غذاهای مضر در دوران بارداری

غذاهای ممنوعه در بارداری

برخی غذاها هستند که در طول زندگی، آنها را مصرف میکنید، اما تغذیه در دوران بارداری از اهمیت خاصی برخوردار است و در دوران بارداری باید آنها را از رژیم غذایی خود حذف کنید. زیرا یا منجر به مسمومیت غذایی می شوند یا ممکن است به جنین آسیب بزنند.

پنیر

پنیرهای کپکی مانند brie و camembert و roquefort و همچنین پنیرهای نرمی که پاستوریزه نیستند (به دلیل داشتن باکتری لیستریا)، برای دوران بارداری مناسب نیستند و می توانند به جنین آسیب برسانند.

تخم مرغ

از خوردن تخم مرغ شل یا خام در دوران بارداری پرهیز کنید. زیرا ممکن است باکتری سالمونلا داشته باشند که می تواند در انسان منجر به بیماری شود. بنابراین بهتر است تخم مرغ را بپزید تا سفیده و زرده ی آن سفت شود و در صورتی که باکتری سالمونلا داشته باشد، این باکتری با پختن کامل تخم مرغ، از بین خواهد رفت.

از خوردن موس میوه ای (که داخلش از سفیده ی خام تخم مرغ استفاده میشود) و همچنین سس مایونز و یا بستنی خانگی خودداری کنید. اما سس و بستنی کارخانه ای اشکالی ندارد. چون کارخانه ها از تخم مرغ پاستوریزه استفاده میکنند.

گوشت ها

  • جگر: خوردن آن در دوران بارداری اصلا خوب نیست. چون مقادیر زیادی ویتامین A دارد که می تواند برای جنین خطرناک باشد.
  • بقیه گوشتها به شرطی که کاملا پخته باشند و هیچ گونه لخته خون (قرمز یا صورتی رنگ) روی آن نمانده باشد، مشکلی ندارد. در هنگام باربکیو کردن گوشت یا پختن آن در ماکروویو، بیشتر مراقب این نکات باشید.
  • انواع کالباسها با گوشت تازه در وسط آن (که می توانند باکتری لیستریا داشته باشند) برای کودک خطرناکند. اما اگر تحت درجه ی گرمایی بسیار بالا، گرمادیده باشند می توانید مصرف کنید.

ماهی ها

  • ماهی خام و صدف خام ممنوع. زیرا می تواند منجر به مسمومیت غذایی شود.
  • سالمون دودی در بارداری مشکلی نداره و می تونید مصرف کنید. به شرطی که به درستی دودی شده باشد و قبل از مصرف، برای مدتی فریز شده باشد.
  • ماهی های روغنی برای شما و جنین خوب است. زیرا منبعی از ویتامین ها و مواد معدنی و پروتئین ها است. مصرف دو تکه ماهی در هفته برای بزرگسالان پیشنهاد میشود که یکی از آنها می تواند روغنی باشد. از آنجایی که این ماهیها، دارای آلودگی های محیطی (PCBs) هستند، بهتر است بیش از دوبار در هفته ماهی مصرف نکنید.
  • گوشت کوسه ماهی، اره ماهی و مارلین مصرف نکنید. زیرا این ماهی ها میزان جیوه ی بالاتر از انتظار دارند. ماهی تن هم مقداری جیوه دارد. بنابراین بیش از 4 قوطی معمولی در هفته نخورید.

نوشیدنی ها

  • میزان مصرف کافئین را به 200 میلی گرم در روز محدود کنید. یعنی به اندازه ی دو ماگ قهوه فوری، یک ماگ قهوه جوشانده، دو ماگ چای یا 5 قوطی نوشابه در روز.
  • مصرف زیاد کافئین با سقط جنین و وزن پایین نوزاد در هنگام تولد مرتبط است.
  • دولتهای اروپایی و آمریکا پیشنهاد میکنند مصرف الکل را در دوران بارداری کاملا متوقف کنید. برخی متخصصین نیز میگویند حداقل در سه ماه اول بارداری، از مصرف آن خودداری کنید. ولی اگر تصمیم به نوشیدن گرفتید، بیش از دو شات در هفته مصرف نکنید. هرگز به اندازه ی زیادی که منجر به مستی شود، نباید در دوران بارداری مصرف کنید.

بقیه نکات در کانال تلگرام راهنمای بارداری

و اینستگرام نی نی کدهامکان نظر دادن در اینجا وجود ندارد

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید