیون باشد سرعتش هم بالای ۵۰ درصد. بهتره همسرتان به پزشک ارولوزیست مراجعه نماید نگران نباشید مشکل شوهرتان قابل در مان هست وجای نگرانی نیست

 4. حمیده گفت:

  سلام خسته نباشید.
  من روز 14 پریودیم هستم الآن دو روز هست کمر درد دارم سیکل قاعدگی هم 28 تا30 روزه است.میخواستم بپرسم کمر دردم از تخمک گذاریه یا عفونت؟ من دفعه قبل روز 12 پریودیم ی فولیکول داشتم ب ابعاد 11ک دکتر گفت کوچیکه و قرص گلو کو فاژ بهم داد و ی قرصی هم داد ک از روز 5 قائدگی تا 9 بخورم ؟ و آیا عفونت باعث ناباروری هم میشود.
  شرمنده خیلی سوال می پرسم.
  ممنون از سایت خونتون.

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام ممنون. کمر درد شما به احتمال خیلی زیاد به علت تخمک گذاری است، چون الان تایم تخمک گذاری شما است و باید برای بارداری اقدام کنید. اگر علایم عفونت دارید مانند ترشحات زرد و یا سبز و یا سوزش و خارش، بهتره به پزشک مراجعه نمایید تا معاینه شوید. عفونت های شدید که موجب چسبندگی لوله های رحمی و ناباروَری میشوند شامل شما نمیشود. نگران نباشید اینکه تخمک گذاری دارید علامت خوبی است پس استرس نداشته باشید.

 5. محیا گفت:

  سلام
  خسته نباشید میخواستم بدونم جواب این آزمایش چی میشه؟؟!!
  امکان بچه دارشدن این آقا وجود داره یا نه؟؟!!
  volume 7.5
  liguifaction time 40
  viscosity normal
  ph 7.8
  sperm count 65 million.ml
  abnormal forms 30%
  Very active motile 60%
  Semi_motile 10%
  Non_motile 30%
  W.B.C 2_3
  R.B.C 0_1
  Germinal cell 3_4
  خیلی نگرانم خواهش میکنم زود جواب بدین
  ممنون

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   ممنون. نگران نباشید این ازمایش نشان میدهد که همسرتان مشکل جدی ندارد و میتوانید بچه دار شوید

 6. زهرا گفت:

  سلام خسته نباشید ‘ پنج ساله ازدواج کردم ولی بچه دارنشدیم خودم آزمایش دادم سالمم . ولی شوهرم اسپرمش خیلی ضعیفه . درکل نزدیکی هم زیاد نداریم . لطفا بگید به خاطر اینکه نزدیکیم کمه ‘بچه دار نمیشیم یا کلا نمیشیم؟ چون بچه خیلی دوست دارم ولی انگار افسردگی گرفتیم به خاطر این مشکل داریم از هم دور میشیم

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام ممنون. شما شرح حال کاملی از خودتون نداده اید. من نمیدونم سیکل قاعدگی شما چند روزه هست که زمان تخمک گذاری شما را بگو یم. ولی درکل از روز ۱۲سیکل قاعدگی تا ۲۰یک شب در میان برای بارداری اقدام نمایید . نگران نباشید همسرتان بهتره به یک ارولوژیست مراجعه نماید تا تحت درمان باشد. امیدتان را از دست ندهید. بهتره همسرتان قرص ویتامین E و سلنیوم و زینک مصرف نماید . البته اگر زیر نطر پزشک باشد خود پزشک همسرتان دارو تجویز مینماید موفق باشید

 7. حمیده گفت:

  سلام .خسته نباشید.
  ببخشید زیاد سوال میپرسم. من 4 روز مونده ب روز پریدیم ؛تخمدان سمت راستم گاهگاهی درد میگیره و احساس تلخی شدیدی در دهانم دارم و صبح ها هم حالت تهوع و بزاق زیاد.میخواستم بپرسم آیا ممکنه ک حامله باشم ؟. ماه قبل هم از روز 5 پریودیم تا 9 قرص مصرف میکردم .خیلی استرس دارم خواهش میکنم زود جوابم بدین.متشکرم از سایت خوبتون.

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   احتمال بارداری در شما وجود دارد باید صبر کنید زمان پریودتان بشود بعد اگر پریود نشدید تست بارداری بدهید. استرس هم نداشته باشید روزی یک عدد هم اسید فولیک مصرف نمایید

 8. حمیده گفت:

  سلام من دوبار سوال پرسیدم ولی ثبت نمیشه.

 9. الهه گفت:

  سلام خسته نباشید
  میخواستم سوال منو لطف کنید سریع جواب بدید چون من به جوابش خیلی نیاز دارم
  من سیکل قاعدگیم 28روزه ست اما این ماه 5 روز عقب افتادم وحالا میخوام برای بارداری اقدام کنم ولی نمیدونم زمان دقیق تخمک گذاریم کی هستش
  ممنون میشم ک سریع جواب بدید

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   بهتره از روز ۱۴سیکل قاعدگی تا ۲۰یک شب در میان برای بارداری اقدام نمایید

 10. الهه گفت:

  ممنون از جوابتون
  میخواستم بپرسم دقیقا از روز تمام شدن عادت ماهانه ام اقدام به نزدیکی کنم ؟ شما میگید 14روز بعد سیکل قاعدگی یعنی دقیقا چند روز بعداز پریودم من متوجه نمیشم یعنی چندم ؟ خیلی ممنونم ک سوالاتمو جواب میدید

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   عزیزم از روز اول پریود بشمارید بیایید جلو ملاک ما از روز اول پریود میباشد

 11. وحید گفت:

  ببخشید قرص لترازول و کلومفین باعث کیست میشود؟ خانمم این ماه دوممه ک داره این قرصا استفاده می کنه.مشکل خاصی هم نداشته فقط روز یازده پریودیش فولیکول 11 داشته . روزای پریودیش در هر ماه هیجدهم و نوزدهم؛بیست دومم؛بیست یکم ؛ بیست ویکم.و . 28 سالشه و س ماه ازدواج کردیم .اصلا جلوگیری نداشتیم .خیلی بچه دوست دارم…

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   چون سایز فولیکول همسرتان کم بوده یعنی تخمک گذاری خوبی احتمالا نداشته به همین علت پزشک برای ایشان قرص کلومیفن تجویز نموده این قرص اگر درست مصرف بشه مشکلی نداره فقط سه دوره از این قرص میشود استفاده کرد وبیشتر از دوعدد در هرشب نباید مصرف بشود

 12. زهرا گفت:

  سلام مرسی از جواب تون
  سیکل قاعدگی من بین ۲۶ تا ۲۸ روز هست . چه روزهایی نزدیکی کنیم که بیشترین احتمال بارداری رو داشته باشم ؟

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام ممنون. از روز ۱۲سیکل قاعدگی تا ۱۶یک شب در میان برای بارداری اقدام نمایید

 13. سمیرا گفت:

  سلام شوهرمن ازمایش اسپرم داده،دوسال پیش عمل واریکوسل کرده زیر نظر دکتر بوده از نظر تعداد وحرکت خوبه فقط مورفولوژی abnormal 98 درصده شما چه نظری دارید؟

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام. اگر مورفولوزی Abnormal 98% هست یعنی شکل اسپرم های غیر طبیعیِ همسرتان بالاست. بهتره به پزشک همسرتان مراجعه نماید تا درمان شود. نگران نباشید درمان دارد

 14. مهسا گفت:

  با سلام نظرتون درمورد این آزمایش چی هست؟
  Semen volume 1.4
  Semen ph 8
  Vitality چیزی نوشته نشده بود
  Sperm count)density) 28.1
  Progressive a+b 12.3
  Motile a+b+c 22.1
  Round cell 0
  Germ cell 0
  Wbc 0
  Rbc 12
  Normal morpholohy 64

 15. وحید گفت:

  سلام خسته نباشید.
  ببخشید میخواستم بپرسم در زمان تخمک گذاری خانم حتما باید اون مایع ک شبیه به سفیده تخم مرغ رو داشته باشه.؟چون خانم من اون رو خیلی کم داره.ولی در زمان دختر بودنش اون مایع رو داشته.
  آیا گرما زیاد واژن باعث از بین رفتن اسپرم در واژن میشود.؟
  و پریودی های خانمم از 18تا 22 هر ماه؛ زمان تخمک گذاری چ روزی میشه؟
  ممنون میشم جوابم بدید.

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام ممنون. خیر باعث از بین رفتن اسپرم نمیشود زمان تخمک گذاری ایشان روز ۱۶ سیکل قاعدگی میباشد اما بهتر است از روز ۱۴ سیکل قاعدگی تا ۱۸ یک شب در میان برای بارداری اقدام نمایید

 16. وحید گفت:

  سلام .نظرتون در مورد این آزمایش چی هست.
  Volume / 5
  Liquefaction 30
  PH7.7
  Total sperm counter 26
  Abnormal morphology 20
  W.B.C 0_1
  R.b.C 0_1
  Epithelial Cells. 1_2
  Fast forward motility (class A) 80%

 17. محمد گفت:

  سلام ببخشید خانم من 20تا22هرماه دردداره واز22هرماه پریود میشه و27 تموم میشه سیکل قاعدگیش هم 30 روز هست میخواستم ببینم چرادوروزدردداره؟بعدش هم میخواستم بدونم چه زمانی اقدام به بارداری کنیم یعنی روزتخمک گذاری چندم هست

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام دردشان طبیعیه جزء علایم پریودی میباشد در خانمهایی که سیکل قاعدگی آنها ۳۰ روزه میباشد روز ۱۶ سیکل قاعدگی تخمک گذاری دارند بهتره از روز ۱۴ سیکل قاعدگی تا ۱۸ یک شب در میان برای بارداری اقدام نمایید

 18. الهه گفت:

  سلام میخواستم بگم من برای بارداری اقدام کردم الان 5 ماه میشه ولی باردارنشدم این ماه باید 13 پریود میشدم ولی تا امروز ک 19من هنوز پریود نشدم دقیقا یک هفته ست ک عقب افتادم 3یا4روزبعد پریودم از بیبی چک استفاده کردم ولی منفی بود حالا تا الانم ک پریود نشدم میخواستم بدونم امکانش هست بیبی چک اشتباه کنه ؟

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام میتوانید تا ۱۰ روز دیگه صبر کنید اگر پریود نشدید تست بیبی چک بدهید

 19. آرش گفت:

  سلام من 4 ساله ازدواج كردم و تقريباً 8 ماه است كه اقدام به بچه دار شدن كرديم ولي هيچ اتفاقي نيافتاده.
  طي همين مدت من پيش دكتر اورولوژيست رفتم و معاينه كرد گفت كه مشكل خاصي ندارم و برام قرص هاي فوليك اسيد و اووميد و سولفات روي و سيپروفلوكساسين تجويز كرد كه 3 ماه مصرف كنم كه اسفند ماه 3 ماه تمام ميشه.
  سيكل قاعدگي همسرمم 28 تا 30 روز مي باشد.
  خواستم بپرسم كه آيا اين مدت براي بچه دار نشدن مشكلي هست يا طبيعي هستش.
  ممنون ميشم جواب بدين

 20. سعید گفت:

  سلام خسته نباشید نظرتون دذموذد این آزمایش چیه :
  semen volume:10.00
  semen ph: 7.50
  sperm density: 0.94
  motile sperms: 33.33
  progressive sperms: 33.33
  round cell: 0.31
  normal morphology: 60.00
  ممنون میشم جواب بدید چون خیلی نگرانم

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام ممنون. بهتره جواب آزمایش را به متخصص ارولوژی نشان دهید تا در صورت صلاح دید برای شما دارو تجویز نمایند

 21. اعظم گفت:

  سلام، من یک بچه شش ساله دارم بعد به دنیا اومدنش iud گذاشتم، الان چهار ماهه برداشتم واقدام به بارداری کردم اما هنوز باردار نشدم، فرزند اولم هم بعد یکسال اقدام به بارداری شد چون همسرم اسپرم هاش کم تحرک بود،میخواستم بدونم الان هم این مشکل رو ممکنه داشته باشه؟ ممنون

 22. علی اکبر گفت:

  با سلام،میخواستم بدونم حداقل حجم مورد نیاز اسپرم برای باردار کردن چقدر هست،ممنون میشم اگه جواب رو بدین

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام حجم ۳/۵ تا ۵ . تعداد اسپرم باید بالای ۲۰ میلیون . , تحرک اسپرم بالای ۳۰%

 23. انی گفت:

  سلام.خسته نباشید
  من ۸ سال پیش یک زایمان موفق داشتم و ی دختر دارم.
  پارسال ی سقط فراموش شده داشتم در ۱۱ هفتگی سونو رفتم گفتن ساک حملگی ۸ هفت است بتید سقط شود و کورتاژ شدم
  و دوبار امسال بار دارشدم و دوباره همان سرایط پارسال رو داشتم
  ولی دیگ نخواستم کوتاز بشم.ولی هنوز بقایی داخل رحمم هست.چطور باید دفع کنم دکتر گفتن فقط پیاده رویکنم
  ایا من باز بار دار میشوم
  میشه کمکم کنید؟

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام ممنون. من سونوگرافی شما را ندیده ام اگر بقایای مانده شده کم باشند با مصرف شیاف زیر نظر پزشکتون و پریود شدن ممکن است دفع شود

 24. سارا گفت:

  باسلام،ببخشید یه سوال داشتم،اینکه من پریودم نامنظمه یعنی یا 23 روزه اس یا 30 روزه اس میخواستم بدونم تخمک گذاری من چه زمانی هست و بهترین زمان برای مقاربت چندمین روز هست،ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام شما بهتره از روز ۱۰ سیکل قاعدگی تا ۱۶ یک شب در میان برای بارداری اقدام کنید

  • سارا گفت:

   عذرخواهی میکنم،یعنی 10 روز از اولین روز پریودی یا 10 روز بعد از پاک شدن؟؟

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   یعنی از روز اول پریود حساب کنید

 25. حسن گفت:

  باسلام،میخواستم نظرتون رو راجع به این آزمایش برام بگید،البته میدونم نورمال نیست فقط میخواستم بدونم قابل درمان هست یا نه خیلی نگرانمvolom :0.8 color :milky&opaque appearance:turbid ph:8.o liquefaction time:30 viscosity:normal sperm count:6 motility:- grade1(rapid:):20 grde2(medium):50 grade3(slow):20 grade4(static):10 sperm morphology:- normal morphology:55 anormal from:45 wbc:1-2 rbc:0-1 ep cell:0-1

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام بهتره با متخصص ارولوژی مشورت نمایید قطعا مشکل همسر شما درمان دارد

نظر شما چیه؟

نی نی کده را دنبال کنید

خرید خاویار برای بارداری انجمن دیابت گابریک

جستجو

دریافت مقالات با ایمیل:

پس از عضویت ، ایمیل تایید برای شما ارسال میشود.

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنید

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید