فواید یوگا در دوران بارداری

یوگای بارداری

اگر باردار هستید، یکی از بهترین لطف هایی که می توانید در حق بدن خود و کودک خودتان انجام دهید، این است که تمرینات مدیتیشن و یوگای بارداری را انجام دهید. مهم ترین مساله این است که شما تمرینی را که بیش از همه با بدن شما سازگار است بیابید. کافیست به ندای درونی خود گوش دهید، بدنتان شما را راهنمایی خواهد کرد.

مزایای یوگا در دوران بارداری چیست؟

1 – یوگا کمک میکند که شما قوی تر و پرتحمل تر شوید: با گذر روزها و هفته ها در دوران بارداری، شما نیاز بیشتری به انرژی و توانمندی دارید. زیرا وزن شما افزایش پیدا کرده است و شما برای سرپا بودن، نیاز به توان بیشتری دارید.

2 – بالانس : با رشد جنین در بدن ما ، بالانس بدن به هم میریزد. همچنین ستون فقرات ما ، بیشتر و بیشتر خم می شود. با هر نفسی که با تمرینات یوگا به درون شش ها فرو می دهید، می توانید بدن خود را تنظیم کنید. هم از لحاظ جسمی و هم از لحاظ روحی.

3- کاهش فشار کمر، سینه، گردن و شانه ها: با بزرگ شدن شکممان، ستون فقرات تمایل بیشتری به خم شدن پیدا میکند. بزرگ شدن سینه ها نیز به فشار کمر و گردن اضافه میکند. یوگای بارداری، به شما کمک میکند تا فشار کمتری را در این عضلات تحمل کنید.

4- آرام کردن سیستم عصبی: با نفس های عمیقی که می کشید، سیستم عصبی شما به حالت پاراسمپاتیک می رود، که مسئولیت ریلکس کردن شما را بر عهده دارد. وقتی بدن در این حالت قرار می گیرد، سیستم گوارش بهتر عمل می کند، خواب بهتری خواهید داشت و همچنین سیستم ایمنی بدن در حالت بهینه قرار می گرد.

یوگای بارداری

5- آمادگی برای زایمان: شما در دورانی که یوگا کار می کنید، در حالت کار بر روی تنفس هشیارانه هستید. این تمرینات کمک بسیار بزرگی در لحظه زایمان به شما خواهند کرد.

6- ارتباط با کودک:  یوگای بارداری کمک میکند که شما ارتباط عمیق تری با درون بدن خود برقرار کنید، جایی که کودک شما در حال رشد است.

7- افزایش جریان خون: جریان خون معمولا با تمرینات کششی افزایش پیدا میکند و محصول آن، قوی شدن سیستم ایمنی بدن است که موجب میشود محیط سالم تری برای رشد کودک فراهم شود.

8- یافتن دوستان صمیمی: یکی از بهترین چیزهایی که در یک کلاس یوگا تجربه میکنید، یافتن خانم هایی است که در مرحله ای از بارداری شبیه خودتان هستند. داشتن این دوستان و اشتراک گذاری تجارب مشترک، می تواند شما را در گذراندن روزهای بارداری، یاری کند.

تغییرات هورمونی در دوران بارداری:

در بارداری هورمونی به نام ریلکسین ترشح می شود که همراه هورمون پروژسترون عملکرد زیر را انجام می دهند :

رباط های لگن و مفاصلِ آن در طول بارداری در اثر این هورمونها نرم می شوند. این نرم شدگی به بدن اجازه می دهد تا قابلیت انعطاف پذیری بیشتری پیدا کرده و بتواند فضای مناسب و نسبتا بزرگی برای رشد جنین ایجاد نماید.
در طول زایمان نیز این هورمون ها به عملکرد رباط های حفاظت کننده از رحم توسعه یافته کمک نی کنند. چون در زمان بارداری بدن زنان منعطف تر از زمان قبل بارداری می باشد باید بسیار مواظب باشیم که مادر حرکات ورزشی را بصورت بیش از حد سنگین انجام ندهد.

 نکاتی درباره سلامت مادران در هنگام انجام یوگا:

یک باردار نباید در کلاس یوگای معمولی شرکت کند و باید در کلاس خصوصی یا کلاس مخصوص بارداری شرکت کند.
یک باردار فقط میتواند با مربی یوگایی که دوره مخصوص بارداری دیده و سابقه کار در این زمینه را دارد کار کند و کار کردن با مربی یوگا که این ویژگی را ندارد خطرناک است.
کار ماما تدریس یوگا نیست و دوره مربیگری یوگا ندیده و از روی کتاب الگو برداری میکند که ممکن است آسیب زننده باشد.
اعتماد به ماما و مربی یوگای غیر بارداری هرچقدر هم باسواد باشند، برای انجام یوگای بارداری خطرناک است.

دانلود موسیقی یوگا و مدیتیشن

 1. آهنگ اول
 2. آهنگ دوم 
 3. آهنگ سوم
 4. آهنگ چهارم
 5. آهنگ پنجم
 6. آهنگ ششم
 7. آهنگ هفتم
 8. آهنگ هشتم

برای اطلاعات بیشتر می توانید در کانال بارداری نی نی کده عضو شوید.یک نظر

 1. ahadi22 گفت:

  عالی بود ممنون

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید