اهمیت رفلکسولوژی برای نوزادان و کودکان

ماساژ دادن کودک

مهمترین راه ارتباط با کودک از طریق لمس کردن است. اینکه کودک را لمس کنیم باعث آرامش او می شود. زیرا فضای داخل رحمِ مادر حالتی را برای او فراهم می کرد که به وسیله ی دیواره بطن رحم نوازش می شد و این امر به او آرامش می داد. اما با ورود به دنیای خارج از بدن مادر این حس برای او از بین می رود و ما باید دوباره این حس را به وجود آوریم.

 

رفلکسولوژی علمی با ریشه 5000 ساله است که زادگاه این علم در کشور چین میباشد. رفلکسولوژی یا (بازتاب درمانی) با تمرکز بر نقاطی در پا و دست و گوش انسان که هر نقطه مرتبط با اندام و عضوی خاص از بدن است سر و کار دارد. به این صورت که برای مثال با تحریک نقطه خاصی در کف پا عملکرد یکی از اندام های داخلی بهبود پیدا کرده و به تعادل میرسد.

مزایای رفلکسولوژی در نوزادان و کودکان

رفلکسولوژی علمی بسیار پیچیده است که روز به روز در حال تکمیل شدن میباشد. تکنیک های رفلکسولوژی خاص که برای نوزادان و کودکان کشف شده  بسیار مفید است و باعث توسعه توانایی های ذهنی و هوشی در نوزاد میشود. همچنین موجب میشود بچه زمان بیشتری را آرام بماند,گریه و سر و صدای کمتری داشته باشد و به خواب بهتر کودک کمک میکند. از طرفی باعث بهبود عملکرد سیستم گوارش کودک میشود و یبوست و اسهال او را درمان میکند و دفع راحتی را برای دلبندمان فراهم میکند.

همچنین انجام تکنیک های رفلکسولوژی توسط والدین بر روی کودک باعث توسعه روابط اجتماعی کودک میشود و به کاهش پرخاشگری او کمک زیادی میکند و از آن مهمتر باعث افزایش عزت نفس و اعتماد به نفس در کودک میشود.

علاوه بر این رفلکسولوژی موجب بروز ضربان قلب با ثبات در کودک میشود و از طرفی به ارتباط عمیق تر او با خانواده حتی در سنین بالاتر کمک میکند.

رفلکسولوژی باعت ایجاد احساس امنیت در نوزاد و کودک میشود و با بهبود گردش خون و عملکرد سیستم ایمنی بدن نوزاد باعث جلوگیری از بیمار شدن او میگردد.

از دیگر فواید رفلکسولوژی؛ بهبود عملکرد غدد سینوسی در نوزاد و کمک به رویش بدون دردِ دندان در کودک است.

رفلکسولوژی نوزادان

اثرات رفلکسولوژی روی مادر

ثابت شده است که رفلکسولوژی به مادران برای رفع افسردگی پس از زایمان کمک زیادی میکند ,چرا که ارتباط عمیق تر با کودک بسیار به رفع افسردگی کمک میکند. می توانید اثرات رفلکسولوژی در دوران بارداری را مطالعه کنید تا از مزایای آن مطلع شوید.

 

 رفلکسولوژی چیست و چگونه عمل می‏کند؟

عدم تعادل بدن در طول جریان زندگی روزانه می‌تواند سبب شود که پیامهای عصبی در هر جای بدن مسدود (بلوکه) گردند و این بدان معنی است که سرعت حرکت پیامهای عصبی به عضلات، اعضاء و غدد بدن تا حدودی کند می‌شود. دانش رفلکسولوژی در جهت رفع این انسداد مسیرها و بهبود ارتباطات عصبی عمل می‌کند. همچنین آزادسازی اندورفین را در بدن افزایش می دهد و موجب افزایش سلامتی و نشاط و “احساس خوب بودن” در فرد می‌گردد. غالباً رفلکسولوژی را نه تنها روی کف پا بلکه روی دست، صورت، گوش، بازو و … هم انجام می‏دهند

بازتاب شناسی یا رفلکسولوژی یک هنر ظریف و شکلی از درمانهای شفابخش طب کل نگر است و نباید آنرا با ماساژ کف دست و پا اشتباه گرفت بلکه یک نوع فشار درمانی ویژه و معین می باشد. این رشته یک تکنیک قدیمی است و براین اساس پایه‌ریزی شده که نقاط بازتابی(رفلکس) در روی کف دستها، پاها، گوش و … وجود دارند که با هر قسمت بدن اعم از عضله، عصب،غده و استخوان مطابقت دارند و فشار روی این نقاط تورم یا احتقان را از بین می‌برد و به آرامش اعصاب کمک می‌کند و این آرامسازی اعصاب هم به  نوبه‏ء خود انقباض عروقی  را کاهش می دهد بطوریکه خون و جریان عصبی  با آزادی  راحتی (بیشتری جریان می یابند و در نتیجه‏ء بهبود)  جریان خون، سموم نیز از بدن خارج می‌شوند.

 

نکات مهم در زمان انجام تکنیک های رفلکسولوژی روی نوزاد و کودک :

 • انگشتر، دستبند و ساعتتان را درآورید تا احتمالاً بدن ظریف نوزاد را مجروح نكند
 • دست های خود را با دقت بشویید
 • دستهایتان را با به هم مالیدن یا قراردادن در آب ولرم به مدت ۳ تا ۴ دقیقه گرم كنید
 • دستهایتان را با روغن هایی مثل روغن بادام شیرین یا روغن زیتون آغشته كنید. شما همچنین می توانید برای ماساژ بدن نوزادان دستهایتان را به شیر آغشته كنید
 • دست های شما باید به آرامی و به طور همزمان كار كند. توجه داشته باشید ماساژ دادن درست ، بیش از نوازش، برای كودك محرك و اطمینان بخش است
 • در طی مدتی كه نوزاد را ماساژ می دهید، با او حرف بزنید
 • شما می توانید، با كمی نرمش ملایم كارتان را به اتمام برسانید

شما می توانید از نخستین ماه تا حدود ۳ ماهگی كودكتان را ماساژ دهید.

چگونه از رفلکسولوژی استفاده کنیم؟

 • مدت ماساژ دادن می تواند ۱۰ تا ۴۰ دقیقه طول بكشد، كه البته بستگی به سن و واكنش های كودكتان دارد.
 • هنگامی كه می خواهید كودكتان را ماساژ بدهید، باید وقت كافی و آمادگی آن را داشته باشید
 • بهتر است دو شاخه تلفن را در بیاورید و رادیو و تلویزیون را خاموش كنید
 • از ماساژ دادن كودكتان بلافاصله بعد از شیرخوردن یا هنگامی كه او خیلی گرسنه است، خودداری كنید
 • زمانی كه كودك شما تمایل به بازی دارد از ماساژ دادن او پرهیز كنید
 • اغلب از زمان هایی كه تنها هستید برای ماساژ دادن كودك استفاده كنید
 • در هنگام ماساژ دادن چون كودك برهنه است، دمای اتاق را در ۲۵ درجه سانتیگراد، نگهدارید
 • شما می توانید برای انجام این كار كودك را روی پایتان یا روی یك میز پهن قرار دهید
 • هنگامی كه نوزاد بزرگتر می شود، می توانید با انداختن یك حوله تمیز روی زمین این عمل را انجام بدهید
 • خود شما نیز سعی كنید در وضعیت مناسبی قرار بگیرید برای این منظور پشت خود را به دیوار یا پشتی و صندلی تكیه بدهید

مرکز “ایران رفلکسولوژی”

مرکز ایران رفلکسولوژی با استفاده از سال ها تجربه اساتید بین المللی این رشته برای اولین بار تکنیک هایی را آموزش میدهد که با فشار دادن  مرحله به مرحله نقاط خاصی از بدن نوزاد و یا کودک عملکرد متابولیسم بدن و همچنین اندام های داخلی و غدد درون ریز را به تعادل میرساند.همچنین تکنیک های رفلکسولوژی باعث از بین بردن استرس و اضطراب در کودک شده و با بهبود عملکرد سیستم گوارشی در نهایت خواب خوبی برای کودک یا نوزاد شما فراهم آورد.

والدین با دیدن این ویدئوها به تنهایی میتوانند تکنیک های ارائه شده را بر روی دلبند خود اجرا کنند که اجرای این تکنیک ها روزانه بین 10 تا 30 دقیقه زمان میبرد که بستگی به وضعیت مادر و فرزند دارد.

ویدئوهای آموزشی رفلکسولوژی

ویدئوهای آموزشی ارائه شده برای نوزادان توسط این مرکز شامل 10 قطعه ویدئو میباشد که شامل : راهنما,معرفی,تکنیک های عمومی رفلکسولوژی,تکنیک های مربوط به گوارش,تکنیک های خلق و خو,تکنیک های سینوس,تکنیک های سوزش پوست,تکنیک های رویش دندان,تکنیک های مربوط به اتصال و تکنیک های گرم کردن میباشد و در آخر ماساژ عمومی کودک میباشد که لینک دانلود هر قسمت جداگانه برای شما ارسال میگردد.

برای خرید و مشاهده این ویدئو های آموزشی، کافی است لینک زیر را باز کنید و پس از انجام ثبت سفارش و پرداخت اینترنتی، لینک دانلود ویدئو ها برای شما به صورت فوری ارسال میشود و میتوانید برای همیشه ویدئو های آموزشی را داشته باشیدو

سفارش و خرید ویدئوهای رفلکسولوژی نوزادان

مراحل ثبت سفارش این ویدئو های آموزشی بسیار ساده است و پس از وارد کردن ایمیل خود در فرمِ سفارش، وارد درگاه بانکی میشوید و با در اختیار داشتن رمز دوم کارت بانکِ خود میتوانید پرداخت را انجام داده و سفارش را تکمیل نمایید. پس از پرداختِ وجه, سیستم به صورت خودکار لینک دانلود ویدئوها را برای شما ارسال میکند  و میتوانید ویدئو ها را در تلفن همراه و یا دستگاه کامپیوتر مشاهده کنید.امکان نظر دادن در اینجا وجود ندارد

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید