اهمیت مصرف ویتامین D در دوران شیردهی کودک

ویتامین دی در شیردهی

ویتامین دی یک ترکیب گروهی است که نه تنها کودک برای سلامتی استخوان هایش به آن احتیاج دارد، بلکه برای ایمنی بدن نیز لازم است. کمبود ویتامین دی نه تنها باعث نرمی استخوان می شود، بلکه با توجه به تحقیقات بعمل آمده کمبود این ویتامین باعث بیماریهای مزمن دیگری از جمله راشیتیسم، دیابت، ناراحتی های قلبی و حتی سرطان هم می شود.

با اینکه شما می توانید مقدار زیادی ویتامین دی از طریق غذاها (مخصوصاً غذاهای مقوی مثل شیر) دریافت کنید، بدن شما قادر به تولید ویتامین دی با قرار گرفتن در معرض نور خورشید می باشد. پانزده الی بیست دقیقه قرار گرفتن در معرض نور خورشید هنگام ظهر چند بار در هفته کافیست. به دلیل ترس از مبتلا شدن به سرطان پوست (و مصرف ضد آفتابها) و سبک زندگی های قرن اخیر که بیشتر به درون محل های سربسته ختم می شود، در معرض آفتاب بودن ما بسیار محدود شده و باعث کمبود ویتامین دی در بزرگسالان شده است.

عوارض دیگر کمبود ویتامین  دی :

عوامل دیگری که می تواند بر تولید ویتامین دی اثر بگذارد عبارتند از :

 • زندگی در نقاط جغرافیایی با عرض جغرافی بالا، در این مکان ها ساعات کمتری نور خورشید می تابد و تابش خورشید نسبت به نقاط با عرض جغرافیایی کمتر ضعیف تر است ( هرچه از خط استوا دورتر شویم ، اشعه UVB کمتری موجود خواهد بود.)
 • زندگی در مکانهایی که آلودگی هوای بالایی دارند (که مانع از تابش اشعه های فرابنفش لازم می شود)
 • زندگی در جاهایی که در آنجا مجبور به پوشاندن سطح پوست خود هستیم. که این مورد مخصوصاً در خانم ها صدق می کند.
 • رنگ پوست (هرچه پوست تیره تری داشته باشید باید مدت زمان بیشتری در معرض تابش نور خورشید قرار گرفته تا ویتامین دی دریافت کنید.)

این عوامل خطرزا در مورد کودکان نیز صدق می کند. از عوامل ریسکی  دیگر در این زمینه برای نوزادان می توان به خوردن شیر مادر، نارس به دنیا آمدن، و یا در زمستان و اوایل بهار به دنیا آمدن اشاره کرد. توجه داشته باشید که کرم های ضد آفتاب برای کودکان زیر 6 ماه تجویز نمی شود، بلکه توصیه می شود آنها را تماماً در نور خورشید نگه دارید. ممکن است اینگونه به نظر برسد که دکتر از شما به دلیل تغذیه کودکتان از طریق شیر مادر از شما عیب جویی می کند ، ولی تمام کودکان به ویتامین دی نیاز دارند. کودکانی که از طریق شیرخشک تغذیه می شوند ویتامین دی خود را از طریق شیر خشک دریافت می کنند. این شیر خشک ها با ویتامین دی بیشتر از حد نیاز کودک مغذی شده است تا شاید کودک به میزان نیازش بتواند ویتامین دی جذب کند. تغذیه توسط شیر مادر به خودی خود مشکل نیست  بلکه کمبود اشعه آفتاب است که شیردهی را مشکل ساز می کند. در فرهنگ های سنتی‌تر که مادر ساعات زیادی را هر روز در معرض نور خورشید سپری می کند کودکان ویتامین دی فراوانی را از طریق شیر مادر دریافت می کنند.

مصرف ویتامین دی در کودکان

کمبود ویتامین دی در مادران شیرده

یکی از عوامل ریسکی دیگر برای کودکان، وضعیت ویتامین دی مادران است. در دوران بارداری، جنین ذخایر ویتامین دی را از بدن مادر دریافت می کند، که در طول ماه های ابتدایی تولد مورد استفاده قرار می گیرد. ولی سطح ویتامین دی کودک تازه به دنیا آمده به سطح ویتامین دی بدن مادر بستگی دارد. اگر مادر دچار کمبود باشد، کودک هم همین گونه خواهد بود. محققان معتقدند مادران باید در اوایل دوران بارداری مورد آزمایش قرار گیرند تا وضعیت ویتامین دی آنها مشخص شود و اگر ذخایر ویتامین دی آنها در حد نرمال نیست مادر باردار باید سطح ویتامین دی خود را بالا ببرد. همچنین ممکن است میزان زیادی ویتامین دی داشته باشد و میتواند به کودک به دنیا نیامده صدماتی وارد نماید. بنابراین سعی کنید در طول دوران بارداری تحت نظر پزشکتان باشید.

