مامی تک

راههای کاهش استرس در دوران بارداری

دوران بارداری

دوران بارداری، روزهایی پر استرس است. در این روزها، اضطراب در شما به دلایل خیلی گوناگون و گاه ساده ای ایجاد می شود. اما از آنجایی که استرس برای هیچ کس خوب نیست، بهتر است راه های کاهش استرس را به خاطر بسپارید تا بتوانید بدون هیچ دارویی، این اضطراب را از خود دور کنید. این مقاله توسط مرکز روانشناسی و مشاوره مهر به شما تقدیم می شود:

1 – خود را با دوستان و روابط مثبت اشباع کنید

از کجا میدانید که دوستانتان مناسب شما هستند؟ آدریانا آهرن، روانشناس در سَن‌دیه‌گوی کالیفرنیا و مولف کتاب “مسولیت دوباره” میگوید: “به این توجه کنید که وقتی کنار دوستانتان هستید نسبت به خود چه حسی دارید”. اگر وقتی کنار کسی هستید احساس خوبی نسبت به خود دارید، آن شخص لذت را به زندگی شما می‌آورد.

متاسفانه اکثر ما افراد منفی هم در زندگی مان داریم. اگر دوست یا فامیلی باعث میشود احساس بدی داشته باشید سعی کنید هنگام بارداری از آن شخص دوری کنید آهرن میگوید: “این موضوع ربطی به شماتت کردن آن شخص ندارد، بلکه مربوط به مواظبت از خودتان است” بعدا میتوانید تصمیم بگیرید آیا ادامه دادن دوستی ارزشش را دارد یا باید آن شخص را با احساستان روبرو کنید.

استرس در بارداری

2 – به خودتان مهلت دهید

وقتی حس میکنید در حال مضطرب شدن در مورد کاری هستید استراحت کوتاهی ایجاد کنید. چند دقیقه تمرکز کردن، مجله خواندن، با دوستان صحبت کردن، یا قدم زدن ممکن است تنها چیزی باشد که شما نیاز دارید. فرمون پاول میگوید: آرام کردن ذهن حتی 5 دقیقه میتواند ضربان قلب، فشار خون، تنفس، و سیستم ایمنی شما را بهبود دهد.

3 – جواب آماده داشته باشید

وقتی مردم دائم شکمتان را لمس میکنند یا درباره اندازه اش نظر میدهند از کوره در میروید؟ فرمون پاول میگوید: “داشتن چند جواب آماده میتواند به هدایت مکالمات کمک کند” وقتی شخصی نظر ناراحت کننده ای میدهد، به جای عصبی شدن، نظرهای ما را در جوابهای زیرکانه چک کنید و و چند تا از آنها را برای زمان لازم دم دست داشته باشید:

 1. من تحت نظر دکتر هستم و همه چی روبراه است .
 2. اگر تمایلی به لمس شکم خود توسط دیگران ندارید خیلی راحت احساستان را بیان کنید بطورمثال بگویید (من معذب هستم یا خجالت میکشم )

4 – انرژی خود را تخلیه کنید

هر نوع فعالیت فیزیکی موجب ترشح هورمون اندروفین می شود که  شادی آور است. اگر پزشک  شما ورزش کردن را مجاز دانسته،انجام  پیاده روی ، شنا یا یک جلسه یوگا قبل از زایمان مفید خواهد بود .

موسسه مهر

5 – نفس عمیق بکشید

اگر حس میکنید تحت فشار هستید شاید نفستان را حبس کرده اید. ضربان قلب سریع، دل پیچه، و گرفتگی ماهیچه روشهایی هستند که بدنتان به شما میگوید مشکلی وجود دارد. نفس عمیق میتواند کمک کند. اکثرا افراد وقتی درد یا استرس دارند سطحی و فقط از سینه نفس میکشند.

در عوض این را امتحان کنید: هنگامی نفس را داخل میبرید، شکمتان را منبسط کنید، وقتی نفس را بیرون میدهید بگذارید شکم ریلکس شود و تمام فشارتان را رها کند . آهرن میگوید: “تمرکز بر نفستان میتواند کمک کند که افکار و احساستان را متمرکز کنید پس در موقعیتهای آزار دهنده ، خلاقانه تر و موثرتر و بهتر مجهز خواهید بود.”

6- به نزد مشاور بروید

اگر فکر می کنید نیازمند کمک بیشتری از طرف دیگران هستید، نزد یک مشاور بروید. مشاوره، بیش از آنچه فکر می کنید، روان شما را آسوده می کند و مشاور شما در طول دوران بارداری، شما را با روشهای جدیدی (که شاید حتی به ذهن شما هم نرسیده) آشنا میکند تا روزهای آرام تری را داشته باشید و زایمان راحت تری داشته باشید.

مرکز خدمات روان شناسی و مشاوره مهر (با مجوز سازمان نظام روانشناسی)

 • شماره تماس مشاوره آنلاین 9092301596
 • شماره تماس مرکز جهت رزرو مشاوره 02188686246 و 09123541829
 • آدرس: تهران – سعادت آباد – خیابان بیست و هشتم – پلاک ۷۶ – طبقه اول

11 کامنت

 1. aboofazeli می‌گه:

  با سلام
  نرم افزار نوزادی مخصوص زمان بارداری تا شیرخواری و نهایتا سن دوسالگی می باشد.
  این نرم افزار به گونه ای طراحی و تولید گشته که جهت استفاده معلمان و مادران و مشاوران و مسئولین امر تربیت مفید می باشد.
  این نرم افزار تمامی مسائل بارداری و شیرخوارگی و نحوه تربیت و تمامی موضوعات تحت تربیت را بررسی نموده و در تولید این نرم افزار از برترین اساتید علمی دانشگاه و مشاوران فرهنگی و دانشگاهی استفاده شده است.

 2. soheila می‌گه:

  سلام راه حل های داروگیاهی وجودداره که باعث شه زودباردارشیم

  • مشاور نی نی کده مشاور نی نی کده می‌گه:

   سلام تخم هویج- جنسینگ- ویتاگنوس – رازیانه و …. تاثیرگذارند

 3. آذین می‌گه:

  ممنون از شما عالی بود به من که خیلی کمک کرد

 4. اهوهز می‌گه:

  مممممنون خیلی خوب بود ولی بیشتر توضیح بدهید

 5. اهوهز می‌گه:

  ممنون خیلی خوب بود ولی بیشتر توضیح بدهید چطوری زودتر بالدار بشم

  • مشاور نی نی کده مشاور نی نی کده می‌گه:

   سلام
   روز تخمکگذاری را پیدا کنید و 5 روز قبل و 3 روز بعد آن یک شب در میان نزدیکی به همراه تقویت همسر انجام شود( غذهای گرم- مغزیجات و ….)

 6. مشاور نی نی کده مشاور نی نی کده می‌گه:

  کلاسهای آمادگی برای زایمان که 8 جلسه است و تحت نظر وزارت بهداشت برگزار می گردد با افزایش آگاهی مادر باردار به کاهش استرس کمک می کند
  این کلاسها در مراکز مامایی شهرهای مختلف برگزار می گردد
  ساکنین تهران برای اطلاعات بیشتر می توانند با مرکز مشاوره مامایی مهرآسا تماس حاصل نمایند.

 7. مونا می‌گه:

  تقریبا 80 کیلو هستم میخوام تا مهر بعنیح تقریبا سه ماه دیگه وزنمو بیارم یک پایین.از اینکه دوران بارداریم سخت باشه میترسم.به سقط هم داشتم.وزنمو چیکار کنم؟!مونا 26 تهران

 8. مونا می‌گه:

  تقریبا 80 کیلو هستم میخوام تا مهر تقریبا سه ماه دیگه وزنمو بیارم یک پایین.از اینکه دوران بارداریم سخت باشه میترسم.به سقط هم داشتم.وزنمو چیکار کنم؟!مونا 26 تهران

نظر شما چیه؟

نی نی کده را دنبال کنید

خرید خاویار برای بارداری انجمن دیابت گابریک

مطالب برگزیده سایت

جستجو

دریافت مقالات با ایمیل:

پس از عضویت ، ایمیل تایید برای شما ارسال میشود.

دسته بندی مقالات

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنید

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید