12 دلیل گریه کردن نوزادان و روشهای آرام نمودن آنها

گریه نوزاد

 گریه ی کودک شما معناهای مختلفی دارد و شما بعد از چند ماه از تولد نوزاد، کم کم متوجه نوع گریه و دلیل گریه کودک خواهید شد. ممکن است تفسیر گریه های کودک علی الخصوص در ابتدا مشکل باشد. در اینجا به چند دلیل عمده که چرا کودکان گریه می کنند می پردازیم . اگر کودک شما گریه می کند و شما دلیل آن را نمی دانید ، طبق موارد زیر عمل کنید. امیدواریم مفید واقع شوند.

1. گرسنگی :

اولین چیزی که به محض گریه کودک به ذهن می رسد گرسنگی است .شناختن علائم  گرسنگی به شما کمک می کند تا قبل از شروع گریه اقدام به غذا دادن به کودک کنید . برخی از علائم در نوزادان تازه به دنیا آمده :

 1. هیجان داشتن
 2. خوردن لب هایش
 3. چرخیدن به سمت دست شما وقتیکه اقدام به نوازش گونه اش می کنید
 4. خوردن دستان خودش

2. پوشک کثیف :

بعضی از کودکان زمان تعویض پوشک را به شما می فهمانند. برخی دیگر تحمل بیشتری برای پوشک کثیف دارند . در هر صورت چک کردن و برطرف کردن آن کار چندان دشواری نیست . سعی کنید یک مارک پوشک خوب برای کودک خود انتخاب کنید. برخی کودکان به پوشک های خاصی حساسیت دارند و ممکن است اطراف پای آنها قرمز شود یا کهیر بزند.

3. نیاز به خواب :

تحمل خواب آلودگی برای کودکان سخت تر از آن است که تصور می کنید .در واقع آنها به جای چرت زدن شروع به گریه می کنند مخصوصاٌ زمانیکه بیش از حد خسته هستند .

عادت خواب نوزاد یک ماهه

4. نیاز به در آغوش کشیده شدن :

کودکان نیاز به در آغوش گرفته شدن دارند . آنها دیدن صورت والدین ، شنیدن صدای آنها و شنیدن صدای ضربان قلبشان و حتی بوی منحصر به فرد والدین خود را دوست دارند .گریه کردن ممکن است به معنای نیاز آنها برای در آغوش گرفته شدن توسط والدینشان باشد .ممکن است فکر کنید در آغوش گرفتن بیش از حد کودکتان منجر به لوس شدن او شود ولی در چند ماه آغازین این مسئله امکان ندارد . برای آسانی هرچه بیشترِ خود، می توانید از آغوشی استفاده نمایید .

5. مشکلات شکمی ،گاز معده ،باد شکم :

مشکلات شکمی که حاصل از باد شکم و گاز معده می باشد باعث ناراحتی و گریه فراوان کودک می شود .در واقع ،یکی از گریه های تسلی ناپذیر مربوط به باد شکم(نفخ) می باشد که به آن کولیک(colic) گفته می شود و در هر دوره حداقل سه ساعت در روز ، سه روز در هفته و سه هفته  به طول می انجامد .اگر کودک دلبند شما گاهاٌ بلافاصله بعد از غذاخوردن  بیقرار است و گریه می کند ممکن است دل درد داشته باشد . برخی از والدین در این شرایط از قطره های ضد نفخ و یا شربت هایی که از گیاهان دارویی تهیه شده استفاده می کنند. کلیک در حالت پیشرفته ممکن است سلامت کودک شما را به خطر بیندازد. پس در این موارد، قبل از اقدام های سرخود، با پزشک کودک خود مشورت کنید.

حتی اگر کودک شما نفخ  ندارد و هیچوقت بعد از خوردن غذا بیقراری نکرده است از جابجایی گاز معده گاهاٌ دردی ایجاد می شود و تا زمانیکه از معده خارج نشده او را ناراحت می کند .اگر متوجه وجود گاز معده شدید در جهت از بین بردن آن اینگونه عمل کنید ، کودک را به پشت خوابانده و پاهای او را همانند حرکت دوچرخه به آرامی حرکت دهید .

6. نیاز به آروغ زدن :

آروغ زدن زوری نیست. ولی اگر کودک شما بعد از غذا خوردن گریه کرد ، یک آروغ ممکن است چیزی باشد که به آن نیاز دارد .زمانیکه کودک از سینه مادر و یا شیشه شیر تغذیه می کند مقدار زیادی هوا وارد معده او می شود که اگر از معده او خارج نشود ممکن است باعث ناراحتی او شود . ممکن است بعضی کودکان به خاطر وجود باد معده اذیت شوند در حالیکه برخی دیگر ممکن است اصلاٌ آروغ نزده و حتی به آن نیازی نداشته باشند. (برای اینکه به آروغ زدن کودک کمک کنید، پس از خوردن شیر، چند دقیقه او را بصورت عمودی در بغل خود بگیرید و به آرامی تکان دهید)

آروغ نوزاد

 7. خیلی سرد یا خیلی گرمشان باشد :

وقتی کودک شما هنگام تعویض پوشک و یا استفاده از دستمال مرطوب هنگام تمیز کردن او احساس سرما می کند او این ناراحتی خود را با گریه بیان می کند .نوزادان تازه به دنیا آمده دوست دارند به خوبی پوشیده و گرم شوند ولی نباید بیش از حد احساس گرما کنند . (کودکان از سرما بیش از گرما ابراز ناراحتی می کنند)

8. یک مسئله کوچک :

وقتی یک تار مو به انگشتان پا و یا دست آنها گیر می کند آنها را ناراحت می کند .(پزشکان این شرایط دردناک را “تورنیکه مو” می نامند .و اولین چیزی است که پزشک در زمانیکه کودک بی هیچ دلیلی گریه می کند به سراغ آن می رود .

برخی از کودکان نسبت به لباس های زبر بسیار حساس اند . و کودکان می توانند از مدل بغل کردن آنها گرفته تا شیشه شیری که به آنها داده می شود بسیار ریزبین و حساس باشند.

9. دندان در آوردن :

به اعضای هر دندان جدیدی که از لثه کودک شما بیرون می آید موجبات ناراحتی کودک شما را فراهم می کند. بعضی از کودکان بیش از دیگر کودکان در این دوران رنج می برند ، ولی همه آنها در طول این دوران بیقرار هستند و گریه می کند .اگر به نظرتان آمد که کودک شما درد دارد ولی دلیل آن را نمی دانستید سعی کنید با انگشت لثه های اورا به آرامی لمس کنید و از برآمدگی دندانهای کودک دلبند خود شگفت زده شوید .به طور معمول اولین دندانها بین 4 الی 7 ماهگی بیرون می آیند ولی زودتر هم امکان پذیر است .

دندان در آوردن کودک

10. نیاز به کاهش محرک های محیطی :

با وجود اینکه یادگیری بچه ها از محرک های اطراف خود می باشد ولی گاهی اوقات دریافت محرک های محیطی از قبیل نور، صدا و بغل به بغل شدن برای آنها ناخوشایند می شود .و گریه می تواند راهی برای فهماندن اینکه از این محرک ها خسته شده است به والدین خود باشد .

بسیاری از نوزادان تازه به دنیا آمده از قنداق شدن لذت می برند .قنداق کردن به آنها احساس امنیت بیشتر در زمانیکه دنیای اطراف برای آنها خسته کننده شده می دهد . اگر کودک دلبند شما بزرگ تر از سن قنداق کردن شده و یا قنداق شدن را دوست ندارد زمانهایی را در یک جای آرام او را رها کنید تا اوضاع ناآرام خود را مدیریت کند و به آرامش برسد .

در همین رابطه: آموزش قنداق صحیح نوزادان

11. نیاز به محرک های بیشتر دارد :

کودکانی که پرتوقع هستند خوش معاشرت بوده و دنیای اطراف را دوست دارند . و گاهی تنها راه جلوگیری از گریه، فعال بودن او می باشد ، که ممکن است برای شما طاقت فرسا باشد . کودک خود را داخل یک آغوشی قرار دهید و برای او سرگرمی های فراوانی ترتیب دهید. با والدین کودکان دیگر برنامه های تفریحی در نظر بگیرید . کودک خود را به مکانهایی که برای کودکان در نظر گرفته شده مثل پارکهای بازی ، موزه های مخصوص کودکان و یا باغ وحش  ببرید .

12. مریض بودن :

اگر شما تمامی نیازهای اولیه کودک خود را برآورده ساخته اید و کودک در راحتی کامل به سر می برد ولی هنوز گریه می کند ممکن است از چیزی ناراحت است ، در چنین شرایطی دمای بدن کودک را اندازه گیری نمایید تا از تب کردن کودکتان جلوگیری کنید و برای علائم دیگر بیماری ها گوش به زنگ باشید .

وقتی کودک دلبند شما گریه می کند به طور کلی علامت خوشایندی نیست . برای پیگیری مشکل گریه کودک در گریه های غیرعادی ، به پزشک مراجعه نمایید.  برای یادگیری چیزهای بیشتر، در کانال تلگرام نی نی کده عضو شوید و یا در اینستگرام با اکانت ninikadeh ما را فالو کنید.41 نظر

 1. مامان کاینات گفت:

  یک پسر 3ماهه دارم 2ما شده خیلی گریه میکند نمیدونم چیکار کنم زیاد دوکتور بوردم اما نتیجه نداد اصلا خواب نداره از شربت خواب هم میتم برایش اون هم سرش کار نمیکند نمیدانم شما اگر راهی داریند برایم نشون.بدهید

 2. ملینا گفت:

  سلام دخترم 40روزشه خیلی گریه میکنه مخصوصاشبا به اندازه سه ساعت مداوم دکتر شربت کولیک داه اما تاثیر ندارهبهم توصیه کردن داروگیاهی بخوره نظرتان چیه….واینکه اگه به شکم بخوابانمش اشکال نداره

  • بیتا جان گفت:

   سلام
   به هیچ وجه بچه رو تا زیر سن 6 ماه به شکم نخوابونید
   به اون شربت دل درد بدید

  • سولماز گفت:

   می تونید از شربت کاراوی میکسچر استفاده کنید ، دستورالعمل داخل جعبه هست. امیدوارم زودتر خوب بشه.

 3. الهام گفت:

  سلام بچه ام یکی و دو شبی هست خیلی کم میخوآبه شیر که میخوره بعد از شیر خوردن میخوابه ولی خوابش ده دقیقه طول نمیشه توی خواب به گریه کردن میوفته .تشکر لطفا کمکم کنید

  • زهرا گفت:

   سلام دوست عزيز
   ممكنه رفلاكس داشته باشه
   يعني موقع خواب شير بر ميگرده توي گلوشون وبيدارشون ميكنه
   ممكنه بالا نياره و عالائم ديگري نداشته باشه
   ولي رفلاكس خفيف به همينصورت هست

 4. یگانه گفت:

  سلام پسره منم الان دوروزه که میخوابه بعد از یکی دوساعت گریه میکنه هرچه قدر هم شیر میدم اولش نمیگیره بعده دوسه دقیقه گریه کردن به زور میگیره میخوره

 5. سوگند گفت:

  سلام دخترم رفلاکس معدع داره خیلی گریه میکنه چیکار کنم اروم بشه با تشکر

  • داود گفت:

   سلام زیاد تکان ندهید .کم کم شیر بدهید .از شیر خشکهای مخصوص رفلاکس نوزاد استفاد کنید برای کودکان حساس

 6. فاطمه گفت:

  دخترم الان بیست. روزه هست خیلی گریه می کنه طور شبانه روز یا خوابه یا در حال گریه نمی دونم چیکار کنم خیلی نگرانم ممکنه،شیرم کم باشه از کجا میشه فهمید شیر مادر کافیه

  • پارسا گفت:

   سلام میزان کافی بودن شیر را ازتعداد پوشک های کثیف بچه در یک شبانه روز میتوان فهمید.

 7. مجتبی گفت:

  سلام من نرم افزار خواب یار رو از بازار روی گوشیم نصب کردم فوری جواب داد به شما هم توصیه می کنم

 8. حميد گفت:

  سلام يه دختر ٢ماه دارم از ديروز گريه زياد ميكنه و خوابشهم خيلى كم شده

 9. سهیلا گفت:

  سلام دخترم ۵ماهشه الان یک ماهه خیلی زیاد گریه میکنه دکترم بردم میگه وظعیتش خوبه خدارو شکر اما گریهاش واقعا روانیم کرده کمکم کنید.

 10. ازاده گفت:

  دخترم ٢٥ روزشه.شب و روز گریه می کنه.شیر خودم براش کافی نیست.بهش شیر خشک هم می دم.برای رفلاکسش دکتر دارو داده استفاده می کنم ولی همچنان.دخترم گریه می کنه.لطفا.بگین چیکار کنم.ممنونم

 11. هدیه گفت:

  دخترم هنگام خواب یه هو از دهنش و بینیش آب میاد یه چیزی مثل کف .که راه تنفس رو مشکل میکنه یعنی به خوبی نفس نمیکشه..لطفا بگین چیکار کنم.متشکرم

 12. فاطمه گفت:

  پسره پنج ماهه دارم دو سه روزه ازخواب با گریه بیدار میشه با پستونک آرومش میکنیم شیرم به زور میخوره

 13. نیما گفت:

  سلام من پسرم برگشت شیر داشت //شیر هم میخورد دستشویی نمیکرد معدش سفت میشد //راحت نمی خوابید //تا دکتر شیر خشک ریفلاکس معده داد //اسمش AR//داروخونه ها دارن //کم پیداست //اینو خورد دیگه راحت دستشویی میکرد //خدارو شکر خوب شد//بچه های که برگشت شیر دارن همون شیر خام اینو بدین//

 14. جواد گفت:

  سلام کمکم کنید دختر 3ماهه دارم دوروز خبلی گریه مکند بارد از شکمش خارج میش گریه مکند رو شکمم میخوابونمش تکون ک مخوره گریه مکنه لطفا کمکم کنید

  • اعظم گفت:

   چیزای باد دار نخور یه قطره گیاهی هست خودت بخور اسمش یادم نیست از پزشک بپرس عرق نعنا خودت بخور

 15. Hoda گفت:

  سلام بچه ما 40روزشه شکمش سفت شده دستشویی نمیکنه خیلی بی قرار چیکاباید کنیم

 16. اعظم گفت:

  پزشک مراجعه کنین بچه من همینطور بو د یه پماد داد سما باروغن زیتون پشتش رو چرب کنین کمرش رو همین طور

 17. هما گفت:

  دخترم هشت ماهشه. از بس که بغلش کردم راه رفتم، الان اصلا رو زمین نمیشینه. همش گریه میکنه که بغلم کن و بگرد .حتی وقت برای انجام دادان کارهای روزانه ام نمیکنم . چکارکنم دیگه بغلی نباشه اصلا نمیتونم به کارای خونم برسم . لطفا کمکم کنین

 18. ملیکا گفت:

  پسری دارم 3ماهه شب ها تا ساعت2صبح بطور منظم گریه میکنه ونمیخوابه میخواهم راهنمایی کنید چیکار کنم این موقع خوابش را تغیر بدهم.

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   معمولا تا پایان ۴ ماهگی کودکان دل درد را دارند پس نگران نباشید بعد از چند هفته هم دل درد کمتر میشود و هم خواب نوزاد تنظیم میشود سعی کنید کودکتان را سر شب نخواباند که آخر شب با خودتان بخوابد سعی کنید از خوردن غذاهای نفاخ پرهیز کنید

 19. نیما گفت:

  سلام من یه خواهر دارم همش گریه می کنه بردیمش پیش دکتر میگه اثرات پرخوریه و کولیکه ولی خیلی گریه میکنه مامانم چیز های باد دار هم نمیخوره تو شب فقط سه ساعت میخوابه روز ها هم خیلی کم میخوابه کلافم کرده زده کولیک فقط سه ساعت این سه برابر سه ساعت گریه میکنه علتش چیه؟

  • مشاور مامایی نی نی کده گفت:

   سلام مادر شما بهتره بعد از هر وعده غذایی عرق نعنا مصرف کند تا نوزاد کمتر دچار کلیک شود. نکته بعدی آنکه ممکن است خواهر شما ریفلاکس داشته باشد. یکی از علتهای بی قراری و گریه های شدید نوزادان ریفلاکس معده میباشد بهتره به متخصص نوزادان مراجعه کرده تا از نظر ریفلاکس معده بررسی شود

 20. هليا گفت:

  سلام خواهر منم خيلي گريه ميكنه . گاهي بلند جيغ ميكشه ، خودشم 5 ماهشه.
  كمك كنيد لطفاً از دستش خسته شدم ديگه…

 21. سیمین مشرقی گفت:

  سلام
  بعضی از بچه ها نسبت به محیط خونه و نوع زندگیشون ناراضی هستند و دوست دارند که فضای خونه را عوض کنند بعضی ها هم از تنهایی نفرت دارند
  بعضی ها هم شیطنت زیاد دارند بر اساس حرف های شما شاید درد های داخلی داشته باشه مثل دست درد یا پا درد و شاید جابجایی بد بوده باشه
  به هر حال به پزشک بهتری مراجعه کنید
  با تشکر
  سیمین مشرقی (من متخصص اطفال هستم)

  • جلال گفت:

   سلام پسر منم ۲ماهشه وقت و بیوقت گریه میکنه جیغ میکشه دکترم که بردیم میگن دل درد داره,اما این گریه ها رو فقط تو خونه خودمون داره بطور مثال ۱۰روزی رو خونه پدربزرگش بودکه اونجا حتی یبارم گریه نکرده علت رو هرچه سعی کردیم متوجه نشدیم

 22. سیمین مشرقی گفت:

  سلام
  به هیچ وجه بچه رو تا زیر سن 6 ماه به شکم نخوابونید
  به اون شربت دل درد بدید

 23. لیانا گفت:

  سلام بهترین راه برای آرام کردن نوزادان ؛ به خصوص نوزادانی که کولیک و دل درد دارند بستن گهواره دیواری یا همان نعنی قدیمی میباشد

 24. زكيه گفت:

  باسلام
  پسر من الان ٨ ماه شه أز أولي ك به دنيا امدفقط گريه ميكرد تا الان همه ما رو رواني كرده چكار كنم

 25. زهرا من پسرم گفت:

  سلام من پسرم 4 ماهه خیلی گریه میکنه چکار کنم ساکت بشه

 26. سامان گفت:

  گریه بچم دهنمو سرویس کرده دلم میخواد برم بمیرم?

 27. فریبا گفت:

  واله من دیگه راهی ندارم میشینم همراش گریه میکنم

 28. پدر گفت:

  سلام به همه پدر و مادر ها
  مایه بچه نه ماهه داریم که از اولین روز تولدش به خاطر نفغ بهش نعناع طبیعی محلی دادیم اونم فقط روزی دوبار یعنی بهترین راه برای رفع نفغ و کولیک می باشد توصیه میکنم برای رفع نفغ نوزادتان حتما امتحان کنید… ولی حتما نعناع محلی نه نعناع از عطاری طرفهای ارومیه و آذبایجان غربی زیاد هستش

 29. مهدی گفت:

  سلام.
  مادر باید استرس نداشته باشد .با آرامش شیردادن مهمه واینکه سعی کنید در طی روز کمتر تلاش برای خواباندن بچه بکنید تا شب راحت بخوابه .مادر محصولات لبنی گاوی نخورد

 30. رستا گفت:

  سلام من دخترم ۱ سال و ۵ماهشه از همون کوچکی تا الان بعضی شبا تو خواب ساعت ۲یا ۳ شب بیدار میشه و بمدت ۱ ساعت گریه شدید میکنه دکترم بردمش نمیدونن دلیلش چیه میشه کمک کنید بچم خیلی اذیت میشه ممنونم

  • مشاور کودک و خانواده گفت:

   سلام برشما .
   لطفا پاسخ های بخش پرسش و پاسخ را معالعه بفرمایید.
   به سوالات مشابه این چنین پاسخ داده ام . اما شما بسیار مختصر نوشته اید که کودک بیدار می شود آیا شیر شما را می خورد ؟
   آیا در طی روز، خواب بعد از ظهر دارد ؟ آیا کودک کنار شما می خوابد و یا جدا از شما در تخت خودش می خوابد؟ مشکل جسمی خواستی ندارد؟ نحوه قبل از خواب رفتن کودک بسیار مهماست . اینکه کودک در چه شرایطی به خواب می رود و چه عادت قبل از خوابی دارد بسیار مهم است اگر گریه کودک در هفته بیش از دو تا سه مرتبه بیشتر شده است .لطفا قبل از خواب کودک را حمام کنید بعد کودک را با روغن ماساژ دهید . نور اتاق کم وفضای خواب کودک آرام باشد . تمام کودکان 3مرحله از خواب را تجربه می کنند خواب سبک ، خواب سنگین و خواب آلودگی . بنابراین بین 3تا 5 سالگی کودکان بیشترین زمانی است که از خواب می پرند، ولی تا قبل از این سن باید بررسی بالینی صورت گیرد اگر طی 2 روز آینده همچنان بعد از این دستورالعمل ها این وضعیت را کودک دارد.
   از متخصص اطفال یاری بگیرید.
   موفق باشید
   خانم زهرا صادقیان ؛درمانگر و مشاور خانواده و روابط بین فردی

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید