رابطه زناشویی پس از زایمان

رابطه زناشویی پس از زایمان

اگر به تازگی مراحل زایمان (طبیعی یا سرازین) را پشت سر گذاشته اید و صاحب نوزادی شده اید، احتمالا به شروع رابطه جنسی با همسرتان فکر می کنید. اما چه زمانی برای این کار مناسب است؟

بسیاری از مراقبان بهداشتی پیشنهاد می کنند که پس از زایمان چهار هفته صبر کنید. قطعا داشتن رابطه ی جنسی شامل دخول، تا دست کم دو هفته پس از زایمان بی خطر نیست. در طول این زمان، شما معمولاً هنوز در حال خونریزی و یا در خطر خونریزی یا عفونت رحم هستید.

اگر چه اگر بخیه دارید، چه از بخش سزارین، پارگی پرینه یا یک اپی زیاتومی- این احتمال وجود دارد که مراقب شما به شما توصیه کند که تا زمان مراجعه ی شش هفته ای پس از زایمان تان صبر کنید.

پس از اینکه اجازه ی مراقب خود را دریافت کردید، شروع دوباره ی رابطه ی جنسی، زمانی که شما احساس کردید که آماده اید و نه پیش از آن، مشکلی ندارد.

چه زمانی احساس خواهم کرد که برای برقراری رابطه جنسی دوباره آماده ام؟

داشتن میل جنسی کم در هفته ها یا حتی ماه های پس از بچه دار شدن عادی است. در اولین شش هفته پس از زایمان ، شما احتمالاً خسته هستید، و احتمالاً دچار درد و ضعف هستید. بدن شما برای التیام به زمان نیاز دارد. و شما با خواسته های دقیقه به دقیقه ی نوزادتان سروکار دارید.

شما احتمالا به دلیل سطح در حال کاهش استروژن در طول اولین چهار تا شش هفته پس از زایمان، لغزندگی واژن طبیعی کمتری دارید. اگر به نوزاد خود شیر می دهید، این خشکی ممکن است تا زمانی که شما شیر می دهید ادامه یابد. یا اینکه ممکن است همینطور که دفعات شیردهی را کم می کنید به آهستگی بازگردد.

رابطه زناشویی بعد زایمان

دلایل بسیار دیگری وجود دارد که ممکن است باعث شود شما میل نداشته باشید رابطه ی جنسی برقرار کنید. سازگار شدن با مادر بودن می تواند استرس زا باشد و تمام فکر و ذهن شما را به خود مشغول کند. شما ممکن است در این زمان در بدن در حال تغییرتان کمتر جذاب به نظر برسید یا اعتماد به نفس کمتری داشته باشید. شما ممکن از باردار شدن دوباره بترسید، به ویژه اگر از روش جدیدی برای پیشگیری استفاده می کنید. یا اینکه ممکن است دچار افسردگی پس از زایمان شده باشید.

اگر شما هنوز آماده نیستید تا زندگی جنسی خود را ادامه دهید، به خودتان استراحت دهید. شما برای سازگار شدن هم از نظر فیزیکی و هم از نظر عاطفی برای مراقبت از نوزاد به زمان نیاز دارید، و هیچ نیازی نیست که برای برقراری رابطه ی جنسی عجله کنید تا زمانی که احساس کنید آماده اید. در زمان مناسب، رابطه ی جنسی می تواند به اندازه ی گذشته پیش از همراه بودن نوزاد خشنود کننده باشد.

چه می شود اگر احساس کنم که برای برقراری رابطه جنسی آماده ام، اما در مورد درد نگرانی داشته باشم؟

شما ممکن است نگران باشید که داشتن رابطه ی جنسی دردناک باشد. اگر شما دچار پارگی پرینه یا اپی زیاتومی باشید، احتمال دارد به ویژه در این ناحیه حساسیت داشته باشید. برای برخی از زنان، حساسیت نسبتاً به سرعت بر طرف می شود. برخی نیز ممکن است تا ماه ها پس از زایمان ناراحتی داشته باشند.

ساده و آهسته پیش روید و سعی کنید بدون انتظار از اینکه چه پیش می آید از بدن همدیگر لذت ببرید. سعی کنید زمانی را  انتخاب کنید که برای آن عجله ای ندارید. اگر مطمئن نیستید که برای مقاربت آماده اید، تحریک در اطراف کولیتوریس را در نظر بگیرید. اگر سزارین شده اید، مقاربت پهلو به پهلو را در نظر بگیرید که به زخمتان فشاری وارد نشود. استفاده از چرب کننده می تواند ناراحتی که ممکن است در اثر خشکی داشته باشید را کاهش دهد. مطمئن شوید که همانطور که همراهی می شوید شریکتان می داند برای شما چه چیزی حس خوبی دارد و چه چیزی ندارد.

اگر پس از دوره ی پیشنهاد شده، شما به این نتیجه می رسید که مقاربت دردناک است، یا اینکه آنقدر نگران و دردناک هستید که حتی نمی توانید امتحان کنید، به یک فیزیوتراپیست بازتوانی لگن مراجعه کنید. توانبخشی لگن می تواند به تسکین بسیاری از علائم ناراحتی مختلف که مادران را پس از زایمان به ستوه می آورد، مانند رابطه ی دردناک، ترشح ادرار، و غیره کمک کند.

چه زمانی واژن من به حالت نرمال بر می گردد؟

واژن شما مطمئناً درست پس از زایمان کشیده شده است، اما پس از چند روز دوباره شروع به کوچک شدن و بدست آوردن ماهیچه می کند. اینکه واژن شما به اندازه ی طبیعی برگردد یا برنگردد، به چند فاکتور بستگی دارد: ژنتیک، اندازه ی بدن شما، تعداد فرزندانی که داشته اید، و اینکه آیا تمرین کیگل را مرتب انجام می دهید یا نه. (تمرین کیگل به منقبض و شُل کردن پیاپی عضله‌های قسمت تحتانی لگن خاصره گفته می‌شود که به‌منظور تقویت و کنترل ارادی این عضله‌ها انجام می‌شود. این حرکت معمولا با هدف کاهش افتادگی واژن و بی‌اختیاری ادراری پس از زایمان انجام می‌شود.)

شیر دادن چه تاثیری بر رابطه ی جنسی من خواهد داشت؟

تاثیر دارد. هورمون پرولاکتین، که با شیر دادن افزایش می یابد، تولید شیر را تحریک می کند، ولی همچنین می تواند باعث کاهش میل جنسی شما بشود.

شیر دادن و کاهش میل جنسی

شما همچنین ممکن است دریابید که به دلیل سطح پایین تر استروژن در زمانی که شیر می دهید، روانکاری واژنی کمتری از زمانی که باردار بودید دارید. استفاده از یک چرب کننده به کم کردن ناراحتی که ممکن است شما از خشکی واژن احساس کنید کمک می کند.

چرب کننده را می توان اغلب در داروخانه ها در کنار کاندوم یا تامپون و نوار بهداشتی پیدا کرد. حتماً چرب کننده ی مبتنی بر آب بگیرید، به ویژه اگر از یک روش مانع برای پیشگیری استفاده می کنید، چراکه چرب کننده های مبتنی بر روغن، لاتکس را ضعیف کرده و ممکن است باعث پاره شدن کاندوم شوند.

سینه های شما ممکن است مانند قبل مثل یک منطقه ی محرک عمل نکند. شما همچنین ممکن است دریابید که برای تماس و تحریک جنسی خیلی حساس هستند. بگذارید شریک شما بداند که شما چه مقدار به تماس مایلید.

شما ممکن است نگران باشید که سینه های شما ممکن است در موقعیتی نامناسب ترشح کند- و این احتمال وجود دارد. در نقطه ی اوج، برخی زنان متوجه می شوند که دوشش را تجربه می کنند (سینه شان شیر ترشح می کند). این به این خاطر است که هورمون هایی که در طی اورگاسم وجود دارند در طی دوشش نیز وجود دارند. اگر این شما را اذیت می کند، به نوزادتان شیر دهید یا شیر را پیش از رابطه تخلیه کنید. با گذشت زمان و برقرارتر شدن شیر دادن، ترشح در هنگام رابطه ی جنسی ممکن است دیگر مکرر اتفاق نیافتد.

گزینه هایی که برای جلوگیری وجود دارند چیستند؟

فکر کردن درباره ی جلوگیری پیش از زایمان بهتر است. همینکه شما زایمان می کنید، شما ممکن است در آن زمان دوباره شروع به تخمک گذاری کنید، و از آنجایی که شما پیش از دوره ی ماهانه ی پس از زایمانتان تخمک گذاری می کنید، اگر در طول این زمان جلوگیری نکنید ممکن است باردار شوید. تا زمانی که روش جلوگیری قابل اعمادی داشته باشید از کاندوم استفاده کنید.

با پزشک خود درباره ی اینکه چه نوع روش جلوگیری در حال حاضر برای شما مناسب است صحبت کنید. شما ممکن است بتوانید از روش جلوگیری پیشین خود استفاده کنید، یا اینکه ممکن است تصمیم بگیرید روش دیگری بهتر است. انتخاب های شما به اینکه آیا شما می خواهید در سال های بعدی بچه دار شوید یا اینکه آیا شما به بچه شیر می دهید بستگی دارد

داشتن یک بچه ی دیگر در زندگی ما چگونه بر احساسمان در رابطه با همدیگر تاثیر دارد؟

شما ممکن است دریابید (یا شریک شما احتمال دارد احساس کند) که شدت ارتباطی که شما با نوزاد جدید خود برقرار می کنید شما را تا حدی از نظر احساسی کمتر در دسترس قرار می دهد. از طرف دیگر، یک نوزاد جدید می تواند چنان لذتی به زندگی شما بیاورد که صمیمیت جنسی را برای شما افزایش دهد.

رابطه جنسی پس از تولد نوزاد

اگر شریک شما احساس حسادت دارد یا از رابطه ی شما با نوزاد جدید احساس تهدید می کند، سعی کنید به طور مداوم به او اطمینان خاطر بدهید که عشق و نیاز شما نسبت به شریکتان تغییر نکرده است. و مطمئن شوید که شریکتان هم فرصت بسیاری برای مراقبت و ارتباط با نوزاد را دارد. تقسیم لذت و سرخوردگی والدین بودن می تواند خیلی با ارزش باشد و می تواند حتی روابط عاشقانه شما نسب به همدیگر را تقویت کند.

ما چطور می توانیم زمانی را برای ارتباط با همدیگر پیدا کنیم در حالیکه نوزاد همیشه اطراف ماست؟

اگر امکان دارد زمانی را برای رابطه کنار بگذارد. اگر شما همیشه حواستان پرت می شود و همیشه به کودک گوش می دهید، شاید بتوانید کودک خود را به یکی از اعضای خانواده یا خواهر قابل اعتماد برای یک یا دو ساعت بسپرید. اگر نمی توانید، می توانید در زمان چرت زدن یا خوابیدن کودک این کار را انجام دهید.

نوزاد شما بدون شک در زمان نامناسبی بیدار می شود. این حس، شوخ طبعی شما را نگه می دارد. صبور باشید. زمانی کودک شما در طول شب بخوابد همه چیز راحت تر می شود. و آنوقت شما کمتر هم خسته می شوید.

چطور می توانم صمیمت رابطه را زنده نگه دارم وقتی که برای رابطه آماده نیستم؟

راه های زیادی برای اینکه صمیمی باشید وجود دارد. چند دقیقه ای پیش از اینکه به خواب بروید را برای بوسیدن و در آغوش گرفتن وقت بگذارید. درخواست ماساژ یا ماساژ پا کنید. با گفتن ” دوست دارم وقتی به موهایم دست می کشی” بگذارید شریک شما بداند که شما از محبت خارج از رابطه استقبال می کنید. اگر شما بگذارید شریکتان بداند که یک بوسه پشت گردن شما در هنگام رسیدگی به کودک تان لرزش خوبی به پایین ستون مهره های تان می فرستد واضح خواهد بود که جرقه هنوز در شما وجود دارد.

برای مشاوره با مشاورین ما، کافیست سوالات خود را در زیر همین مطلب بنویسید.

و در کانال تلگرام نی نی کده عضو شوید.5 نظر

 1. محمدرضاقیاسی گفت:

  درودبرشما
  باتنظیم امورباداشتن بچه به اندازه کافی می توان زندگی لذت بخشی رابرای خودوآینده فرزندانمان پدیدآوریم.سربلندباشید

 2. mahtab گفت:

  سلام من 4 هفتست زایمان کردم (سزارین) اولین بچمه
  اصلا مثل سابق میل جنسی ندارم (قبل از بارداری)
  همش احساس میکنم دیگه برای همسرم جذابیت ندارم و تحریکش نمیکنم و خودمم تحریک نمیشم خلاصه فکرم خیلی مشغوله و عذابم میده احساس میکنم افسرده شدم
  ولی همسرموخیلی مهربونه و میگه به خودت زمان بده
  ولی من همش استرس دارم و احساس میکنم مسئولیت سنگینی روی دوشمه و شیر به بچم میدم میگم دیگه نمیتونم مثل سابق باشم برای همسرم
  خواهشا راهنماییم کنید

 3. مشاور نی نی کده گفت:

  سلام همسر شما حق دارند تنها احساس شما به خاطر زایمان و کاهش هورمونهای جنسی تغییر کرده اصلا نگران نباشید تا 3 ماه این احساس طبیعی است تلاش کنید با کمک همسرتون به شرایط جنسی قبل برگردید

 4. ahmad گفت:

  سلام خسته نباشید
  الان یک سال از تولد پسرم میگذره و تو این سال من کاملا در خانه فراموش شدم. ابتدا فکر میکردم طبیعیه و باید به خودم و خانومم فرصت بدم ولی الان دیگه ناراحتم میکنه. ما حتی ده دقیقه درمورد خودمون با هم حرف نمی زنیم . همینطور خانومم فکر میکنه زندگیمون خوبه و من دارم حسودی میکنم و قبول دار نمیشه. ممنون میشم راهنمایی ام کنید
  نشکر

  • نی نی کده گفت:

   سلام .
   با توجه به وضعیت حساسی که شما دارید، پیشنهاد میکنیم با مشاور خانواده ی ما، خانم الهام باقریان (09334490610) تماس بگیرید و مشاوره بگیرید. زیرا یکی از مهم ترین نیازهای یک کودک، داشتن پدر و مادری سالم، چه از لحاظ جسمی و چه از لحاظ روحی است.

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید