مامی تک

دلایل اصلی ناباروری در مردان

مشکل بارداری آقایان

11 درصد از زوجهای در سن تولیدمثل در آمریکا مشکل باردار شدن یا حفظ بارداری را دارند. حدود یک سوم این موارد به دلیل مشکلات باروری مردان، یک سوم مربوط به مشکلات باروری زنان، و بقیه به عوامل مربوط به هر دو طرف یا دلایل غیر قابل توضیح برمیگردند.

اگر شما رابطه جنسی منظم و محافظت نشده به مدت یک سال داشته اید (یا 6 ماه اگر سنتان بالای 35 هست) و هنوز باردار نشده اید به پزشک مراجعه کنید. بر طبق آمار انجمن ناباروری ملی حدود 65 درصد از زوجهایی که به دلیل یک مشکل باروری تحت درمان قرار می گیرند، در نهایت می توانند یک بارداری موفق داشته باشند.

یک متخصص باروری به طور معمول برای شما و همسرتان یک معاینه اولیه را تجویز خواهد کرد. اگر آزمایش منی نرمال نباشد، یا چیز دیگری در سابقه پزشکی یا تولیدمثل تان نشان دهد، شما نیاز به ارزیابی کاملتری خواهید داشت. ممکن است شما به یک اورولوژیست یا متخصص تولیدمثل مردان دیگری ارجاع داده شوید که می توانند به شما توصیه درمان و کمک به هر دوتان کنند تا به دنبال کدام گزینه برای درمان بروید.

بعضی اوقات یک دلیل ژنتیکی برای ناباروری مردان وجود دارد که می تواند به مردان منتقل شود. اگر پزشک شما می خواهد در این مورد مطمئن شود، ممکن است آزمایش خون را به شما سفارش کند و شما را به یک مشاور ژنتیک ارجاع دهد تا به شما در فهمیدن نتیجه کمک کند.

آمار ناباروری در ایران

آمارها نشان می دهد شیوع ناباروری در ایران بین 13 تا 18.5 درصد است که متوسط آمارهای جهانی تطبیق دارد. این یعنی از هر 100 زوج جوانی که ازدواج می کنند 15 نفر آنها از ناباروری رنج می برند. یعنی در کشور ما که سالانه یک میلیون ازدواج ثبت می شود، حدود 150 هزار زوج، به زوجهای نابارور اضافه می شود. تخمین ها نشان می دهد در ایران حدود 3 میلیون زوج نابارور وجود دارد ولی آمار دقیق و کاملی در این مورد نداریم.

فاکتورهای روش زندگی و پیشینه پزشکی

شیوه زندگی خاص به اندازه پیشینه پزشکی شما می تواند بر سیستم تولیدمثل و باروری شما اثر گذارد. شما ممکن است مشکلات باروری بیشتری داشته باشید اگر شما:

 • سیگار یا ماریجوآنا مصرف کنید.
 • سه بار یا بیشتر مشروبات الکلی در روز بنوشید.
 • از داروهای مخدر استفاده کنید.
 • استروئیدهای آنابولیک مصرف کنید.
 • از برخی از داروها، از جمله درمان جایگزینی با تستوسترون، یا داروهای مورد استفاده برای درمان آرتریت، فشار خون بالا، افسردگی، سرطان، عفونت، و یا یک اختلال گوارشی استفاده کنید.
 • بیماری های مزمن مانند دیابت، سرطان، و یا بیماری تیروئید داشته باشید.
 • تغذیه نامناسب داشته باشید.
 • به طور قابل توجهی کمبود وزن داشته باشید.
 • در معرض سموم، مانند آفت کش ها و یا سرب قرا گرفته باشید.
 • در زمان کودکی مبتلا به بالا رفتن یک یا دو بیضه شده باشید.
 • در ناحیه کشاله ران خود فتق داشته باشید.
 • یک عفونت منتقله از راه جنسی مانند کلامیدیا یا سوزاک داشته باشید.

اگر شما هر کدام از این فاکتورهای خطرناک را داشته باشید، به پزشک خود بگویید و از او در مورد روش افزایش شانس باروری سالم خود کمک بگیرید.

واریکوسل و ناباروری

واریکوسل

واریکوسل رگ بزرگ شده (مانند رگهای واریسی) در کیسه بیضه هستند. واریکوسل درجه حرارت را در بیضه ها بالا میبرد، که ممکن است تولید اسپرم را تحت تاثیر قرار دهد.

علایم احتمالی: بیشتر مردان هیچ علائمی ندارند، اما برخی ممکن است درد اسکروتوم از درد کم یا زیاد داشته باشند، به خصوص پس از نشستن، ایستادن، و یا ورزش برای یک دوره طولانی زمان. (دکتر شما می تواند با معاینه فیزیکی یا سونوگرافی شما را از لحاظ داشتن واریکوسل بررسی کند.)

راه حلهای ممکن: جراحی برای درمان واریکوسل، تلقیح داخل زهدانی اسپرم(IUI)، یا لقاح مصنوعی (IVF ) با یا بدون تزریق داخل سیتوپلاسمی اسپرم(ICSI).

 

مشکل انزال

درصد کمی از مردان یک انسداد در مجرای انزالی خود دارند که مانع از رسیدن اسپرم به مایع انزال می شود. این اتفاق زمانی می افتد که اپیدیدیم (ارگان حمل اسپرم از بیضه ها) و یا وازدفران (لوله حمل اسپرم به مجرای انزالی) مسدود یا آسیب دیده باشد.

برخی مردان دیگر انزال برگشتی تجربه می کنند. این حالت زمانی رخ می دهد که من به جای خروج از آلت تناسلی مرد وارد مثانه می شود، زیرا عضلات موجود در گردنه مثانه به درستی کار نمی کند.

عفونت، جراحت، دیابت، مسائل عصبی، نقص مادرزادی، یا وازکتومی همچنین می توانند موجب مشکلات انزال شوند.

علائم ممکن: معمولا هیچ علامتی ندارند، هر چند اگر شما انزال برگشتی داشته باشید ممکن است متوجه ادرار تیره رنگ یا کم پس از ارگاسم بدون انزال شوید.

درمانهای ممکن: IUI و یا عمل جراحی برای ترمیم انسداد، وازکتومی معکوس، یا برداشت اسپرم برای لقاح خارج رحمی.

مشکل اسپرم در مردان

مشکل تعداد اسپرم یا تحرک اسپرمها

اگر شما تعداد بسیار کم اسپرم، تحرک ضعیف اسپرم (توانایی حرکت)، و یا اسپرم با شکل غیر طبیعی داشته باشید، اسپرم شما ممکن است قادر به بارور کردن تخمک همسر شما نشود. مشکلات مربوط به تولید اسپرم یا کیفیت اسپرمها می تواند تحت تاثیر ناهماهنگی های هورمونی، بیماری یا آسیب دیدگی ادراری یا اندام تناسلی، تب یا قرار گرفتن در معرض گرما،  اختلالات ژنتیکی خاص، و داروهای مختلف و مواد سمی به وجود آید.

علائم ممکن: هیچ

درمانهای ممکن: داروهای باروری، IUI با اهدای اسپرم(یا با اسپرم خود شما در صورتی که تعداد، شکل و تحرک آنها کافی باشد) یا IVF با ICSI.

روش ivf در بارداری

آنتی بادی های ضد اسپرم

بدن شما می توند آنتی بادی های تولید کند که باعث تحرک کمتر اسپرم بدنتان یا حتی نابودی آنها شود. این حالت اکثرا بعد از وازکتومی، پیچش بیضه(یک بیضه پیچ خورده در داخل کیسه بیضه)، عفونت یا ضربه روحی اتفاق می افتد.

علائم ممکن: هیچ

درمانهای ممکن: IVF با ICSI درمان اولیه است. شما می توانید استروئیدهایی همچون پردنیزولون برای سرکوب کردن آنتی بادی ها مصرف کنید. اما بسیاری از پزشکان این داروها را به دلیل عوارض جانبی مصرف طولانی مدت آنها توصیه نمی کنند.

 

مشکلات ناشناخته

اگر پزشک شما دلیل ناباروری شما را پیدا نکند ممکن است برای شما تشخیص “ناباروری غیر قابل توضیح” دهد. برخی از کارشناسان فکر می کنند ممکن است عوامل مختلف مانند قرار گرفتن در معرض سموم محیطی، تفاوت های ظریف در عملکرد اسپرم یا فرآیند لقاح، داشتن حد پایین تر از محدوده نرمال از تعداد اسپرم و تحرک آنها، و یا ترکیبی از این عوامل در “ناباروری غیر قابل توضیح”  دخیل باشند. البته تحقیقات بیشتری برای بررسی این نظریه لازم است.

علائم ممکن: هیچ

درمانهای ممکن: داروهای باروری و انجام IUI یا IVF.

نظر شما چیه؟

نی نی کده را دنبال کنید

خرید خاویار برای بارداری انجمن دیابت گابریک

مطالب برگزیده سایت

جستجو

دریافت مقالات با ایمیل:

پس از عضویت ، ایمیل تایید برای شما ارسال میشود.

دسته بندی مقالات

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنید

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید