نحوه نگهداری و مراقبت از بند ناف نوزاد و عفونت های احتمالی

ناف جنین

بند ناف لوله ای است که وظیفه رساندن مواد مغذی را به جنین در رحم مادر در طول دوران بارداری بر عهده دارد. بعد از به دنیا آمدن و بریدن بند ناف، یک انتهای ارغوانی رنگ به طول یکی دو سانتی متر روی شکم نوزاد باقی می ماند. مدت زمانی حدود یک الی دو هفته زمان می برد تا انتهای بند ناف خشک شده و بیافتد. این امر نیاز به مراقبت و توجه دارد و باید مراقب بود تا دچار عفونت و اذیت برای نوزاد شما نشود.

چگونه از بند ناف کودک خود مراقبت کنیم؟

 • محدوده ناف را تمیز نگه دارید. طب اطفال معتقد است باید محل ناف را با الکل تمیز کرد این در حالیست که امروزه معتقدند ناف را باید به حال خود رها کرد و از الکل استفاده نکرد چرا که الکل باعث تحریک پوست نوزاد شده و بهبود آن به طول می انجامد.
 • محدوده ناف را خشک نگه دارید. اجازه دهید تا جایی که ممکن است در معرض هوا خشک شود. این روش باعث خشک شدن ریشه بند ناف شده و مدت زمان بهبود آن را کاهش می دهد.از پوشک های مخصوص نوزادان استفاده نمایید و یا قسمت بالای پوشک را تا کنید تا باعث آزردگی کودکتان نشود.اگر هوا مناسب بود کودک خود را با یک تیشرت و پوشک رها کنید تا بند ناف زودتر خشک شود.
 • تنها به وسیله یک اسفنج نوزاد را استحمام کنید. به هیچ وجه کودکتان را قبل از اینکه بند ناف او خشک نشده است در وان حمام نکنید. اگر بند ناف او خیس شد مطمئن شوید آن را به طور کامل خشک می کنید. مراقب باشید که هیچ موقع برای خشک کردن از مالیدن حوله یا هرگونه پارچه به آن خودداری کنید چرا که موجب تحریک و آزردگی کودکتان می شود.
 • اجازه دهید بند ناف به طور طبیعی بهبود یابد. ممکن است اینگونه به نظر برسد که بستن بند ناف به وسیله یک نخ به زودتر افتادن آن کمک کند ولی اجازه دهید به طور طبیعی این روند انجام شود.از گرفتن و کشیدن بند ناف جداً خودداری نمایید.

بند ناف نوزاد

علائم عفونت ناف نوزاد:

 • انتهای بند ناف قرمز شده باشد و یا ورم کند.
 • خونریزی آن ادامه دار شود
 • ترشح چرک زرد و سفید
 • داشتن ترشحات بد بو
 • دردناک بودن

نشانه های عفونت بند ناف ممکن است باعث التهاب شود. این مسئله بسیار جدی بوده و نیاز به مداوای سریع دارد.

چه زمانی باید با پزشک متخصص تماس گرفت؟

 • زمانیکه اثراتی از عفونت نمایان شود
 • اگر بند ناف مدام خونریزی داشته باشد-این مسئله زمانی اتفاق می افتد که بند ناف ناگهان کشیده شود.

گرانولوم بند ناف نوزاد چیست؟

گرانولوم بند ناف به سفت شدن و بروز دانه های قرمز بر روی آن همراه با ترشحات سبز- زرد گفته می شود. این شرایط متفاوت از عفونت است چرا که با ورم، قرمزی، داغی، حساسیت و تب همراه نمی باشد. این مسئله معمولاً با سوزاندن زخم که با اعمال نیترات نقره در محل ایجاد آن انجام می شود بهبود می یابد. هیچ عصبی در این ناحیه وجود ندارد، بنابراین دردناک نخواهد بود. نیتروژن مایع نیز به یخ زدن ناحیه مورد نظر کمک می کند. می توان یک نخ جراحی به انتهای گرانولوم بست ، که باعث افتادن آن خواهد شد.

می توان مطمئن بود که ناف کودک من به صورت برجسته نخواهد بود؟

هیچ راهی برای پیش بینی اینکه ناف کودک شما به صورت تو رفته و یا برجسته باشد نیست. بسیاری از افراد بر این باورند که گذاشتن یک سکه و یا هر چیز تخت بر روی ناف کودک باعث می شود تا ناف او فرو رفته شود، اما این مسئله صحیح نیست و ممکن است موجب آزار برای کودک یا حتی بروز عفونت گردد.

برای یادگیری چیزهای بیشتر، در کانال تلگرام نی نی کده عضو شوید و یا در اینستگرام با اکانت ninikadeh ما را فالو کنید.17 نظر

 1. محجوبه گفت:

  سلام لطفا درمورد دردهای شکمی بعد از سزارین مطلب بذارید ممنون میشم

 2. الهه بناييان سفيد گفت:

  باسلام.دردهاي شكمي به علت انقباضات رحمي وترشح هورمون اكسي توسين ميباشد كه معمولا درروز2_4شديد ميباشدك تحملش برأي خانم شيرده سخت است سعى كنيد استراحت كافي داشته باشيد مايعات بيشتر استفاده كنيد موادغذايي نفاخ تاحدامكان استفاده نكنيد ودارهايي ضددرد وانتي بيوتيك را طبق دستور بزشك مصرف نماييد

 3. بهمن گفت:

  سلام درصورت اینکه نوزاد را قبل از افتادن بند ناف استحمام کنیم وخون ریزی از ناحیه بند ناف مشاهد کردیم چه باید کرد

 4. تناز گفت:

  سلام من بند ناف نوزاد سه روز مو به طور اتفاقی پاره کردم ایا مشکلی دارد چه ضررهای دارد

 5. نازی گفت:

  البته بایدهمین کاروکردچون ناف خیلی حساسه

 6. مهتاب گفت:

  گرنولوم ناف چقدر طول کی کشه خودبه خود رفع بشه؟ نیترات نقره خطرناکه؟

 7. دوست گفت:

  سلام
  نوزاد 29 روزه است ولي ناف اونيفتاده چكار بايد انجام دهيم

 8. عیسی گفت:

  سلام دختر من هفت ماهش الان نافش یکم باز شده کمکم کنید

 9. abas.taraz گفت:

  سلام بند ناف بچه ما افتاده اما یه تیکه کوچیک ازش موند و عفونت زرد ازش میاد الانم چهل روزشه باید چکارش کنیم دکترم بردیم یه پماد داد که خشک بشه اما نشده

 10. دنيز گفت:

  ناف دخترم از نوزادي تا الان که 4 ماهه ترشح زرد رنگ و بي بو داره الکل و کرم هاي متفاوت هم زدم خوب نشده نافش حفره داره گوش پاک کن راحت داخلش ميره چيکار کنم؟

 11. ننی گفت:

  سلام وقتی که ناف افتاد باید چکار کرد ایا چرب کنیم

 12. ﻣﺴﻌﻮﺩ گفت:

  ﺳﻼﻡ.ﻧﺎﻑ ﭘﺴﺮﻡ ﺑﻮﻱ ﺑﺪﻱ ﻣﻴﺪﻩ ﻣﻴﺸﻪ ﺭاﻩ ﺩﺭﻣﺎﻧﺶ ﺑﻬﻢ ﺑﮕﻲ

 13. محمد گفت:

  سلام بندناف بچه افتاده ولی بعد از دوروز ی مقدارکمی خون و ی مقدار کمی عفونت روی ناف بچه مشخص شده چه راحلی برای این مشکل پیشنهاد میکنید

 14. الهام گفت:

  پسرم دوماهشه فتخ ناف داره برا بهبودیش چیکار کنم؟

شبکه های اجتماعی ما

اینستگرام نی نی کده

طراحی اتاق کودک طراحی اتاق کودک

چگونه اتاقی هماهنگ با سن کودک خود طراحی کنیم

هنر کودکانههنرهای کودکانه

انواع هنرهای مختلف برای پرورش خلاقیت کودکان

زبان انگلیسی و فرانسه کودکان زبان انگلیسی و فرانسه کودکان

کودکان می توانند از دو سالگی دو زبان را یاد بگیرند

 جشن تولدهای کودکانه جشن تولدهای کودکانه

یک جشن تولد متفاوت از آنچه تا کنون برای کودک خود گرفته اید