چه میزان ویتامین دی نیاز است؟

نظرات خوشبینانه زیادی در این خصوص که تغذیه از طریق شیر مادر بهترین راه برای وضعیت ویتامین دی می باشد وجود دارد. در ایالات متحده آمریکا، آکادمی بیماریهای آمریکا میزان 400 واحد ویتامین دی را برای تمام شیرخواران از بدو تولد تجویز می کند. در استرالیا نیز همین گونه تجویز شده است، ولی برخی از منابع استرالیایی توصیه می کنند ابتدا میزان و سطح ویتامین دی کودک آزمایش شود  و در صورت نیاز از مکمل ها استفاده کنند. در کانادا و انگلستان معتقدند اگر مادر از مکمل ها استفاده کند، کودک می تواند ویتامین دی را از طریق شیر مادر دریافت نماید. تحقیقات نشان می دهد استفاده مادرها از مکمل ها و انتقال آن از طریق شیر مادر به کودک موثر است. مطالعات نشان می دهد اگر مادر شیرده روزانه 2000 تا 4000 واحد مکمل ویتامین دی مصرف کند، سطح ویتامین دی کودک شیرخوار او افزایش می یابد. مطالعات دیگر نشان می دهد اگر مادر روزانه 2000 واحد مکمل ویتامین دی استفاده کند این میزان به همان اندازه موثر است که کودک  400 واحد ویتامین دی مستقیماً دریافت نماید. گرچه تحقیقات تیم واگنر به این نتیجه رسیده که دریافت 6400 واحد ویتامین دی توسط مادر برای  نگه داشتن سطح ویتامین دی نوزاد در سطح مناسب لازم است.

آیا در معرض آفتاب قراردادن کودک به افزایش سطح ویتامین دی او کمک می کند؟

از آنجایی که هیچکس نمی داند چه میزان اشعه UV برای نوزادان مناسب است ( و در چه مرحله ای تخریب آغاز می شود)، شما باید ریسک های قرار دادن در معرض آفتاب را با مزیت های آن مقایسه نمایید. اگر شما تصمیم دارید کودک خود را در معرض آفتاب قرار دهید، بهتر است این کار را در صبح هنگام و یا بعدازظهر محدود کرده و از آفتاب شدید اجتناب نمایید. مدت زمان لازم برای ماندن در آفتاب متغیر بوده و غیر قابل سنجش می باشد.

آیا دادن ویتامین دی به کودک بر شیردهی اثر می گذارد؟

از بابت اینکه دادن مکمل ویتامین دی به کودکتان بر شیردهی اثر بد بگذارد نگران نباشید. کمبود ویتامین دی نتیجه سبک زندگی مدرن و امروزی می باشد، و بهترین راه برای جبران اثرات کمبود ویتامین دی استفاده از مکمل ها برای کودکان است.10 نظر

 1. محجوبه گفت:

  سلام ممنون به مطلب مهمی اشاره کردید..

 2. hasti parto گفت:

  ممنون

 3. پارسا گفت:

  متشکرم. چه جوری عضو بشم؟

 4. لیلا گفت:

  من به نوزادم مرتب ویتامین دی و آهم ندادم آیا لان قابل جبران

 5. سمانه گفت:

  ممنون از مطالب کاملتان
  لطفا یک برنامه غذایی روزانه کودک ۶ماهه را برایمان پیشنهاد بدهید.
  غذا های کودک:شیر مادر،سرلاک،سوپ،فرنی

 6. مبینا گفت:

  سلام دخترم ۲۲ماهشه نه اهن میخوره نه ویتامین اد
  قدش کوتاهه و وزنشم کم
  مثل بلبل حرف میزنه و مثه فرفره میچرخه ماشالله
  ولی نگرانم نرمی استخون نگیره چیکار باید کنم

  • سارا گفت:

   با سلام
   برند قطره ها رو عوض کنید. دختر من هم نمی خورد‌ . شرکت ش رو تغییر دادم خورد.

 7. مریم گفت:

  سلام مامانای عزیز .من نمیدونم چرا دکتر های ایران اینقدر اصرار به دادن دارو به بچه ها دارن اینجا تا وقتی بچه دو سالش نشه بجز تب بر هیچی نمیدن .برای دخترم هم از موقع تولد تا یک سالگی فقط قطره ویتامین د.داد اونم روزی یک قطره فقط و فقط همین

 8. احمد گفت:

  با سلام. در بخش مربوط به کمبود ویتامین Dگفتید “با اینکه شما میتوانید ویتامینD را از طریق بعضی غذاها مخصوصا” غذاهای مقوی مثل شیر دریافت کنید…”
  لازم به ذکر است که شیر حاوی تمام ویتامینها بجز ویتامین D میباشد. به همین دلیل است که کودکان باید قطره ویتامین مصرف کنند.A,.D

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید