دلایل عدم بارداری در زنان

تخمک گذاری

در سال های اخیر، شاهد افزایش مشکلات باردار شدن در زنان و مردان هستیم. با توجه به آمارها 30 درصد این مسائل از مشکلات باروری زنان و 30 درصد نیز در نتیجه مشکل باروری مردان و درصد باقی مانده در اثر مشکلات مشترک زوجین یا مسایل دیگر است.

اگر شما رابطه جنسی منظم و محافظت نشده به مدت یک سال داشته اید (یا 6 ماه اگر سنّتان بالای 35 هست) و هنوز باردار نشده اید، وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید. بر طبق آمار انجمن ناباروری آمریکا حدود 65 درصد از زوجهایی که به دلیل یک مشکل باروری تحت درمان قرار می گیرند، در نهایت می توانند یک بارداری موفق داشته باشند. البته توجه داشته باشید که هر زوجی منحصر به فرد است، بنابراین این نسبتِ موفقیت هر روش درمانی، پیشبینیِ خوبی از شانس شما برای داشتن یک نوزاد به دست نمی دهد.

مهم ترین دلایل عدم باروری در زنان

 • عدم تخمک‌گذاری یا ضعف تخمک
 • انسداد یا آسیب لوله‌های رحمی
 • سندرم تخمدان پلی کیستیک
 • عفونت در رحم یا بیماریهای مقاربتی
 • اندومتریوز

تخمک گذاری: مشکل شماره یک بارداری

مشکل تخمک گذاری زمانی اتفاق می افتد که تخمکها در تخمدان بزرگ نمی شوند یا تخمدان موفق به آزاد کردن یک تخمک بالغ نمی شود.

علائم احتمالی: عدم پریود شدن یا دوره های بسیار کم، خونریزی قاعدگی سبک یا سنگین غیرمعمول، یا فقدان علائم قبل از قاعدگی همچون نفخ و حساسیت سینه ها.

درمانهای ممکن: مدیریت وزن بدن اگر خیلی بالا یا پایین است، مصرف داروهای باروری(با یا بدون تلقیح مصنوعی)، و داشتن لقاح آزمایشگاهی (IVF).

نسبت موفقیت: 30 تا 40 درصد از زنانی که برای تخمک گذاری کلومیفن سیترات مصرف می کنند در دوره سوم درمان، باردار می‌شوند. وقتی که داروهای باروری برای افزایش تولید تخمک با روشتلقیح مصنوعی ترکیب می شوند، نسبت باردار شدن در هر دوره درمان بین 10 تا 20 درصد می شود.

درصد موفقیت درمان IVF با نتیجه تولد نوزاد زنده ( با تولد یک یا چند نوزاد)به صورت زیر است:

 • 40 درصد برای زنان 34 سال و پایینتر
 • 31 درصد برای زنان 35 تا 37
 • 21 درصد برای زنان 38 تا 40
 • 11 درصد برای زنان 41 تا 42
 • 5 درصد برای زنان 43 سال و بالاتر

اندومتریوز

اندومتریوز شرایطی است که زمانی که بافتی که به طور معمولی در پوشش داخلی رحم پیدا شده است (بافت اندومتری)، در خارج از رحم رشد می کند، معمولا در شکم یا لگن.

علائم ممکن: بعضی از زنان هیچ علائمی ندارند، در حالی که دیگران دوره های قاعدگی دردناک یا رابطه جنس دردناک، خونریزی شدید یا لکه بینی غیرمعمول، و دردهای عمومی لگنی دارند.

راه حلهای ممکن: عمل جراحی برای برداشتن بافت اندومتر یا باز کردن لوله های فالوپ مسدود شده، داروهای باروری( با یا بدون تلقیح مصنوعی) و IVF

نسبت موفقیت: بررسی های گسترده نشان می دهند که 30 درصد از زنان نابارور در مراحل اولیه اندومتریوز، حدودا 3 سال بعد از عمل جراحی لاپراسکوپیک برای برداشتن بافت اندومتریوز، به طور طبیعی باردار شده اند.

زمانی که زنان در مراحل اولیه اندومتریوز با داروهای باروری و تلقیح مصنوعی تحت درمان قرار گرفته اند، نسبت باردار شدن بین 9 تا 15 درصد در هر دوره درمان است. نسبت تولد زنده در هر دوره درمان برای زنان با اندومتریوز که IVF شده اند، بسته به سن آنها از 2 تا 42 درصد است.

کیفیت پایین تخمک

کیفیت و تعداد تخمکهای که تخمدان تولید میکند -به طور طبیعی یا با درمان باروری- به طور قابل توجهی بعد از 35 یالگی کاهش می یابند. در 75 درصد قاعدگی‌های منظم، موارد تخمک گذاری‌ با موفقیت انجام می‌شود. اما برای اطمینان می‌توان از طریق روش‌های آزمایشگاهی از سلامت تخمک‌گذاری آگاه شد.

علائم احتمالی: هیچ

راه حلهای ممکن: داروهای باروری، IVF ای که از تخمکهای خود شما استفاده می کند، IVF با اهدای تخمک یا جنین.

نسبت موفقیت: زنانی که از IVF با اهدای تخمک استفاده می کنند، حدود 55 درصد شانس داشتن یک نوزاد در هر دوره IVF را دارند.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) شرایطی است که فولیکولهای کوچک در تخمدان رشد نکرده و بزرگ نمی شوند. این شرایط با به هم خوردن تعادل هورمونی و الگوهای تخمک گذاری غیر قابل پیش بینی تشخیص داده می شود.

علائم ممکن: پریودهای نامنظم، رشد بیش از حد مو، آکنه و چاقی.

راه حلهای ممکن: اصلاحات در شیوه زندگی(مانند رژیم و ورزش)، کلومیفن سیترات، تزریق داروهای باروری ، حفاری تخمدان(یک روش جراحی است که می تواند تخم گذاری را آغاز کند)، و IVF. در زنان مبتلا به ناتوانی گلوکز، داروی متفورمین دیابت (گلوکوفاژ) نیز می تواند باعث منظم شدن تخمک گذاری شود.

نسبت موفقیت: بسیاری از بیماران با اضافه وزن که 5 تا 10 درصد وزن بدنشان را از دست می دهند، شروع به تخمک گذاری منظم می کنند. برای زنان با PCOS که کلومیفن سیترات مصرف می کنند، احتمال بارداری در هر دوره درمان 18 درصد است. حدود 50 درصد از زنان درمان شده با حفاری تخمدان، تا یکسال باردار می شوند.

 

فاکتورهای لوله رحمی

لوله های فالوپ بسته شده یا آسیب دیده مانع از رسیدن اسپرم به تخمک می شوند و همچنین از رسیدن تخمک بارور شده به رحم جلوگیری می کنند. علل اصلی مشکلات لوله رحمی شامل بیماری التهابی لگن، عفونتهای جنسی (مانند کلامیدیا) و جراحی استریل کردن قبلی است.

علائم ممکن: هیچ

راه حلهای ممکن: عمل جراحی برای باز کردن لوله ها ی رحمی. اگر عمل جراحی با شکست مواجه شود، یا لوله های رحمی بیش از حد آسیب دیده باشند که نتوان آنها اصلاح کرد، ممکن است لوله های رحمی برای افزایش شانس بارداری قبل از استفاده از IVF ، از بدن خارج شوند.

نسبت موفقیت: نرخ لقاح بعد از عمل جراحی به طور گسترد های متفاوت است و بستگی به محل و شدت انسداد لوله رحمی و مقدار بافت توسعه یافته بعد از عمل جراحی دارد.

زوجهای با ناباروری فاکتور لوله رحمی که از IVF استفاده می کنند، به طور متوسط شانس 22 درصدی برای داشتن یک نوزاد در هر دوره درمان IVF دارند. این به سن زن، شدت بیماری لوله های رحمی و یا اینکه آیا لوله های حذف شده اند، و چندین فاکتور دیگر بستگی دارد.

مشکلات باروری غیر قابل توضیح

اگر دکتر شما هیچ دلیل واضح برای درمان ناباروری شما پیدا نکند (به این معنی که همه نتایج آزمایش نرمال باشند)، ممکن است یک مشکل ناباروری غیر قابل توضیح را برایتان تشخیص دهد.

برخی از متخصصین معتقدند تفاوتهای ظریفی که در روش کار دستگاه تناسلی وجود دارد، ممکن است باعث این نوع از ناباروری شود. این تفاوتها می تواند در توسعه فولیکول، عملکرد اسپرم، یا فرایند لقاح باشد.

همچنین متخصصین معتقدند که فاکتورهای روش زندگی –مانند اضافه وزن یا کمبود وزن زیاد، مصرف بسیار زیاد کافئین یا الکل به طور منظم، و سیگار کشیدن- ممکن است عوامل موثری باشند.

علائم احتمالی: هیچ

راه حلهای ممکن: داروهای باروری (با یا بدون تلقیح مصنوعی)یا IVF .

نسبت موفقیت: برای زوجهایی با ناباروری غیر قابل توضیح، زمانی که داروهای باروری در کنار تلقیح مصنوعی استفاده می شوند، شانس باردار شدن 9 تا 26 درصد است.

برای آگاهی از اطلاعات باروری و زایمان در کانال بارداری تلگرام ما عضو شوید.۲۲۶ نظر

 1. سحر گفت:

  سلام. من اقدام به بارداری کردم . دکترم گفت تنبلی تخمدان دارم. قرص کلومیفن داد. بعد امپول hmg دوتا بعد یک هفته کا فولیکولم ۱۸ بود امپول hcg داد. من الان سه روز مونده به پریودم بی بی چک زدم و منفی بود. ایا احتمال بارداری هست. کمر درد قبل پریودی دارم . ولی نوک سینه هام خیلی حساس و دردناک شده

 2. fateme گفت:

  با سلام من پی سی او هستم سی ساله و شصت و سه کیلو وزن و صد و شصت و هشت قدمه یکساله عروسی کردم برای بارداری یک دوره لتروزول و تاموکسیفن از سه تا هفتم پریود روزی دوتا و گلوکوفاژ روزی دوتا خوردم روز یازدهم سونو شدم ولی فولیکولهای ریز داشتم و قرصا تاثیری نداشته دکترم گفت لاپاروسکوپی بشم ,بنظر شما انحام بدم یا یه دوره دیگه لتروزول بخورم ,روزی سه تا؟دکترم ب اصرار خودم باز لتروزول نوشت ولی گفت تاثیری نداره, من میترسم از لاپاروسکوپی
  چیکار کنم

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام میتوانید زیر نظر پزشک معالج خود از قرص لتروزول به همراه آمپول هاش ام جی استفاده کنید اگر سایز فولیکول شما مناسب شد آمپول هاش سی جی نیز تزریق کنید

 3. 💋🌺فاطمه گلی❤️🌺 گفت:

  سلام من نزدیک یک ساله عروسی کردم و ۱۰ماهه اقدام به بارداری .بنده ۲۰سالمه و همسرم ۲۸ .هنوز باردار نشدم دکتر رفتیم من مشکل خاصی نداشتم و بخاطر اضافه وزنم کمی تخمکهام ضعیف بودند همسرم هم ازمایش اسپرم دادن و ضعیف بودند دوماهه که دارو و قرص مصرف میکنند هنوز نتیجه نگرفتیم به من هم دارو ندادند .باید چیکار کنیم همسرم دیوونه وار عاشق بچه اس.و من هربار که پ یود میشم از زندگی نا امید میشم و کم کم احساس افسردگی میکنم لطفا راهنماییم کنید

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   باید وزن خود را کم کنید وزیر نظر پزشک معالج خود از قرص های تحریک تخمک گذاری استفاده کنید تا زودتر نتیجه بگیرید

 4. زهره گفت:

  سلام من ٣١سالمه و ٦ماه اقدام به بارداري كردم و موفق نشدم و به دكتر مراجعه كردم
  دكتر براي من كلوميفن تجويز كرد و سونو روز ١٣كه در تخمدان سمت راست فوليكول ١٨داشتم اقدام كردم و باردار شدم ولي متاسفانه بارداريم خارج از رحمي بود وجنين روي تخمدان بود و به لوله هام آسيبي نرسيده بعد از دو ماه به دكتر مراجعه كردم گفت نيازي به عكس رنگي نيست و دو ماه ديگه اقدام كن به نظر شما عكس رنگي نياز نيست ؟ممكنه بخاطر قرص كلوميفن تخمدانم بزرگ شده باشه و بخاطر همين جنين از اونجا حركت نكرده باشه ؟تمام آزمايشاتم خوب بوده و پريودهام هم سر موقع ميشم

 5. roya گفت:

  با سلام
  من هفته پیش لکه داشتم دکترم معاینه کرد وگفت پریود شدی منم بعد از چند ۴ روز مصرف قرص لتروزول و شروع کردم شبی دوتا الان بعد از یه هفته از معاینه تازه داره لکه ها تبدیل به پریود میشه نمیدونم ایا کار درستی کردم قرص خوردم یاالان باید میخوردم؟ روز ۱۴ ام از چه روزی باید بشمارم؟! لطفا کمک کنید!
  دکترم در دسترس نیست.

 6. فاطمه گفت:

  باسلام.
  من الان یک سال نیم هست که ازدواج کردم الان حدود یازده ماه که اقدام به بارداری کردم ولی هنوز موفق نشدم
  درضمن ازمایش تیروئید دادم گفته کم کاره بعد پریودیم هم منظم نیست مثلا الان یک ماه گذشته هنوز پریود نشدم
  لطفا راهنمای کنید.
  باتشکر

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام تست بیبی چک انجام بدهید اگر باردار نبودید امپول پروژسترون تزریق کنید تا پریود شوید وزیر نظر پزشک از داروهای کمک باروری استفاده کنید تا زودتر نتیجه بگیرید

 7. پریا گفت:

  سلام من 20 سالمه و 3ماهه که ازدواج کردم و جلوگیری هم نداشتم پریودهای نامنظمی داشتم قبل ازدواج که با مصرف قرص دوفاستون منظم شده این ماه تمام علائم حاملگی رو داشتم اما با چهار روز تاخیر روز چهارم چند لکه صورتی رنگ دیدم و دیگر چیزی ندیدم تا شب که پریودم اومد میخاستم بدونم این علایم نشونه آمادگی رحمه یا دلیل دیگه ای داره؟و اینکه برای زودتر بار دار شدن چ پیشنهادی دارین؟در ضمن از بعد پریود تا پریود بعدی یک شب درمیان اقدامم

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام نگران نباشید شما تا یک سال برای باردار شدن زمان دارید بهتر است در تایم تخمک گذاری خود یک شب درمیان برای بارداری اقدام ‌کنید

 8. حسن گفت:

  سلام میخام بدونم ک آیا دخول از جلو به مدت طولانی مثلا ۵،۶ سال (بدون انزال به درون) باعث کم شدن توانایی باروری زنان می شود؟؟؟

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام خیر باعث کاهش توانایی باروری زنان نمی شود اما همیشه توصیه ما براین بوده است که اگر قصد بارداری در آینده را دارید به مدت طولانی یعنی بیشتر از ۴ تا ۵ جلوگیری نداشته باشید

 9. دنیا گفت:

  سلام من pco دارم وپرولاکتینم ماه پیش رفتم آزمایش۴۶بودپریودهام نامنظم بوذن دکتربهم کلومیفن ازروزپنج قاعدگی یک عدد ازشانزده قاعدگی دوفاستون ومتفورمین روزی دوعددوبروموکریپتین روزی دوعددتجویزکردن روزچهارده پری که فولیکول غالب نداشتم الان سه روزه دوفاستون تموم شده ومندوروزهست که لکه بینی قهوه ای دارم دکتربهم گفت اگه این ماه حامله شدی هیچ اگه نشدی روزچهارده پری سونوواژینال داری یعنی بااین وضعیت امکان بارداری هست؟

 10. باران گفت:

  سلام خانوم دکتر..من 28 سال سن دارم تقریبا 3 سال ازدواج کردم و حالا برای اولین بار قصد بارداری دارم …چک آپ و سونوگرافی انجام دادم ..دکتر متخصص گفته تنبلی تخمدان دارم ..باتوجه به بی نظمی پریودم …قرص مدروکسی پروژسترون تجویز کرده که در دو دوره پریود مصرف کنم …بنظر شما اگر بعد از مصرف در دوره اول نزدیکی کنم و همچنان قرص مدروکسی هم کنارش مصرف کنم ..مشکلی پیش میاد؟؟ تا زمانی ک متوجه بشم باردارم …چرا که بخاطر شرایطم میخوام تا قبل از مهرماه 96 باردار بشم…ببخشید طولانی شد…ممنون از جوابگویی شما

 11. فرشته گفت:

  باسلام خسته نباشید.لطفا زود کمکم کنید.من 3ساله ازدواج کردم از اول ازدواج هم هیچ پیشگیری نداشتم.بلاخره 2سال پیش رفتم سونوگرافی پی ام نامنظم بود.دافستون داد.کیست ریز فراوان داشتم.بعدش هر چندماه رفتم دکتر همیشه قرص متفورمین گلوکفاژمیداد.وزنم 75 بود. الان 7ماهه شدم 67کیلو سنمم23هس.ولی باز باردار نمیشم.شوهرمم ازمایش اسپرم داد نرمال بود.خودمم از مایش پرولاکتین و تریید دادم هردو نرما ل بودن.حالامشکل من چیه؟از وقتی وزنم کم شده پریودمم منظم شده.ولی فقط 4روز میشم.هرروز هم نزدیکی داریم.هروز.لطفا راهنماییم کنید.هیچ بیماری هم ندارم.شوهرمم 8ماه ازم بزرگتره

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   باید در تایم تخمک گذاری خود یک شب در میان برای بارداری اقدام کنید نیازی نیست که هر شب اقدام کنید زیرا اسپرم ضعیف میشود زیر نظر پزشک معالج خود میتوانید از داروهای تحریک تخمک گذاری استفاده کنید

 12. طناز احمدی گفت:

  سلام خسته نباشین من قاعدگیم منظمه ولی اصلا نمیدونم تخمک گزاری چیه و کسی تا حالا چیزی درموردش بهم نگفته نمیدونم چطور محاسبه کنم شیش ماهه ازدواج کردم چهارماه جلوگیری نمیکنم ولی هنوز باردارنشدم مشکلی هم نداریم خیلی نگرانم

 13. لیلا گفت:

  سلام خسته نباشید.من 28 ساله هستم و از مهر ماه سال پیش داریم اقدام میکنیم . که در آبان ماه با مراجعه به پزشک متوجه شدیم شوهرم واریکوسل دارن و من هم پرولاکتینم 689 بود که با دارو بهتر شدم و سیکلهام منظم شد و شوهرم بعد عمل واریکوسل، دو ماه بعد باز اقدام کردیم که من در فروردین ما ه باردار شدم و در هفته ششم با وجود ساک خود به خود سقط شد. بعد از سه ماه شوهرم آز اسپرم دادن که دکتر گفتن خوب نشده ولی از سری قبل بهتر شده. دوباره اقدام کردیم و اینبار هم باردار شدم ولی این دفعه عدد بتام 150 بود و دو روز بعد شد 300 که خون ریزی هم کردم و بعد 48 ساعت 40 و حالا هم 1 شده که خود خود به خود سقط شد. میخواستم راهنماییم کنین که این مسائل چرا پیش میان واقعآ سقط روی روحیه ام خیلی تاثیر منفی میزاره.

  • مشاور مامایی نی نی کده مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   نگران نباشید زیر نظر پزشک متخصص پروسه درمانی خود را ادامه دهید تا نتیجه بگیرید .

 14. neda گفت:

  سلام و خسته نباشید، 27سالمه و 54 کیلو هستم سیکل قاعدگی اکثرا 29 روزه دارم کم کاری تیرویید دارم که درمان شده و دکتر اجازه بارداری داده،،تنبلی تخمدان داشتم که دکتر متفورمین داد و ماه بعدش سونو فولیکول دادم که یک فولیکول 23 داشتم و آمپول آزاد سازی زدم که فردا شبش نزدیکی داشتم اما امروز پریود شدم کیت تخمک گذاری امروز زدم که دوتا خط پر رنگ نشون داد میخواستم بدونم چرا کیت دوتا خط پر رنگ شده و چرا باردار نشدم شوهرمم سالمه و اینکه این ماه کی اقدام کنم ممنون

 15. کیانا گفت:

  سلام. من و شوهرم طبیعت خیلی گرمی داریم ولی فرزند دختر دوست داریم!!باید چیکار کنیم که فرزند اولمون دختر بشه؟؟!!

 16. الی گفت:

  سلام،من حدود ۳ساله عروسی کردم و ۲۸ سالمه،الان هفت ماهه اقدام به بارداری کردم ولی موفق نشدم،یعنی از ماه اولی که اقدام کردم و نشده ناامید شدم و استرس ناباروری دارم،قبل از اقدام هم همه چکاب هارو انجام دادم و مشکلی نداشتم،بنظرتون ممکنه همسرم مشکلی داشته باشه،من دوره تخمک گذاریم رو هم کامل حس میکنم‌ومشخصه ولی نمیدونم چرا جواب نگرفتیم تا الان،ممنون میشم راهنماییم کنید

نظر شما چیه؟

نی نی کده را دنبال کنید

خرید خاویار برای بارداری انجمن دیابت گابریک

جستجو

دریافت مقالات با ایمیل:

پس از عضویت ، ایمیل تایید برای شما ارسال میشود.

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنید

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید